Garden Blog

Kalendarz ogrodniczy: niezbędne prace we wrześniu

Wrzesień to pierwszy miesiąc jesieni i czas indyjskiego lata. A dla letnich mieszkańców i ogrodników to także czas na ważną pracę: zbieranie plonów, przygotowywanie roślin do zimy. Średnie temperatury na początku jesieni z reguły spadają, a w trzeciej dekadzie września pojawiają się już pierwsze jesienne przymrozki, przed którymi zaleca się zakończenie całorocznego ogrodnictwa. Główne prace ogrodnicze we wrześniu to: sadzenie drobno-cebulowych i tulipanów, prace pielęgnacyjne i przygotowawcze do sadzenia sadzonek krzewów i drzew owocowych, pielęgnacja trawników. Kiedy przeczytasz artykuł, będziesz wiedzieć, co robić w ogrodzie we wrześniu. Twój ogród we wrześniu będzie najlepszy.

Sadzenie roślin cebulowych

Wraz z nadejściem września można przystąpić do sadzenia roślin drobno cebulowych. Jako pierwsze do posadzenia są: szafirki, zimowity, śnieżniki lśniące, krokusy. Szeroka gama odmian bylin drobnocebulowych, na każdy gust, można zobaczyć i zamówić w sklepie internetowym Garden Number One.

Gleba pod rośliny cebulowe powinna być żyzna i pozbawiona stojącej wody, przygotowuje się ją tydzień przed sadzeniem, w tym celu jest dobrze podlewana, a następnie zagęszczana. Konieczne jest nawożenie gleby gnijącym obornikiem. Drogie odmiany będą wygodnie sadzone w specjalnych plastikowych koszach na cebulki.

Wszystkie cebulki należy przed sadzeniem potraktować preparatami grzybobójczymi, na przykład można zastosować fundazol.

Sadzenie tulipanów

Za najkorzystniejszą temperaturę gleby do sadzenia cebul tulipanów uważa się przedział 9 - 10 ° C, a przy umiarkowanym podlewaniu z reguły jest to druga połowa września. Jednak w ostatnich latach wrzesień od dawna cieszy nas ciepłym jesiennym słońcem, więc doświadczeni ogrodnicy zalecają odłożenie sadzenia tulipanów z końca września na październik, a nawet listopad.

O zakup cebulek tulipanów należy się martwić z wyprzedzeniem, duży wybór odmian i kolorów znajdziesz w katalogu. Po zakupie cebul należy je obrać i sprawdzić pod kątem uszkodzeń i porażonych obszarów. Lepiej jest sadzić nieuszkodzone cebule, wtedy kwiaty otrzymają więcej składników mineralnych z gleby.

Niemal wszystkie cebule należy sadzić zgodnie z następującą zasadą: głębokość sadzenia to 3 średnice sadzonej cebulki. Tulipany w ogrodzie lubią gleby lekkie, obojętne lub lekko zasadowe. Cebulki nie potrzebują dodatkowego schronienia na zimę. Dla wygody i dodatkowej ochrony tulipany można sadzić w koszyczkach z cebulkami. Zalety stosowania takich koszy:
 • mocowanie roślin i wykorzystywanie ich jako przeszkody we wzroście na terenie;
 • bezpieczne usuwanie cebul z ziemi bez uszkadzania roślin
 • sposób i miejsce zimowania bulwiastych;
 • ochrona cebulek przed gryzoniami i owadami.

Sadzenie krzewów owocowych i krzewów jagodowych: prace ogrodnicze przed sadzeniem i pielęgnacja we wrześniu

Dobra przeżywalność sadzonek zależy od wielu czynników:
 • właściwe przygotowanie dołków do sadzenia;
 • stosowanie nawozów;
 • przestrzeganie zasad techniki rolniczej;
 • jakość zakupionych roślin;
 • czas sadzenia.
Jesień nadal uważana jest za optymalny czas do sadzenia sadzonek drzew i krzewów owocowych. Zalecany termin sadzenia to 25 - 30 dni przed początkiem stabilnych przymrozków.

Dlatego wraz z nadejściem września musimy zadbać o doły do ​​sadzenia, zgodnie z zaleceniami ogrodników, przygotowuje się je 1,5 - 2 miesiące przed sadzeniem.

Rozmiary dołków do sadzenia (głębokość i średnica) w zależności od rodzaju roślin:

 • pestkowe drzewa owocowe (brzoskwinia, nektarynka, wiśnia, morela itd.) - 60 na 40 cm;
 • drzewa ziarnkowe (gruszka, jabłoń, pigwa) - 80 na 60 cm;
 • krzewy owocowe (jeżyny, porzeczki, maliny, jagody) - 40 na 40 cm.
Kolejnymi pracami przygotowawczymi będzie aplikacja nawozów. W postaci nawozu organicznego możliwe będzie zastosowanie gnijącego obornika - należy go dodać pod sadzonki owoców od 5 do 7 wiader. W okresie jesiennym sadzenia lepiej stosować wyłącznie nawozy sferyczne, które stanowią aktywny bodziec do rozwoju systemu korzeniowego. Nie zaleca się stosowania nawozów azotowych, ponieważ następuje pogorszenie przeżywalności sadzonek.

O zakup sadzonek drzew i krzewów owocowych należy zadbać z wyprzedzeniem, których duży wybór można znaleźć w sklepie internetowym Garden Number One w konkurencyjnych cenach.

Uprawa porzeczek i pielęgnacja maliny we wrześniu

Główną pracą nad pielęgnacją porzeczek jest:
 • wilgotność gleby;
 • nawóz;
 • traktowanie sanitarne.
Korzenie porzeczek rosną na głębokość 40-45 cm, dlatego bardzo ważne jest zwilżenie gleby na głębokość co najmniej 50 cm. Podlewanie powinno odbywać się w bruzdach między krzewami lub przez zraszanie. Nawóz mineralny do gleby najlepiej wykonać pod koniec września. Następnie ważne jest, aby przyciąć krzewy, usuwając wszystkie chore, wysuszone i uszkodzone gałęzie pędów. Zalecamy również odcięcie wszystkich liści z gałęzi porzeczek, ponieważ często zaczynają się na nich szkodliwe owady.

Maliny należy przygotować do zimy przed pierwszymi przymrozkami. Obejmuje nawożenie, dodawanie nawozów mineralnych i przycinanie. Jesień to najlepsza pora roku na nawożenie krzewów malin. We wrześniu stosuje się następujące opcje składu nawozów:
 • Miesznka 50 g superfosfatów i popiołu drzewnego w ilości 1 litra na 1 m².
 • Nawozy złożone, które zawierają fosfor, potas i siarczan amonu, 250 g na 1 m².
 • Mieszanka pierwiastków śladowych - 3 g siarczanu cynku i 5 g siarczanu manganu na 1 m².
Nie mniej ważna w pielęgnacji malin jest procedura przycinania. Konieczne jest dokładne zbadanie roślin i usunięcie wszystkich starych i suchych gałęzi, a także liści, pozostawiając tylko młode, cienkie pędy. I należy je skrócić o 10-20 cm, a także przerzedzić maliny, dla korzystnego wzrostu krzewy malin powinny znajdować się w odległości 60 cm od siebie.
 

Pielęgnacja trawników we wrześniu

Pielęgnacja trawnika obejmuje: koszenie trawnika, podlewanie, nawożenie, napowietrzanie gleby. Wszystkie te procedury należy wykonać przed nadejściem mrozu. Podczas koszenia trawnika pozostaw 5 cm, aby mógł się zregenerować. Pamiętaj, aby wzbogacić trawnik nawozami mineralnymi, w skład których wchodzą fosfor i potas. Takie nawozy stymulują wzrost korzeni roślin. Najlepszą porą na zanętę jest wieczór, po którym nie należy zapominać o umiarkowanym podlewaniu trawy. Jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji trawnika jest aeracja (przebijanie darni widłami ogrodowymi). Procedura ta musi być przeprowadzona tak, aby woda po deszczu mogła wniknąć w najgłębsze warstwy gleby i ją odżywić. Najlepszy czas na napowietrzanie trawnika to słoneczny dzień.

Twoje podwórko zawsze pozostanie kwitnące, zdrowe i owocne z należytą troską, uwagą i dbałością o każdą żyjącą na nim roślinę. I pamiętaj, prawdziwy koneser i miłośnik ogrodnictwa ma pracę o każdej porze roku!

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One