Garden Blog

Poziomka ogrodowa - jak uprawiać z nasion: zasady siewu, stratyfikacji i zbioru

Poziomka to jedna z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych jagód. Nawet dla miłośników wyłącznie ozdobnych ogrodów bujne, owocowe krzewy rosną w zacisznym kącie.

Kochasz poziomki? To prawdziwy przysmak. Nie sposób zapomnieć o delikatnym smaku dojrzałych jagód, słodki miąższ po prostu rozpływa się na języku, pozostawiając wspaniały aromat i niesamowity posmak na wydechu. A dżem poziomkowy to coś wyjątkowego!

Nowoczesne najlepsze odmiany poziomki są powtarzalne, pierwsze jagody zaczynają dojrzewać w czerwcu, a ostatnie zbierzesz późną jesienią. Wielu ogrodników woli uprawiać poziomki. Są one bardziej bezpretensjonalne niż truskawki ogrodowe, trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji. Nawet dzieci mogą uprawiać pachnące słodkie jagody. Oczywiście w celu uzyskania maksymalnego możliwego plonu zalecamy zakup dobrych nasion odmianowych.

Najlepsze odmiany poziomki – markowe nasiona:

Baron Solemacher to wielkoowocowa, niezawodna, popularna odmiana powtarzająca owocowanie. Jest jedną z najwcześniejszych. Owocowanie – powtarzające się. Rozpoczyna się w czerwcu i trwa do późnej jesieni. Owoce są do 4-5 g, wydłużone, bordowo-czerwone. Smak – deserowy, bogaty, słodki, aromat – umiarkowany. Odmiana mrozoodporna, kwiaty nie są uszkadzane przez późne wiosenne przymrozki.

Poziomka Regina to produktywna odmiana polskiej selekcji, której nasiona należą do najpopularniejszych w Europie. Jest to wczesna odmiana poziomki, odporna na choroby, szybko rosnąca i tworząca owocujące krzewy. Jagody o klasycznym smaku, z gęstym miąższem.

Temptation F1 to powtarzająca się poziomka, którą mogą kupić miłośnicy angielskich odmian. Jagody są stosunkowo małe do 20 g, intensywnie czerwone. Nasiona są hybrydowe, z dobrym kiełkowaniem. Unikalną cechą Temptation jest zdolność do kwitnienia i owocowania nie tylko na pędach głównych, ale także na wąsach pierwszego rzędu. Ze względu na tę właściwość mieszaniec jest często uprawiany jako roślina ampeliczna w doniczkach, na rabatach tarasowych, na których mogą swobodnie zwisać pędy z jagodami, tworząc szczególny efekt dekoracyjny.

Poziomka Rugia – jeszcze jedna odmiana powtarzająca owocowanie

Jak prawidłowo uprawiać poziomki z nasion

Czy poziomki można wyhodować z nasion? Większość odmian poziomki, o największych i najsłodszych owocach, uprawia się z nasion. Wiele z nich nie daje wąsów, ale rozmnaża się, dzieląc krzewy lub sadzonki. Dlatego nauczymy się, jak uprawiać sadzonki poziomek z nasion.

  • Kiedy siać poziomki z nasion?

Jeśli możliwe jest zorganizowanie dodatkowego oświetlenia, możesz rozpocząć sadzenie już w styczniu-lutym. Nadal sieją nasiona poziomki w marcu-kwietniu.

  • Jak szybko rosną nasiona poziomki?

Sadzonki pojawiają się 12-20 dni po siewie. Sadzonki rozwijają się powoli, więc siew nasion rozpoczyna się stosunkowo wcześnie.

  • Jak gleba do poziomek jest najlepsza?

Wybierz luźne, lekkie, średnio plenne. Można przygotować mieszankę 1:1:1 torfu, ziemi ogrodowej lub kompostu, piasku. Polecamy zakup gotowego podłoża uniwersalnego, specjalnej mieszanki gleby pod rozsady itd. Zaletą gotowych mieszanek jest to, że są dezynfekowane. Aby pozbyć się patogenów z amatorskiego podłoża, potraktuj je środkami grzybobójczymi lub dezynfekującymi.

  • Przygotowanie nasion do siewu

Ważny krok, którego nie należy pomijać. Nasiona muszą być przetworzone, z patogennej mikroflory. Najmniejsza infekcja, taka jak czarna nóżka, pleśń itp., i małe sadzonki umrą. Dlatego używaj fungicydów i środków ochronnych. W domu glebę można rozlać roztworem nadmanganianu potasu. Nasiona należy przetwarzać osobno, umieścić na 20-30 minut w dość ciemnym roztworze.

  • Stratyfikacja nasion poziomek

Jest to niezbędna część uprawy. Aby nasiona dobrze kiełkowały, muszą być zahartowane na zimno. Aby to zrobić, mokre nasiona umieszcza się w lodówce na 2-3 dni.

  • Jak sadzić poziomki?

Nasiona poziomek wysiewa się na lekko ubitym podłożu w szerokich, płytkich pojemnikach. Wygodne jest stosowanie tabletek torfowych. Nasiona układa się na powierzchni, na przykład czubkiem wykałaczki, lekko wciska w ziemię i przykrywa folią lub szkłem. Innym sposobem na stratyfikację jest posypanie upraw warstwą śniegu o grubości 1-1,5 cm lub umieszczenie pojemników w lodówce na 3-4 dni na półce warzywnej.

  • Jak uprawiać poziomki na rozsadę?

Po rozwarstwieniu rośliny przenosi się do ciepłego miejsca o temperaturze + 18-20 ° C. Kiedy pojawią się pędy? Około 12-20 dni po wysianiu nasion. Codziennie usuwaj folię lub szkło, zwilż glebę drobnym sprayem. Po wykiełkowaniu nasion poziomki szklankę zdejmuje się, a pojemnik przenosi na oświetlony parapet, bez bezpośredniego światła słonecznego. Temperatura przez 7-10 dni spada o 3-4 stopnie. To da początek rozwojowi dobrego systemu korzeniowego i spowolni wyrywanie sadzonek. Kiedy na sadzonkach pojawią się 3-4 prawdziwe liście, zanurzają się one w osobnych kubkach lub doniczkach torfowych. Czym podlewać poziomki? Zaleca się nawożenie azotem.

  • Kiedy sadzić poziomki

Kiedy sadzić poziomki do gruntu? Sadzenie sadzonek poziomek na otwartym terenie – maj. Wcześniej rośliny hartuje się i sadzi, gdy ziemia się nagrzeje i nie będzie już wiosennych przymrozków. Kiedy sadzić poziomki w doniczce? Robi się to od maja do października.

Białe i żółte poziomki z nasion rosną w taki sam sposób jak zwykłe. Warto uprawiać poziomki z nasion najlepszych odmian, a potem można podzielić krzewy i posadzić całą plantację w ogrodzie i zbierać pachnące jagody przez cały sezon. Nasz sklep ogrodniczy Garden Number One oferuje ci wielki wybór najlepszych odmian, które będą dobrze rosnąć i owocować.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One