Garden Blog

Dlaczego młode owoce kabaczków gniją: przyczyny i rozwiązania

Nie wyobrażasz sobie swojego ogrodu bez pysznych kabaczków? Uwierz nam, nie jesteś osamotniony w swojej miłości do tej rośliny. A ponieważ jest tak wielu fanów zbiorów kabaczka, nie możemy zignorować jednego bardzo ważnego tematu: dlaczego owoce kabaczka gniją na otwartym polu i co należy zrobić w takim przypadku? W końcu sytuacja czasami naprawdę osiąga punkt absurdu, gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że roślina nie ma żadnych problemów, ale nagle pewna część owoców pogarsza się, a uzyskanie dobrych zbiorów jest zagrożone niepowodzeniem. Jeśli ten scenariusz jest ci boleśnie znajomy i chcesz wiedzieć, dlaczego kabaczek żółknie i gnije, to blog Garden Number One jest miejscem, w którym znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Porozmawiajmy krótko o najważniejszym: znajdujemy przyczynę gnicia owoców kabaczka i natychmiast decydujemy, co robić.

Niekorzystna pogoda

Gwałtowne ochłodzenie latem i długotrwałe deszcze często powodują gnicie kabaczków na otwartym polu na etapie formowania owoców. W niesprzyjających warunkach roślina traci zdolność do normalnego rozwoju. Odporność jest znacznie osłabiona. W tym przypadku uruchamiana jest naturalna reakcja obronna: roślina, starając się przetrwać, traci pewną część owoca, blokując dopływ do nich składników odżywczych. Oszczędza to energię, ale kabaczek, który się zawiązuje, częściowo gnije. Oczywiście nadmierna wilgoć w obliczu ciągłego deszczu również odgrywa rolę i prowokuje gnicie.

Co robić. Człowiek nie nauczył się jeszcze kontrolować niebiańskiego urzędu, więc nie możemy wpływać na ilość opadów i temperaturę. Możemy jedynie zainstalować tymczasowe schronienie (przynajmniej nad główną częścią rośliny) i przykryć glebę słomą, aby zminimalizować podlewanie i zmniejszyć szkody.

Nieprawidłowo zaprojektowane miejsce

Aby zapobiec gniciu kabaczków, zachorowaniu i zapewnieniu dobrych zbiorów, należy zachować ostrożność przy wyborze miejsca do sadzenia i dalszego projektowania. Na przykład, jeśli dynia, ogórki lub inne uprawy związane z kabaczkiem rosły w tym miejscu w poprzednim sezonie, lepiej nie sadzić ich w tym samym miejscu, w przeciwnym razie owocowanie będzie słabe. Kolejną kwestią jest nieprawidłowy rozstaw. Jeśli kabaczek jest posadzony zbyt gęsto, jest dużo zielonej masy. W rezultacie owoce nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego. Może również powstać pewien efekt cieplarniany - owoce nie są wentylowane i staje się jasne, dlaczego kabaczek gnije na krzaku.

Co robić. Kabaczek gnije mały lub nawet nieforemna z powodu braku dostępu do świeżego powietrza w gęstych nasadzeniach. Lepiej poświęcić część roślin, ale przerzedzić grządkę, aby była odpowiednio ukształtowana, a owoce rozwijały się normalnie. Ponadto w przyszłym sezonie należy pamiętać, że najlepiej jest sadzić kabaczki w miejscu, w którym w zeszłym roku były buraki stołowe, marchew lub biała kapusta.

Brak składników odżywczych

Możliwe, że kabaczek gnije w ogrodzie z powodu braku przydatnych mikroelementów. Początkujący ogrodnicy nie przywiązują zbyt dużej wagi do składu gleby. I na próżno: często w glebie początkowo brakuje tak ważnego dla tej uprawy pierwiastka, jak bor. Równie ważna jest zawartość jodu. Zbyt niskie stężenie jodu jest powodem, dla którego małe kabaczki gniją w otwartym polu, nie nadając się nawet do spożycia. Niedobór może wystąpić, jeśli w ogóle nie nawoziłeś lub, na przykład, podlewałeś obszar wodą z kranu, która zawiera zbyt dużo żelaza.

Co robić: Jeśli owoce kabaczków gniją z powodu braku składników odżywczych, należy natychmiast uzupełnić braki! Weź jodek potasu i rozcieńcz go w wiadrze z wodą, używając około 2-3 g. W tym samym czasie przygotuj inny roztwór, tylko na bazie kwasu borowego w tym samym stężeniu. Aby uniknąć środków nadzwyczajnych, lepiej zastosować nawóz na początku sezonu. Powszechnie stosuje się mocznik i superfosfat. Nawożenie przeprowadza się półtora do dwóch tygodni po pierwszym kiełkowaniu, a następnie ponownie po tym samym czasie.

Choroby i szkodniki kabaczków

Żadna roślina ogrodowa nie jest odporna na choroby. Możemy porównać cukinię i kabaczek lub kabaczek i dynię. Problemy w uprawie są dość podobne i często są to właśnie choroby roślin na etapie tworzenia i rozwoju owoców. U kabaczków owoce gniją głównie z powodu mączniaka rzekomego. Nie można wykluczyć możliwości zakażenia mozaiką ogórka, co również po raz kolejny wskazuje na potrzebę monitorowania płodozmianu w ogrodzie i wyboru odpowiednich sąsiadów. Jeśli nie zapobiegniesz infekcjom i nie poszukasz sposobów ochrony przed zgnilizną kabaczków, zbiory staną pod dużym znakiem zapytania. To samo dotyczy szkodników. Mszyce i różne owady mogą powodować uszkodzenia młodych owoców.

Co robić: Jeśli masz pewność, że końcówki kabaczków nie gniją z powodu pogody lub niedoborów składników odżywczych i występują oczywiste objawy choroby, musisz użyć środków ochrony roślin.

Na wczesnym etapie można ograniczyć się tylko do działania bakteriobójczego. Jest całkowicie bezpieczny dla roślin i gleby, ale może pomóc rozwiązać problem, gdy kabaczek gnije bezpośrednio na krzaku.

Możesz wypróbować inne środki owadobójcze. Najważniejsze jest, aby dokładnie określić, dlaczego owoce kabaczków gniją i postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi wybranego produktu. Oczywiście nie należy zapominać o środkach ostrożności i ochronie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023