Garden Blog

Doły do sadzenia: jak prawidłowo je przygotować, jakich nawozów używać

Planujesz sadzić drzewa i krzewy owocowe jesienią? Czas przygotować dołki do sadzenia! Dlaczego miejsca sadzenia są przygotowywane z wyprzedzeniem? Jak zrobić to dobrze? Aby rozpocząć wzrost młodego ogrodu, należy stworzyć warunki dla sadzonek, aby mogły one łatwo przetrwać stres związany z przesadzaniem, jak najszybciej się zakorzenić i rozpocząć normalny proces wegetacji. Przeprowadzka do nowego miejsca to duży szok dla ludzi, a tym bardziej dla roślin.

Tradycyjnie drzewa owocowe i krzewy jagodowe sadzi się jesienią, czasem wiosną. Zakup sadzonek jest zwykle planowany z wyprzedzeniem. Dlatego też miejsca sadzenia są również wybierane w ogrodzie, aby dana roślina mogła tam dobrze żyć i rosnąć.

Kiedy zrobić dołek do sadzenia?

Z wyprzedzeniem, kilka tygodni przed sadzeniem. Dlaczego: ważne jest, aby spulchniona gleba była równomiernie zagęszczona w całej objętości, a nawóz i wilgoć zostały rozprowadzone w glebie. Wtedy, po posadzeniu, sadzonka będzie czuła się tak komfortowo, jak to tylko możliwe. Czy widziałeś zalecane ramy czasowe, od kilku tygodni do 2 miesięcy? Kto ma rację? Każdy. Teraz wszystko zrozumiesz.

Czas potrzebny, aby gleba w dołku dobrze się osadziła i stworzyła normalne środowisko dla wzrostu sadzonki, zależy od jej objętości. Jeśli jest to mały dołek, wielkości dłoni dla jednorocznych sadzonek, wystarczy kilka godzin, a w przypadku poważnego dołka dla dużego drzewa zajmie to ponad miesiąc.

Rozmiar otworu do sadzenia - ile trzeba wykopać?

Nie przejmuj się. Niewiele drzew wymaga naprawdę dużych dołków. I nie będziesz ich kopać tak często, chyba że oczywiście masz ogrody rolnicze lub przemysłowe. Jednak w takich przypadkach stosuje się narzędzia mechanizacji rolnictwa.

Objętość dołu zależy od samej rośliny i gleby w danym miejscu.

 • W przypadku nasiennych drzew owocowych, głównie jabłoni i grusz, wykonuje się największe doły - o średnicy 80-120 cm i głębokości 50-60 cm. Nie brzmi to jak wielka sprawa, prawda?

Tak, być może pamiętasz, że w czasach naszych dziadków musieli kopać doły prawie do pępka ziemi i o średnicy dwóch metrów. Ale dotyczyło to obszarów, na których w ogóle nie było żyznej gleby uprawnej. Ludzie radzieccy mieli swoje dacze na czystych piaskach, na wysypiskach śmieci i na kamienistych działkach nieodpowiednich do ogrodnictwa. Obecnie istnieją nowoczesne nawozy i wiedza, które znacznie ułatwiają uprawę, kupowanie lepszych sadzonek i bardziej efektywne wykorzystanie technologii rolniczych.

 • W przypadku drzew pestkowych, takich jak śliwa, rokitnik, morela i wiśnia, miejsce sadzenia powinno mieć około 80 cm średnicy i 40-50 cm głębokości.
 • W przypadku dużych krzewów owocowych, leszczyny, porzeczki, agrestu, jeżyny, wystarczy otwór o średnicy 50-60 cm i głębokości 35-45 cm.

W jakiej odległości sadzić sadzonki?

Jest to bardzo ważna kwestia. Odległość między roślinami wynosi co najmniej połowę średnicy korony dorosłego drzewa lub krzewu. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących jest zbyt gęste sadzenie. Owszem, sadzonki początkowo wydają się amatorom tak małe, że młody ogród czy jagodnik wydaje im się zbyt pusty. Jednak drzewa i krzewy rosną szybko i za kilka lat zacznie im brakować słońca i składników odżywczych. Pnie i gałęzie staną się cienkie, zaczną się wyciągać do góry i trzeba będzie zapomnieć o normalnym owocowaniu. Trudno jest poprawić sytuację, korony formują się nieprawidłowo, rośliny chorują i słabną. Dlatego należy od razu prawidłowo ustawić odległość między otworami do sadzenia.

 • Między dużymi drzewami o średnicy korony 5-6 m należy pozostawić co najmniej 3-4 m.
 • Między drzewami średniej wielkości - od 2,5 do 3,5 m.
 • Między drzewami niewymiarowymi - od 1,5 do 2,5 m.
 • Jeśli w ogrodzie jest bardzo mało miejsca, należy kupić sadzonki kolumnowych drzew owocowych, które można sadzić po osiągnięciu wysokości 80-100 cm.

Krzewy sadzi się w pewnej odległości:

 • Agrest, porzeczki - 1-1,5 m.
 • Maliny - od 70 cm.
 • Jeżyny - od 100 cm.

Co oznacza to od i do? Schemat sadzenia zależy od cech każdej grupy roślin, cech odmian i pielęgnacji, przycinania itp.

W jaki sposób wielkość dołka zależy od właściwości gleby w danym miejscu?

Przeczytaj więcej o różnych rodzajach gleby ogrodowej i jej strukturze w osobnym artykule.

Tutaj mówimy o tym, jak dostosować zalecane wymiary otworu do sadzenia, w zależności od gleby na miejscu.

 • W przypadku gęstych glin głębokość dołka należy zmniejszyć. Nawet w przypadku jabłoni nie przekracza ona 50-55 cm. Lepiej jednak zwiększyć średnicę o 20-30 cm. Dlaczego? Ponieważ gęste gliny mają stosunkowo słabą przepuszczalność wilgoci i powietrza. A korzenie, które pochłaniają wodę i zapewniają roślinie główne pożywienie, będą się lepiej rozwijać w warstwach bliżej powierzchni gleby gliniastej.

 • Na lekkich i ubogich glebach piaszczysto-gliniastych należy zwiększyć zarówno głębokość, jak i średnicę. W przypadku jabłoni optymalny dół powinien mieć co najmniej 1 m głębokości i do 2 m średnicy. Problem z glebami piaszczystymi polega na tym, że nie zatrzymują one dobrze wody i składników odżywczych, dlatego należy wypełnić dużą objętość dołu strukturalną, bogatą w substancje organiczne glebą pochłaniającą wilgoć.

Zgodnie z ogólną zasadą, lepiej jest, jeśli otwór do sadzenia jest szerszy niż głębszy - zapewni to korzeniom dużą powierzchnię do optymalnego wzrostu, rozwoju i odżywiania.

Kopanie dołka - od czego zacząć, co dodać?

Wziąłeś już łopatę i wiesz, od czego zacząć. Określ szerokość dołu, może być okrągły lub kwadratowy, jeśli wolisz.

 • Usuń górną warstwę żyznej gleby i odłóż ją na bok, będziemy jej potrzebować. Na jaką głębokość? Około 1-1,5 bagnetu łopaty.

 • Natychmiast usuń ziemię z głębszych warstw, zastąpimy ją bardziej żyzną glebą.

 • Na dnie dołu należy umieścić drenaż - łamaną cegłę, żwir, warstwę piasku. Na lekkiej glinie piaszczystej dodatkowy drenaż nie jest konieczny.

 • Wsypujemy w pełni zgniły kompost ogrodowy (to ważne), dodajemy trochę nawozów mineralnych, mieszamy, zwracamy ziemię z górnej warstwy, która została odłożona, dodajemy drugą część nawozu i ponownie mieszamy.

 • Dobrze podlać. I to wszystko! Nie jest to trudne, prawda?

 

Ile nawozu organicznego i mineralnego potrzeba w dołku do sadzenia?

Dla drzew owocowych - śliwa, rokitnik, morela, wiśnia:

 • 10-15 kg kompostu i/lub zgniłej próchnicy.
 • Można dodać 200-250 g superfosfatu lub 100-150 g podwójnego superfosfatu i popiół drzewny - 1 litr.
 • 20-30 kg kompostu i/lub zgniłej próchnicy.
 • 500 g superfosfatu lub 300 g podwójnego superfosfatu, można dodać popiół drzewny - 1,5-2 litrowe puszki.

Ważne: w przypadku roślin rosnących na glebach kwaśnych - borówek, rododendronów, azalii, hortensji, nie należy dodawać popiołu ani innych odtleniaczy gleby. Więcej informacji można znaleźć we wpisie na blogu poświęconym technice uprawy tych roślin.

Dla krzewów owocowych - malin, porzeczek, agrestu, jeżyn: 

 • 10-15 kg kompostu i/lub zgniłej próchnicy.
 • Do 1 litra popiołu drzewnego można dodać 200-250 g superfosfatu lub 100-150 g podwójnego superfosfatu.

Tak, przygotowanie dobrego dołka do sadzenia wymaga trochę uwagi, wysiłku i czasu. Ale w ten sposób zapewnisz sadzonkom dobry start i nie będziesz musiał myśleć o nawożeniu przez co najmniej kilka sezonów. A nagrodą za pracę będzie jak najwcześniejsze rozpoczęcie kwitnienia i owocowania zdrowego ogrodu.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023