Garden Blog

Żonkile po przekwitnięciu: co zrobić z kwiatami i cebulkami?

Podczas kwitnienia żonkili kwietnik lub cały ogród zamienia się w bajeczne miejsce, które chce się jeść oczami bez końca. Z tych wspaniałych kwiatów możesz stworzyć fantastyczne mixbordery, a nawet inne klomby. Jednak okres dekoracyjny prędzej czy później przemija i pojawia się pytanie: co zrobić z żonkilami po ich kwitnieniu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule, w którym dowiemy się, co zrobić z żonkilami po przekwitnięciu, zdecydujemy, czy wykopać żonkile po przekwitnięciu, a jeśli tak, to kiedy i jak to się dzieje. Na pewno będzie ciekawie! Jeśli lubisz kwiaty żonkila, to informacje o tym, co zrobić po kwitnieniu w doniczce lub na otwartym polu, będą dla Ciebie bardzo cenne. Zaczynamy?

Narcyzy: czas kwitnienia oraz jak ciąć suche łodygi kwiatowe?

Istnieje dość obszerna klasyfikacja, która pozwala zapoznać się z gatunkami i odmianami kwiatu. Kwitnienie żonkili, których zdjęcia można zobaczyć na stronie, jest wczesne (wczesna wiosna), średnie (połowa wiosny) i raczej późne (bliżej lata). Oznacza to, że poprzez kompetentny wybór odmian z katalogu (zobacz odmiany narcyzów w naszym katalogu) możesz regulować ogólny dekoracyjny wygląd klombu. Ale w każdym razie żonkile po kwitnieniu wymagają przycinania szypułek. To sposób na przedłużenie życia żonkili, które nadal zachowują estetykę i świeżość. Faktem jest, że suche szypułki nie mają już żadnej wartości dekoracyjnej, ale nadal wysysają soki z rośliny i tym samym zabierają ważne składniki odżywcze innym, wciąż świeżym szypułkom. Właściwe i bezpieczne przycinanie wymaga użycia ostrych, zdezynfekowanych narzędzi. Suche łodygi kwiatów są odcinane blisko ziemi: musisz zostawić tylko kilka milimetrów. Ale! Jeśli twoim celem jest zdobycie nasion, rośliny pozostawia się w spokoju, dopóki materiał siewny nie będzie w pełni dojrzały. Jeśli chodzi o liście, w każdym razie należy je zostawić na koniec.

Kiedy nawozić żonkile wiosną dla bujnego kwitnienia?

Kontynuując myśl z poprzedniej sekcji, należy powiedzieć, że składniki odżywcze z liści pozostałych po kwitnieniu powoli przedostają się do podziemnej części rośliny. To jest ważne! W ten sposób narcyz (okres kwitnienia nie ma znaczenia) częściowo zapewnia sobie witalność na następny sezon. Niemniej jednak nawożenie żonkili wiosną na kwitnienie ma ogromne znaczenie. Mniej więcej w czasie przycinania żonkili po kwitnieniu należy stosować specjalny opatrunek pogłówny. Priorytetem jest monofosforan potasu, który przyczynia się do pomyślnego zimowania cebul i tworzy pewną rezerwę na następny rok. Pozytywny efekt gwarantują nawozy organiczne, które po okresie kwitnienia mają właściwie wszystko, co potrzebne tej uprawie. Niektórzy ogrodnicy zaraz po kwitnieniu stosują popiół drzewny, który jest cennym źródłem potasu i fosforu. Należy pamiętać, że żonkile na wczesnym etapie rozwoju potrzebują azotu. Dlatego wczesną wiosną sensowne jest wprowadzanie kompozycji mineralnych na bazie azotu, który przyczynia się do wzrostu zielonej masy. Najważniejsze jest nawozić umiarkowanie.

 

Cebulki żonkili po przekwitnięciu: co z nimi zrobić?

Kopać czy nie kopać – oto jest pytanie! Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: większość odmian (zwłaszcza tych najprostszych) można wykopać raz na kilka lat. Jeśli mówimy o odmianach pełnych lub nowoczesnych rozpieszczonych hybrydach, wskazane jest wykopywanie ich co roku. Oznacza to, że sam możesz zdecydować, czy wykopać żonkile po kwitnieniu. Wszystko zależy od różnorodności i cech twojego regionu. Lepiej wykopać dla siebie najcenniejsze cebulki. Natychmiast pojawia się kolejne pytanie: kiedy wykopać żonkile po kwitnieniu? Optymalny czas to czas, gdy lewe liście wyschły, ale jeszcze nie całkowicie opadły. Zwykle dzieje się to w środku lata. Obecność liści służy jako pewna wskazówka podczas kopania. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia cebul, ponieważ jeśli zostaną przecięte łopatą, staną się bezużyteczne. Jest jeszcze jeden niuans: niecałkowicie opadłe liście wskazują, że ukorzenienie jeszcze nie nastąpiło, i jest to ważne, ponieważ nie zaleca się wykopywania ponownie ukorzenionych cebul. Bezpośrednio po wykopaniu cebulki należy pozostawić w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Na przykład w piwnicy.

 

Narcyzy po przekwitnięciu: jak przechowywać?

Po tym, jak cebulki trochę ostygną, a ziemia na nich wyschnie, możesz ostrożnie usunąć duże grudki (zwykle same odpadają). Mniej lub bardziej czyste cebule należy podzielić. Ta procedura przyczynia się do formowania dzieci. Podczas cięcia należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Podczas tego procesu musisz dokładnie zbadać każdą cebulkę. Jeśli występują widoczne wizualnie wady, takie okazy należy wyrzucić, ponieważ mogą być nosicielami infekcji i zainfekować zdrowe cebule. Z wyglądu zdrowy materiał do sadzenia należy dokładnie umyć i trzymać przez pewien czas we wcześniej przygotowanym roztworze nadmanganianu potasu. Odbywa się to w celu dezynfekcji. Kolejnym krokiem jest suszenie. Cebulki przechowywane są w suchym pomieszczeniu o temperaturze +/- pokojowej. Gdy tylko całkowicie wyschną, musisz ponownie sprawdzić, czy nie ma wad. Jeśli wszystko jest w porządku, materiał do sadzenia jest bezpiecznie wysyłany do stałego miejsca przechowywania. Idealnie jest to dobrze wentylowane pomieszczenie chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, w którym temperatura jest utrzymywana na poziomie około 10-18°C.

 

Kiedy przesadzać żonkile: po kwitnieniu czy w trakcie kwitnienia?

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy można przesadzać żonkile podczas kwitnienia? Tak, w większości przypadków rośliny te, nawet w stanie kwitnienia, łatwo tolerują przesadkę, ale jeśli jest ona wykonywana w szczycie sezonu wegetacyjnego, wówczas zielona masa i same łodygi kwiatowe blakną znacznie szybciej po zmianie lokalizacji. Dlatego należy wykopać żonkile po kwitnieniu. Ogólnie rzecz biorąc, uprawa narcyzów nie wymaga corocznego przesadzania. Kwiaty są przenoszone w inne miejsce bardziej z konieczności: na pierwszy plan wysuwają się względy praktyczne lub estetyczne. Ale jeśli roślina żyje w tym samym miejscu przez wiele lat, jest prawdopodobne, że efekt dekoracyjny zacznie spadać. W tym przypadku odpowiedź na pytanie, czy można przesadzać żonkile wiosną po kwitnieniu, nasuwa się sama: jest to możliwe, a nawet konieczne! Należy je wykopać i przechowywać w sposób opisany w poprzednich dwóch sekcjach. Nawiasem mówiąc, drewniane skrzynie, kosze itd. Są uważane za najlepsze pojemniki do przechowywania. Nigdy nie używaj polietylenu ani nic podobnego, bo w warunkach braku świeżego powietrza cebulki narcyzów uduszą się własnym gazem, który emitują.

 

Kiedy przesadzać żonkile po kwitnieniu i jak to zrobić?

Wiedząc, jak uratować żonkile po kwitnieniu, możesz bezpiecznie przygotować materiał do sadzenia do przesadzania. Za optymalny okres uważa się wczesną jesień lub sam koniec lata, jeśli jest chłodno. Wcześniej na blogu pisaliśmy o głównych niuansach jesiennego sadzenia cebul. Najważniejsze jest, aby dać cebulom czas na pełne zakorzenienie się przed nadejściem mrozu. Nie musisz ograniczać się tylko do posiadanych żonkili, ponieważ możesz wybrać najlepsze odmiany do sadzenia jesienią, których wcześniej nie uprawiałeś. Jeśli sadzisz kwiaty wyłącznie w celu osiągnięcia maksymalnej estetyki sadzenia, lepiej jest zastosować sadzenie grupowe. Jeśli sadzisz do cięcia, możesz – w rzędach w odstępach 15-25 cm i odległości między cebulami około 10 cm. Głębokość otworów powinna być gdzieś 2,5-3 razy większa niż długość cebul. Priorytetem jest oddychająca, lekka i pożywna gleba. Nawozy bezwzględnie należy stosować w przypadku wystąpienia niedoborów składników pokarmowych. A w październiku wskazane jest przeprowadzenie procedury mulczowania, aby materiał sadzeniowy nie ucierpiał podczas mokrej i bezśnieżnej zimy. Jeśli to zrobisz, następnej wiosny nie będziesz myślał o tym, jak sprawić, by zakwitły żonkile lub jak sprawić, by zakwitły żonkile, ale po prostu będziesz mógł cieszyć się wyjątkowym pięknem!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023