Garden Blog

Chryzantemy: jak uprawiać luksusowe krzewy - sadzenie i pielęgnacja

Późnym latem i jesienią w ogrodzie chryzantemy będą stanowić konkurencję dla wszystkich roślin kwitnących w tym czasie razem wziętych. To niezrównani liderzy jesieni - zarówno pod względem piękna, różnorodności kolorów i kształtów kwiatów, jak i czasu trwania kwitnienia. Każdej jesieni ogrodnicy obiecują sobie zakup sadzonek chryzantem, wzbogacając kolekcję o nowe odmiany, aby przed pierwszym śniegiem móc podziwiać wyraziste kwiatostany i wdychać cierpki, korzenny aromat liści.

W ogrodzie można uprawiać różne chryzantemy. Ich różnorodność jest taka, że ​​początkujący czasami po prostu się gubią. Które zamówić? W naszym katalogu znajduje się opis i zdjęcie każdej odmiany sadzonek chryzantem, jej zalety i cechy. Możesz wybierać odmiany o bujnych pełnych kwiatach, niesamowitych z długimi wąskimi płatkami, wdzięcznymi chryzantemami. Chryzantemy kwitną w ogrodzie bardzo długo, nawet do 3-4 tygodni. Bukiet może stać w wazonie prawie miesiąc. Większość z nich nadaje się do uprawy w doniczkach na ulicy i w domu. Zwróć uwagę na termin kwitnienia, wczesne odmiany kwitną w sierpniu-wrześniu, średnie - w październiku, późne - od końca października, listopada i aż do przymrozków.

Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie: cechy sadzenia i pielęgnacji

Jakie wieloletnie chryzantemy można sadzić na otwartym terenie

​​​

  • Chryzantema multiflora niska – to najpopularniejsza grupa, kwitnie w całych czapkach kwiatostanów. Te same odmiany są powszechnie nazywane chryzantemami kulistymi. Nazywa się je również drobnokwiatowymi. Chociaż średnica kwiatów jest niewielka, do 2-4 cm, krzewy pokryte są kwiatostanami tak gęsto, że nie widać liści. Są proste i pełne. Różnorodność form i kolorów jest szeroka: olśniewająca biel, delikatny krem ​​i zieleń, róż i fiolet, czerwień i burgund oraz oczywiście najpopularniejsze żółte chryzantemy we wszystkich odcieniach - od cytrynowego po gorącą żółto-gorącą i dwubarwną. Wszystkie krzewy są bardzo rozgałęzione, bujne, gęste. Istnieją odmiany drobnokwiatowe i wyższe. które nazywane są koreańskimi, są najbardziej odporne w ogrodzie.

  • Chryzantemy wielkokwiatowe niskie - tę grupę czasami nazywa się chryzantemami granicznymi. Różni się od poprzedniej tym, że kwiaty są dużo większe, o średnicy od 7-8 cm do 15-18 cm, rozwijają się na bujnych, rozgałęzionych, stosunkowo niskich krzewach. Spójrzcie, jak różnorodne są w kształcie. Hermosa White z niesamowitymi rurkowymi płatkami, Alaca - z igłamii fioletowo-szara Faibelle - wyglądają jak peruki średniowiecznej księżnej, wyjątkowa kremowo-różowa Chusan - wygląda jak upierzenie niesamowitego ptaka. Wysokość krzewów jest większa niż w przypadku multiflory - od 45-55 cm do 60-75 cm, nadają się zarówno do ogrodu, jak i do cięcia.

  • Chryzantema jednogłowa lub wielkokwiatowa - różni się tym, że na każdym pędzie tworzy się tylko jeden kwiat. Ale co! Ogromne, dochodzące do 20 cm średnicy, a nawet większe. Ta grupa jest najbardziej popularna do cięcia, czyli do bukietów. Ale uwierz mi, w ogrodzie te krzewy o wysokości do 90-120 cm wyglądają niesamowicie.

Podział odmian na grupy jest bardzo warunkowy. Systematyka gatunków i złożonych form hybrydowych chryzantem nie jest łatwa nawet dla botaników. Dlatego przeczytaj opisy każdej odmiany, cechy wzrostu i kwitnienia.

Niektóre odmiany są bardzo łatwe w uprawie, przy innych trzeba majstrować, ale są tego warte. Jak dbać o chryzantemy w otwartym terenie? Najważniejsze jest, aby wiedzieć dokładnie, co i kiedy należy zrobić. Nauczymy Cię, co chryzantema lubi, a czego nie.

 

Gleba i miejsce sadzenia

Sadzonkom należy od razu stworzyć odpowiednie warunki, wtedy będą dobrze rosły i kwitły przez wiele lat. Co jest potrzebne, aby chryzantemy zakwitły?

Gleba dla chryzantem powinna być luźna, oddychająca i zatrzymująca wilgoć. Kwasowość jest neutralna lub słabo kwaśna. Gęste gliny poprawiają się, dodają piasek, kompost, humus, który całkowicie zgnił, można dodać agroperlit. Ubogie gleby piaszczyste są wzbogacane torfem, kompostem, humusem. Wiosną do sadzenia stosuje się pełną gamę nawozów mineralnych.

Ważne: bez świeżej materii organicznej. W ogóle nie można go umieszczać pod chryzantemami.

Wybierz miejsce do sadzenia kłączy, które jest słoneczne i chronione przed silnymi wiatrami. Możliwy jest półcień, pod warunkiem, że sadzonki chryzantemy otrzymają co najmniej 5-6 godzin słońca dziennie, a najlepiej 8 godzin. Jeśli masz możliwość wyboru miejsca do sadzenia w ogrodzie, preferuj obszary oświetlone bezpośrednim światłem słonecznym rano lub po południu. A w upalny dzień są lekko zacienione przez drzewa lub krzewy o wyższych koronach.

Ważne: nie sadzić chryzantem w miejscach, gdzie jest oświetlenie nocne, są to rośliny dnia krótkiego.

 

Jak prawidłowo sadzić kłącza chryzantemy?

Sadzenie odbywa się wiosną lub jesienią. Jeśli kupiłeś kłącza, sadzi się je w dołach na płytkiej głębokości, nad szyjką korzenia nie powinno znajdować się więcej niż 2-3 cm gleby. Jeśli sadzonki znajdują się w pojemnikach, nie pogłębiaj ich bardziej niż rosły w doniczkach.

Przypomnijmy, że chryzantemy rozmnaża się przez sadzonki (kłącza) i podział krzewu. Innym sposobem są sadzonki. Wiosną pobiera się je z kłącza matecznego i hoduje w pojemnikach, a następnie sadzi w ogrodzie. Metoda rozmnażania zależy od cech każdego gatunku.

Odległość między sadzonkami podczas sadzenia zależy od odmiany i składu ogrodu.

Jeśli chcesz wyhodować krzew kwitnący w kształcie kuli lub półkuli, musisz sadzić sadzonki w odległości co najmniej szerokości krzewu (patrz opis), tak aby cała roślina była dobrze oświetlona przez słońce. W granicach nasadzeń grupowych sadzonki odmian nisko rosnących sadzi się w odległości 25 cm, średniej wielkości - od 35-40 cm.

Wysokie, wielkokwiatowe odmiany przeznaczone do cięcia sadzi się w odległości od 55 cm do 70 cm, dzięki czemu wyrosną duże, obszerne, wspaniałe kwiaty.

Tworzenie krzewów, przycinanie chryzantem

Najważniejsze tutaj jest zrozumienie, jaki rodzaj krzaka chcesz zdobyć.

  • W nisko rosnących odmianach chryzantem, aby korona stała się kulista, zaczynają tworzyć się wiosną, kiedy pędy aktywnie rosną. Wierzchołek każdego pędu jest odcinany, gdy tylko wyrośnie na nim 4-5 liści. Stymuluje to tworzenie pędów bocznych, rozgałęzień. Krzew staje się grubszy, pojawia się więcej pędów, a na każdym wierzchołku tworzy się wiele pąków. Gdy tylko na pędach bocznych utworzy się 7 liści, zostaną one ponownie uszczypnięte. I tak przez całe lato. Wczesne odmiany przestają przycinać pod koniec lipca - na początku sierpnia, aby zaczęły tworzyć się pąki, późne - na początku września.

  • Możesz wyhodować formę pienną. Aby to zrobić, główny pęd rośnie do pożądanej wysokości, a następnie ściska się górę. Rozgałęzianie zaczyna się od bocznych kątów liści. Wszystkie procesy niższe i boczne są usuwane. W górnej części łodygi pozostaje kilka pędów. Są również ściskane na 7-8 liściach. Nowe pędy są nadal ściskane, aż do uzyskania obszernej korony na szczycie łodygi.

  • Koreańskie chryzantemy zwykle nie są specjalnie formowane. Są najbardziej odporne na zimę, rosną na otwartym terenie przez wiele lat i nie wymagają specjalnego przycinania formującego.

  • Chryzantemy wielkokwiatowe (jednogłowe) powstają zupełnie inaczej. Tutaj zadaniem jest uzyskanie na każdym pędzie jednego maksymalnie dużego i pięknego kwiatu. Dlatego gdy tworzy się pęd o wysokości 10-15 cm, zostaje on uszczypnięty.

Ważne: pod koniec wiosny i na początku lata taki pęd może już mieć pączek - usuń go. Pąki wierzchołkowe na tak zwanym pędzie pierwszego rzędu nie wytwarzają dużych kwiatów. Będą małe i nie będą odpowiadać deklarowanym właściwościom odmiany.

Następnie, gdy z kątów liści pojawią się pędy boczne - zostaw 1-3, w zależności od siły rośliny i właściwości odmiany. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać chryzantemy wielkokwiatowe, zostaw jeden z najsilniejszych pędów bocznych. Inne pędy boczne, pasierbowie - stale usuwaj. Jest to konieczne, aby krzew skierował wszystkie swoje siły na utworzenie największego i najwyższej jakości kwiatu. Na szczycie pędu może powstać nie jeden wierzchołek, ale także kilka pąków bocznych - usuń je. Konieczne jest pozostawienie tylko wierzchołkowego.

 

Jak i czym karmić chryzantemy?

Wymagane jest regularne karmienie. Wiosną – pełnoporcjowy nawóz mineralny. Krzewy, które zimowały, można ściółkować kompostem. Karmienie zrównoważonym kompleksem powtarza się raz w miesiącu. Wygodne jest stosowanie nawozów rozpuszczalnych w wodzie i płynnych dla roślin kwitnących. Chryzantemy dobrze na nie reagują. Wiosną stosuj mieszanki uniwersalne. Latem - nawozy dla roślin kwitnących. Jesienią stosuj nawozy potasowo-fosforowe. Wygodne jest stosowanie nawozów długo działających. Aby zwiększyć liczbę pąków u odmian wielokwiatowych, użyj stymulatora.

Ważne: lepiej karmić niedostatecznie niż przekarmiać. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nawozów azotowych, zwłaszcza organicznych.

Choroby i szkodniki

Tak, chryzantemy mogą zachorować, a szkodniki również je kochają, choć bez wzajemności. Dlatego należy regularnie wykonywać zabiegi profilaktyczne środkami grzybobójczymi i owadobójczymi.

Jak prawidłowo podlewać chryzantemy

Gleba powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna. Chryzantemy nie tolerują zarówno suszy, jak i nadmiaru lub stagnacji wody. Zwróć szczególną uwagę na podlewanie w upale. Przy braku wilgoci łodygi chryzantem stają się sztywne, zdrewniałe, co ma zły wpływ na kwitnienie, tworzy się mniej pąków, a kwiaty stają się małe. Przy nadmiernym podlewaniu krzewy zaczynają chorować, na kłącza wpływa gnicie.

 

.Chryzantemy jesienią i zimą

Jesienią rośliny zimujące na otwartym terenie są przycinane na wysokość 10-15 cm od ziemi, miejsca sadzenia są ściółkowane suchymi liśćmi, torfem lub kompostem, agrofibrą. Odmiany, które źle znoszą mróz, wykopuje się z bryłą ziemi i przechowuje w temperaturze +4°С-6°С.

Więcej o tym, jak przygotować chryzantemy na zimę, przeprowadzić zabiegi i zachować je na przyszły sezon, przeczytasz na blogu: Przygotowanie chryzantem na zimę: jak przykryć, co wykopać, jak przechowywać.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023