Garden Blog

Plamistość brzoskwini: główne objawy i sposoby jej zwalczania

Brzoskwinie i nektaryny pięknie rosną w naszych ogrodach. Nawet początkujący ogrodnik może uzyskać smaczne, soczyste owoce o łagodnym smaku. Oczywiście, jak wszystkie rośliny uprawne, brzoskwinie wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. A wtedy wyhodujesz pyszne owoce, a nasi eksperci pomogą Ci - podzielą się sekretami uprawy.

Stosunkowo niedawno brzoskwinie i nektaryny były uważane za rośliny wyłącznie południowe. Obecnie nowoczesne odmiany mrozoodporne doskonale zimują w Polsce nawet przy dwudziestostopniowych mrozach. Przy odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać zbiory dużych brzoskwiń o doskonałym smaku - każdego roku. Odmiany brzoskwiń owocują przez co najmniej 20 lat, a niektóre drzewa - nawet ponad pięćdziesiąt. Pierwsze owoce można skosztować już 2-3 lata po posadzeniu, w zależności od odmiany i wieku sadzonki. W okresie kwitnienia niskie do 2,5-3 m drzewa brzoskwiniowe - wyglądają bardzo pięknie. Dlatego w projektowaniu ogrodów sadzonki są często sadzone w dekoracyjnej części ogrodu. Jednak zdarza się, że po kwitnieniu liście brzoskwini i młody wzrost zaczynają się deformować. Następnie liście zwijają się całkowicie i opadają. Wzrost młodych pędów zatrzymuje się, jajniki odpadają, rozwój sadzonek spowalnia, wzrost dorosłego drzewa jest przygnębiony. Następnie ponownie pojawiają się młode liście i pędy, ale nie mają czasu dojrzeć przed jesienią i zamarzają w zimie.  Co się stało? Jest to choroba kędzierzawki brzoskwini. 

Objawy plamistości brzoskwini, zagrożenie chorobą, czynniki sprawcze

Plamistość brzoskwini jest powszechną i niebezpieczną chorobą. Jest ona szczególnie powszechna przy przedłużającej się chłodnej i deszczowej wiosennej pogodzie. Zaczyna objawiać się w maju podczas aktywnego wzrostu liści i tworzenia jajników. Główne objawy:

  • Choroba rozwija się szybko. Dosłownie dzień wcześniej niczego nie zauważyłeś. A kilka dni później - liście stały się zdeformowane. We wczesnych stadiach zaczerwienienie pąków powinno zaniepokoić ogrodnika, jest to jeden z pierwszych objawów choroby.
  • Plamistość dotyka zwykle tylko młode zielone pędy (wzrost) 6-8 dni po rozpoczęciu ich wzrostu. Dojrzałe liście są mniej dotknięte.
  • Na liściach pojawiają się jasnozielone obrzęki, następnie zmieniają kolor na brązowawo-fioletowy, czerwonawy, później - stają się brązowe.
  • Liście i wierzchołki młodych pędów są zakrzywione, pokryte białawym nalotem i wysychają, stają się czarne i odpadają.
  • Jajnik odpada. Owoce, które pozostają na chorym drzewie - stają się małe, twarde i tracą smak, miąższ staje się suchy.

Porażone pędy mają skrócone międzywęźla (odległość między kolejnymi liśćmi na pędzie). Chore gałęzie gęstnieją.

Czym grozi choroba plamistości brzoskwini?

Jeśli choroba plamistości brzoskwini nie jest leczona, roślina traci roczny wzrost i pozostaje w tyle. Zaatakowane liście odpadają, a roślina staje się słabsza, ponieważ nie może normalnie fotosyntetyzować. Brzoskwinia jest zmuszona do obudzenia nowych pąków i ponownego wyhodowania nowych liści. Oznacza to, że drzewo zużywa dwa razy więcej energii niż zwykle, aby przywrócić normalny wzrost. Takie opóźnione pędy - rozwijają się powoli, nie mają czasu na uformowanie dojrzałej kory, składają pąki owocowe na przyszłoroczne zbiory. Zimą - niedojrzałe pędy zamarzają. Całkowita wydajność w następnym roku - znacznie zmniejszona. Jeśli plamistość brzoskwini nie jest leczona, drzewo umrze w ciągu 2-3 sezonów.

Przyczyny choroby plamistości brzoskwini

W warunkach, gdy temperatura powietrza stale przekracza +12 ° C i przy wysokiej wilgotności, gwałtowne zmiany temperatury - rozpoczyna się okres choroby. Zwykle w maju brzoskwinia ma czas na uformowanie młodych pędów i nowych liści, a kwitnienie - kończy się. Plamistość  to choroba grzybicza wywoływana przez Taphrina deformance, grzyb taphrinowy. Kiedy powietrze staje się bardziej suche, a pogoda cieplejsza - aktywny rozwój grzyba zostaje zawieszony. Taphrina czai się na korze, w łuskach pąków do następnego sezonu. Na liściach grzyb przestaje się rozwijać, ale staje się przyczyną gumowania i pęknięć na zainfekowanych pędach i pniach. A następnej wiosny grzyb znów zaczyna być aktywny, wpłynie na brzoskwinie, nektaryny, migdały.

Metody kontrolowania plamistości brzoskwini

Przygotuj się na regularne środki zapobiegawcze. Brzoskwinie odmianowe są tego warte. A już chore drzewa są traktowane kompleksowo. Odcinamy chore gałęzie. Chore liście są zrywane i palone. Zalecamy usuwanie chorych liści tak wcześnie, jak to możliwe, aby grzyb nie miał czasu na zarodniki. Nie wyrzucaj ścinków do kompostu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Chore brzoskwinie opryskuje się nowoczesnymi fungicydami. W ten sposób uchronisz swoje brzoskwinie przed śmiercią.

Aby uchronić ogród przed plamistością brzoskwini w przyszłości - należy regularnie dokonać środków zapobiegających. Schemat składa się z kilku zabiegów.

  • Jesienią, po opadnięciu liści, należy usunąć wszystkie liście z podkładki. Gdy temperatury są jeszcze na niskim plusie, należy przeprowadzić oprysk zwalczający gałęzie, pień i glebę na podkładce.
  • Pierwszy wiosenny oprysk należy przeprowadzić preparatami zawierającymi miedź przed nabrzmiewaniem pąków w temperaturach dodatnich.
  • Gdy pąki pęcznieją i mają się otworzyć, są traktowane fungicydami - preparatami zawierającymi miedź.
  • Kolejne opryskiwanie preparatami przeprowadza się po 2 tygodniach.

Jeśli brzoskwinie, nektaryny i migdały nie były dotknięte plamistością liści przez kilka lat - można przejść do minimalnych zabiegów - jednego jesienią po opadnięciu liści i jednego wiosną na zielonym stożku. Jednak w niekorzystnych latach i przy uprawie brzoskwiń w celu uzyskania plonów - należy stosować pełny schemat zapobiegania plamistości brzoskwini.

Początkujący ogrodnicy pytają naszych konsultantów - czy plamistość można wyleczyć środkami ludowymi? Nie, nie można. Albo wykonujesz pełne opryski zapobiegawcze, aby brzoskwinie były zdrowe i intensywnie leczysz chore drzewa, albo nie czekaj na zbiory. Czy brzoskwinia już dotknięta plamistością może być leczona biopreparatami? Nie. Leczenie wymaga skutecznych nowoczesnych fungicydów. Biopreparaty nie zastąpią późnojesiennych i wczesnowiosennych oprysków fungicydami systemicznymi.

Podczas leczenia - naprzemienne preparaty tak, aby składniki aktywne były różne. Nie przekraczać krotności, tj. liczby kolejnych zabiegów tym samym preparatem, jak wskazano w instrukcji.

Aby zwiększyć odporność brzoskwiń i pomóc chorym drzewom w powrocie do zdrowia, należy postępować zgodnie z naszymi zaleceniami agronomicznymi. Stosuj profesjonalne nawozy w okresie wiosenno-letnim i jesiennym, aby zapewnić brzoskwiniom przetrwanie zimy.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023