Garden Blog

Hortensja nie kwitnie - 7 kroków do bujnego kwitnienia

Kwitnienie hortensji jest piękne i bujne. Spektakularne wieloletnie krzewy hortensji różnego rodzaju mogą ozdobić ogród od czerwca do późnej jesieni. Luksusowe duże kwiatostany świetnie wyglądają w ogrodzie. Długo utrzymują się w bukietach i można je wykorzystać do kompozycji kwiatowych. Ogrodnicy, którzy dopiero zaczynają urządzać klomby z sadzonkami hortensji, czasami spotykają się z faktem, że hortensje nie kwitną, nawet gdy krzewy są już dojrzałe.

Co zrobić, aby hortensje kwitły bujnie

Przypomnijmy, że we współczesnych ogrodach uprawia się obecnie kilka różnych rodzajów hortensji - drzewiaste, liściaste, wiechowate i wielkolistne. Wszystkie przy odpowiedniej pielęgnacji pięknie rosną i kwitną w ogrodzie. Każdy gatunek ma swoje cechy charakterystyczne dla technologii rolniczej, różnice w pielęgnacji, okresie kwitnienia, kształcie i kolorze kwiatostanów. Więcej o różnicach pomiędzy różnymi hortensjami przeczytasz na blogu, który oferuje nasza hurtownia ogrodnicza.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj i odmianę hortensji do warunków ogrodu. I wiedzieć dokładnie, jaką masz roślinę. Czasami trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego hortensja nie kwitnie, jak przycinać hortensję po kwitnieniu lub ją nakarmić, jeśli nie wiadomo, do jakiego gatunku należy. A tym trudniej jest określić, nie znając odmiany hortensji - czas kwitnienia, jak długo krzew rośnie przed pierwszymi kwiatami, co robić po kwitnieniu?

Główne problemy, które powodują, że hortensja nie kwitnie, są w większości identyczne u różnych gatunków, ale istnieją też różnice. Dlatego zrozumiemy krok po kroku, biorąc pod uwagę cechy każdej grupy odmian.

1. Prawidłowe stanowisko, oświetlenie

Hortensja nazywana jest królową półcienia. Początkujący ogrodnicy często są zdezorientowani tą definicją. Wszystkie odmiany i typy wymagają dobrego oświetlenia dla dobrego kwitnienia. Światło powinno być rozproszone, ale jasne. Wiadomo, że hortensja nie lubi mocnego upału, suchego gorącego powietrza i suszy. Ale przy regularnym podlewaniu hortensja wiechowa i dębolistną może dobrze rosnąć w pełnym słońcu. Idealnym miejscem do sadzenia jest poranne i wieczorne słońce, rozproszone światło w środku dnia. Jeśli roślinie brakuje światła, zamiast bujnie kwitnąć, wytworzy tylko kilka kwiatostanów, a przy poważnym niedoborze całkowicie przestanie kwitnąć.

Ważne jest, aby sąsiednie rośliny nie tłoczyły się w krzakach. Oznacza to, że sadzenie hortensji w zacienionej i zarośniętej części ogrodu to zły pomysł. Jeśli młode krzewy nadal nie zaczynają kwitnąć, a stare zamknęły korony z sąsiadami i przestały tworzyć kwiatostany - należy przerzedzić otaczające rośliny, zapewnić hortensjom więcej przestrzeni, światła i powietrza.

2. Ziemia do hortensji

Jeśli gleba nie zostanie wybrana prawidłowo, hortensja nie zakwitnie. Gleba powinna być dość lekka, przepuszczalna, z dodatkiem kompostu i torfu, zatrzymująca wilgoć. Odczyn jest lekko kwaśny, wiele gatunków rośnie lepiej na glebie kwaśnej. Dotyczy to zwłaszcza odmian hortensji wielkolistnej, jej kwiatostany nabierają charakterystycznych niebieskawych odcieni właśnie na glebach kwaśnych. U tej samej odmiany kwiaty będą kremoworóżowe na glebach obojętnych i lekko kwaśnych oraz niebieskie na glebach kwaśnych. Na glebach zasadowych rośliny nie rozwijają się dobrze i nie kwitną.

3. Wystarczające podlewanie hortensji

Do kwitnienia hortensje ogrodowe potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej, bez długotrwałego zastoju wody i bez przesuszenia. Przy braku podlewania kwiatostany albo w ogóle się nie tworzą, albo stają się małe, niezbyt dekoracyjne. Rośliny słabo reagują na brak wody w okresie kwitnienia. Hortensje w suchych miejscach rosną powoli, pędy są słabe, cienkie, liście drobne, rozwój sadzonek spowalnia, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Jeśli w poprzednim sezonie krzak hortensji został wyczerpany z powodu ciągłego braku podlewania, w następnym sezonie zregeneruje się i słabo zakwitnie. Podczas uprawy hortensji, zwłaszcza na słońcu, są one dobrze ściółkowane kompostem i torfem, aby zatrzymać wilgoć. Przypominamy, że hortensja drzewiasta i wiechowa może doskonale rosnąć w pełnym słońcu, ale tylko pod warunkiem regularnego i wystarczającego podlewania.

4. Nawożenie hortensji

Podobnie jak większość roślin ogrodowych, hortensje wymagają regularnego karmienia, aby zakwitnąć. Jak karmić hortensję, aby kwitła? Wiosną odnowimy warstwę ściółki, dodamy nowy kompost i zastosujmy kompletne nawozy mineralne. Aby wytworzyć mocny system korzeniowy i odpowiednio przygotować roślinę do zimy, należy pod koniec sezonu i jesienią stosować mieszanki potasowo-fosforowe. Od wiosny do wczesnego lata można stosować nawozy organiczne.

Ważne: Nie należy stosować dużej ilości nawozów azotowych, może to spowodować brak kwitnienia. Nadmierne karmienie powoduje wzrost liści i pędów bez tworzenia kwiatostanów.

Amatorom lepiej jest używać gotowych mieszanek nawozowych. Przypomnijmy, że hortensje stają się podatne na chlorozę liści, gdy w glebie występuje nadmiar wapnia. Upewnij się, że woda do podlewania również nie zawiera wapnia. W przypadku chlorozy azot i żelazo są słabo wchłaniane, liście stają się jasne, a hortensja nie kwitnie. Na gleby kwaśne zalecamy zakup specjalnych nawozów.

5. Przycinanie hortensji różnych typów

Najczęstszą przyczyną słabego kwitnienia jest nieprawidłowe przycinanie. Każdy rodzaj hortensji wymaga własnego przycinania. A jeśli zostanie to zrobione nieprawidłowo, krzew może nie zakwitnąć nie tylko w tym roku, ale także w następnym. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu nie zaleca się przycinania krzewów w ogóle lub w minimalnym stopniu.

Hortensja dębolistna kwitnie na pędach, które wyrosły wiosną bieżącego roku, dzięki czemu można je bezpiecznie przyciąć. Na każdym mocnym pędzie, który zimował, pozostaje kilka par dolnych pąków - resztę przycina się ostrym sekatorem. Wiosną, gdy zaczną wyrastać młode zielone pędy, należy uważać, aby nie uszkodzić ich podczas prac ogrodowych. To na nich uformuje się kwiatostan.

Kwiat hortensja wielkolistna wymaga zupełnie innego przycinania, bardzo umiarkowanego, w przeciwnym razie na krzaku nie pozostaną pąki kwiatowe. Usuwane są jedynie stare i uszkodzone pędy oraz przekwitłe kwiatostany. Spróbuj uratować wierzchołkowy pączek pędów.

W przypadku dorosłych krzewów wszystkich typów co roku usuwaj 3-5-letnie gałęzie. Krzew potrzebuje dobrego oświetlenia (nasłonecznienia), nie powinien się zacieniać, być zbyt gęsty. Dlatego należy przerzedzić koronę, usunąć słabe pędy, a te, które wyrastają wewnątrz korony - wyciąć. Pąki kwiatowe będą miały dostęp do światła, wtedy kwiatostanów będzie więcej.

6. Prawidłowe zimowanie hortensji, wpływ na kwitnienie

Hortensja wielkolistna bardziej niż inne gatunki potrzebuje schronienia na zimę. Kwitnie na zimujących pędach. A jeśli pąki kwiatowe zamarzną, takie krzewy hortensji nie zakwitną. Aby zapewnić bezpieczne zimowanie, schronienie wykonane jest z agrofibry. Niektóre odmiany zalecają uprawę w doniczkach i przenoszenie hortensji wielkolistnych do piwnicy lub szklarni, w których na zimę panuje niska temperatura dodatnia około +4-5°C.

7. Zapobieganie chorobom bujnego kwitnienia

Dodatkową zaletą uprawy hortensji jest to, że praktycznie nie chorują. Ale jeśli rosną na podmokłych glebach lub sadzenie jest zbyt gęste, rośliny mogą zachorować. Najczęściej na liście wpływa mączniak prawdziwy, szara zgnilizna i czarne plamy. W rezultacie krzewy stają się słabe i nie kwitną. Do leczenia i zapobiegania należy stosować wysokiej jakości środki grzybobójcze.

Aby hortensje kwitły - dodatkowe zalecenia

Ważne: do uprawy w ogrodzie należy kupić sadzonki hortensji do sadzenia w otwartym terenie jak w naszym katalogu. Rośliny, które kupujecie wiosną już z liśćmi i kwiatami, to rośliny szklarniowe, które nie są przeznaczone do sadzenia na zewnątrz, nie są przystosowane. Konieczne jest kupowanie roślin w stanie uśpienia lub z lekko otwartymi pąkami.

Nie wymagaj bujnego kwitnienia od młodych sadzonek. Nadal mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Stwórz dobre warunki wzrostu młodym roślinom, aby wzmocniły się i intensywnie rozwijały. Więcej o tym, jak prawidłowo uprawiać hortensje, przeczytasz na blogu.

Hortensje są roślinami pięknymi i łatwymi w pielęgnacji. Szeroki wybór nowoczesnych odmian pozwala na stworzenie efektownych kompozycji ogrodowych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023