Garden Blog

Jak przygotować hortensję na zimę: przycinanie, okrywanie i inne niuanse

Godziny dzienne stają się coraz krótsze, a w powietrzu czuć już zbliżający się mróz? Czas pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć hortensje na zimę. Właściwe przygotowanie pomoże krzewowi ogrodowemu pewnie przetrwać zimny okres roku. Nie jest to skomplikowana procedura, ale ma bardzo duże znaczenie - od twoich wysiłków jesienią będzie zależeć, jak hortensja będzie zimować.

Czynnikiem decydującym o pracach przygotowawczych jest gatunek i zastosowanie projektowe. Hortensje wielkokwiatowe, drzewiaste i wiechowate mają swoje osobliwości i dlatego różnią się odpornością na zimę. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że dużym błędem jest ograniczanie się tylko do okrywania krzewów lub drzew. Istnieją pewne kwestie, które warto omówić bardziej szczegółowo. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja hortensji jesienią, jak przygotować hortensję na zimę, jak w ogóle przetrwać hortensję zimą w domu i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Idziemy!

1. Jak sadzić hortensje jesienią?

Jeśli udało Ci się kupić dorosłe sadzonki, zasadniczo można je sadzić jesienią. Będą miały czas, aby się zakorzenić i pomyślnie przezimować, jeśli wykonasz tę procedurę nie później niż we wrześniu. Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad agrotechniki. Głębokość dołu powinna wynosić około 0,5 m, a szerokość powinna być o 5-10 cm mniejsza. Spójrz na skład gleby. Jeśli jest uboga, można kopać głębiej. Pożądane jest, aby mieszanka gleby składała się z perenogium, darni, ziemi liściastej, piasku i torfu. Odległość między sadzonkami wynosi co najmniej metr.

Jeśli chodzi o przesadzanie, bardzo niepożądane jest przeprowadzanie go jesienią, jeśli jest to odmiana o dużych liściach. Inne gatunki - dozwolone. Można to zrobić we wrześniu. Początkujący również często pytają: jak rozmnażać sadzonki hortensji jesienią? Trzeba przyznać, że okres jesienny nie jest najbardziej udany w tym przypadku, ale wszystko jest w Twoich rękach. Sadzonki jesienią są gorzej ukorzenione i konieczne jest przechowywanie ich przez długi czas w zimie przed sadzeniem w otwartym terenie.

2. Gdzie przechowywać hortensje zimą?

Często odpowiedzią na pytanie, jak przygotować młodą hortensję do zimy, jest przechowywanie rośliny w pomieszczeniu. Faktem jest, że niedawno posadzone okazy trudno jest zimować na zewnątrz. Można je przechowywać w piwnicy, garażu itp. Jednak pod warunkiem, że pomieszczenie nie jest wilgotne i wentylowane, w przeciwnym razie młode hortensje po prostu nie przezimują. Optymalny reżim temperaturowy wynosi około +5.... +7°С. Podlewanie lub karmienie nie jest konieczne.

Ta metoda zimowania jest często praktykowana. Procedura jest prosta: wykop hortensję i przenieś ją do dowolnego pojemnika, który pasuje do jej rozmiaru. Na przykład do doniczki lub pudełka. Hortensja w doniczce na zimę to powszechna opcja. Co więcej, jeśli uprawiasz hortensję w doniczce, nie musisz jej wykopywać przed zimowaniem - po prostu zmień lokalizację na piwnicę. Jak zachować sadzonki hortensji na zimę? W podobny sposób. Po jesiennym namoczeniu będą miały wystarczająco dużo wilgoci na całą zimę.

3. Jak prawidłowo przycinać hortensje na zimę?

Po pierwsze, musisz zdecydować, czy musisz przycinać hortensje w pierwszym roku sadzenia? Jeśli masz młodą roślinę, niepotrzebny stres zdecydowanie nie jest dla niej dobry. Może to być co najwyżej przycinanie sanitarne lub lekkie przycinanie regulacyjne. Ale ogólnie tak, hortensja + przygotowanie do zimy = przycinanie. Klasyczna formuła. Kiedy przycinać hortensję jesienią? Optymalnie - we wrześniu. Świetnie, jeśli masz wysokiej jakości narzędzia. To wygoda dla Ciebie i bezpieczeństwo dla rośliny.

Początkowo przycinanie odbywa się po kwitnieniu, które zawsze jest bujne, jeśli przestrzegasz podstawowych kroków. Tak jest ogólnie. Należy jednak podejść indywidualnie do każdego rodzaju hortensji. Jeśli w centrum uwagi znajduje się hortensja wiechowata, przycinanie odbywa się w 2 etapach. Pierwszy (usuwanie zwiędłych kwiatostanów) odbywa się jesienią, a drugi (przycinanie końcowe) - już wiosną. Pielęgnacja roślin drzewiastych jest prawie podobna, ale w razie potrzeby można przeprowadzić pełnoprawne przycinanie przed zimowaniem i nie czekać do wiosny. Hortensja wielkokwiatowa zimą - osobna historia. Kwitnie na zeszłorocznych kwiatostanach. Lepiej jest przycinać ją wiosną. Weź pod uwagę fakt, że wiele hortensji jest ozdobą ogrodu nawet jesienią i zimą pod śniegiem. Jeśli nie zamierzasz całkowicie zakrywać krzewów (w przypadku roślin drzewiastych), przycinanie nie jest konieczne. Można jedynie usunąć liście.

4. Jak prawidłowo okryć hortensję na zimę?

Pielęgnacja tego ozdobnego drzewa w domu oznacza wiosenną wycieczkę do fryzjera. Prawie zawsze zachowują swój bogaty kolor po zimie, ale muszą pozbyć się starych rzeczy. Odetnij suche, uszkodzone i bolesne gałązki. Czasami dosłownie same odpadają, ale w większości przypadków trzeba je usunąć ręcznie.

Aby przycinanie było wygodne zarówno dla rośliny, jak i dla Ciebie, uzbrój się w rękawiczki i weź zaufaną parę nożyc ogrodowych lub sekatorów. Delikatnie odsuń potrzebne gałęzie i odetnij te niechciane. To bardzo proste! Następnie lekko przytnij morwę, aby nadać jej schludniejszy wygląd. Możesz eksperymentować z kształtami i wzorami.

Nawiasem mówiąc, strzyżenie powinno odbywać się w niskich temperaturach powietrza (nie więcej niż 25 stopni Celsjusza), więc wiosna jest idealna na metamorfozę. Zapewniamy, że strzyżenie tui na wiosnę to bardzo zabawny i kreatywny proces!

5. Czym karmić hortensję przed zimowaniem?

Hortensje będą czuły się znacznie bardziej komfortowo zimą w daczy lub na podwórku domu w mieście, jeśli upiększysz ich strefę korzeniową jesienią. Uporządkuj wszystko: usuń śmieci, wszelkiego rodzaju gałązki i liście. Przed nadejściem mrozów pożądane jest lekkie poluzowanie gleby. Podlewanie jest stopniowo zatrzymywane, ale należy zwracać uwagę na pogodę. Jeśli wrzesień jest skąpy w deszcz, można dodać trochę wody. Podlewanie nie jest przeprowadzane. Jeśli interesuje Cię dekoracja, możesz zasuszyć hortensje na zimowy bukiet. Oczywiście przed zasuszeniem hortensji na zimę należy starannie zebrać jej ścięte kwiatostany.

Ważną rolę w przygotowaniach do zimy odgrywa procedura ściółkowania. Do jego wykonania można użyć dowolnych improwizowanych materiałów, zaczynając od trocin, a kończąc na szyszkach. Jesienna pielęgnacja hortensji wymaga użycia środków przeciwko szkodnikom i chorobom. 

6. Jak prawidłowo okryć hortensję na zimę?

Aby hortensja po zimie zachowała swój dekoracyjny urok, konieczne jest jasne zrozumienie, co zrobić z hortensjami jesienią? Ponownie patrzymy na gatunek. Drzewiaste lub, jak się je nazywa, zwykłe, w mniejszym stopniu wymagają ochrony, szczególnie na obszarach południowych, a wielkokwiatowe - w miarę możliwości bezbronne przed zimnem.

Jak więc okryć hortensję na zimę? Począwszy od października, gdy temperatura powietrza spada, można zacząć wiązać łodygi. Jeśli krzew jest duży, warto podzielić pędy na osobne wiązki i związać drutem, zapewniając w ten sposób zwartość krzewu. Jako materiału ochronnego można użyć agrowłókniny, płótna itp. Konieczne jest dobre grzędowanie. W przeciwieństwie do wielu roślin ciepłolubnych, hortensje można przykrywać za jednym podejściem, a nie etapami. Ktoś po prostu rzuca suche liście i przykrywa górę folią w październiku, ale doświadczeni ogrodnicy zalecają pozostawienie otworów do wietrzenia, aż do zauważalnych mrozów. Jeśli schronienie składa się z kilku warstw, należy je stopniowo usuwać wiosną, gdy pogoda się ociepli.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023