Garden Blog

Niezrównana hortensja: charakterystyka głównych odmian i wskazówki dotyczące wykorzystania w projektowaniu ogrodów

Hortensja to bardzo trwała i obficie kwitnąca, wieloletnia i bardzo łatwa w pielęgnacji roślina. Roślina ta jest niezastąpiona w projektowaniu ogrodów i krajobrazu. Doskonale rośnie w półcieniu i na słońcu. Wysokość krzewu może wahać się od 30 cm do 1,2 m lub więcej. Istnieją gatunki karłowate odpowiednie do domowej uprawy hortensji lub tworzenia kompozycji doniczkowych.

Kwiaty hortensji są niezapomnianym spektaklem, ich duże do 30 cm bujne kwiatostany mogą być barwione w szerokiej gamie odcieni - od śnieżnobiałych i różowawych po głębokie bordowe i niebieskie.

Rodzaje hortensji, które są z powodzeniem uprawiane w ogrodzie i wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu:

  • Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)

Są to duże i dość wysokie rośliny, osiągające 2 metry lub więcej. Kwiatostany mają do 30 cm średnicy. Kwitnienie jest bardzo długie od czerwca do mrozów w zimie - bardzo dekoracyjne w suchych kwiatostanach. Kolor kwiatów jest biały, w późnej fazie kwitnienia - lekko zielonkawy. 

  • Hortensja wiechowata (Hydrangea paniculata)

Piękna duża roślina, średnica krzewu może osiągnąć 3 m. Najbardziej bezpretensjonalny wśród gatunków hortensji. Dobrze reaguje na przycinanie z bujnym krzewieniem. Kwitnie na pędach z bieżącego roku, więc nie można obawiać się złego cięcia. Wystarczy przyciąć krzew do potrzebnego rozmiaru, a od czerwca na końcach pędów zakwitną bujne do 30 cm kwiatostany w najdelikatniejszych kolorach od kremowego do gęsto fioletowego i bordowego.

  • Hortensja wielkokwiatowa (Hydrangea macrophylla)

Jest to dość kompaktowy gatunek, który można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w wazonach i pojemnikach. Kolorystyka tego gatunku wyróżnia się szeroką gamą odcieni, od delikatnych pasteli po jaskrawoniebieskie i dwukolorowe. 

  • Hortensja serrata (Hydrangea serrata)

Dość zwarta roślina do 1,5 wysokości. Środek dużego kwiatostanu składa się z małych niebieskawych kwiatów. Kwiatostan jest otoczony dużymi, gęsto niebieskimi lub jasnoniebieskimi kwiatami. Liść jest jasnozielony, owalny ze spiczastym końcem.

  • Hortensja dębolistna

Jest to dość popularny, ale nieco bardziej wybredny gatunek. Ma bardzo piękne błyszczące liście i wspaniałe do 30 cm ogromne kwiatostany. Ale na zimę tę odmianę lepiej jest przykryć, przynajmniej lekkim schronieniem. W sklepie internetowym Garden Number One można kupić sadzonki hortensji z naszej kolekcji doskonałej jakości w niskiej cenie z pierwszej ręki - bezpośrednio od producenta.

Cechy wykorzystania hortensji w projektowaniu ogrodów

Hortensje świetnie wyglądają zarówno w dużych ogrodach, jak i małych ogródkach przydomowych. Doskonale pasują do projektów w różnych stylach, od ascetycznego po barokowy, od nowoczesnego po retro. Dobrze komponują się z iglicami, jaśminami i różnymi odmianami bzu.

Hortensje dobrze czują się w pobliżu sztucznych zbiorników wodnych, w strefie przybrzeżnej. Duże gatunki hortensji, takie jak hortensja drzewiasta, wiechowata lub dubolowa - mogą być głównym elementem kompozycji w połączeniu z hostami, tawułkami, bergenia. Hortensje dobrze komponują się z bukszpanami i jałowcami.

Roślina wygląda najbardziej spektakularnie w okresie kwitnienia. Ale nawet późną jesienią liście pozostają piękne, a suszone kwiatostany wyglądają jak luksusowy zimowy bukiet. Dlatego nawet ogród zimowy wygląda dekoracyjnie. Kompozycje można uzupełnić liliami, małymi różami, wieloletnimi astrami, piwoniami.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One