Garden Blog

Kupuj i nie przegap: które cebulki można sadzić we wrześniu

Jeśli spojrzysz na kalendarz ogrodniczy, zobaczysz, że we wrześniu nadszedł czas sadzenia kwiatów ozdobnych. Doświadczeni ogrodnicy prawdopodobnie są tego świadomi, ale początkującym z pewnością przydadzą się te informacje. Tak, czas zacząć sadzić! Ale skąd wiesz, co sadzić we wrześniu? W końcu jest ich tak wiele, a każdy ma swoje własne kaprysy, własne wymagania dotyczące warunków uprawy. Oferujemy Państwu małą ściągawkę w formie małego TOPu, w której zebrane zostaną najpopularniejsze rośliny cebulowe w Polsce. Do każdej opcji dołączona jest szczegółowa specyfikacja. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedział, jakie kwiaty sadzić we wrześniu, ale także z grubsza zrozumiesz, czego potrzebuje wybrana uprawa cebulek kwiatowych.

Korzyści z sadzenia cebul we wrześniu

Podczas gdy ktoś zastanawia się, gdzie i jak posadzić truskawki we wrześniu lub czyni ostatnie przygotowania do zimy, koneserzy roślin ozdobnych zastanawiają się, co można posadzić we wrześniu. I rzeczywiście, w porównaniu z sadzeniem wiosennym, sadzenie jesienne ma 5 zalet, o których chciałbym wspomnieć.

Czas wolny. Wrzesień to czas, kiedy lepiej sadzić cebule jesienią. Uprawy ogrodowe trafiły już do magazynów i można pomyśleć o uporządkowaniu terenu i przygotowaniu go na zimę. Sadzenie we wrześniu cebul doskonale wpisuje się w codzienność ogrodnika. Wiosną często brakuje cennego czasu.

Sprzyjająca pogoda. We wrześniu nie jest ani zimno, ani gorąco. W Polsce do mrozów jeszcze daleko, ale od czasu do czasu pada deszcz. Dzięki temu gleba jest optymalnie nawilżona. Nie musisz tracić czasu na podlewanie i nie bój się, że materiał do sadzenia umrze, zanim się zakorzeni.

Łatwe się ukorzenienie. Kiedy sadzić cebule we wrześniu? Większość kwiatów sadzi się w drugiej dekadzie tego miesiąca. W pozostałym czasie do nadejścia mrozów w 100% przystosowują się do nowych warunków.

Szybkie kiełkowanie. W okresie jesienno-zimowym zachodzą naturalne procesy stratyfikacji, dzięki którym wiosną, gdy nastanie stosunkowo ciepła pogoda, rośliny zaczynają rosnąć. Okazy posadzone we wrześniu kwitną wcześniej niż te posadzone wiosną.

Zyski pieniężne. Rynek jest tak skonstruowany, że jesienią pojawiają się lukratywne oferty promocyjne na cebule. Dlatego, jeśli planujesz dokonać dużych zakupów, różnica w ostatecznej kwocie będzie bardzo zauważalna. Pozostaje tylko zdecydować, które cebule posadzić jesienią. Przejdźmy zatem do głównej części materiału.

Jakie cebule kupić i posadzić we wrześniu

Hiacynt

W zimnych regionach Polski początek września jest idealnym okresem na sadzenie cebulek hiacyntowych. W regionach południowych można bezpiecznie sadzić nawet późną jesienią. To tętniąca życiem roślina, która jeśli zostanie prawidłowo posadzona jesienią, będzie w czołówce wiosennych kwiatów. W większości przypadków kwitnie bardzo wcześnie, gdy śnieg właśnie stopniał, a przymrozki jeszcze niekoniecznie minęły. Z dekoracyjnego punktu widzenia hiacynt jest nienaganny: kompaktowy (tylko 20-30 cm wysokości), a jednocześnie dość jasny. Przy małej całkowitej wysokości rośliny wysokość kwiatostanów może sięgać 15 cm, a nawet 20 cm, są bujne, składają się z małych kwiatów (o średnicy około 2-3 cm), a paleta kolorów jest bardzo różnorodna.

 • termin sadzenia: od połowy września do połowy października;
 • głębokość sadzenia: duże cebulki kwiatowe - 14-18 cm i małe - 7-10 cm;
 • warunki uprawy: w glebie lekkiej, na otwartej przestrzeni.

 

Krokus

Nie wiesz, które rośliny można sadzić we wrześniu, a które wiosną? Krokusy powinny na 100% znaleźć się na liście nasadzeń jesiennych, a wtedy już w marcu przyszłego roku będziesz cieszyć się bajecznym spektaklem w swoim ogrodzie. W pierwszych płatach śniegu pojawią się kwiaty o nieopisanej urodzie, które będą cieszyć oko przez kilka tygodni, a nawet dłużej, jeśli połączysz odmiany o różnych okresach kwitnienia. Jedna zdrowa, prawidłowo posadzona i dobrze przystosowana cebula gwarantuje aż kilkanaście kwiatów. Co się stanie, jeśli przeprowadzisz grupowe sadzenie krokusów? Ach... To coś niezapomnianego, dającego ładunek inspiracji na cały nadchodzący sezon kwiatowy. Krokusy zdecydowanie są w naszym TOP!

 • termin sadzenia: ostatnie tygodnie sierpnia, cały wrzesień;
 • głębokość sadzenia: około 10 cm głębokości;
 • warunki uprawy: odpowiednia jest gleba o odczynie obojętnym, dobrze przepuszczalna dla wilgoci i powietrza, a miejsce sadzenia powinno być otwarte lub pod drzewami/krzewami, które kwitną później, niż kwitną krokusy.

 

Szafirek

Co lepiej sadzić we wrześniu razem z krokusami? Cóż, oczywiście, że to szafirek! Bezpretensjonalna roślina dekoracyjna, która zachwyca miniaturowymi kwiatami zawierającymi maksimum walorów estetycznych. W jednym kwiatostanie znajdują się dziesiątki maleńkich dzwoneczków. Zaczynają kwitnąć od dołu, a następnie stopniowo się podnoszą, otwierając się coraz wyżej. Szafirek świetnie radzi sobie w nasadzeniach grupowych z innymi roślinami cebulowymi, ale jest w 100% samowystarczalna. Wynikiem jest arcydzieło kwiatowy dywan, który podnosi na duchu w środku ponurej codzienności wczesną wiosną. Średnia wysokość szypułki wynosi 10-14 cm, a okres kwitnienia może trwać do miesiąca lub nawet dłużej. Ładne są również liście, starannie zebrane w podstawowe rozety.

 • termin sadzenia: cały wrzesień, początek października;
 • głębokość sadzenia: do 5-7 cm (małe cebule);
 • warunki uprawy: dowolna strefa, najlepiej gleba piaszczysto-gliniasta i w żadnym wypadku nizinna, ponieważ zastój wody ma szkodliwy wpływ na uprawy.

 

Żonkile

Zapytaj dowolną kwiaciarnię polską, jakie kwiaty cebulowe można sadzić we wrześniu, aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami w środku wiosny, a ogromna liczba miłośników roślin powie jednoznacznie – żonkile! To klasyka i jednocześnie okazja do twórczych eksperymentów. Rzeczywiście, pomimo dużej popularności i długiej obecności w polskich ogrodach, narcyz nie stracił swojego uroku. Jest rozpoznawalny i poszukiwany. Można z nim tworzyć ciekawe zestawienia dekoracyjne. Na jego podstawie uzyskuje się idealne klomby kwiatowe. Wysokość rośliny często ogranicza się do optymalnych 30-40 cm, średnica kwiatu waha się od 4-5 cm do 8-10 cm, w zależności od odmiany. I tak właśnie jest, gdy jest w czym wybierać. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na okres kwitnienia (zwykle kwiecień/maj) i indywidualne cechy danej odmiany.

 • termin sadzenia: od końca sierpnia do połowy września;
 • jak sadzić narcyzy: małe cebule - do 15 cm, duże - 20-25 cm;
 • warunki uprawy: musi być dobry drenaż, gleba oddychająca, brak stojącej wody, a teren jest otwarty na słońce.

 

​Tulipan

No bo jakie kwiaty sadzić we wrześniu, jeśli nie tulipany? To prawdopodobnie najsłynniejsze rośliny cebulowe na całym świecie. Liczba odmian (zarówno mieszańców klasycznych, jak i nowoczesnych) jest imponująca. Różnorodność kolorów jest inspirująca. Po prostu wybierz to, co lubisz najbardziej. Tak czy inaczej, otrzymasz elegancką, kwitnącą wiosną roślinę o soczystych, dużych liściach. Kształt pąków i ich wielkość mogą się różnić. Ponownie wszystko zależy od wybranej odmiany. Są strzępiaste, pełne, w kształcie lilii i wiele, wiele innych. Średnia wysokość tulipanów wynosi 40-50 cm, idealnie nadają się do cięcia i tworzenia efektownych bukietów.

 • termin sadzenia: przez cały wrzesień;
 • głębokość sadzenia: około 15-20 cm;
 • warunki uprawy: miejsce sadzenia powinno być ciche, słoneczne, chronione przed ciągłymi wiatrami i przeciągami, a gleba powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna, bez zastojów wody.

 

Lilia

Prawdziwą królową roślin cebulowych jest lilia. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli naszej oceny nie kwitnie wiosną, ale zwykle w środku lata, ale najlepiej sadzić go wczesną jesienią. W ogrodzie przedstawiciele tej kultury dekoracyjnej wyglądają po królewsku imponująco. Jeśli mówimy o projektowaniu krajobrazu, lilie mogą ozdobić każdą przestrzeń, uzupełnić ogrodzenia i przekształcić obszary w pobliżu budynków. W razie potrzeby lilie można przyciąć, tworząc kompozycje kwiatowe. Kwiaty występują w odmianach krótkich, średnich i wysokich - kupuj te, które najbardziej Ci się podobają (zobacz charakterystykę wybranej odmiany). Różnorodność kolorów obiecuje również przyjemne emocje. Właściwie, podobnie jak wielkość kwiatów. Większość odmian to uczta dla oczu!

 • czas sadzenia: cały wrzesień;
 • głębokość sadzenia: dla niskich - 8-12 cm, dla wysokich - 15-20 cm;
 • warunki uprawy: stanowisko jest słoneczne, dopuszczalny jest półcień, a gleba jest żyzna i jasna.

 

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023