Garden Blog

Najlepsze odmiany hiacyntów do sadzenia jesienią

Sadzenie cebulek hiacyntu jesienią to klucz do jasnej i pachnącej wiosny! Jeśli chcesz, aby pierwsze wiosenne dni przyszłego roku zachwyciły Cię inspirującymi kolorami i słonecznym, kwiatowym nastrojem, to z pewnością zainteresuje Cię, które odmiany hiacyntów są najlepsze do sadzenia w ogrodzie, na podwórku lub latem. Rośliny te, podobnie jak wiele cebulek, sadzi się dokładnie w okresie jesiennym, aby miały czas na zakorzenienie się przed przymrozkami, normalnie zimują, a już z nadejściem upałów zachwycają swoim luksusowym kwitnieniem.

Tak, dzisiaj Internet jest pełen kwiatów przypominających hiacynty, ale oryginał jest zawsze ciekawszy niż jakakolwiek alternatywa! Redakcja Garden Number One przygotowała dla Was specjalnie wyselekcjonowane odmiany hiacyntów wraz z nazwami i zdjęciami. Teraz nie musisz osobno szukać najlepszych odmian hiacyntów do ogrodu, ponieważ wszystkie zebrane są w naszym TOP-6. Czy jesteś gotowy, aby zanurzyć się w świat magii kwiatów? Wtedy idź przed siebie! Czekają na Ciebie najbardziej urokliwe hiacynty: tylko popularne, piękne odmiany i gatunki z opisami i charakterystyką.

Odpowiadamy na główne pytania dotyczące hiacyntów

1. Jakie są odmiany hiacyntów?
W zależności od kształtu kwiatów są one podzielone na zwykłe i pełne. W zależności od pory kwitnienia występują: wczesne, późne i średnie kwitnienie, ale wprawni ogrodnicy bez problemu radzą sobie z procesem wegetacji i często dostosowują kwitnienie do 8 marca. Jeśli chodzi o gatunki, istnieją hiacynty wschodnie, kaspijskie i inne. Kolor jest bardzo różnorodny: żółty, biało-niebieski itp. Popularne są odmiany białe, niebieska perła i wiele innych.

2. Ile lat żyją hiacynty?
Dobra cebulka może zadowolić właściciela przez 5 do 10 lat. Zakwitnie co roku, jeśli zostaną przeprowadzone proste manipulacje. Konieczne jest odcięcie strzał jeszcze przed utworzeniem pudełek, aby nie odbierać cennej energii z żarówek. Należy go przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, ale najpierw z reguły żarówki się nagrzewają.

3. Kiedy sadzić hiacynty?
Optymalnym okresem jest jesień, kiedy temperatura powietrza wynosi około 10°C. Należy pamiętać, że zbyt wczesne sadzenie może spowodować nieplanowane wzejście cebul. Na to oczywiście nie można pozwolić. Skoncentruj się w szczególności na prognozie pogody. Jeśli pierwsza połowa jesieni zapowiada się ciepła, warto poczekać.

4. Czy można sadzić hiacynty w październiku?
To nie tylko możliwe, to konieczne! Jeśli nadal zastanawiasz się, w którym miesiącu sadzić hiacynty, to październik jest idealny. W dużej mierze powodzenie sadzenia i ich późniejsza dekoracyjność zależy od tego, jak i kiedy sadzi się hiacynty. Niedoświadczeni hodowcy kwiatów powinni przestrzegać podstawowych zasad uprawy. W przypadku gwałtownego nadejścia chłodów posadzone cebulki potrzebują schronienia.

5. Jak sadzić hiacynty w otwartym terenie?
Najpierw musisz wykopać ziemię bagnetem zwykłej łopaty ogrodowej. Optymalny skład gleby: ziemia darniowa, ziemia liściasta, piasek. Kwasowość jest neutralna. Na „kwadrat” ziemi można zastosować około 60-80 g superfosfatu. Jesienią nie trzeba stosować azotu! Jak głęboko sadzić hiacynty? Od 10 do 15 cm, w zależności od wielkości cebulki.

6. Jak sadzić hiacynty w doniczce jesienią?
Skład gleby jest taki sam jak podczas sadzenia w otwartym terenie, ale podczas uprawy w doniczce należy zwrócić szczególną uwagę na drenaż. Musi być niewielka warstwa piasku. Gęstość sadzenia może być duża, ale nie dopuszczaj do kontaktu jednej cebulki z drugą lub ze ścianką pojemnika. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na żarówki. Posypać ziemią na wierzchu.

7. Jak podlewać hiacynty?
Uprawa hiacyntów to przede wszystkim staranne podlewanie. W tym sensie, że nie można dopuścić do stagnacji wilgoci. Korzenie rośliny zaczynają gnić od systematycznego „bagna” w doniczce. Do podlewania używaj wody o temperaturze pokojowej. Przed kwitnieniem można stosować nawozy mineralne w postaci płynnej. Potas i fosfor sprzyjają kwitnieniu.

8. Jak długo kwitnie hiacynt?
To, jak długo hiacynt kwitnie w doniczce lub na otwartym terenie, zależy nie tylko od cech określonej odmiany, ale także od pielęgnacji. Średnie wskaźniki wynoszą od półtora do dwóch tygodni, ale doświadczeni kwiaciarnie są w stanie przedłużyć okres kwitnienia do 20-25 dni. Ważną rolę odgrywa nie tylko opieka sytuacyjna (terminowe podlewanie, dokarmianie w razie potrzeby itp.), ale także właściwe przechowywanie cebul.

 

Najlepsze odmiany hiacyntów

Ta odmiana kojarzy się z wiosną i romantyzmem. Często uprawiana jest około 8 marca - uprawa jest łatwa nawet dla początkujących. Nie trzeba ścinać kwiatu, aby dać go w prezencie. W doniczce taka delikatna roślinka wygląda po prostu magicznie!

 • wysokość hiacyntu: do 25-30 cm;
 • wielkość kwiatostanów: do 15 cm wys.;
 • kwiaty: bladoróżowe „gwiazdki” blisko siebie;
 • kwitnienie: koniec marca - początek kwietnia, trwa około 1,5-2,5 tygodnia;
 • sadzenie: październik - początek listopada.


Przejść

Wygląda jak dzieło sztuki kwiatowej! To nie przypadek, że nazwa tej odmiany pokrywa się z nazwą jednego z najsłynniejszych festiwali twórczości. Niesamowicie głęboki czerwono-bordowy odcień sprawi, że zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

 • wysokość odmiany: ok. 25 cm;
 • kwiatostan: do 20 cm wysokości i około 4-5 cm średnicy;
 • kwiaty: przypominają małe bordowo-czerwone dzwoneczki o bardzo trwałym aromacie;
 • kwitnienie: w okresie od marca do maja (trwa około 2 tygodni);
 • termin sadzenia: druga połowa września - październik.

Przejść

Optymalna odmiana na wiosenną uprawę. Czuje się komfortowo na zwykłych parapetach lub na balkonie. W warunkach dobrego oświetlenia wykazuje najintensywniejsze kwitnienie - pojedyncze kwiaty są dość duże, a kwiatostany na ogół gęste i bujne.

 • wzrost: średnio 25-30 cm;
 • kwiatostan: maksymalna wysokość - 20-25 cm, o średnicy około 4 cm;
 • kwiaty: niebieskie, wyraziste, o apetycznym kwiatowym aromacie;
 • kwitnienie: przez 2 tygodnie w okresie kwiecień-maj, ale można je łatwo przystosować do marcowych wakacji;
 • sadzenie: w październiku.
Przejść

Idealna odmiana do tworzenia wiosennych kompozycji kwiatowych, dekoracji lub tworzenia oryginalnych rabat kwiatowych. Jest bardzo zwarty, ale jednocześnie w każdym kwiatostanie można zaobserwować ponad 2 tuziny uroczych różowych kwiatów, które wyglądają jak małe gwiazdki.

 • wysokość: od 20 cm;
 • kwiatostan: wys. 10-15 cm;
 • kwiaty: pachnące, w kształcie konewek, bladoróżowe, średnicy 2-3 cm;
 • kwitnienie: w ciągu 2-3 tygodni (od około marca do maja)
 • sadzenie: od września do początku listopada.

Przejść

Źródło słonecznego nastroju! Jej niezwykle jasne i intensywnie żółte kwiaty otulają ciepłem, ogrzewając w chłodne wiosenne dni. Jeśli szukasz najlepszych holenderskich odmian hiacyntów, ta opcja na pewno Ci się spodoba: delikatna, pachnąca, bezpretensjonalna w uprawie!

 • wysokość: do 30 cm;
 • wielkość kwiatostanu: od 10 cm wysokości i więcej;
 • kwiaty: przepięknie żółte „dzwony” z wygiętymi blaszkami i luksusowym aromatem kwiatowym;
 • kiedy kwitnie hiacynt: w środku wiosny - od 1,5 do 3 tygodni;
 • sadzenie: od połowy września do pierwszych przymrozków.


Przejść

Jeden z najjaśniejszych pierwiosnków, mieniący się bogatymi szkarłatno-różowymi kolorami. Świetne do dekoracji wiosennych klombów. Dobrze wygląda w skróconej formie

 • wysokość: od 20 do 30 cm;
 • kwiatostan: wys. ok. 12-15 cm;
 • kwiaty: ponad 20 sztuk w jednym kwiatostanie, bardzo pachnące i jasne, średnica ok. 2,5-3 cm;
 • kwitnienie: wczesne, trwa od 2 do 3 tygodni;
 • sadzenie: wrzesień-listopad.

Przejść

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023