Garden Blog

Wysychanie liści begonii: przyczyny i rozwiązania

Do miłośników i wielbicieli begonii, wielkie ogniste pozdrowienia! Jeśli lubisz te niesamowite kwiaty, to prawdopodobnie ćwiczyłeś lub właśnie ćwiczysz ich uprawę. Oznacza to, że napotkałeś następujący problem: więdnięcie begonii, wysychanie końcówek liści itp.

Nie ma znaczenia, czy masz begonię w ogrodzie, czy w pokoju - suche liście u wszystkich gatunków są niemal identyczne. A przyczyny są zazwyczaj takie same. Wcześniej na blogu podaliśmy już wskazówki dotyczące uprawy tej kultury, ale dziś nadszedł czas, aby porozmawiać bardziej szczegółowo o tym, dlaczego liście begonii wysychają. Postaramy się dotrzeć do źródła problemu i rozwiązać go różnymi metodami. Uratujmy rośliny razem!

Wysychanie liści begonii: przyczyny

Powód nr 1: złe warunki uprawy begonii

Obecnie popularne są różne rodzaje: begonia fimbriata, ampeliczna, pełna, begonia tygrysia. Suche liście z powodu złych warunków wzrostu trafiają się bardzo często. Faktem jest, że kwiat pochodzi z krajów południowych. W Polsce klimat różni się od naturalnego środowiska uprawy. Czasami negatywne procesy są wywoływane przez szereg czynników. Warto je uporządkować osobno:

 • Przechłodzenie kwiatu. W takim przypadku krawędzie liści begonii natychmiast wysychają. Na przykład, gdy roślina została wyniesiona na balkon, a temperatura mocno spadła w nocy. Ostra zmiana z ciepła na zimno ... W rezultacie begonia cierpi, liście zwijają się i wysychają.

Co robić? Konieczne jest, aby w jak najkrótszym czasie zapewnić kwiatowi normalny dla niego reżim temperaturowy. Pożądane jest odcięcie dotkniętych liści. Dobrą pomocą w regeneracji będą nawozy mineralne.

 • Przesuszone powietrze. Ponownie, dlaczego liście begonii wysychają? W naturze jest przyzwyczajona do wystarczająco wilgotnego powietrza. Jeśli w pomieszczeniu aktywnie działają urządzenia grzewcze, to oczywiście wysuszają liście begonii ... Przyczyn tutaj nie trzeba długo szukać. Nawiasem mówiąc, nawet begonie ogrodowe mogą więdnąć, gdy na zewnątrz jest zbyt sucho.

Co robić? Problem można rozwiązać poprzez codzienne zraszanie lub sztuczne nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, należy przenieść doniczki z roślinami z dala od źródeł ciepła.

 • Niewłaściwe przesadzanie. Zaschnięte liście begonii ozdobnej, którą niedawno przesadziłeś? Istotą problemu może być uszkodzenie systemu korzeniowego. Lub źle dobranej glebie dla rośliny.

Co robić? Po pierwsze, jeśli kupiłeś begonię w sklepie, nie spiesz się z jej natychmiastowym przeszczepem. Potrzebuje ona czasu na aklimatyzację. Po drugie, należy użyć bogatej w minerały, gliniastej gleby - lekkiej i niekwaśnej.

Bardzo ważne jest również prawidłowe podlewanie. Często liście begonii żółkną i wysychają z powodu niewystarczającej wilgotności gleby. Wraz z nadejściem chłodów zmniejsza się częstotliwość podlewania. Ważne jest, aby nie wylewać zimnej wody, w przeciwnym razie roślina może ulec stresowi. Czasami dekoracyjne liście begonii wysychają z powodu stosowania chlorowanej wody z kranu.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około +20...+22°C. Jest to optymalne dla komfortowego wzrostu, rozwoju i kwitnienia begonii. Pomieszczenie, w którym na stałe znajduje się ta roślina ozdobna, powinno być systematycznie wentylowane. Ważne jest jednak, aby całkowicie wykluczyć możliwość przeciągów. 

Należy pamiętać, że begonia źle znosi ciągłe przebywanie w cieniu, ale także nadmierna ekspozycja na światło słoneczne jest również obarczona faktem, że begonia więdnie, liście wysychają i w rezultacie odpadają.

Powód nr 2: brak nawozu

Wydawać by się mogło, że zapewniliśmy idealne warunki (kupiliśmy specjalną mieszankę ziemi, podlewamy na czas, utrzymujemy średnią lub wysoką wilgotność w pomieszczeniu) - dlaczego więc kwiaty begonii mają suche liście? Najprawdopodobniej występuje problem z terminowością nawozów, ich jakością lub ogólną dostępnością. Jeśli nigdy i nigdzie nie dokarmiałeś swojego kwiatu, to z dużym prawdopodobieństwem uschnie.

O nawożeniu mówiliśmy częściowo w artykule 7 sekretów siewu i uprawy begonii. Specjaliści twierdzą, że debiutanckie nawożenie powinno nastąpić nie wcześniej niż w 3 tygodniu po przesadzeniu rośliny. I co dalej? Dlaczego końcówki liści begonii zasychają w trakcie sezonu? Prawdopodobnie nadal występuje niedobór składników odżywczych.  

Zalecamy nawożenie od wczesnej wiosny do wczesnej/środkowej jesieni. Niezbyt często. Wystarczy niewielka dawka 1-2 razy w miesiącu. Jeśli zastosujesz więcej niż 2 razy, może wystąpić odwrotny problem z nadmiarem minerałów, co również ma zły wpływ na kwiat. Często zadawane jest pytanie o okres spoczynku w zimie: czy jest on konieczny, czy nie? Jest to temat na osobny artykuł, który można już przeczytać na blogu Garden Number One. 

Tak więc, jeśli begonia cierpi, czernieje i wysusza liście, możesz spróbować poprawić sytuację, normalizując równowagę mineralną: 

 1. Stosujemy kompleksy mineralne o niskim stężeniu azotu, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z kwitnieniem. Dla begonii o ozdobnych liściach odpowiednie są nawozy azotowe. 
 2. Alternatywnie można stosować azotan potasu. Aby nie zaszkodzić kwiatom, nawóz należy stosować tylko pod korzeń i nie częściej niż dwa razy w miesiącu.
 3. Podczas gorącego lata zwykłe procedury opryskiwania (w celu nawilżenia) można uzupełnić opryskiwaniem humatem (w celu odżywienia).

Wszelkie nawożenie należy przerwać, gdy begonia zakończy kwitnienie. Zawsze zwracaj uwagę na jakość stosowanego preparatu, producenta i kupuj tylko od zaufanego sprzedawcy. Możesz kupić specjalny nawóz organiczny do begonii lub znaleźć uniwersalny wariant wśród preparatów do roślin domowych.

Przyczyna nr 3: atak szkodnika lub choroby

Kiedy liście begonii ozdobnej lub jakiegokolwiek innego kwiatu wysychają, zawsze należy mieć podejrzenie: czy nie jest to choroba? Pomimo stosunkowo dużej kapryśności, kultura ta jest dość odporna na choroby, ale nadal 100% wykluczenie możliwości choroby nie jest tego warte. Nawet jeśli mówimy o kwiatku pokojowym. Spójrzmy na główne choroby:

 • Mozaika ogórka. W wyniku infekcji na roślinach można zauważyć suche plamy, a także charakterystyczne pierścienie o żółtawym zabarwieniu. Nawet begonia królewska może zachorować. Liście dość szybko zasychają, a wyleczenie kwiatu jest prawie niemożliwe. Co więcej, zainfekowany okaz należy natychmiast usunąć wraz z ziemią i z dala od innych roślin. Nie zalecamy sadzenia innych kwiatów w tej samej doniczce bez uprzedniego potraktowania jej środkami dezynfekującymi. 

 • Mączniak prawdziwy (lub fałszywy mączniak prawdziwy). Jest to dość powszechna choroba, o której wie większość ogrodników. Można i należy z nią walczyć. Jeśli przegapiłeś początkowe stadium choroby i sytuacja się pogorszyła (kwiaty obumarły, begonia, liście zasychają, odpadają), to musisz podłączyć leki.

 • Szara pleśń lub zgnilizna korzeni. Łączymy te dwie choroby w jeden problem, ponieważ mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku przyczyną jest przede wszystkim zbyt wilgotna gleba. W wyniku nadmiernej wilgoci rozpoczynają się procesy gnilne. Wizualnie problem charakteryzuje się tym, że liście begonii wysychają. Co robić w takim przypadku? Koniecznie przesadzić roślinę. Należy usunąć część zgniłych korzeni. Weź nową glebę. 

W domu szkodniki pojawiają się rzadko, ale nawet to się zdarza. Cierpieć mogą wszystkie rośliny domowe, w tym begonia bulwiasta. Liście wysychają właśnie z powodu aktywności szkodników. Jakiego rodzaju są to szkodniki? Na przykład:

 • Przędziorek i inne. W tym przypadku więdnięcie liści obserwuje się dokładnie na krawędziach: liście wysychają i ostatecznie odpadają, jeśli nic nie zostanie zrobione. Konieczne jest stosowanie specjalnych produktów przeciwko przędziorkom. I to nie jednorazowo, ale systematycznie, jeśli chcemy całkowicie rozwiązać problem.

 • Mączliki. Te małe pasożyty nie powinny być lekceważone, w przeciwnym razie można zapłacić za swoje ulubione rośliny. Mączliki rozmnażają się błyskawicznie. Armia szkodników stopniowo wysysa sok z liści rośliny. Jeśli nie uzbroisz się w specjalistyczne preparaty przeciwko mączlikom, nie skończy się na uschnięciu 1-2 liści....

 • Tarcznik. Głównym wyznacznikiem pojawienia się tych szkodników jest częściowe lub całkowite zatrzymanie rozwoju rośliny. Najpierw zasychają liście, a następnie cały kwiat. Z czasem na blaszkach liściowych tworzą się żółte narośla. Można walczyć za pomocą roztworu mydła lub standardowych produktów ochronnych. Na wczesnym etapie niektórzy ogrodnicy próbują pozbyć się tego szkodnika ręcznie. 

W rezultacie możemy powiedzieć, że niezwykle ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad uprawy. Jeśli w porę zauważysz, że liście wysychają i szybko zareagujesz na problem, wszystko będzie dobrze!

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023