Garden Blog

Pielęgnacja śliwek po zbiorach: 5 obowiązkowych prac w sierpniu i wrześniu

Aby uzyskać stabilne zbiory śliwek każdego roku, należy spełnić tylko dwa, ale bardzo ważne punkty. Pierwszym punktem jest zakup najlepszych odmian dla sadzenia w Polsce i posadzenie ich na swojej działce. Drugi - należy zapewnić systematyczną pielęgnację drzew owocowych. Jeśli pisaliśmy już o wiosennej rutynie, a w szczególności o przycinaniu śliw na wiosnę na blogu Garden Number One, to o obowiązkowej pracy późnym latem i wczesną jesienią nadszedł czas, aby porozmawiać dzisiaj.

W dalszej części artykułu dowiesz się, czego potrzebuje śliwka po zbiorach, co zrobić z prawdopodobnymi chorobami i szkodnikami. Odkryjesz również subtelności przycinania śliw jesienią. Materiał będzie szczególnie przydatny dla początkujących, więc kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem i chce wiedzieć, jak dbać o śliwki jesienią - zapraszamy na naszego bloga!

Jakiej pielęgnacji potrzebuje śliwa po zbiorach?

Okres owocowania pochłania dużo energii z drzewa, które wymaga natychmiastowej regeneracji. Odnowienie witalności rośliny ułatwiają manipulacje z graniczącym kręgiem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uwolnienie działki ogrodowej od opadłych owoców (owoców leżących na ziemi pod drzewami). Jeśli podczas oględzin nie zauważysz oznak choroby na opadłych owocach, można je wykorzystać do przygotowania kompostu ogrodowego. Za pomocą zwykłych grabi usuwamy również suche liście i gałązki. Jeśli zarówno opadłe owoce, jak i liście mają nietypowe formacje wskazujące na możliwe choroby, takie odpady należy wynieść lub zakopać z dala od sadu.

Pożądane jest również usunięcie wszelkich odrostów korzeniowych. Po oczyszczeniu terenu można przystąpić do kopania graniczącego z nim okręgu. Należy wziąć pod uwagę wysokie położenie systemu korzeniowego pod ziemią i kopać niezbyt głęboko, dosłownie jedną trzecią szpadla (do 8-10 cm głębokości). W pobliżu samego pnia nie trzeba w ogóle kopać - wystarczy lekko poluzować. W przypadku, gdy w pobliżu śliwki rosną ozdobne rośliny jednoroczne, można je wkopać w ziemię, a pozostałe korzenie roślin chwastów należy usunąć. Następnie należy przeprowadzić procedurę ściółkowania graniczącego koła dowolną dostępną ściółką (siano, igły, trociny itp.).

Przekopanie gleby i ściółkowanie pomaga dotlenić system korzeniowy i zwalczyć szkodniki, które prawdopodobnie żyją w ziemi. Jeśli chodzi o podlewanie, jest ono znacznie ograniczone po zbiorach. Podczas normalnej polskiej jesieni nie ma takiej potrzeby, a jeśli pogoda jest sucha i ciepła, odpowiednie będzie minimalne podlewanie.

Jaki nawóz do śliwek stosować po zbiorach?

Drzewo śliwy jesienią ma osłabioną odporność, spowodowaną niedoborem składników odżywczych, które wcześniej trafiły do owocowania. Aby zrekompensować brak przydatnych elementów, konieczne jest przeprowadzenie nawozów. Pomogą one kulturze owocowej zregenerować się przez zimę i wejść w następny sezon z nową siłą. Nawożenie śliwek po zbiorach nie powinno zawierać azotu, ponieważ stymuluje on procesy wegetatywne. Wszystkie preparaty o wysokiej zawartości azotu pozostawiamy na wiosnę, a po zbiorach stosujemy tylko kompleksy mineralne potasowo-fosforowe lub organiczne.

Najbardziej odpowiednia będzie takie nawożenie: w wiadrze z wodą rozcieńczyć około 40-50 gramów siarczanu potasu. Powstały roztwór równomiernie podlewa okrąg pnia drzewa. Pamiętaj, że przed karmieniem śliwki jesienią najpierw rozluźniliśmy glebę i podlaliśmy zwykłą wodą. Jedno wiadro wystarczy.

Co do organiki: czym nawozić śliwy jesienią? Nie warto nadużywać nawozów organicznych, ale umiarkowana dawka przefermentowanej próchnicy przyniesie pozytywny efekt. Należy go zakopać w ziemi na niewielką głębokość - do 10-15 cm. Na graniczącym kręgu młodych liści śliwki dosłownie 2-2,5 kg próchnicy. Na dorosłym drzewie owocowym jest około 2 razy więcej. Weź pod uwagę ważny niuans, że zbyt kwaśna gleba jest niedopuszczalna dla śliwki, więc kontroluj dawkę i na wszelki wypadek użyj wapna. Zdarzają się sytuacje, w których trzeba przesadzać śliwki jesienią właśnie z powodu niewłaściwego miejsca z kwaśną glebą. Ponieważ ta kultura źle reaguje na zmianę lokalizacji, lepiej wszystko przemyśleć z wyprzedzeniem.

Czy śliwy wymagają przycinania po zbiorach?

Przycinanie śliwy po zbiorach w sierpniu lub wrześniu ma charakter sanitarny, tj. wykonuje się je, gdy drzewo wyraźnie tego potrzebuje. Na przykład, gdy niektóre gałęzie są uszkodzone po złej pogodzie lub występują wyraźne oznaki choroby - jest to przypadek, w którym można przyciąć śliwę po zbiorach, niezależnie od stosunkowo wysokiej temperatury powietrza późnym latem lub wczesną jesienią. Jeśli jednak z drzewem wszystko jest w porządku, lepiej poczekać na chłodniejszą pogodę na początku października. Doświadczeni ogrodnicy skupiają się nie tylko na pogodzie, ale także na kondycji rośliny. Na przykład opadłe liście są doskonałym wskaźnikiem tego, czy można przycinać śliwę jesienią.

Ogólnie rzecz biorąc, przycinanie wymaga bezdeszczowego dnia, aby pogoda była sucha, ale nie gorąca. Ostre i zdezynfekowane narzędzia - podstawa, bez której niemożliwe jest prawidłowe i bezpieczne przycinanie śliwy jesienią. Schemat postępowania jest dość prosty. W pierwszej kolejności usuwamy suche, uszkodzone gałęzie. Po drugie - o około 30% skracamy najdłuższe pędy i te, które szybko rosną. Jeśli nie zostaną one przycięte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zimą pod naporem pokrywy śnieżnej odłamią się. Jeśli wierzchołek śliwy jest nadmiernie pionowy (rośnie wyłącznie w górę), to również należy go skrócić. Nie należy tego żałować, ponieważ owoce na wysokim szczycie i tak będą nieliczne, a skrócone - jest to praktyczne. Tak mniej więcej wygląda formowanie śliwek jesienią.

Jeśli jest to stare drzewo, lepiej nie obcinać wszystkich suchych gałęzi na raz. Tak, przycinanie odmładzające jest konieczne, ale lepiej rozłożyć je na 2 lub nawet 3 sesje, aby zminimalizować stres dla już starszej rośliny. Istnieją przypadki, w których przycinanie śliw jesienią ogranicza się do usuwania pędów bocznych. Każda z odmian śliwy kolumnowej wymaga dokładnie takiej pielęgnacji.

Jak pielęgnować śliwki po zbiorach?

Uprawialiśmy działkę, stosowaliśmy nawóz i wiedzieliśmy, jak przycinać śliwę jesienią. Pozostaje rozwiązać problem szkodników i chorób. Każdy początkujący ogrodnik przed posadzeniem śliwy jesienią powinien zapoznać się z głównymi chorobami tej kultury. Konieczne jest zrozumienie, że w mniejszym lub większym stopniu trzeba będzie stawić czoła wszelkiego rodzaju wirusom, infekcjom i szkodnikom. Leczenie śliwek po zbiorach ma na celu właśnie uniknięcie tego spotkania lub przynajmniej zminimalizowanie prawdopodobnych szkód.

Aby zastosować jakikolwiek lek przeciwko chorobom, konieczny jest dzień pogodowy. Ważne jest również przestrzeganie wszystkich instrukcji podanych przez producenta, trzymanie się właściwych proporcji w celu osiągnięcia rezultatów. To samo można powiedzieć o środkach na szkodniki do leczenia ogrodu. Najważniejsze jest prawidłowe stosowanie leku. W większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji opryskiwania drzew.

Polskie ogrodnicy często używają siarczanu żelaza. Aby uzyskać dobry efekt, zwykle potrzeba około 600-700 g proszku na wiadro wody. Leczenie śliwek ze szkodników jesienią za pomocą siarczanu żelaza odbywa się w drugiej połowie października. Jednak siarczan miedzi jest środkiem profilaktycznym przeciwko mączniakowi prawdziwemu i innym powszechnym chorobom. Jeśli z pewnych powodów nie miałeś czasu na leczenie śliwek przed nadejściem mrozów, lepiej odłożyć całą pracę na okres wiosenny.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023