Garden Blog

Jak uprawiać pietruszkę na parapecie zimą: podstawowe zasady i sekrety

Zielenina w domu w warunkach zimowych - czy to realne? Oczywiście, że tak! Prawdziwi eksperci tworzą pełnoprawne mini-ogrody na swoich parapetach, uprawiając wspaniały zestaw kulinarny w domu lub w mieszkaniu. Ale dzisiaj nie będziemy rozciągać się na różne uprawy i skupimy się tylko na jednym pytaniu: jak wyhodować pietruszkę na parapecie z nasion? Cóż, a może są inne sposoby? W artykule postaramy się opisać główne subtelności tego procesu. Podkreślimy główne trudności i powiemy, jak uprawiać pietruszkę na parapecie bez większego wysiłku. Zainteresowany? W takim razie zaczynajmy!

Wybór odpowiednich odmian: czy to ma znaczenie?

Niezależnie od metody i czasu sadzenia (niezależnie od tego, czy siejesz zieleninę zimą, czy robisz domowy ogród w zimnych porach roku), dobrze dobrana odmiana jest zawsze zaletą. Agrotechnika uprawy pietruszki nie zmienia się w żaden sposób z powodu tej lub innej odmiany, ale doświadczeni eksperci zalecają preferowanie wczesnych odmian. Doskonałym rozwiązaniem będzie pietruszka liściasta pokojowa. Pod względem właściwości smakowych jest absolutnie standardowa, ale prawie nigdy nie ma z nią problemów. Odmiana ta jest początkowo predysponowana do uprawy w warunkach pokojowych, więc na parapecie daje stabilne zbiory. Są też również dość popularne liściaste odmiany wcześnie dojrzewające, więc doskonale pasują do zimowych sałatek i nadają się do dekoracji potraw.

Jak uprawiać pietruszkę na parapecie w mieszkaniu z nasion?

Po wybraniu odmiany i przygotowaniu materiału do sadzenia możemy przejść do sadzenia bezpośredniego. Proces ten nie jest bardzo pracochłonny, ale ma swoją specyfikę. Dla wygody podzielimy go na 7 odrębnych etapów:

 1. 2-3 dni przed planowanym siewem konieczne jest namoczenie materiału nasadzeniowego. Używamy zwykłej wody, którą należy wymieniać co 8-10 godzin, przyczyniając się w ten sposób do bardziej przyjaznego i aktywnego kiełkowania. 

 2. Bezpośrednio przed siewem (kilka godzin) moczymy nasiona w roztworze manganu o niskim stężeniu. 

 3. W dniach, w których nasiona są moczone, można przygotować pojemniki: bierzemy zwykłe pudełko do uprawy roślin domowych. Ważne jest, aby miało ono otwory do drenażu. 

 4. Wypełniamy pojemnik mieszanką gleby na bazie zwykłej ziemi z ogrodu warzywnego, którą mieszamy z torfem, piaskiem i nawozem. Najprostszą opcją jest zakup gotowego podłoża do sadzonek. 

 5. Mieszanka gleby jest równomiernie rozprowadzana i podlewana ciepłą wodą do stanu średniej wilgotności. 

 6. Glebę należy lekko ubić i zrobić w niej rowki w niewielkiej odległości od siebie (zwykle metoda sadzenia jest opisana na opakowaniu z nasionami).

 7. Nasiona sadzi się na głębokość około 3-5 mm, nie więcej. Jeśli gleba jest wystarczająco wilgotna, można dodatkowo nie podlewać. W przypadku podlewania po posadzeniu konieczne jest przykrycie wierzchu podłożem, aby uniknąć tworzenia się twardej skorupy.

Jak szybko wyhodować pietruszkę na parapecie: jakie warunki są potrzebne?

Powiedzmy od razu, że nie jest konieczne, aby dbać o sadzonki dużo. Ale od czasu do czasu należy zwrócić uwagę na rosnącą pietruszkę. Najważniejsze jest zapewnienie jej komfortowych warunków. Podkreślmy najważniejsze z nich:

 • Podlewanie. Odbywa się to raz dziennie. Powinno być tak dokładne, jak to tylko możliwe. Idealnie - użyj rozpylacza wody, aby zapobiec zagęszczeniu górnej warstwy ziemi. A sama woda powinna być hartowana i nie zimna, ale mniej więcej taka sama jak temperatura powietrza w pomieszczeniu. 

 • Wilgotność powietrza. Nie powinna być krytycznie wysoka, ale też nie niska. Jeśli w mieszkaniu lub w domu działają urządzenia grzewcze, które nadmiernie wysuszają powietrze, warto zastosować nawilżacz. Częstsze spryskiwanie sadzonek wodą sprzyja lepszemu wzrostowi.

 • Temperatura powietrza. Zanim zaczniesz uprawiać pietruszkę w doniczce na parapecie, upewnij się, że możesz zapewnić stabilną temperaturę powietrza przez cały okres. Optymalne wskaźniki wynoszą +18...+20ºC. Jeśli jest on znacznie wyższy, warzywa mogą wyschnąć. Jeśli jest znacznie niższa, wzrost może być zauważalnie spowolniony. Niepożądana jest również duża różnica temperatur.

 • Lokalizacja. Jak uprawiać pietruszkę zimą, gdy godziny dzienne są zbyt krótkie? Tak, rzeczywiście, brak naturalnego światła jest zdecydowanym problemem. Można to zignorować i najprawdopodobniej pietruszka nadal będzie rosła, ciesząc się światłem słonecznym tylko w nielicznych godzinach dziennych. Można też rozwiązać ten problem za pomocą sztucznej żarówki, którą umieszcza się nad skrzynką w odległości około 50-70 cm. 

Czy konieczne jest przerzedzanie pietruszki na wczesnym etapie uprawy? To zależy od siewu. Jeśli gęstość sadzenia jest zbyt wysoka, przerzedzanie jest obowiązkowe, w przeciwnym razie będzie dużo pietruszki, ale z powodu braku składników odżywczych nie będzie ona normalnie rosła. Lepiej jest pozostawić mniej roślin, ale wszystkie będą wysokiej jakości.

Jak uprawiać pietruszkę (i koper, w tym koperek, uprawia się według tego samego schematu) na parapecie, zrozumiałeś. To kwestia kilku miesięcy. Okres wegetacji przeciętnej wcześnie dojrzewającej odmiany liściastej wynosi około 65-70 dni. Gałązki zieleni można ścinać dość wcześnie. Wizualnie powinny być soczyste, a ich wielkość - około 8-12 cm.  

Ktoś powie, że jest dużo kłopotów. Gdzieś to prawda... Wtedy można rozważyć alternatywny sposób uprawy - przez rośliny okopowe.

Uprawa pietruszki w domu na parapecie: jakie są jej zalety?

Jeśli chodzi o przygotowanie pojemnika i mieszanki gleby, procedura jest w rzeczywistości taka sama, jak opisaliśmy wcześniej. Istnieją jednak różnice w agrotechnice uprawy. Oczywiście polegają one na tym, że za podstawę bierzemy nie nasiona, ale dokładnie rośliny okopowe. Cały proces jest podzielony na etapy: 

 1. Korzenie pietruszki należy wykopać w odpowiednim czasie. Wstępnie - w drugiej połowie października lub na początku listopada, w zależności od regionu. Najważniejsze jest, aby nie czekać na pierwsze przymrozki w ziemi, w przeciwnym razie nie będzie można niczego wyhodować. 

 2. Większość korzeni jest zwykle zbyt cienka, więc trzeba poświęcić czas na znalezienie mocniejszych. Idealny rozmiar to około 4-6 cm długości i około 3 cm szerokości. Zasadniczo, jeśli korzeń jest większy, liczba pąków jest również większa. 

 3. Przeszczep wykopane rośliny korzeniowe do wcześniej przygotowanego pojemnika z mieszanką gleby. Gęstość sadzenia nie odgrywa szczególnej roli - rośliny można sadzić blisko siebie. 

 4. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby główki korzeni pozostawały nad ziemią. Sama gleba powinna być dobrze nawilżona, ale nieco mniej niż podczas sadzenia nasion.

Warunki uprawy są takie same jak w przypadku pierwszej metody. Jedyną kwestią jest to, że na początku nie jest konieczne trzymanie skrzynek w ciepłym pomieszczeniu. Można je wynieść do względnego chłodu. Na przykład umieścić je na izolowanym balkonie, gdzie jest dużo światła. Staraj się od czasu do czasu obracać skrzynki, aby światło słoneczne padało równomiernie na całą pietruszkę. 

Zalety tej metody są oczywiste: nie trzeba bawić się z nasionami, a zbiory pojawiają się znacznie wcześniej. Przy odrobinie szczęścia możesz mieć świeżą i smaczną pietruszkę na swoim parapecie na święta Nowego Roku.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One