Garden Blog

5 pomysłów na wspaniałe rabaty z wiosennymi kwiatami

Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zabrać się za wybór odmian i sadzenie wiosennych rabat. Ogólne zalecenia dotyczące sadzenia kwiatów cebulowych jesienią można znaleźć w artykule: Jesienne sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. A tutaj podpowiemy, jak łatwo stworzyć dobry projekt rabaty z roślinami cebulowymi i różnorodne kompozycje kwiatowe.

Monoklumba to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej wyrafinowanych sposobów na stworzenie kwietnika. Stworzenie monoklumby oznacza obsadzenie kompozycji ogrodowej roślinami jednego gatunku. Na przykład: tylko tulipany lub tylko żonkile. Różnorodność nowoczesnych odmian i mieszańców - pozwoli łatwo wybrać rośliny według koloru kwiatów, wysokości łodyg kwiatowych, czasu kwitnienia. W zależności od gustu i projektu ogrodu można tworzyć kwietniki z roślin o pąkach w jednym podstawowym kolorze (monochromatyczne) lub sadzić cały panel kwietnikowy.

Monochromatyczne kwietniki - jeden schemat kolorów

Jest to sposób na uformowanie rabaty z kwiatów w tym samym kolorze lub o zbliżonych odcieniach.

Pomysł 1. Można wybrać odmianę o jednolitym zabarwieniu pąków, taką jak czerwony tulipan Greiga Double Red Riding Hood. I posadzić tylko tę odmianę. Liście tej odmiany tulipanów są szczególnie piękne, z podłużnymi czerwonawymi żyłkami i pociągnięciami.

Pomysł 2. Inna technika tworzenia monoklumby - wybór odmian zbliżonych kolorystycznie, które można posadzić w kwietniku. Na przykład: od ciemniejszych nasyconych tonów - do jasnych kolorów. Z tej samej grupy tulipanów Greiga uzupełnijmy Double Red Riding Hood odmianami o tym samym odcieniu: tulipan Orange Toronto, tulipan Diantha, Ali Baba. Wszystkie pochodzą z tej samej gamy kolorystycznej - w różnych odcieniach czerwieni.

Pomysł 3. Można również stworzyć rabatę kwiatową z różnych odmian tej samej rośliny. Przyjrzyjmy się tworzeniu rabaty na przykładzie żonkili z grupy Split Corona:

1. Wyobraź sobie lub narysuj na papierze w ramce, jak chcesz połączyć żonkile według kolorów podczas sadzenia?

2. Bierzemy jeden z koszy - prostokątny 28 cm na 25 cm. Biorąc pod uwagę gęstość sadzenia żonkili (od 5 cm) otrzymujemy element wzoru na jeden kosz około 5 na 5 cebulek.

3. Stwórz kontrastową kompozycję żonkili. Główne kolory to pomarańczowy, żółty, biały. W centrum nasadzenia - żonkil Split Corona Orangery z gęstą pomarańczową koroną - 1 sztuka, wokół niego - delikatniejszy w kolorze żonkile Split Corona Delta - 8 sztuk i obramowanie całej kompozycji delikatnym żonkilem Lemon Beauty - 16 sztuk. W sumie 25 cebulek narcyzów.

4. To oczywiście tylko niewielki element kwietnika do ogrodu, około 25 cm na 25 cm. Rabaty ogrodowe są zwykle większe. Można obsadzić wszystkie takie elementy rabaty w ten sam sposób - będzie to świetna gęsta ozdoba. Albo stworzyć coś bardziej fantazyjnego. Wyobraźnia dzisiejszego florysty nie jest już ograniczona ani odmianami, ani przydatnymi narzędziami.

Istnieje wiele pomysłów na tego rodzaju kwietniki, można użyć tulipanów wielokwiatowych, w tej samej kolorystyce, na przykład: kremowej i pastelowej, z tulipanów wielokwiatowych. Każda cebulka z tej odmiany daje nie jeden, ale kilka kwiatów. Nowoczesne odmiany są tak liczne, że można wybrać najbardziej subtelne kombinacje kolorów kwiatów lub tylko ciepłe odcienie, lub tylko zimne.

Jeśli lubisz monosadzenie - pola tulipanów lub szafirków - najwygodniej jest sadzić je w specjalnych koszach do sadzenia. Za pomocą koszyków można tworzyć kompozycje cebulek nawet na stole. Następnie kosze należy wkopać na miejsce w kwietniku. Po kwitnieniu cebulki można szybko i wygodnie wykopać z rabaty.

Jeśli trzeba usunąć rośliny, które straciły wartość dekoracyjną, zanim ich liście oddadzą całą swoją siłę cebulkom, można je wyjąć z kwietnika bezpośrednio do koszy i wykopać w innym miejscu. W ten sposób zwolnisz rabatę i zyskasz wspaniałe cebulki! A w kwietniku od razu posadzić przygotowane wcześniej sadzonki innych kwiatów lub można zasiać szybko rosnące rośliny jednoroczne.

Dzięki specjalnej sadzarce można bardzo szybko posadzić wiele roślin cebulowych na rabacie.

Panele kwiatowe - wielobarwne kompozycje

Z tych samych roślin można tworzyć kontrastowe i wzorzyste kompozycje o określonym wzorze - rabaty złożone. Należy pamiętać, że nasadzenia złożone są dość gęste, odległość między roślinami wynosi około 5-7 cm. Do obsadzenia rabaty potrzeba dość dużo cebulek. W tym przypadku można zaprojektować kwietnik, biorąc pod uwagę kolor i wzrost roślin, tworząc z nich wzory i obrazy.

Pomysł 4. Jak wybrać kompozycję na kolorową rabatę z wiosennymi cebulkami? Kwietnik złożony wygląda najlepiej w grze kontrastów. Jasne nasycone odcienie kwiatów posadzonych w liniach lub okręgach tworzą wyraźny podział według koloru. To tak, jakby sama natura rysowała w ogrodzie skomplikowane wzory i fantazyjne obrazy.

Możesz na przykład stworzyć kombinację jasnych szkarłatnych tulipanów Temple of Beauty, oddzielić je białym hiacyntem pełnym Snow Crystal i ozdobić krawędź kompozycji delikatnym niebieskim szafirkiem Ocean Magic. Biorąc pod uwagę wysokość każdej z roślin: wysokiego tulipana, średniej wielkości hiacynta i małego szafirka, a także kontrast ich kolorystyki, stworzysz piękny wiosenny kwietnik. Sadząc rośliny w rzędach, można stworzyć piękne obramowanie kwietnika. A jeśli posadzisz kwiaty w okręgu, uzyskasz wspaniałą rabatę w kształcie stożka.

Sadzenie roślin cebulowych metodą lasagne - szybko i pięknie

Wielopoziomowy lub wielowarstwowy wiosenny kwietnik z roślinami cebulowymi to wciąż nowość dla wielu osób. Wiosną taka rabata wygląda niesamowicie pięknie, a wykonanie jej jest tak proste, że będziesz zaskoczony! Wybór schematów kolorów - przedmiot kreatywności!

Pomysł 5. Wybieramy odmiany tulipanów, szafirków, hiacyntów, żonkili - tworząc kwietnik krok po kroku:

  • Chcemy posadzić w kwietniku kompozycję z tulipanów, żonkili, krokusów i szafirków.
  • Na początek przygotujmy miejsce do sadzenia, na przykład grządkę o wymiarach 100 cm na 100 cm. Głębokość grządki - bierzemy pod uwagę wielkość największych cebulek. W naszym przypadku - tulipany, około 16 cm - 20 cm.
  • Za pomocą kołków można wykonać oznaczenie łóżka, na sektorach, dla każdego rodzaju cebulek.
  • Posypujemy pierwszą warstwę cebulek w grządce ziemią. Głębokość stała się odpowiednia dla kolejnych gatunków, na przykład żonkili. Posadzić i ponownie przysypać ziemią.
  • W górnej warstwie rabaty wielopoziomowej sadzimy małe cebulki - krokusy, przebiśniegi, hiacynty i inne.
  • Gotowe! Za jednym razem zasadziłeś w grządce masę cebulek! A jeśli wybierzesz gatunki i odmiany według czasu kwitnienia, będziesz cieszyć się kwietnikiem od marca do początku czerwca!
  • Do uprawy cebulek w domu - sadzić cebulki w wazonach lub pojemnikach przy użyciu tej samej metody lasagne.

Wieloletnie rabaty z tulipanami, krokusami, żonkilami.

Ogrodnicy, którzy nie chcą co roku wykopywać cebulek, mogą tworzyć rabaty bylinowe. Istnieją specjalne gatunki tulipanów, szafirków i żonkili, które mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat i pięknie kwitnąć.

  • Tulipany. Odpowiednie będą gatunki i mieszańce tulipanów - botaniczne, greiga, fostera, kaufmanna, hybrydy Darwina, Triumph.
  • Żonkile. Można je uprawiać na tej samej działce przez 5-6 lat bez konieczności wykopywania.
  • Krokusy i Szafirki. Te małe cebulki rosną stopniowo, krokusy tworzą gniazda. Można je uprawiać bez wykopywania z grządki nawet przez kilka lat.

Jeśli masz lekkie gleby ogrodowe, nie będziesz musiał przygotowywać grządki do sadzenia. Jeśli gleby są ciężkie - przed sadzeniem należy je rozjaśnić, przynieść piasek, kompost, próchnicę.

Jak widać, z bulwiastymi wiosennymi kwiatami jest bardzo łatwo wdrożyć w ogrodzie każdy ze swoich pomysłów. Wystarczy odrobina inspiracji i wyobraźni, a ogród rozbłyśnie jaskrawymi kolorami.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023