Garden Blog

Domowe zioła zimą - ogródek warzywny na parapecie


Nawet zimą świeże warzywa dla rodziny można uprawiać w domu na parapecie. Jakie rośliny uprawiać w domu? Jak zrobić to dobrze? Jakie nasiona i odmiany wybrać?

Jak rosną zioła na parapecie

Zawsze potrzebujemy świeżych warzyw w domu, zwłaszcza w środku zimy. Czy można uprawiać ich na parapecie, aby nie kupować drogich produktów, które nie wiadomo przez kogo i jak zostały wyhodowane? Oczywiście, że możesz, zdziwisz się, jakie to proste i ile pysznych i przydatnych rzeczy możesz wyhodować samodzielnie na rodzinny stół w domu! Zacznijmy od kwestii technicznych, od tego, jaki sprzęt będzie potrzebny do uprawy.


3 składniki sukcesu uprawy zieleni na parapecie

1. Jakie pojemniki wybrać do uprawy zieleniny?

Odpowiednie są dowolne pojemniki, z wyjątkiem kartonowych lub drewnianych, czyli takich, które pochłaniają wilgoć. Jeśli zdecydowałeś się wyhodować dość duży ogród warzywny na parapecie, odpowiednie są pojemniki na rośliny balkonowe. Możesz użyć pojemników wykonanych z plastiku spożywczego z produktów lub wziąć luksusowe ceramiczne garnki i wazony. Najważniejsze są otwory drenażowe, aby nadmiar wilgoci nie zalegał.

2. Jaka gleba jest potrzebna do uprawy zieleniny zimą?

Najwygodniej jest kupić dobre gotowe podłoże w centrum ogrodniczym. Taka gleba jest już zdezynfekowana i nie będziesz musiał martwić się o zdrowie roślin. Wszystkie patogenne mikroorganizmy, nasiona chwastów itp. tam już zniszczone. W każdym razie będziesz potrzebować lekkiej, pożywnej, wilgotnej i przepuszczalnej dla powietrza gleby z dobrym drenażem. Możesz uprawiać niektóre zielone rośliny nawet bez gleby, ale o tym później. Teraz najważniejsze jest, aby zdecydować, jakie rodzaje roślin mogą zapewnić Twojemu stołowi doskonałą zieleń w warunkach ograniczonego oświetlenia zimowego.

3. Jakie nasiona wybrać, jakie odmiany preferować?

Główne zasady:

  • Aby uprawiać zielone rośliny w domu, wybierz najbardziej dojrzałe gatunki i odmiany roślin.
  • Zimą, przy braku oświetlenia, najlepiej będą rosły te rośliny, które są uprawiane z nasion wczesną wiosną lub późną jesienią w otwartym terenie

Główne rodzaje zielonych nasion, które zadowolą Cię podczas uprawy w domu zimą:

  • Wszystkie rodzaje sałatek. Oczywiście jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie wyhodować kolby, ale delikatne liście na pewno wyrosną.
  • Wszelkie rodzaje kapusty, szybko dadzą również delikatne zielenie.
  • Koper, rukiew wodna, kolendra, musztarda, rukola.
  • Burak liściowy i boćwina, ich młode listki są zimą nieocenionym źródłem witamin.

Wszystkie te nasiona wykiełkują i wyrosną bardzo szybko, dosłownie za kilka tygodni będziesz już mógł uzupełnić swoją zimową dietę o warzywa.

Jak uprawiać zioła w domu: wskazówki, niuanse i kiedy sadzić zioła na balkonie

Sałatka z rukwi wodnej

Jedna z najłatwiejszych roślin do uprawy zieleni. Rukiew wodna – daje delikatną zieleninę o łagodnym smaku musztardy. Rukiew wodną można uprawiać na parapecie bez żadnej ziemi. Będziesz potrzebował pojemnika o głębokości 3 cm - 5 cm, na dnie którego ułożonych jest kilka warstw grubych papierowych serwetek, zastąpią one podłoże. Zamiast ziemi możesz wziąć hydrożel. Zwilż serwetki tak, aby woda trochę przykryła ich powierzchnię. Nasiona rozsypać gęsto, przykryć kulką lub szklanką i odstawić w ciepłe miejsce, np. do szafki. Sprawdzaj nasiona codziennie, wykiełkują w ciągu 3 dni. Następnie wystaw na światło, upewnij się, że serwetki nie wysychają. Za dziesięć dni wysokość roślin wyniesie 7 cm - 8 cm, można je już pokroić na sałatkę i zasiać następny pojemnik. Jeszcze lepiej, zorganizuj zielony przenośnik taśmowy. Zaopatrz się w nasiona i wysiewaj następną porcję co 10 dni. Jest to delikatna zieleń, trudno ją kupić, ponieważ liście są bardzo delikatne i od razu więdną podczas transportu.

Musztarda liściasta

Roślina witaminowa, która również pnie się i rośnie bardzo szybko. Możesz siać zarówno musztardę liściastą, jak i sałatkową z nasionami. Różni się kolorem liści. Ma ostry smak. Zieloni są soczyste i bardzo przydatne. Uprawia się ją tak samo, jak rukiew wodną, ​​w podłożu lub po prostu w wodzie. Oczywiście rośliny o dużych liściach nie będą rosły w wodzie, a jedynie w żyznej glebie. Jednak możesz szybko uzyskać delikatne warzywa w ciągu kilku tygodni.

Jarmuż i inne rodzaje kapusty

Dla początkujących ogrodników uprawa kapusty na zieleninie może wydawać się niekonwencjonalna. Kup nasiona dowolnej kapusty: biała, brokuł, kalafior, brukselka, kalarepa, chińska, czerwona główka, sabaudzka, pekińska itp. Liście młodej kapusty są bardzo smaczne w sałatkach, zupach i przystawkach. Do uprawy na zieleniach ich główną zaletą jest to, że podobnie jak gorczyca mogą być uprawiane bez gleby, a także kiełkują i rosną jak na drożdżach.

Sałata i rukola

Sałatki, podobnie jak poprzednie rośliny, doskonale nadają się do uprawy na zieleniach. Opadają i rosną bardzo szybko. Możesz nawet kupić nasiona sałaty. Kapusty oczywiście będą rosły tylko w gruncie i przy dodatkowym oświetleniu. Jednak możesz uzyskać znaczną ilość zielonych liści nawet w wodzie.

Odpowiednie są wszelkie odmiany, ale lepiej wziąć wczesne czerwone lub z koronkowymi listkami. Pierwsze liście będziesz mógł uszczypnąć za 15 dni.

Szwajcarska boćwina i burak

Kolejna grupa roślin, które świetnie nadają się do uprawy zieleni na parapecie. Zarówno boćwina, jak i buraki stołowe mają młode liście, które są smaczne i delikatne. Nie ma sensu uprawiać rośliny okopowej, boćwina na ogół produkuje tylko liście. Jednak ich warzywa są dietetyczne i bogate w witaminy. Duże nasiona - mają dobrą siłę wzrostu. Może rosnąć zarówno w wodzie, jak i w gruncie. Jeśli zasiejesz nasiona w podłożu, rośliny będą dawały liście przez cały czas, aż do samej wiosny.

Koperek

Nasiona kopru można również z powodzeniem uprawiać na zimowe świeże warzywa w domu. Osobliwością kopru jest to, że można go stale szczypać lub ciąć zielenie raz na 10-15 dni. Koper może rosnąć kilka razy, nawet zimą w doniczkach. Wysiew nasion kopru jest bardzo prosty. Wybierz pojemnik o głębokości do 15 cm, zasiej nasiona i przykryj ziemią w warstwie do 1 cm. Podlej, a sadzonki pojawią się za 5-6 dni. Jednak po każdym cięciu konieczne będzie karmienie kopru - kompletnym nawozem mineralnym. Będzie potrzebował siły, by szybko odrosnąć. Jeśli ciągle szczypiesz koperek, karm raz na 10 dni. Ważne: wybieraj nasiona tylko odmian wcześnie dojrzewających, takich jak: Ambrozja, Herkules, Lukullus itp.

Pietruszka

Jedna z najbardziej użytecznych zielonych roślin, które można uprawiać w zimowym ogrodzie kuchennym. Wybierając nasiona pietruszki, nie myl odmian! Pietruszka korzeniowa nie nadaje się do uprawy na zieleniach. Kup nasiona wczesnych odmian liściastych np. Festival 68.

Nasiona do uprawy zieleni można kupić bardzo tanio. Tak więc przenośnik witamin w domu jest dostępny dla każdego, zwłaszcza jeśli spojrzy się na ceny kupowanych w sklepie zimowych warzyw.


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023