Garden Blog

Kabaczek kwitnie, ale nie ma zalążni: jaki jest powód i co robić?

Uprawa kabaczków w Polsce jest powszechną i skuteczną praktyką, niezależnie od województwa. Jeśli arbuz i melon rosną normalnie tylko na południowych szerokościach geograficznych, z nielicznymi wyjątkami, wówczas kabaczki i patisony zachwycają mieszkańców wszystkich regionów naszego kraju dobrymi zbiorami. Są wystarczająco wytrzymałe i nie wymagają dodatkowego wysiłku w uprawie. Ale oczywiście łyżka smoły nie może nie wylądować w beczce miodu. Być może zalążni kabaczków gniją. Przeanalizowaliśmy już możliwe przyczyny gnicia. Zdarza się też, że kabaczek kwitnie pustym kwiatem. Znany problem? Nie wiesz dlaczego kwitnie, ale nie zawiązuje? W takim razie proponujemy poświęcić kilka minut naszemu krótkiemu artykułowi, który podpowie Ci, co zrobić w podobnej sytuacji.

Kabaczek kwitnie, ale nie ma zalążni

Zły dobór nasion

Szukanie źródła problemu należy zawsze zacząć już od momentu zasiewu. Po pierwsze, zakup wysokiej jakości nasion chroni ogrodnika przed złymi sadzonkami. Po drugie, minimalizuje możliwość kwitnienia kabaczków, gdy nie ma zawiązków. Dzieje się tak, jeśli ogrodnik użył nasion z własnego zbioru, ale wciąż zbyt młodych. Takie rośliny tworzą kwiaty żeńskie w małych ilościach, w wyniku czego praktycznie nie ma zawiązków.

  • Co powinienem zrobić? Nasiona do sadzenia należy przygotowywać przez 3 lata, aby w pełni dojrzały. Lub kup sprawdzony produkt sklepowy, który jest mniej uciążliwy i skuteczniejszy.

Złe miejsce do lądowania

Częstym błędem początkującego ogrodnika jest sadzenie kabaczka w miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły ogórki, dynie lub inne melony. Na rozwój kabaczków wpływa również kwasowość gleby. Jeśli jest zbyt wysoka, może to być powód, dla którego kabaczek kwitnie pustym kwiatem. Wskaźniki neutralne lub umiarkowane zasady są uważane za optymalne.

  • Co powinienem zrobić? Konieczne jest przestrzeganie kolejności płodozmianu. Sadź tykwy w tym samym miejscu raz na 3-4 lata. Jeśli chodzi o kwasowość gleby, można dodać mąkę dolomitową lub trochę popiołu (od 200 g do 500 g, w zależności od poziomu kwasowości). Takie działania przyczyniają się do powstawania zawiązków.

Nieodpowiednie warunki wzrostu

Czasami kabaczek kwitnie, ale nie więdnie z powodu suchości i ciepła. Przy długotrwałej wysokiej temperaturze powietrza rośliny wytwarzają głównie kwiaty męskie. Istnieje takie zjawisko, jak sterylność pyłku, które praktycznie zmniejsza do zera prawdopodobieństwo pojawienia się dużej liczby owoców. Należy tu uwzględnić czynnik zbyt gęstych lądowań. Jeśli nasiona zostały posadzone zbyt blisko siebie, później będzie dużo liści, zostaną one splecione. W rezultacie brak światła słonecznego i świeżego powietrza powoduje problemy z owocowaniem.

  • Co powinienem zrobić? Trudno sprzeciwić się urzędowi niebiańskiemu. Jeśli to możliwe, wykonaj baldachim lub cień za pomocą gałęzi drzew. W upale opryskiwanie kabaczków  kwasem borowym pomaga: rozpuścić 2-3 g produktu w wiadrze z wodą. Jeśli chodzi o pogrubione nasadzenia, należy usunąć część liści, aby roślina normalnie oddychała.

Za dużo kwiatów

Tak, to się zdarza! Często proces ten jest niekontrolowany: roślina rozwija się systematycznie i ciesząc się, że ma wszystko (wilgoć, składniki odżywcze itp.), tworzy mnóstwo kwiatów - tak dużo, że nie jest w stanie im w pełni obsłużyć. W rezultacie procent owocowania będzie niski, a zbiór w większości przypadków ogranicza się do pierwszej fali. W drugim - kabaczek kwitnie z pustym kwiatem.

  • Co powinienem zrobić? W takiej sytuacji trzeba zareagować na czas i zabezpieczyć roślinę przed przeciążeniem kwiatami. Część z nich należy w trywialny sposób usunąć. Wydawałoby się, że w ten sposób zmniejszasz przyszłe zbiory, ale w praktyce jest odwrotnie.

Brak składników odżywczych

Często brak pogłównego opatrunku jest powodem, dla którego kabaczek nie kwitnie, ale zdarza się również, że roślina nie ma wystarczającej siły do ​​normalnego kwitnienia, ale są już problemy z owocowaniem. Jeśli nie zastosujesz nawozów, plony mogą zachorować lub być słabo rozwinięte: kabaczek kwitnie pustymi kwiatami, nie ma owoców... Wiele zależy od składników odżywczych gleby, a także od obecności chwastów na terenie. Chwasty pochłaniają te przydatne substancje, które mogą dotrzeć do upraw ogrodowych, dlatego na początkowym etapie uprawy wielu ogrodników stosuje specjalne herbicydy.

  • Co powinienem zrobić? Konieczne jest wprowadzenie kompleksów odżywczych. Na przykład przeznaczonych do kabaczków. Również ciągłe sprzątanie terenu.

Brak zapylaczy

Czasami ogrodnicy są zainteresowani tym, dlaczego kabaczek kwitnie, ale nie ma zawiązków, ale jednocześnie całkowicie zapominają o takim czynniku jak zapylacze. Czy motyle, pszczoły i inne owady żerują na Twojej działce? Jeśli jest ich mało lub z jakiegoś powodu ignorują ogród, należy spróbować je zwabić.

  • Co powinienem zrobić? Po pierwsze, kabaczki nie powinne znajdować się stale pod jakimś schronieniem. Po drugie, można dosłownie rozpuścić kilka łyżek miodu w wiadrze z wodą i spryskać rośliny. Powinno przyciągnąć zapylacze. Po trzecie, możesz pomóc w zapylaniu. Aby to zrobić, musisz wziąć kwiaty męskie (jeśli jest długa, cienka łodyga - jest to kwiat męski), odciąć istniejące płatki i ostrożnie przymocować je do kwiatów żeńskich. Pożądane jest powtarzanie tej procedury.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023