Garden Blog

Jak prawidłowo suszyć i przechowywać miętę: poznaj procesy

Ten oszałamiający zapach można rozpoznać spośród setek, a nawet tysięcy innych. Daje uczucie świeżości i pieści receptory węchowe przyjemnymi nutami ziołowego chłodu. Jest uwielbiany, jeśli nie przez wszystkich, to z pewnością przez wielu. Tak, oczywiście, mówimy o aromacie mięty, która jest dyskretnym, ale popularnym mieszkańcem ogrodów w Polsce. A prawdziwi smakosze zamieniają proces uprawy ziół w pełnoprawną sztukę.

Czy Ty też lubisz miętę? W takim razie nasz artykuł się przyda, ponieważ dziś na blogu Garden Number One chcemy porozmawiać o tym, jak prawidłowo suszyć miętę w domu i jak ją przechowywać, aby nie straciła swoich pierwotnych właściwości. Zaopatrz się w przepisy na lecznicze wywary i pyszne herbaty. Będzie to bardzo przydatne, aromatyczne i rozgrzewające.

Przygotowanie mięty do suszenia: prawidłowy zbiór jest bardzo ważny!

Na pytanie, kiedy zbierać miętę do suszenia, należy odpowiedzieć od razu, ponieważ czas naprawdę ma znaczenie. Doświadczeni ogrodnicy są zgodni co do tego, że  najlepszym czasem na zbiór tego zioła jest druga połowa lipca/początek sierpnia. To właśnie w tym okresie stężenie olejków eterycznych osiąga maksimum, co oznacza, że mięta będzie miała najbardziej wyrazisty, charakterystyczny aromat. Jeśli planujesz pić herbatę z rumianku, tymianku itp., to jest to zdecydowanie najlepsza opcja. Jeśli potrzebujesz mięty głównie do robienia zdrowych wywarów, lepiej jest zebrać ją 2-3 tygodnie wcześniej. Gdzieś w środku lata osiąga ona stan dojrzałości, kiedy jest uważana za najbardziej leczniczą. Młoda mięta w ogóle nie nadaje się do zbioru. Nie będzie pachnieć i nie ma sensu używać jej do celów leczniczych. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy można suszyć kwitnącą miętę jest oczywista - można, ale nie należy. Pozwól jej rosnąć i czerpać z tego korzyści.

Po zebraniu roślinę należy dokładnie zbadać pod kątem wad: czy liście są plamiste, czy łodygi są zgniłe itp. Ponieważ mówimy o dalszej konsumpcji, zielenina powinna być absolutnie zdrowa i czysta. Czy muszę myć miętę przed suszeniem na zimę? Wszystko zależy od pochodzenia rośliny. Jeśli wyhodowałeś ją samodzielnie w miejscu chronionym przed samochodami i szkodliwymi oparami i wiesz na 100%, że jest to produkt naturalny, nie musisz jej myć. Jednak oczywiście lepiej jest wykąpać ją przez chwilę w wodzie, aby usunąć kurz i ewentualne małe owady. Jeśli mięta została kupiona lub zebrana w strefie przemysłowej, konieczne jest spłukanie jej zimną wodą! Następnie pozwól jej wyschnąć, dodatkowo traktując ją ręcznikiem papierowym, aby szybciej usunąć wilgoć. W zasadzie przygotowanie do suszenia jest zakończone. Przejdźmy do najciekawszej części.

Suszenie mięty na zimę w domu: 4 sposoby do wyboru

Jak prawidłowo suszyć miętę? Metoda suszenia zależy w końcu od indywidualnych potrzeb danej osoby, jej możliwości i pragnień. W końcu ktoś chce wysuszyć tylko kilka pęczków, podczas gdy ktoś zajmuje się suszeniem na skalę niemal przemysłową i planuje sprzedać produkt. Dla każdego znajdzie się sposób:

Suszenie naturalne

Zacznijmy od najprostszej, najtańszej i najbardziej powszechnej opcji - naturalnego suszenia. Kiedy suszyć miętę na zimową herbatę w ten sposób? Najlepiej natychmiast po zbiorze i wstępnym przygotowaniu. Im szybciej rozpoczniesz suszenie, tym więcej składników odżywczych będziesz w stanie zachować. Zebraną roślinę należy ostrożnie podzielić na małe pęczki, wiążąc je razem zwykłą nicią. Następnie delikatnie powiesić je do góry nogami gdzieś w ciemnym, suchym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Najważniejsze jest, aby mięta nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i aby wilgotność była niska, a temperatura powinna być nieco wyższa od temperatury pokojowej. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się poddasze. Liście mięty potrzebują od 2 tygodni do miesiąca, aby wyschnąć. Od czasu do czasu należy sprawdzać ich stan. Gdy tylko wyschną, można je umieścić w magazynie. To samo dotyczy suszenia nie w pęczkach, ale w pojedynczych liściach. Algorytm jest podobny, a w tej formie pełna gotowość przychodzi nieco szybciej.

Suszenie w piekarniku

Ta metoda jest najbardziej odpowiednia, gdy trzeba suszyć miętę w małych ilościach i nie ma się do dyspozycji pomieszczenia. Zwykle korzystają z niej mieszkańcy wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Metoda ta jest również bardzo prosta i, co najważniejsze, gwarantuje niemal natychmiastowe suszenie. Ale! Jest jeden istotny kontrargument, który należy wziąć pod uwagę. Suszona w piekarniku mięta zachowuje swoje składniki odżywcze w mniejszym stopniu niż suszona naturalnie. Niemniej jednak, piekarnik doskonale sprawdzi się jako opcja. Musisz wziąć dowolny pojemnik, którego używasz do pieczenia żywności. Przykryj go papierem pergaminowym i ostrożnie rozłóż miętę w jednej warstwie. Mięta pieprzowa jest suszona w piekarniku w temperaturze nie wyższej niż 90 ℃. Aby kontrolować proces, lepiej jest okresowo sprawdzać, jak się sprawy mają. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nastąpi niepożądane suszenie. Jakość takiego produktu jest uważana za bardzo niską.

Suszenie w kuchence mikrofalowej

Kiedy musisz suszyć miętę na zimę w domu bez odpowiedniego pomieszczenia, musisz być sprytny. Na przykład nie masz wolnego ciemnego pokoju, a piekarnik nie działa. Na ratunek przychodzi uniwersalna rzecz - mikrofalówka. Tak, jeśli mówimy o tym, jak prawidłowo wysuszyć miętę, to tej metody lepiej nie brać pod uwagę. Ale jeśli celem jest wysuszenie jej w jakikolwiek możliwy sposób, to dlaczego nie? Robimy wszystko tak samo, jak podczas suszenia w piekarniku. Umieść miętę w jednej warstwie na naczyniu i umieść ją w kuchence mikrofalowej. Ustawiamy czas - dosłownie 10-20 sekund. Następnie ponownie tę samą ilość itd. Ważne jest, aby stosować minimalne odstępy czasu i monitorować sytuację między nimi: gotowe lub niegotowe. Całkowity czas suszenia zależy od samej mięty, wielkości liści i działania kuchenki mikrofalowej. Ale uwierz nam, to bardzo szybko!

Elektryczna suszarka do owoców

Metodę tę można porównać do suszenia naturalnego. Jest uważana za bardziej prawidłową niż suszenie w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, ponieważ pozwala systematycznie doprowadzać miętę do stanu całkowitego wysuszenia. W rezultacie roślina zachowuje więcej swoich korzystnych składników. Ludzie często pytają: czy lepiej jest suszyć, czy zamrażać miętę? Jeśli masz suszarkę elektryczną, to oczywiście lepiej ją wysuszyć! Korzystając z takiego urządzenia (odpowiedniego do robienia suszonych owoców z moreli, jabłek, gruszek i innych owoców), można uzyskać produkt wysokiej jakości, który można oddać do sprzedaży. Suszarka elektryczna posiada specjalną siatkę. Można suszyć dużo mięty w tym samym czasie. Będzie ona suszona równomiernie, ze wszystkich stron, bez niepotrzebnego stresu. Lepiej jest wybrać minimalną temperaturę. W niskiej temperaturze suszenia roślina zachowa swój piękny kolor, a aromat stanie się jeszcze bardziej skoncentrowany.

Przechowywanie mięty w domu: jak przedłużyć przyjemność?

Okres przydatności do spożycia suszonej mięty zależy od sposobu jej przechowywania. Tak, dla wielu może to być zaskoczeniem, ale nawet w postaci suszonej mięta może dość szybko się zepsuć lub stracić swoją wartość konsumpcyjną, jeśli popełnisz błędy podczas przechowywania. Natychmiast pojawia się pytanie: jak długo można przechowywać suszoną miętę? Jeśli zrobisz to dobrze, może być przechowywana przez kilka lat i doskonale nadawać się do spożycia. Ale! Z każdym kolejnym miesiącem przechowywania właściwości produktu stopniowo się pogarszają. Twoim zadaniem jest maksymalne spowolnienie tego procesu. Całkiem możliwe jest zachowanie atrakcyjnego aromatu i czarującego smaku mięty przez rok, aż do następnego sezonu, jeśli będziesz przestrzegać prostych zasad:

  • Pojemnik do przechowywania powinien być szczelnie zamknięty i nie przepuszczać powietrza.
  • Lepiej jest używać szklanych lub plastikowych pojemników (słoików, pojemników itp.).
  • Torby materiałowe nie nadają się do przechowywania.
  • Podczas przechowywania należy zapewnić integralność liści, aby zachować aromat i użyteczne właściwości.
  • Jeśli planujesz używać suszonej mięty w postaci pokruszonej, zmiel ją bezpośrednio przed użyciem, a nie bezpośrednio po wysuszeniu.
  • Przechowuj miętę poza zasięgiem światła słonecznego.
  • Pomieszczenie do przechowywania powinno być suche, ponieważ wysoka wilgotność przyczynia się do rozwoju pleśni i szybkiego pogorszenia jakości produktu.

Podczas przechowywania należy wziąć pod uwagę czynnik szkodników. Najczęstszym niechcianym gościem jest ćma. Dlatego też pojemnik musi być szczelny. Wielokrotne suszenie jest dozwolone na pewnym etapie przechowywania, ale nie należy oczekiwać takiego samego aromatu jak na początku. Można dodać porzeczki lub maliny, aby lepiej wydobyć smak mięty podczas parzenia herbaty. Mięta i melisa są nierozłącznymi przyjaciółmi.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One