Garden Blog

Begonia - ulubiona roślina hodowców kwiatów. 7 sekretów siewu i uprawy

Begonia - piękno we wszystkim! Kwiaty i liście tej rośliny są bardzo piękne. Begonia doskonale nadaje się do uprawy zarówno jako roślina doniczkowa, jak i ogrodowa. A wyhodowanie begonii z nasion jest dość łatwe, podzielimy się z Tobą sekretami!

Begonia to ozdobna roślina kwitnąca, którą mogą uprawiać nawet początkujący. Szeroka paleta istniejących odcieni i rodzajów kolorów pozwala ozdobić zarówno dom, jak i ogród - w rzeczywistości ciągłe, wielobarwne i bujne kwitnienie. Szczególnie interesujące są odmiany ampel, zwisające, kaskadowe formy begonii. Można je również wyhodować z nasion. W Europie begonia jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek balkon, patio, altanę, taras czy mieszaną obwódkę bez begonii. W aranżacji wnętrz doniczki z begoniami nadają pomieszczeniom szczególny romantyczny styl.

Kilka ważnych punktów uprawy begonii:

  • Jeśli hodujesz te piękne kwiaty w domu, powinieneś zapewnić im okres odpoczynku, przy nieco niższej temperaturze powietrza i rzadkim wietrze.
  • Jako jednoroczna begonia może być uprawiana z nasion w ogrodzie. Lub zabierz go do domu w pojemnikach na zimę.

Sklep internetowy Garden Number One oferuje zakup nasion begonii w najlepszej cenie od producenta.

Roślina begonii jest dość bezpretensjonalna w uprawie i pielęgnacji. Niemniej jednak istnieją pewne osobliwości siewu i pielęgnacji sadzonek. Tutaj zajmiemy się nimi bardziej szczegółowo.

Asortyment nasion begonii selekcji holenderskiej w katalogu sklepu internetowego Garden Number One jest reprezentowany przez następujące grupy:

Uprawa begonii

Termin siewu nasion begonii

Możesz rozpocząć wysiew nasion begonii na sadzonki od stycznia do lutego.

Przygotowanie nasion begonii do siewu

Aby poprawić kiełkowanie i przyspieszyć wzrost, namocz nasiona w stymulatorze przez kilka godzin. Jeśli kupiłeś nasiona glazurowane (powlekane), nie musisz ich moczyć przed siewem.

Wysiew nasion begonii

Możesz wziąć płytki i mały pojemnik, który po wysianiu możesz przykryć szkłem lub przezroczystą folią. Nasiona begonii do kiełkowania potrzebują światła i wysokiej wilgotności. Wysiewać na powierzchnię gleby, lekko posypywać, nie sadzić głęboko. Delikatnie wlać z rozpylacza, przykryć szkłem i pozostawić w świetle w temperaturze +25°С - +28°С. Nasiona begonii są małe, więc wygodnie jest uprawiać rośliny, można mieszać nasiona z piaskiem.

Kiedy begonie kiełkują

Sadzonki pojawią się w ciągu 8-14 dni. Następnie możesz obniżyć temperaturę do +19°С - +24°С. Przez pierwsze kilka tygodni trzymaj pojemnik z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Trzymaj sadzonki pod szkłem, wietrz rośliny kilka razy dziennie. Podlewaj ostrożnie z opryskiwacza. Staraj się zapewnić roślinom dodatkowe oświetlenie do 14 godzin dziennie.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy begonii z nasion: gleby, wymagania oświetleniowe

Begonia nie lubi gleb kwaśnych. Dlatego wybierz podłoże neutralne lub słabo kwaśne. Obecnie istnieje szeroki wybór gotowych podłoży, a nawet specjalistycznych pod begonie.

Drobne sadzonki mogą być podatne na chorobę - czarną nogę. Zwykle jest to spowodowane zanieczyszczeniem gleby. Przed siewem zalecamy traktowanie gleby roztworem nadmanganianu potasu lub fundazolu.

Begonia potrzebuje dużo światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie słońce jest dozwolone tylko rano lub wieczorem.

Pielęgnacja begonii

Gdy tylko na sadzonkach wyrosną 2-4 prawdziwe liście - młode begonie można przesadzać do osobnych doniczek, zaczynając od doniczki 100 ml. Kiełki można sadzić w osobnych pojemnikach. Za około 2 miesiące konieczne będzie ponowne przesadzenie roślin do doniczek lub otwartego gruntu, w miejsce, w którym będą stale rosły.

7 cech uprawy begonii:

  1. Nasiona roślin kiełkują w świetle, nie bezpośrednio, ale też nie w ciemności.
  2. Do połowy maja młode rośliny są dość duże. Jeśli wcześniej nie sadziłeś ich w ozdobnych wazonach lub wiszących doniczkach, zrób to ostrożnie. Delikatnie toczy się po roślinach, unikając uszkodzenia korzeni. Uważaj na łodygi, aby ich nie złamać podczas procesu przeszczepu.
  3. Do begonii wiszących, begonii kaskadowych lub begonii ampel, wybierz wiszące specjalne donice. W każdym z nich można posadzić maksymalnie 3 rośliny. Nie zapomnij zapewnić dobrego drenażu w doniczkach.
  4. Możesz sadzić begonię dość gęsto, około 10 cm x 10 cm.
  5. Begonia będzie kwitnąć bujnie i przez długi czas, jeśli nie wystawisz jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Bardziej odpowiedni jest dla niej półcień lub częściowy półcień - światło rozproszone.
  6. Podlewaj rośliny często, ale oszczędnie, nie zalewaj. Stagnacja wody jest niedopuszczalna. Niech górna warstwa wyschnie.
  7. Nasiona begonii wysiane na sadzonki w okresie styczeń-marzec zakwitną tego samego lata.

Cechy wykorzystania begonii, przydatne i interesujące informacje

Begonia to jedna z nielicznych ozdobnych roślin kwiatowych, która może nas zachwycić swoim kwitnieniem zarówno latem, jak i w środku zimy. Begonie doskonale nadają się do dekoracji balkonów, parapetów, patio, tarasów, doniczek wiszących. W ogrodzie można tworzyć zarówno kompozycje doniczkowe, jak i bordiury, bordiury mieszane, a także nasadzenia dywanowe. Begonie czują się normalnie, gdy są sadzone na wysokości 10 cm.

Niestety, wielu kwiaciarni nadal uważa begonię głównie za roślinę doniczkową i nie używa jej wystarczająco szeroko w ogrodzie. I na próżno. Najczęściej begonie sadzone w otwartym terenie kwitną jeszcze wspanialej niż w domu. Doskonale nadają się do pierwszego rzędu rabat kwiatowych, do niskich nasadzeń. Różnorodność kolorów i kształtów kwiatów sprawia, że ​​rośliny te są tak szeroko stosowane w projektowaniu ogrodów, że gdy posadzisz je po raz pierwszy w ogrodzie, zakochasz się w begonii na zawsze! Nawet w pojedynczych nasadzeniach begonie wyglądają świetnie. Rośliny te są również niezbędne do tworzenia niskich rabat.

Odmiany Ampel dobrze prezentują się nie tylko w donicach wiszących. Doskonale nadają się do lądowania na terenach z różnicą poziomów. Ich kwitnące pędy pięknie się rozrastają i spływają kaskadami kwiatów z murów oporowych i grządek.

Begonie dobrze znoszą półcień, dlatego są łączone z roślinami jednorocznymi i wieloletnimi.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023