Garden Blog

Żonkile "szaleją": dlaczego nie kwitną i co robić?

Kwitnące żonkile są klejnotem na wiosennej rabacie. Różnorodność cebulek żonkili jest tak duża, że można wybierać spośród szerokiej gamy odmian, od luksusowych żonkili o rozszczepionej koronie, żonkili o rozciętej koronie i żonkili o pełnej koronie, po pełne wdzięku, bezpretensjonalne żonkile miniaturowe i gatunkowe.

Przeczytaj o cechach i różnicach między różnymi grupami żonkili na naszym blogu.

Początkujący hodowcy kwiatów często stają przed problemem kwitnienia. Żonkile przez kilka lat kwitły pięknie i cieszyły oko. Z czasem jednak łodyg kwiatowych jest coraz mniej, kwiaty są pojedyncze, małe, a pąki w ogóle się nie otwierają. Dlaczego żonkile nie kwitną? Jeśli kupiłeś cebulki odmianowe od profesjonalnych sprzedawców, utrata dekoracyjności jest spowodowana błędami w uprawie.


 

Żonkile nie kwitną - poprawianie błędów sadzenia i pielęgnacji

Przypomnijmy, że żonkile to rośliny cebulowe. W ciągu sezonu w pobliżu każdej cebulki matecznej pojawia się kilka cebulek potomnych. Aby zacząć kwitnąć - cebulka potomna potrzebuje od 2 do 3 lat, w zależności od odmiany i warunków uprawy. Jeśli kupiłeś młody materiał do sadzenia - nie martw się, kwitnienie rozpocznie się, gdy tylko cebulki osiągną odpowiedni rozmiar. Nawet dojrzałe cebulki mogą nie zakwitnąć w pełni swojego potencjału natychmiast po przesadzeniu, jest to normalne.

Zbyt wczesne przycinanie liści żonkila

Zbyt wczesne przycinanie liści żonkili jest często przyczyną braku kwitnienia. Podobnie jak cebulki tulipanów, żonkile przechodzą w stan spoczynku po kwitnieniu. Początkujący myślą, że bez kwiatów rośliny wyglądają brzydko na rabatach kwiatowych i całkowicie odcinają liście. Duży błąd. Po kwitnieniu cebulka składa pąki kwiatowe na następny rok. Składniki odżywcze z liści przechodzą do cebulki, dosłownie ją pompując. Liście usuwa się dopiero wtedy, gdy żółkną, a nawet zasychają. Jeśli żonkile będą regularnie obcinane w ten sposób - faktycznie zdziczeją. Cała ich siła pójdzie na przetrwanie. Pełne kwitnienie jest wykluczone.

O tym, jak prawidłowo dbać o żonkile po kwitnieniu - w artykule.

Pojemniki na nasiona

Skrzynki nasienne również nie powinny być pozostawiane na żonkilach. Roślina przestawia się na rozmnażanie nasion. Nie tylko słabo kwitnie, ale także tworzy niewiele cebulek potomnych. Gdy tylko kwiat zwiędnie, należy odciąć go u góry i pozostawić samą szypułkę. Pozwól cebulce pobrać z niej składniki odżywcze.

Jeśli jesteś tak zawstydzony, że po kwitnieniu żonkile tracą swoją dekoracyjność - uformuj mieszane rabaty z cebulkami i bylinami, jak to zrobić - przeczytaj zalecenia projektantów krajobrazu.

Sadzenie cebulek

Ważny etap uprawy. Jeśli żonkile nie zostaną prawidłowo posadzone lub przesadzone, nie zakwitną. Większość roślin cebulowych sadzi się na głębokości 3 razy większej niż wysokość cebulki. Jeśli średnia wielkość cebulki dorosłego żonkila wynosi około 7 cm, należy ją posadzić na głębokości 20 cm. Należy wziąć pod uwagę, że na ciężkich glebach głębokość jest mniejsza o 3-5 cm - około 15 cm. Na lekkich, dobrze przepuszczalnych glinach piaszczystych, które mają tendencję do wysychania wierzchniej warstwy - sadzenie można zakopać bardziej, do 20-22 cm. Jeśli sadzenie jest płytkie lub zbyt ciasne, kwitnienie będzie równie rozczarowujące. Odstępy między roślinami powinny wynosić 15-20 cm. Jest to szczególnie ważne w przypadku wielkokwiatowych, bardzo dekoracyjnych odmian żonkili, takich jak wielokwiatowe, wielkokoronowe i inne.

Problemy z kwitnieniem - Jeśli dobre cebulki żonkili nie kwitną w ciągu pierwszych kilku lat po posadzeniu i wytwarzają tylko kilka pąków na słabych łodygach kwiatowych, należy przede wszystkim upewnić się, że cebulki zostały posadzone na odpowiedniej głębokości dla gleby ogrodowej.

 

Kiedy i jak często należy wykopywać cebulki?

Półtora do dwóch miesięcy po zakończeniu kwitnienia. Wczesne i późne odmiany można wykopać w tym samym czasie po 55-60 dniach. Dlaczego warto wykopywać cebulki? Z biegiem lat powstaje tak wiele dzieci, że zaczynają one pozbawiać cebulę macierzystą składników odżywczych i wody, a nasadzenia stają się zbyt gęste.

Problemy z kwitnieniem. Rośliny po prostu nie mają wystarczającej siły, aby zawiązać pąki kwiatowe. Aby kwitnienie było coroczne, konieczne jest okresowe wykopywanie, suszenie i dzielenie gniazd roślin lęgowych. Bardzo dekoracyjne żonkile wielkokwiatowe szczególnie źle reagują na zagęszczanie. Wykopuje się je raz na 2-3 lata, a na glebach ciężkich - lepiej co roku. Odmiany botaniczne i drobnokwiatowe można wykopywać co 4-5 lat.

Kiedy należy sadzić cebulki?

Po wysuszeniu cebulek, podzieleniu gniazd, oczyszczeniu ich z ziemi i resztek liści, należy przechowywać je w temperaturze +20°C-+25°C. Sadzenie można przeprowadzić w sierpniu-wrześniu. Późne sadzenie przeprowadza się 3-4 tygodnie przed nadejściem stabilnych mrozów.

Prawidłowe karmienie

Dlaczego żonkile mają tylko liście i nie kwitną? Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, rośliny nie są zagęszczone, to problem tkwi w niewłaściwych nawozach. Wielu amatorów lubi nawozy azotowe na wiosnę. Nie stosuj żadnych nawozów czysto azotowych. Używaj zrównoważonych mieszanek, które zawierają również potas i fosfor. Jeśli rośliny cierpią na ogólny brak składników odżywczych - kwitnienie również nie nastąpi. Dlatego nawozy należy przygotowywać na czas. Świeża materia organiczna (obornik, pomiot kurzy itp.) nie powinna być kategorycznie stosowana do roślin cebulowych.

Gleba i światło

Narcyzy nie kwitną w cieniu. Potrzebują otwartego słonecznego miejsca lub dobrego rozproszonego światła pod wysokimi koronami od strony wschodniej i południowo-wschodniej. Gleba powinna być lekko osuszona, bez stagnującej wody. Korzenie roślin wchodzą w glebę poniżej cebulki na około 25-30 cm. Na tej głębokości gleba powinna być uprawiana. Komfortowa kwasowość dla żonkili - pH 5-7. Na glebach kwaśnych żonkile nie kwitną i słabo rosną.

Co robić - przeczytaj podstawowe metody korygowania kwasowości na blogu.

Podlewanie

Oczywiście rośliny należy podlewać w miarę potrzeb i nie zalewać. Jednym z najczęstszych błędów prowadzących do problemów z kwitnieniem jest zaprzestanie podlewania przed całkowitym zwiędnięciem liści. Jeśli występuje deficyt wody, cebulki nie mogą złożyć pełnych pąków kwiatowych na następny sezon.

Choroby i szkodniki

Rośliny mogą być chore, a kwitnienie będzie oczywiście słabe, a nawet mogą obumrzeć. Nie czekaj na problemy, przeprowadź profilaktyczne zabiegi fungicydami i insektycydami. Jeśli zaryzykujesz zakup cebulek od przypadkowych sprzedawców, pamiętaj o stosowaniu środków wytrawiających. Nie przenoś chorób innych ludzi do swojego ogrodu.

Kupić Cebulki Narcyzów
  • Garden Number One prezentuje jesienną kolekcję cebulek w przystępnych cenach.
  • Cebulki Narcyzów można tanio zamówić z dostawą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023