Garden Blog

Ciemiernik - wcześnie kwitnąca bylina: wybór odmian, sadzenie sadzonek i pielęgnacja

Ciemiernik to wcześnie kwitnąca wieloletnia roślina zielna. Ciemiernik należy do rodziny  jaskrowatych i ma ponad 20 gatunków. Kłącza ciemiernika cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem hodowców kwiatów. I nic dziwnego. Przy wysokości rośliny 30-50 cm, kwiaty osiągają średnicę 10 cm, mają spektakularne kolory i pojawiają się bezpośrednio spod śniegu wczesną wiosną, prawie przed cebulowymi pierwiosnkami, krokusami i przebiśniegami.

Liście mają długie ogonki, są gęste, skórzaste i prawie wiecznie zielone. Wysokość różnych gatunków ciemierników jest różna, od 30 cm do 50 cm. Ciemiernik ma zagęszczone kłącza, które dobrze znoszą transport, co pozwala hodowcom kwiatów na zakup nowoczesnych odmian hybrydowych z Holandii. Kwiaty są niesamowite, duże, miseczkowate, proste lub pełne. Okres kwitnienia może być wydłużony, od wczesnej wiosny do maja. Kolory kwiatów wahają się od białego do fioletowego, od kremowego do różowego, a nawet atramentowo niebieskiego, z wyjątkowymi bogatymi odcieniami. Przejścia kolorów są jak akwarela, miękkie. Białe, kremowe i fioletowe odcienie mogą być organicznie połączone w jednym kwiecie. I nawet po tym, czego się nauczyłeś, ciemiernik jest w stanie cię zaskoczyć. Przedłużająca się jesień i długa nieobecność stale ujemnych temperatur w zimie, może sprowokować kwitnienie tej rośliny w okresie od listopada do stycznia. Dlatego można spotkać inną domową nazwę kwiatu - róża bożonarodzeniowa. Pod względem pielęgnacji sadzonki są całkowicie bezpretensjonalne, są w stanie trwale tolerować suszę i mają doskonałą zimotrwałość w 4-5 strefach. Sadzonki ciemierników mają właściwości lecznicze. Ale w żadnym wypadku nie należy samoleczenia. Wszystkie części rośliny są poważnie trujące, podobnie jak inne jaskry! Podczas sadzenia kłączy i pielęgnacji roślin należy nosić rękawice ochronne.

Gatunki ciemierników, główne odmiany, charakterystyka

Rośliny ciemiernika są dość trwałe, mogą rosnąć w ogrodzie przez 10 lat lub dłużej, nie wymagają przesadzania, a zachwycą hodowców kwiatów wyjątkowymi kwiatami. W innych sklepach internetowych można spotkać się z ofertą nie sadzonek, ale nasion ciemiernika. Należy jednak wziąć pod uwagę 2 ważne punkty: nie wszystkie nowoczesne odmiany odtwarzają swoje cechy podczas rozmnażania przez nasiona, a sadzonki zakwitną dopiero w 3 lub 4 roku. Dlatego lepiej od razu kupić kłącza i sadzonki - zakwitną w sezonie sadzenia. Wybierając rośliny, należy zwrócić uwagę na opis i charakterystykę różnych gatunków i hybrydowych odmian ciemierników:

  • Ciemiernik Niger. Spektakularny i dość powszechny gatunek w naturze i w ogrodach. Helleborus niger to niska do 30 cm wysokości zimozielona bylina. Kwiaty skierowane ku górze, pąki do 8 cm, na sztywnych szypułkach do 40-50 cm wysokości. Zabarwienie jest delikatne, płatki są perłowo białe wewnątrz i lekko różowawe na zewnątrz. Kwitnie przez 2 tygodnie, zwykle od końca marca, ale przy ciepłej wiośnie kwitnienie może rozpocząć się znacznie wcześniej. Zwróć uwagę na ciemiernik Niger z naszego katalogu.

  • Ciemiernik kaukaski kwitnie później niż poprzedni gatunek. Liście ciemiernika kaukaskiego są zimozielone, błyszczące. Gęste, skórzaste, tworzą piękną rozetę. Kwiaty są opadające, skierowane w dół, do 8 cm na szypułkach o długości 25-50 cm. Kolory są wyjątkowe, od zielonkawobiałego do żółtawobrązowego. Kwitnie od kwietnia, przez długi czas, do 1,5 miesiąca.

  • Ciemiernik abchaski. Wyróżnia się niezwykłymi skórzastymi liśćmi, gęsto zielonymi lub fioletowo-purpurowymi. Pędy mają do 30-40 cm wysokości, kwiaty są fioletowe lub ciemnoczerwone, o średnicy 8-9 cm, skierowane w dół. Helleborus abchaski kwitnie przez 40-45 dni, począwszy od kwietnia. Jest to gatunek bardzo mrozoodporny.

  • Ciemiernik orientalny. Jest to zwarta, zimozielona bylina o wysokości do 30-35 cm. Kwiaty w formach ogrodowych są duże, pełne, o szerokiej palecie barw. Pąki rozchylają się na boki. Liście Helleborus orientalis są gęste, silnie powcinane. Najbardziej znane serie pełne (podwójne) odmian orientalnych to Ellen Green, Ellen Picotee, Ellen Purple i inne.

  • Ciemiernik cuchnący - zwarty gatunek o spłaszczonych, wysokich łodygach. Rozeta zimozielona 20-30 cm. Liście Helleborus foetidus są zimotrwałe, wąskie, błyszczące. Łodygi kwiatowe są dość wysokie 60-70 cm, kwiaty są zebrane w kwiatostan składający się z wielu małych dzwonkowatych kwiatów o zielonkawym lub czerwono-brązowym zabarwieniu.

  • Ciemiernik hybrydowy to najpopularniejsza grupa odmian ogrodowych. Należą do niej kwiaty o różnych kolorach i kwiatach wielkości od 5 do 8 cm. Istnieją odmiany o jasnych i pastelowych kolorach, z obwódkami i cętkami na płatkach, o pełnych kwiatach. Helleborus x hybridus jest reprezentowany w naszym katalogu przez odmiany hybrydowe - Pink Promise, Red Promise i inne.

Specyfika sadzenia i podstawowa pielęgnacja

Agrotechnika ciemiernika jest stosunkowo prosta, jest to bezpretensjonalna roślina, której najważniejszą rzeczą jest prawidłowe sadzenie i wybór odpowiedniego miejsca dla sadzonek w otwartym terenie. Ciemiernik jest rośliną długowieczną i według opinii może rosnąć w jednym miejscu nawet przez 50 lat, pod warunkiem, że mróz zostanie prawidłowo posadzony kłączami.

Gleba i miejsce uprawy - gleba powinna być lekka, nawożona, wzbogacona przefermentowaną materią organiczną, o odczynie obojętnym. Jeśli gleba jest kwaśna, przed sadzeniem sadzonek należy zastosować wapno, mączkę dolomitową itp.

Termin sadzenia sadzonek mrozoodpornych. Tradycyjnie sadzenie można przeprowadzić jesienią (wrzesień) i wiosną (kwiecień). Kłącza ciemierników można również uprawiać w pojemnikach i wazonach.

Przygotowanie kłączy do sadzenia jest tradycyjne. Aby zapobiec gniciu liści i korzeni, przed sadzeniem należy je potraktować ogólnoustrojowymi fungicydami.

Sadzenie sadzonek. Otwory do sadzenia są małe 30 na 30 cm, o tej samej głębokości. Odległość między sadzonkami podczas sadzenia grupy 25-30 cm. Dodaj dobry kompost do dołka, opuść do niego kłącze, posyp ziemią. Szyjka jest zakopana na około 5 cm. Ważne: regularnie podlewaj młode sadzonki przez co najmniej 3 tygodnie po posadzeniu.

Podstawowe elementy pielęgnacji ciemierników 

Wiosną, przed kwitnieniem, usuń suche gałązki i liście, dobrze wypłucz sekator po przycinaniu. Pamiętaj, że młode liście wiosną zaczną rosnąć po kwitnieniu. Ściółkuj miejsca sadzenia kompostem, pomoże to zatrzymać wilgoć i odżywi kwiat. Podczas upałów należy pamiętać o podlewaniu roślin, mogą one tolerować suszę, ale brak wilgoci może mieć zły wpływ na kwitnienie w następnym sezonie. W piątym roku można podzielić krzewy wiosną lub jesienią, wykopując i dzieląc kłącze. Cięcia należy zabezpieczyć węglem drzewnym lub środkiem grzybobójczym. Chronić mróz przed ślimakami, mszycami i innymi szkodnikami, stosować środki owadobójcze. W niekorzystnych latach mączniak prawdziwy i inne choroby mogą dokuczać zimowitom, należy im zapobiegać za pomocą fungicydów.

Ogólnie rzecz biorąc, ciemierniki są odpornymi i bezpretensjonalnymi roślinami. Tylko w bezśnieżne zimy pożądane jest przykrycie roślin liśćmi lub przykrycie ich kawałkiem agrofibry.

Nie daj się ponieść nawozom organicznym, dwa nawozy (wiosna-jesień) z kompleksami mineralnymi w zależności od pory roku wystarczą.

Ciemierniki w projektowaniu ogrodów

Oszałamiające i bardzo wczesne kwitnienie krzewu sprawia, że jest to ulubiona roślina wiosenna. Po długiej zimie oglądanie jej kwitnienia to prawdziwa przyjemność. Ciemiernik doskonale łączy się z małymi wiosennymi roślinami cebulowymi, takimi jak muscari, krokusy, irysy cebulowe, niskie pelargonie, pierwiosnki i inne.

Ciemierniki to prawdziwy cud w ogrodzie, który jest dość łatwy w uprawie, postępuj zgodnie z prostymi radami ekspertów, a wspaniałe kwitnienie ciemierników nie sprawi, że będziesz długo czekać.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023