Garden Blog

Co za ogród bez malin? Wszystko, co warto wiedzieć o malinach

Czym jest ogród bez malin? W końcu maliny to bardzo smaczne, pachnące, piękne i zdrowe jagody, które od dawna stały się tradycją w naszych ogrodach. Sadzonki malin są bezpretensjonalne. Sadzenie, przycinanie jesienią i wiosną oraz pielęgnacja są dość proste. Najlepsze nowoczesne odmiany maliny są odporne na zimę, krzewy szybko zaczynają owocować, obficie - w następnym roku po posadzeniu, ale pierwsze jagody mogą cię rozpieszczać już w pierwszym roku.

Maliny mają wiele właściwości leczniczych, które były wysoko cenione przez starożytnych Greków. Nawet z liści i łodyg malin otrzymasz pyszną i leczniczą herbatę. Uprawa malin w ogrodach rozpoczęła się około XVI wieku i dziś na rynku dostępnych jest wiele doskonałych odmian.

Biologiczna nazwa ulubionej jagody to malina pospolita (łac. Rubus idaeus). Jest to krzew liściasty, gatunek z rodzaju Rubus z rodziny Rosaceae. W naturze maliny rosną w koronach lasów, wzdłuż leśnych polan, wzdłuż leśnych dróg, nad brzegami rzek. Proste, kolczaste pędy malin rozwijają się z potężnego wieloletniego kłącza. Dwuletnie zdrewniałe pędy obumierają po owocowaniu, a z korzenia wyrastają nowe pędy – pędy zastępcze. Wysokość rośliny 1,5 – 2,5 m. Liście maliny są złożone, składają się z 3-5 liści, które są ciemnozielone powyżej i jasne, owłosione poniżej. Kwiaty są drobne, białe, o średnicy 1 cm, zebrane w drobne kwiatostany. Kwiatostany owocowe znajdują się na wierzchołkach łodyg i w kątach liści. Owoce maliny to małe pestkowce, połączone na pojemniku w złożony owoc.

 

Nowoczesne odmiany malin

Owoce maliny mają zwykle kolor od różowego do ciemnobordowego, istnieją odmiany o żółtych i pomarańczowych owocach, są nawet odmiany z czarnymi owocami. Żółte maliny mają łagodniejszy smak z minimalną kwasowością, czerwone maliny i różowe maliny mają różne smaki, od słodko-kwaśnego do bardzo słodkiego.

Odmiany malin są bardzo różnorodne. Tradycyjnie można je podzielić na kilka typów. Każdy rodzaj maliny ma swoje własne cechy, zalety i wady.

Tradycyjne odmiany malin

Rozpocznijmy naszą znajomość z różnorodnością odmian z grupy tzw. tradycyjnych odmian malin. Są to najczęstsze i jedne z najbardziej niezawodnych odmian. Odmiany takich malin łatwo się zakorzeniają, są mało wymagające dla gleb i warunków uprawy. A co najważniejsze rośliny malin tych odmian dają wystarczającą ilość pędów zastępczych - dobrze rosną. Odmiany malin tego gatunku bez problemu rozmnożysz w swoim ogrodzie  po zakupie tylko kilku sadzonek. Za kilka lat będziesz miał całą plantację.

Ale są też wady: odmiany malin tego gatunku nie mają bardzo wysokiej wydajności.

​Wielkoowocowe odmiany malin

Ta grupa odmian malin jest również dość powszechna i ma wiele odmian. Zalety tych odmian należy przede wszystkim przypisać dużym rozmiarom jagód, z zachodu może osiągnąć 12 g - 15 g, a są odmiany, których jagody mogą osiągnąć 20 g. Kolejna istotna zaleta tej grupy malin polega na tym, że gałęzie owocowe tej maliny są dobrymi gałązkami, do pięciu gałązek - ta malina ma znacznie więcej pędzli owocowych niż tradycyjne odmiany malin. Plon wielkoowocowych odmian malin jest znacznie wyższy niż tradycyjnych odmian - na jednej gałązce może dojrzewać do czterdziestu jagód. Walory smakowe malin wielkoowocowych są również znacznie lepsze od tradycyjnych odmian, a ich jagody mają również wspaniały aromat.

Jednak są też wady: maliny wielkoowocowe dają niewiele pędów zastępczych, a przy sadzeniu malin należy od razu kupić sadzonki maliny i posadzić odpowiednią ilość krzewów. Jednak wspaniały smak i obfite zbiory wynagrodzą Twoje wysiłki.

Malina powtarzająca owocowanie

Ten rodzaj maliny ma doskonałą cechę - powtarzające się, a w niektórych odmianach trwałe owocowanie. Odmiany powtarzających się malin owocują od połowy lata do najbardziej jesiennych przymrozków. Kolejną miłą cechą malin tych odmian jest to, że owoce ze zbiorów jesiennych są znacznie większe niż letnie. Przedłużone owocowanie, wysokiej jakości jagody sprawiają, że maliny powtarzające się są szczególnie atrakcyjne dla Twojego ogrodu.

Podobnie jak odmiany o dużych owocach, powtarzające się maliny wytwarzają niewielką liczbę pędów zastępczych. Aby posadzić wystarczającą ilość malin, należy natychmiast kupić sadzonki malin i posadzić je w tym samym czasie. Ale długie obfite owocowanie i możliwość ucztowania na pachnących jagodach aż do bardzo zimnej pogody sprawiają, że powtarzające się maliny są pożądane w każdym ogrodzie.

W naszym sklepie internetowym możesz kupić starannie zapakowane sadzonki malin najlepszych odmian, które wyślemy do Ciebie pocztą. Liczbę sadzonek dobiera się na podstawie nasadzeń według schematu 50 cm na 50 cm.

Czas owocowania malin

Maliny dzielą się na trzy rodzaje. Może to być malina wczesna, jak i późna, różnią się one kolorem wielkości jagód i mają różną wysokość roślin. W jednym miejscu malina może dorastać nawet do 20 lat, wtedy malinę należy przesadzić.

​Uprawa malin: sadzenie i pielęgnacja

Najkorzystniejsze warunki do uprawy malin

Maliny najlepiej rosną na dobrze oświetlonych, przepuszczalnych dla światła glebach piaszczystych lub gliniastych. Malina w ogrodzie powinna być osłonięta od wiatrów, gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale bez stojącej wody.

Warunki sadzenia sadzonek malin w otwartym terenie

Maliny można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną – sadzonki zaczynamy sadzić po roztopieniu gleby, a do połowy maja, jesienią – ostatnie nasadzenia można wykonać na dwa do trzech tygodni przed nadejściem mrozów.

Żółta malina

Przygotowanie sadzonek malin do sadzenia

Sadzonki malin sprzedawane są zazwyczaj z otwartym systemem korzeniowym. Przygotowując sadzonki do sadzenia, odcinamy połamane i wysuszone korzenie oraz wysuszone wierzchołki pędów. Bezpośrednio przed sadzeniem zalecamy kilkugodzinne przetrzymywanie sadzonek w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza. Pomoże to roślinom lepiej i szybciej się zakorzenić, a krzaki maliny będą rosnąć lepiej. Skład środka obejmuje pierwiastki śladowe, aminokwasy i fitohormony, które pomogą sadzonce dobrze się zakorzenić. Tym samym roztworem można podlewać roślinę po posadzeniu.

Sadzenie sadzonek malin

Maliny można sadzić na dwa sposoby:

- Sadzenie sadzonek malin w rowie. Aby to zrobić, kopią równy rów w ziemi o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm i wypełniają go pożywną mieszanką gleby. Prowadnice są rozciągnięte wzdłuż rowków na podporach, do których przymocowane są łodygi malin. Sadzonki sadzi się w odległości 50 cm, między rowami pozostawia się 1,5 m. Dzięki tej metodzie sadzenia maliny są łatwe w pielęgnacji, rośliny są dobrze oświetlone i wentylowane.

- Sadzenie sadzonek malin w dołku. Jeśli gleba na twojej stronie jest żyzna, doły do ​​​​sadzenia są przygotowane do głębokości korzeni plus 20-30 cm. Szerokość dołu wynosi od 40 cm. Jeśli masz nieurodzajną glebę, wykop dziury głębsze niż 50 cm-60 cm i dodaj kompost ogrodowy lub dojrzałą próchnicę. Nigdy nie używaj słabo zgniłego obornika lub obornika kurzego w strefie korzeniowej. Maliny zazwyczaj potrzebują podwiązki. Po posadzeniu sadzonki są obficie podlewane. Podczas sadzenia jesienią sadzonki lekko oprósza się ziemią ogrodową.

Pielęgnacja sadzonek malin

Główna pielęgnacja malin jest najczęstsza: pielenie, rozluźnianie, podlewanie. Wiosną wierzchołki pędów malin przycina się na 10 - 15 cm w celu wytworzenia pąków bocznych, co zwiększa produktywność. Gleba w malinie powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna, bez podlewania. Zaleca się podlewanie pod korzeń.

Maliny – kiedy przycinać?

Po zakończeniu owocowania wycina się pędy, na których dojrzewały jagody, a młode zielone przerzedza się, pozostawiając tylko te najsilniejsze, które mogą osiągnąć 1,8 m. Nowoczesne odmiany malin nie potrzebują schronienia na zimę.

Nawożenie malin

Aby uzyskać stałe obfite plony, maliny należy nawozić. Raz na 2-3 lata do malin dodaje się próchnicę ogrodową lub dojrzałą próchnicę w ilości wiadra na 1 m2. Nawozy mineralne zaczynają być stosowane w okresie formowania się owoców. Polecamy w tym celu kompleksowy preparat.

W drugiej połowie lata polecamy kompleksowy nawóz fosforowo-potasowy. Ostatni górny opatrunek przeprowadza się w połowie września – na początku października z nawozem potasowym. Najtańszy jest popiół drzewny.

Stosowanie malin, przydatne i ciekawe informacje

Owoce, liście i łodygi malin mają właściwości lecznicze. Owoce zawierają witaminy – A, C, PP, B1, B2. Liście i pędy malin również leczą, robią z nich pyszną delikatną herbatkę, która jednocześnie doskonale leczy rany, oparzenia, ma działanie kojące i nawilżające na skórę. Dziś bardzo popularne są mrożone maliny.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023