Garden Blog

Hortensja ogrodowa - 5 podstawowych zasad agrotechniki

Hortensja ogrodowa to roślina, która kwitnie długo i obficie, ma piękne, zdrowe liście i jest bezpretensjonalna w pielęgnacji. Hortensje są niezastąpione w kompozycjach ogrodowych. Nadają się do tworzenia mixborderów i nasadzeń grupowych zarówno w słońcu, jak i w miękkim półcieniu.

Wysokość krzewów różnych gatunków hortensji waha się od 30 cm do 1,5-2 metrów. Istnieją gatunki nisko rosnące, które można uprawiać nie tylko na rabatach, ale także w wazonach na tarasach lub parapetach. Kwitnienie jest obfite i długotrwałe. Duże do 25-30 cm kwiatostany, mają różne kolory - od białego i lekko różowawego do ciemno bordowego i lazurowo-niebieskiego. Sadzonki hortensji są łatwe w uprawie w ogrodzie, łatwe w pielęgnacji, a kwitnienie następuje 1-2 lata po posadzeniu.

Aby wybrać odpowiednią hortensję do sadzenia w kompozycjach ogrodowych, należy jasno określić, jaki rodzaj hortensji jest odpowiedni dla danej działki ogrodowej:

 • Hortensja drzewiasta (łac. H. arborescens).
 • Hortensja wiechowata (łac. H. paniculata).
 • Hortensja wielkokwiatowa (łac. H. macrophylla).
 • Hortensja piłkowana (łac. H. serrata).

Krótko o sadzeniu i pielęgnacji: 5 podstawowych zasad agrotechniki hortensji

A teraz porozmawiajmy o uprawie sadzonek hortensji, cechach sadzenia, przycinania krzewów i pielęgnacji wiosną i latem, technikach jesiennego przygotowania roślin do zimy. Dla doświadczonych ogrodników - przypomnijmy główne punkty:

 1. Kolor kwiatostanu hortensji wielkokwiatowej zależy od pH (kwasowości) gleby, na której będą rosły sadzonki. Kwiatostany sadzonek tej samej odmiany są zabarwione w następujący sposób: kremowobiały w glebie obojętnej, niebieskawy lub nawet niebieski w glebie kwaśnej. Można więc regulować intensywność i odcienie koloru, zmieniając kwasowość gleby.

 2. Sadzonki hortensji wymagają obfitego podlewania. Należy je podlewać regularnie i obficie, 2-3 wiadra pod dorosłą roślinę w ciągu 1-1,5 tygodnia, gdy nie ma deszczu.

 3. Hortensja lubi dobre światło, ale nie południowe słońce, na którym kwiatostany szybko się wypalają. Idealnym miejscem do sadzenia sadzonek jest miękki półcień.

 4. Sadzonki hortensji wymagają regularnego dokarmiania. Nie należy jednak przesadzać z nawozami organicznymi. W przeciwnym razie uzyskasz energiczny wzrost sadzonek i bujne liście, ale nie doczekasz się kwitnienia.

 5. Przycinanie hortensji jest kluczem do obfitego kwitnienia. Kupując sadzonki, upewnij się, do jakiego gatunku należy wybrana przez Ciebie odmiana (patrz opis). Niektóre odmiany przycina się co roku, inne skraca się nieznacznie jesienią.

Dla początkujących i ogrodników-amatorów z niewielkim doświadczeniem w uprawie - porozmawiajmy bardziej szczegółowo o osobliwościach agrotechniki:

 • Gleby i warunki świetlne - najlepsze do uprawy hortensji. Wszystkie gatunki rosną na glebach lekkich (gliniastych) obojętnych lub kwaśnych. Sadzonki potrzebują dużo światła, ale zaleca się lekkie cieniowanie przed bezpośrednim działaniem słońca i ciepła.

 • Daty sadzenia hortensji. Sadzonki hortensji ukorzeniają się zarówno wiosną, jak i jesienią. Większość sadzonek jest sprzedawana w pojemnikach, dzięki czemu ich system korzeniowy pozostaje nienaruszony podczas przesadzania i szybko się ukorzenia.

 • Przygotowanie sadzonek hortensji do sadzenia. Niezależnie od rodzaju zakupionych sadzonek, w pojemnikach lub z systemem korzeniowym przykrytym folią - aby przyspieszyć adaptację i lepsze ukorzenienie, należy podlać lub przytrzymać korzenie w stymulatorze.

 • Sadzenie sadzonek hortensji. Przygotuj dołek do sadzenia tak, aby jego rozmiar był 1,5-2 razy większy niż system korzeniowy sadzonki. Sadzonka podczas sadzenia jest lekko zakopana, szyjka korzeniowa poniżej poziomu gleby o 3-5 cm. Po posadzeniu sadzonki są podlewane i natychmiast ściółkowane.

Zasady udanej pielęgnacji hortensji

Podstawowa pielęgnacja hortensji jest dość prosta. Każdy ogrodnik może sobie z nią poradzić. A niektóre sekrety - podzielimy się z wami. Podczas pielenia należy zachować ostrożność, starając się nie rozluźniać gleby wokół sadzonek głębiej niż 5-7 cm, roślina ma płytkie korzenie.

Przycinanie hortensji zależy od odmiany, do którego należy sadzonka. Sam proces przycinania jest jednak bardzo prosty. Pędy hortensji wiechowatej przycina się wiosną do 1/3 wysokości, kwitnienie przypada na młode pędy. Hortensję drzewiastą przycina się wczesną wiosną, budzi się jako pierwsza, wcześniej niż inne. Na każdym pędzie należy pozostawić co najmniej 3-5 pąków od ziemi. Kwiatostany pojawiają się na zeszłorocznych gałęziach. Hortensja wielkokwiatowa odmładza się tylko nieznacznie, usuwając pędy rosnące wewnątrz krzewu. Należy pamiętać, że przycinanie krzewów hortensji rozpoczyna się od sadzonek, które osiągnęły wiek 3-4 lat. Należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany.

Nawożenie hortensji. Wiosną wszystkie gatunki zasila się nawozami z przewagą azotu, wystarczy mieszanka uniwersalna. Nawozy organiczne z kompostem lub torfem są wygodne w formie ściółkowania sadzonek.

Przygotowanie hortensji do zimy. Bliżej jesieni rośliny zaczyna się nawozić preparatami z przewagą potasu i fosforu. Pomaga to pędom dojrzeć, a systemowi korzeniowemu przygotować się na zimowe mrozy. W łagodne zimy wszystkie gatunki mogą zimować bez schronienia. Najbardziej odporne na mróz są hortensje drzewiaste i wiechowate. Hortensje wielkokwiatowe i ząbkowane należy okryć na zimę agrowłókniną i dobrze zanurzyć. Wszystkie młode sadzonki w roku sadzenia jesienią okrywamy. Jednak jeśli krzewy nadal zamarzają, nie denerwuj się - szybko odrosną.

Przestrzegaj zasad agrotechniki, a Twoje piękno nie zachoruje ani nie zostanie uszkodzone przez szkodniki. Jest to naturalnie zdrowa i bezpretensjonalna roślina.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023