Garden Blog

Sadzonki kabaczków: wszystkie etapy uprawy

Kabaczek jest dość popularną rośliną w polskich ogrodach warzywnych. Jeśli nie uprawiałeś ich wcześniej samodzielnie, prawdopodobnie wiesz coś na ich temat lub słyszałeś od innych hodowców i ogrodników. Czy uważasz, że nadszedł czas, aby przejść do praktyki? Świetnie!

Dziś porozmawiamy o tym, jakie cechy wyróżniają kabaczek, uprawa przez sadzonki będzie musiała być szczegółowo rozważona, a także poruszymy temat uprawy bez pestek. Od razu mała uwaga: kabaczki to nie patisony. O ich podobieństwach i różnicach można przeczytać w osobnym artykule. A na tym blogu interesują nas wyłącznie sadzonki kabaczków. Cóż, spróbujmy wyhodować w domu? W takim razie do dzieła!

Jak wybrać czas sadzenia?

Zacznijmy od podstaw, które decydują o sukcesie uprawy. Oczywiście pierwsze pytanie, które zadają początkujący: kiedy sadzić kabaczki na sadzonki? Polska jest duża, pamiętamy o tym. W związku z tym warunki klimatyczne w różnych regionach - różne. Na przykład mieszkańcy południowych regionów w marcu mogą bezpiecznie zaangażować się w przygotowanie sadzonek. W regionach środkowo-zachodnich optymalnym okresem będzie początek kwietnia. A kiedy siać sadzonki cukinii w północno-wschodniej części w Polsce? Gdzieś w połowie kwietnia, bliżej maja. 

Kabaczek z natury rozwija się bardzo szybko. W optymalnych dla siebie warunkach kiełki przez około 3 tygodnie zamieniają się w pełnoprawną sadzonkę. Dlatego należy wziąć pod uwagę odpowiedni strych i zorientować się w pogodzie w swoim regionie. 

Sadzenie kabaczków na sadzonkach wcześniej niż 25-30 dni przed przewidywaną datą przesadzenia do otwartego gruntu nie ma sensu. Należy pamiętać, że kultura ta jest bardzo ciepłolubna. Konieczne jest, aby gleba w ogrodzie warzywnym była już dobrze rozgrzana. Eksperci uważają, że optymalna temperatura gleby wynosi +13°C i więcej, a normalna temperatura powietrza wynosi +18°C i więcej.

Sadzonki kabaczka: jak wybrać nasiona?

Droga do dużej i soczystej cukinii zaczyna się od małej i nieestetycznej - od nasion, które należy prawidłowo wybrać. Zwróć uwagę na różne odmiany w katalogu. Jedną z głównych cech jest okres dojrzewania. Możesz kupić wczesne kabaczki, które pozwalają zebrać pełne zbiory w zaledwie półtora miesiąca. Istnieją odmiany średnio dojrzewające, które dojrzewają przez około 2 miesiące. I późne - do 3 miesięcy od momentu sadzenia. 

Wybór odmiany zależy od planowanego zastosowania kabaczków. Chcesz uprawiać do jedzenia (smażone, duszone i inne) w sezonie? Weź wczesne odmiany. Chcesz przygotować przetwory na zimę (sałatki, twisty itp.)? Wtedy lepiej jest dopasować późne odmiany. 

W Polsce hybrydy są dość popularne. Można je rozpoznać po charakterystycznym oznaczeniu F1. Pod względem smaku - wszystko jest dość indywidualne, ale jeśli chodzi o wytrzymałość i odporność na choroby, w większości przypadków to hybrydy będą bardziej preferowane. 

Posiadacze skromnych ogrodów powinni również zwrócić uwagę na rodzaj roślin. W końcu są kabaczki, które rosną bardzo silnie, i są kompaktowe, zajmujące minimum miejsca. Pierwsza opcja - to pnące. Druga opcja - krzaczasta. Ponadto owoce różnią się kształtem, rozmiarem, a nawet kolorem. Jeśli chcesz, aby wynik spełniał oczekiwania, koniecznie przeczytaj charakterystykę na opakowaniu z nasionami.

Jak prawidłowo wysiewać sadzonki kabaczków?

Nasiona kupione w sklepie są zwykle poddawane wstępnej obróbce. Początkowo mają na sobie antyseptyczną, a nawet stymulującą powłokę, więc nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności. 

Do uprawy potrzebne będą pojedyncze małe pojemniki. Tak, indywidualne. Natychmiast wyprzedzamy pytanie, czy konieczne jest zbieranie kabaczków? W tym rzecz... Kabaczki są negatywnie związane ze zbieraniem, więc znacznie lepiej będzie, jeśli weźmiesz zwykłe plastikowe kubki, a następnie natychmiast, wraz z kawałkiem ziemi, przesadzisz sadzonki już w ogrodzie warzywnym. Jeśli posadzisz nasiona kabaczków na sadzonki we wspólnych dużych pojemnikach, najprawdopodobniej będzie potrzeba niechcianego zbierania. 

Wysokiej jakości kiełki będą rosły tylko w wysokiej jakości, zrównoważonej glebie. Nietraktowana i niewzbogacona gleba z ogrodu warzywnego może odegrać okrutny żart, dlatego zalecamy przyjmowanie gotowych uniwersalnych podłoży do sadzonek. 

Temperatura pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na tempo rozwoju roślin. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu będzie +23°C i więcej. 

Pojemniki, a w naszym przypadku są to kubki z otworami drenażowymi, są wypełnione podłożem prawie do góry. Pożądane jest pozostawienie szczeliny dosłownie 7-10 mm. W glebie należy wykonać niewielki otwór o średnicy i głębokości około 10-15 mm. Postaraj się zrobić otwór mniej więcej pośrodku. 

Umieść materiał sadzeniowy - 1 sztukę w zagłębieniu. Wierzch przykryć podłożem i podlać wodą. Lepiej jest użyć spryskiwacza (można kupić dyszę do butelek), aby nie utworzyła się twarda skorupa. Przykryj górę przezroczystym szkłem, folią lub zwykłym workiem polietylenowym. Chodzi o to, aby wpuścić światło i stworzyć efekt mini szklarni

Pielęgnacja sadzonek i sadzenie w otwartym terenie

Powiedzieliśmy już, że to, kiedy sadzić kabaczki na rozsadę, zależy od tego, kiedy przesadzimy je do ogrodu warzywnego. Kiełkują one dosłownie w ciągu tygodnia. Po przyjaznym pojawieniu się kiełków konieczne jest usunięcie materiału pokrywającego i przeniesienie pojemników bliżej źródła naturalnego światła, czyli do okna. 

W środku wiosny godziny dzienne są wystarczająco długie, więc można obejść się bez dodatkowego użycia lamp. Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, po wykiełkowaniu pożądane jest, aby była ona o kilka stopni niższa niż przed kiełkowaniem. Jeśli jest to technicznie możliwe... Gdy w pomieszczeniu jest gorąco, sadzonki są mocno wyciągane do góry. Będą wysokie i cienkie.

Kabaczki sadzi się z rozsady, uwzględniając dalsze nawożenie. Duża ilość nawozu nie jest konieczna. Zalecamy tylko 2 sesje. Pierwsza - około tygodnia po wykiełkowaniu. Druga - za kolejne 10 dni. Jeśli chodzi o skład nawozów, również nie warto wymyślać za dużo. Weź standardowy kompleks stymulujący dla warzyw - nie pomylisz się. Istnieją różni producenci i różne opcje. 

W razie potrzeby można po prostu rozcieńczyć nitroammofoskę w wodzie. Stosunek: 1 g na 1 litr. Wystarczy dosłownie 40-50 ml takiego roztworu pod korzeń sadzonki. Nawiasem mówiąc, często można usłyszeć pytanie: dlaczego pierwsze liście sadzonek kabaczków wysychają? Może to być właśnie spowodowane brakiem wystarczającej ilości składników odżywczych. Tak więc pielęgnacja zależy bezpośrednio od tego, jakie kiełki okażą się ostatecznie.

Sadzonki można sadzić w gruncie w ogrodzie warzywnym po uformowaniu się 2-4 pełnych liści sadzonek. Zagrożenie nocnymi wiosennymi przymrozkami powinno całkowicie minąć. W przypadku spadku temperatury powietrza lepiej jest opóźnić przesadzanie.

Uprawa cukinii bez kiełków: czy jest jakaś korzyść?

Czy można sadzić kabaczki z sadzonkami, już zrozumieliśmy... Oczywiście, że można! Ale co z metodą bez sadzonek? Decydującą rolę odgrywa strefa agroklimatyczna danego regionu. W Polsce często sieje się kabaczek bezpośrednio w ogrodzie warzywnym i to z powodzeniem, ale należy to zrobić później. Ziemia powinna być ogrzana do co najmniej +10 ℃, a nawet +13 ℃, jak powiedzieliśmy na początku. I mamy na myśli temperaturę nie na samej górze, ale na głębokości około 5 cm. 

Ważne! W metodzie uprawy bez rozsady nasiona zanurza się nie na 1-1,5 cm, jak podczas sadzenia w kubkach... Ale na 3-5 cm, jeśli gleba jest ciężka. I około 6-7 cm, jeśli gleba jest lekka, oddychająca.  

Agrotechnika uprawy nie różni się zbytnio. Ale pożądane jest, aby zaangażować się w kiełkowanie nasion przed sadzeniem, tak aby kiełki były lepsze. Zalety uprawy beznasiennej to z pewnością

  • minimalne nakłady czasowe;

  • łatwiejsza wczesna pielęgnacja;

  • nie są wymagane kubki do uprawy

  • brak konieczności zajmowania miejsca w domu.

Jeśli chodzi o zalety uprawy z rozsady, to jest jedna, ale bardzo ważna - istnieje możliwość uzyskania szybszych zbiorów, około 3-4 tygodnie wcześniej. I sam wybierasz: co jest bliżej ciebie, co jest bardziej opłacalne, co jest wygodniejsze.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023