Garden Blog

Przygotowanie chryzantem do zimy: jak przykryć, które wykopać, które przechowywać

Chryzantemy w jesiennym ogrodzie mogą konkurować z każdą inną rośliną. Kwitnące kule drobnokwiatowych chryzantem, eleganckie wysokie krzewy z bujnymi kwiatostanami, wielkokwiatowe odmiany o kwiatach wielkości główki - od sierpnia do października nieprzerwanie otwierają pąk za pączkiem. I nadal ozdabiają ogrody kwiatowe aż do mrozu i pierwszego śniegu. Liście i kwiaty pachną delikatnie i korzennie, jesień wydaje się tchnąć aromatem chryzantem. To najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące jesienią.

W katalogach sadzonek można kupić wysokie odmiany chryzantemy na bukiety, krzewy o bujnych kwiatostanach wielokwiatowych, kuliste koreańskie nisko rosnące chryzantemy wielokwiatowe, które kwitną tak obficie i długo, jakby były zrobione z jednego kwiatu. Cała ta jaskrawa różnorodność kształtów, rozmiarów, okresów kwitnienia - od odmian brzegowych po cięte, wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym, aby jesienna parada chryzantem rok po roku zdobiła ogród. Przeczytaj ten artykuł, żeby wiedzieć, jak przechować chryzantemy na drugi rok.

Chryzantemy w ogrodzie – które trzeba wykopać, a które zimują w otwartym terenie

W przeciwieństwie do większości roślin ogrodowych, które niezawodnie zimują w otwartym terenie, z chryzantemami wszystko jest trudniejsze. Większość odmian ogrodowych ma złożone pochodzenie hybrydowe.

Bardziej odporna jest grupa chryzantem drobnokwiatowych, która pochodzi od Chrysanthemum koreanum. Koreańska chryzantema ogrodowa lepiej znosi niskie temperatury niż inne gatunki. Wiele mieszańców z tej grupy dobrze zimuje na otwartym terenie.

Grupa chryzantem Chrysanthemum morifolium, zwana wielkokwiatowymi chryzantemami japońskimi lub chińskimi, potrzebuje zimowego schronienia. Dobrze zimują na otwartym terenie tylko w regionach o łagodnych zimach. Uważa się, że Chrysanthemum indicum jest podstawą wielu drobnokwiatowych mieszańców.

Najpopularniejsza grupa odmian Chrysanthemum multiflora tworzy bujne zaokrąglone krzewy, całkowicie pokryte drobnymi kwiatami, dlatego czasami nazywa się ją – chryzantema kulistą lub wielokwiatową. Te odmiany są bezpretensjonalne, rosną na każdej glebie ogrodowej. Jedynym warunkiem jest to, że długotrwałe kwitnienie wymaga dobrego oświetlenia terenu. Multiflora jest stosowana w architekturze krajobrazu, na klombach, uprawiana w pojemnikach na tarasie oraz w doniczkach na parapetach. Jednak jest też problem - potrzebujesz schronienia na zimę lub wykopania korzeni na zimę.

Czy to wszystko wygląda na skomplikowane? Tak jest. Pochodzenie i taksonomia chryzantem ogrodowych nie jest prosta. Dlatego przeczytaj opis każdej odmiany, aby dokładnie wiedzieć, jakie temperatury zimą może wytrzymać na otwartym terenie.

Jeśli zbierasz kolekcję, doceń swoje ulubione i rzadkie chryzantemy, to polecamy nawet odmiany mrozoodporne - dodatkowo okryj lub wykop przynajmniej kilka roślin z każdej odmiany na zimę.

Przygotowanie chryzantem na zimę - cechy pielęgnacji

Jesienne karmienie. Przygotowanie roślin rozpoczyna się we wrześniu od wprowadzenia odpowiednich nawozów. Aby system korzeniowy przygotował się na mróz, a chryzantemy kwitły jak najdłużej, należy stosować specjalne mieszanki potasowo-fosforowe. Od końca sierpnia nie można stosować nawozów zawierających azot. Mieszanki bogate w azot powodują późny wzrost młodych pędów, co wyczerpuje krzew i pogarsza jakość zimowania.

Czy trzeba przycinać chryzantemy na zimę? Przycinanie chryzantem robi się, gdy kwiaty więdną, uschnięte pąki są usuwane. Po pierwszych przymrozkach, gdy krzewy dotkną mrozu, pędy przycina się na wysokość 12-15 cm. Ostrożnie usuń wszystkie łodygi ostrymi i czystymi sekatorami, zarówno na roślinach pozostawionych do zimowania w otwartym terenie, jak i na tych, które należy przykryć lub wykopać i przenieść na zimę do przechowywania.

Ochrona przed chorobami. Chryzantemy są podatne na choroby, takie jak mączniak prawdziwy, szara zgnilizna itd. Ważne jest, aby rośliny weszły w zimę zdrowe. Dlatego pod koniec sezonu, w niskich dodatnich temperaturach, traktuj rośliny preparatami zawierającymi miedź. Jeśli to możliwe, traktuj kłącza ogólnoustrojowymi środkami grzybobójczymi bezpośrednio przed przechowywaniem.                                                                               

Jak przechować chryzantemy zimą?

Jak uratować chryzantemy zimą bez kopania? Istnieją całkowicie odporne na mróz odmiany chryzantem. Jednak nie zawsze udane zimowanie zależy tylko od temperatury. System korzeniowy rośliny często cierpi zimą z powodu nasiąkania wodą, zamarzania i tworzenia się skorupy lodowej. Z tego powodu nawet odporne odmiany mogą zimą zamarzać na otwartym terenie. Dlatego przed nadejściem mrozu krzewy są pokryte torfem, kompostem, lekką luźną glebą. W ten sposób możesz uratować chryzantemy bez kopania w otwartym terenie. Ważne jest, aby wokół krzaka nie było zakamarków, dołów - miejsc, w których woda może się zatrzymywać. Następnie ściółkować torfem lub suchymi liśćmi w warstwie 30 cm, w ostre zimy dodatkowo przykryć agrofibrą. Schronienie powinno być oddychające i najlepiej suche. Na przykład możesz przykryć szczególnie cenne rośliny pudełkiem lub wiadrem, najważniejsze jest pozostawienie dziur na dnie. Do przechowywania wybierz najlepsze, najzdrowsze krzewy, które w pełni odpowiadają cechom odmiany. Uważaj, chryzantemy mogą zarazić się chorobami wirusowymi. Jeśli liście nabiorą nietypowego dla odmiany koloru, kwiaty zmniejszą się, krzewy będą za niskie - rośliny te należy po prostu wyrzucić, aby pozostała część kolekcji była zdrowa. Nie ma lekarstwa na wirusy chryzantemy.

W jakiej temperaturze kopać chryzantemy?

Kiedy temperatura nie przekracza już 5-6°C, a przed nadejściem mrozów zaczyna się wykopywanie chryzantem. Zwykle pod koniec października i w listopadzie. Następnie kłącza suszy się w cieniu, aby nadmiar ziemi opadł.

Jak przechowywać chryzantemy w zimie

Korzenie są przechowywane w skrzyniach w torfie, trocinach itp. w ciemnym, chłodnym miejscu do wiosny. Okresowo spryskaj wodą z opryskiwacza, aby nie wyschły. Jeśli to możliwe, chryzantemy wielkokwiatowe i jednogłowe można przechowywać zimą, przesadzając je do doniczek.

Chryzantema w doniczce i wazonie 

Chryzantema w doniczce i wazonie również przycina się na zimę, pozostawiając do 10 cm łodyg. Rośliny przenosi się do jasnego pomieszczenia o temperaturze +6-8°C. Doniczkę podlewać raz w miesiącu, umiarkowanie, gleba powinna być tylko lekko wilgotna. W domu możesz postawić doniczki na klatce schodowej. Idealnie nadaje się do ustawienia doniczek z roślinami w pomieszczeniu roboczym w szklarni, na przeszklonej werandzie.

Przechowywanie chryzantem przez zimę bez piwnicy?

Możesz stworzyć schronienie bezpośrednio w ogrodzie. W tym celu wykonuje się wykop o głębokości 50-60 cm, na dnie umieszcza się materiał drenażowy, warstwę piasku lub suchego torfu. Teraz możesz położyć kłącza chryzantemy i przykryć warstwą torfu lub półsuchej lekkiej gleby. Umieść deski na wierzchu, aby nad kłączami znajdowała się warstwa powietrza. Wszystko jest pokryte opadłymi liśćmi, ziemią w warstwie co najmniej 40 cm i pokryte gęstą agrofibrą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One