Garden Blog

Odmiany lilii – poznaj ich różnorodność

Nie kuszony i niedoświadczony hodowca kwiatów, wybierając odmiany lilii na swoją działkę, zastanawiał się zapewne, dlaczego oferowane są tylko mieszańce tego wyjątkowo pięknego kwiatu. A gdzie są gatunki niehybrydowe? Istnieją do dziś, współczesne odmiany lilii dzielą się na dwie grupy:

  • gatunkowe lub dzikie;
  • odmianowe,
  • hybrydowe.

Dzikie lilie w ogrodzie można uprawiać tylko kosztem ogromnych wysiłków, a niektóre gatunki są zupełnie niemożliwe. Zwłaszcza w naszych szerokościach geograficznych, ponieważ warunki w ich naturalnym środowisku są zupełnie inne niż w naszych ogrodach. Wyjątkiem są gatunki takie jak lilie Martagon (inaczej ten rodzaj nazywano lilia złotogłów), Pumilum i Daurian, które przystosowują się do życia na środkowym pasie. I właśnie dlatego, że dzikie gatunki prawie nie zapuściły korzeni w ogrodach, hodowcy stworzyli hybrydy – rodzaj lilii uzyskanych przez krzyżowanie i późniejszą selekcję. Te kwiaty cebulowe są nie tylko piękne z wyglądu, ale także doskonale przystosowane do różnych warunków klimatycznych. Lilie hybrydowe mogą mieć fantastyczny kolor, szeroką gamę aromatów i umożliwiają tworzenie luksusowych ogrodów kwiatowych.
Mieszańce azjatyckie lilii (Asiatichybrids)

To najpopularniejszy rodzaj lilii. Lilie azjatyckie są absolutnie bezpretensjonalne, wyjątkowo odporne na mróz, szybko i łatwo się rozmnażają. Najczęstszy typ, w którym kwiat jest skierowany do góry. Jednak przy urządzaniu dużych klombów warto zwrócić uwagę na gatunki z kwiatami skierowanymi na bok – idealnie wpasowują się w całościowy obraz. Możesz dość tanio kupić azjatyckie hybrydy o kwiatach różnych rodzajów i kolorów – nie znajdziesz tylko niebieskich. Takie odmiany lilii jeszcze nie istnieją. Takie najpiękniejsze lilie jak Tango zawsze przyciągają uwagę i zachwycające spojrzenia – nakrapiany kolor ich płatków pośrodku zlewa się w jedną jasną plamę. Lilia w ogrodzie odmiany Brushmark i inne bliskie jej gatunki są jakby namalowane mistrzowskim pędzlem utalentowanego artysty. Jednocześnie cebulki lilii tych odmian są dość tanie, co umożliwia aranżację dużych ogrodów kwiatowych różnych gatunków.

Amerykańskie hybrydy (Americanhybrids)

Ta odmiana lilii wyróżnia się eleganckimi formami i oryginalną kolorystyką. Lilie amerykańskie są dość wybredni. Gatunki zachodnioamerykańskie są najlepiej przystosowane do naszych warunków, choć w surowe zimy mogą przemarznąć. Jednak większość odmian mieszańców amerykańskich dobrze rośnie w półcieniu na lekkich glebach gliniastych.

Hybrydy orientalne (Orientalhybrids)

Nazywa się ich łagodnymi arystokratami, pięknymi i kapryśnymi. W niektórych odmianach te wiosenne kwiaty osiągają średnicę około trzydziestu jeden centymetrów i mają bogaty, przyprawiający o zawrót głowy aromat. Jednak na otwartym terenie lilie orientalne z trudem zapuszczają korzenie, boją się mrozu i są podatne na choroby. Uprawa lilii orientalnych najczęściej odbywa się w szklarniach na sprzedaż i na cięcie.

Mieszańce lilii długokwiatowych (Longiflorumlilies)

Ta dość duża grupa obejmuje około dziesięciu gatunków. Jest to tropikalna odmiana lilii, więc nie toleruje temperatur poniżej -5 º – zimą cebule mogą zostać poważnie uszkodzone, a nawet obumrzeć. Gatunki o długich kwiatach wyróżniają się silnym słodkim aromatem i dużymi kwiatami w kształcie lejka. Najczęściej sadzenie lilii długokwiatowych przeprowadza się w szklarniach.

Hybrydy trąbkowe i Aureliana (Trumpet and Aurelian hybrids)

Egzotycznie piękna i, jak wszystkie piękności, dość kapryśna i wymagająca. Potrzebują gleby neutralnej lub lekko zasadowej. Sadzonki lilii tych rodzajów są bardzo światłolubne i potrzebują co najmniej sześciu godzin słońca dziennie. Lilia trąbkowa boi się mrozu i trzeba je okrywać na zimę. Jednak delikatny zapach tych kwiatów rozchodzi się w letnie wieczory na dziesiątki metrów.

Hybrydy hybryd

Wszystkie rodzaje lilii, wyhodowane stosunkowo niedawno, uzyskane przez krzyżowanie grup mieszańców:

  • LA – wynik skrzyżowania mieszańców długo kwitnących i azjatyckich;
  • OT – wynik krzyżowania orientalnych typów lilii i rurkowatych;
  • OA – produkt hybrydyzacji lilii azjatyckich i orientalnych;
  • LO – wynik hybrydyzacji orientalnych i długokwiatowych odmian lilii.
  • Hybrydy LA i OT są uważane za najbardziej odpowiednie dla naszego klimatu.

Bez względu na to, jaki rodzaj lilii wybierzesz, możesz uzyskać zdrową i mocną roślinę tylko z gęstych, zdrowych cebul. Sklep ogrodniczy Garden Number One otrzymuje cebulki lilii wszystkich typów od bezpośrednich dostawców z Holandii i sprawdza każdą partię we własnym laboratorium przed sprzedażą w sklepie internetowym. Dlatego oferujemy naszym klientom tylko wysokiej jakości materiał do sadzenia i po niskich kosztach. Możesz zamówić dostawę do Krakowa, Ciechanowa i całej Polski, my zadbamy o solidne i prawidłowe zapakowanie cebulek do transportu.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023