Garden Blog

Dlaczego hortensje zwijają liście: 8 głównych przyczyn i skutecznych rozwiązań

Najpopularniejsze rodzaje hortensji są często wykorzystywane w projektowaniu ogrodów, dlatego kwiat wykazuje doskonałe ceny sprzedaży i jest jednym z ulubieńców ogrodników polskich. Jeśli dopiero zapoznajesz się z tą kulturą, powinieneś zwrócić uwagę na najlepsze odmiany hortensji. Nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje różne odmiany: hortensje bukietowe, hortensja niebieska, hortensja biała. Jednak nawet najwyższej jakości materiał do sadzenia i właściwa dalsza pielęgnacja nie gwarantują bezproblemowego wzrostu i kwitnienia. Zdarza się, że liście hortensji zwijają się i jest to naprawdę palący problem, który może pojawić się z wielu powodów. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, dlaczego liście hortensji zwijają się: co do tego prowadzi i jakie środki można podjąć. Oto 8 głównych powodów zwijania się liści hortensji.

Stres po przesadzaniu

Czasami powód zwijania się liści hortensji leży na powierzchni, ale co zrobić, skoro konieczne było sadzenie hortensji w innym miejscu? Zdarza się, że po wyhodowaniu w szkółce, w której stworzono idealne warunki, zakupiona hortensja po posadzeniu lub przesadzeniu zostaje nieco zestresowana w nowym miejscu. Nawet najmniejsza rozbieżność między glebą a tą, która istniała wcześniej, może mieć szkodliwy wpływ na kondycję masy zielonej.

► Objawy. Liście wyraźnie żółkną, zwijają się, tracą świeży wygląd, a w skrajnych przypadkach opadają lub stają się chrupiące.

Rozwiązanie. Podczas sadzenia lub przesadzania należy uważać na system korzeniowy i starać się go nie uszkodzić. Zapewnij idealne warunki (skład gleby, dostępność nawozów, podlewanie hortensji itd.).  

​Niekorzystne oświetlenie

Aby pięknie kwitnąć hortensja, wielu ogrodników sadzi ją w dobrze oświetlonym miejscu i jest to absolutnie słuszna decyzja. Ale! Kwiat może cierpieć z powodu nadmiernej ilości promieniowania ultrafioletowego, szczególnie w najgorętszych godzinach - od 12.00 do 15.00. Jeśli w tym czasie roślina znajduje się pod palącym słońcem, w rezultacie liście hortensji zwijają się i wysychają.

► Objawy. Zielona masa traci nasycenie kolorów, część liści zwija się, a część nawet staje się chrupiąca i może spaść.

Rozwiązanie. Początkowo hortensję należy sadzić w lekkim półcieniu, zgodnie z ogólnymi zasadami uprawy rolniczej. Jeśli nie zostało to zrobione, cień można zapewnić za pomocą parasola ogrodowego lub sadząc w pobliżu większe rośliny. Jednocześnie do ogólnych celów dekoracyjnych ważne jest, aby hortensja w doniczce otrzymywała co najmniej 4 godziny światła słonecznego dziennie.

Brak wilgoci

Uprawa hortensji, w tym jej prawidłowe podlewanie wymaga odpowiedniej wiedzy na ten temat. Ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednim, ponieważ stan gleby w dużej mierze zależy od intensywności oświetlenia. Faktem jest, że hortensja uwielbia wilgoć, uwielbia regularne podlewanie i nie toleruje suchej gleby. Najbardziej znaczące i częste problemy pojawiają się podczas uprawy w doniczce w sezonie gorącym. Następnie krawędzie liści hortensji się zwijają.

► Objawy. Liście zmieniają kolor, stają się ciemniejsze, lekko brązowe, a w niektórych przypadkach nawet czarne. Zmiany są szczególnie widoczne na końcach, które są podkręcone.

Rozwiązanie. Systematyczne podlewanie prawie na pewno pomoże uniknąć takich problemów. W doniczce roślinę należy nawilżać niemal codziennie. Na otwartym terenie - rzadziej. Konieczność podlewania możesz sprawdzić w prosty sposób: dotknij palcem powierzchni gleby. Jeśli górna warstwa (2-3 cm) nie jest mokra, należy ją podlać.

​Zbyt wilgoci

Podlewanie hortensji to bardzo ważna kwestia. Tak, to może nie być dziwne, ale kochająca wilgoć hortensja może cierpieć z powodu podlewania, dlatego ważne jest, aby znaleźć optymalną równowagę w podlewaniu i nie przesadzać. Najczęściej problem podlewania występuje wśród ogrodników, którzy uprawiają swoje piękno w gliniastej glebie. Jest to jeden z czynników powodujących zwijanie się brzegów liści hortensji i nie tylko.

Objawy. Pojawia się zgnilizna korzeni, w wyniku czego zielone liście stopniowo żółkną, następnie brązowieją i opadają.

Rozwiązanie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest optymalizacja nawadniania zgodnie z potrzebami rośliny, a także spulchnienie gleby. Przesadzenie i wykonanie drenażu (zwykłe kamyki umieszcza się na dnie dołka) często rozwiązuje problem. Podczas przesadzania musisz wybrać miejsce, aby woda nie stagnowała.

Nagła zmiana temperatury powietrza

Jeśli hortensja wygląda źle wizualnie, liście zwijają się, krawędzie wysychają, to prawdopodobnie jest to negatywny wpływ niskiej temperatury. Najczęściej problem ten występuje wiosną, kiedy wydaje się, że mróz minął, ale nadal występują ostre wahania temperatury. Młode liście mają zwiększoną wrażliwość na zimno.

► Objawy. Na liściach tworzą się czarne plamy, podczas gdy zielona masa jako całość pozostaje żywa i nie traci zdolności do fotosyntezy, ale później staje się jeszcze czarniejsza i się zwija.

Rozwiązanie. Roślinom wrażliwym na zimno należy w pierwszej kolejności zapewnić ochronę, w tym odpowiednie przygotowanie ich do zimy. Jeśli wystąpi hipotermia i hortensja zostanie uszkodzona, należy usunąć odmrożone części. W połączeniu z odpowiednim nawożeniem przyczyni się to do odbudowy, ale prawdopodobieństwo braku kwitnienia w tym sezonie jest bardzo wysokie.

Niedobór składników odżywczych

Gleba do hortensji ma zawierać sporo składników odżywczych. Kiedy roślina cierpi na brak składników odżywczych, jest to jeden z powodów, dla których liście hortensji zwijają się na krawędziach. Najbardziej znaczący jest niedobór potasu i fosforu, ponieważ to one odpowiadają za główne procesy mające na celu rozwój zielonej masy i przyszłe kwitnienie, a także mają bezpośredni wpływ na zdolność rośliny do pobierania innych pierwiastków z gleby.

► Objawy. Liście ulegają deformacji, (podobnie jak cała hortensja) przestają rosnąć i tracą bogactwo kolorów.

Rozwiązanie. Jeśli hortensja wielkolistna cierpi, liście zwijają się, powinieneś zrozumieć, co karmić. Konieczne jest stosowanie nawozów mineralnych na bazie potasu i fosforu. Wiosną stosuj nawozy o długotrwałym działaniu stymulującym – albo specjalnie przeznaczone do hortensji, albo uniwersalne. Pomaga także ustabilizować kwasowość gleby, która powinna być lekko kwaśna lub w skrajnych przypadkach obojętna.

Szkodniki ogrodowe

Do najniebezpieczniejszych szkodników zaliczają się owady, które składają larwy, które następnie łączą poszczególne liście i prowadzą do ich deformacji. Istnieją również tak zwane szkodniki ssące, które uwielbiają żerować na soku z liści. Obecność pasożytów negatywnie wpływa na dekoracyjny wygląd rośliny i minimalizuje jej zdolność do kwitnienia.

► Objawy. Na prześcieradłach pojawiają się zagięcia, a nawet guzki. Krawędzie zwykle zakrzywiają się w dół. Szkodniki lub ich larwy można znaleźć na tylnej stronie liści.

Rozwiązanie. Jeśli hortensja wyraźnie cierpi (liście zwijają się i wysychają), co zrobić w pierwszej kolejności: dokładnie zbadaj roślinę i spróbuj ręcznie usunąć wszystkie pasożyty. W przypadku dużej liczby szkodników należy leczyć najbardziej uszkodzone części hortensji. Pomaga leczenie specjalnym sprzętem ochronnym. W najbardziej krytycznych przypadkach roślina jest całkowicie usuwana.

Choroby hortensji

Kiedy liście hortensji wielkolistnej lub innego gatunku zwijają się, prawdopodobnie pierwszą przyczyną, która przychodzi na myśl, jest choroba. W bloku dotyczącym podlewania gleby rozmawialiśmy już o zgniliźnie korzeni. Roślina może również cierpieć na różnego rodzaju infekcje pleśniowe i grzybicze. Z tego powodu należy nie tylko dobierać harmonijne kompozycje, ale także dbać o porządek w ogrodzie.

► Objawy. Na liściach tworzą się małe lub duże plamy, pojawia się żółknięcie, a krawędzie się zawijają.

Rozwiązanie. Jako środek zapobiegawczy należy regularnie czyścić obszar, zapewniając normalny przepływ powietrza między roślinami, terminowe przycinanie itp. Jeśli problem już wystąpił, zastosuj środki grzybobójcze. Im szybciej zaczniesz rozwiązywać problem, tym większe prawdopodobieństwo jego rozwiązania, w przeciwnym razie będziesz musiał rozstać się z hortensją, aby nie narażać sąsiadów w ogrodzie.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023