Garden Blog

Kiedy i jak sadzić fasolę: różne rodzaje - różne podejścia

Rozpoczyna się sezon ogrodniczy i chcesz być na niego w 100% gotowy? W takim razie zajrzenie na blog Garden Number One było absolutnie właściwą decyzją. Dziś omawiamy, jak prawidłowo sadzić fasolę. Na pierwszy rzut oka dość prosty temat, ale zbędny bieg przez wszystkie niuanse sadzenia przyda się nie tylko początkującym, ale także doświadczonym ogrodnikom. Zwłaszcza że w artykule rozważymy wszystkie najpopularniejsze rodzaje fasoli: określimy, kiedy i jak sadzić fasolę w otwartym terenie na wiosnę. A może nie tylko w otwartym terenie?

Którą fasolę sadzić i w jakim celu?

Zacznijmy od tego, że istnieją różne rodzaje fasoli. Kultura ma kilka klasyfikacji. Na przykład według rodzaju łodygi, koloru, dojrzałości. Ale najważniejszy jest kształt owocu. Istnieją 3 główne rodzaje fasoli:

  • Fasola na suche nasiona. Charakteryzuje się twardymi, gęstymi owocami. Uprawiana wyłącznie w celu przetwarzania ziaren i ich spożywania.

  • Szparagowa. Nazywana również fasolą cukrową (naprawdę słodka w smaku). Jest uprawiana do jedzenia bezpośrednio w strąkach, ponieważ są one miękkie. 

  • Ozdobna. Uprawia się ją głównie w celu dekoracji działki lub podwórka. Jest to naprawdę piękna liana o dużych liściach i bardzo atrakcyjnych kwiatach. 

Oczywiście najbardziej popularne w Polsce jest są ziarniste. Jest najczęściej i na dość dużą skalę uprawiana zarówno w zwykłych ogrodach warzywnych, jak i na sprzedaż na skalę komercyjną. Jaka jest na przykład różnica między zwykłą fasolką szparagową a fasolką ziarnistą? Odpowiedzieliśmy już na to pytanie w naszym poprzednim artykule.

Sadzenie fasoli na nasiona suche 

Przyszłe zbiory zależą od tego, kiedy sadzić fasolę jako sadzonki lub bezpośrednio w otwartym terenie. Ponieważ uprawa jest bardzo wymagająca, potrzebuje ciepła i długich godzin dziennych.

Dlatego fasolę należy sadzić wiosną w otwartym gruncie na przełomie kwietnia i maja, nie wcześniej. Konieczne jest, aby gleba dobrze się rozgrzała. Na głębokości połowy bagnetu szpadla temperatura gleby powinna wynosić około +13...+15ºC. W Polsce istnieje popularne powiedzenie o tym, kiedy sadzić fasolę w otwartym terenie. Mówi się, że idealny czas na sadzenie fasoli przypada na okres kwitnienia kasztanów.

Należy pamiętać, że istnieją różne odmiany: fasola krzewiasta i kędzierzawa. Pierwsza z nich jest sadzona około tydzień/pół tygodnia wcześniej. Ogólnie rzecz biorąc, proces sadzenia jest podzielony na następujące etapy:

Przygotowanie nasion. W tym miejscu warto od razu odpowiedzieć na pytanie, czy konieczne jest moczenie fasoli przed sadzeniem? Nie jest to konieczne, ale jest pożądane, jeśli chcesz, aby Twoje nasadzenia szybciej wzeszły. Zwykle moczy się dzień przed sadzeniem w zwykłej ciepłej wodzie z dodatkiem manganu. Powoduje to pęcznienie ziaren. Tuż przed zanurzeniem w otwartym terenie niektórzy eksperci moczą materiał nasadzeniowy dosłownie przez 5 minut w roztworze kwasu borowego.

Przygotowanie gleby. Obszar otwarty na słońce ze zwykłym czarnoziemem jest uważany za najwyższy priorytet. Im bardziej luźna, przewiewna gleba, tym lepiej. Na glebie gliniastej nie warto czekać na idealne zbiory. Jako przygotowanie terenu należy użyć azotanu amonu lub superfosfatu. Nawiasem mówiąc, fasola charakteryzuje się wysoką zawartością azotu, więc po niej na działce można bezpiecznie sadzić tykwy, kapustę lub inne rośliny okopowe. I odwrotnie, jeśli wcześniej na tym terenie uprawiano rośliny strączkowe, lepiej nie sadzić fasoli w tym miejscu przez co najmniej 2-3 lata.

Proces sadzenia. Wiemy już, w którym miesiącu sadzić fasolę. Teraz to kwestia praktyki. Ziarna zanurza się w dołkach o głębokości 5-10 cm. Jest to głębokość, na której należy sadzić fasolę. Odległość między krzakami - od 25 cm. A między rzędami - od 35 cm. Jeśli sadzisz fasolę kędzierzawą, wszystkie odstępy pomnóż przez półtora raza i weź pod uwagę, że w przyszłości konieczne będzie zainstalowanie podpór. Na jeden dołek należy przeznaczyć od 3 do 6 ziaren. Podlewanie do woli (spójrz na stan gleby). Następnie podlewanie powinno odbywać się regularnie, jeśli nie pada deszcz. Konieczne będzie również przerzedzenie i pozostawienie najsilniejszych kiełków. 

Sadzenie fasoli szparagowej

Każdego roku coraz więcej interesuje się tym, kiedy sadzić fasolę szparagową w otwartym terenie z nasionami, ponieważ zyskuje ona znaczną popularność. Podobnie jak w przypadku zbóż, terminy sadzenia - początek maja, połowa maja. Mniej więcej tak. Kiedy sadzić fasolkę szparagową na sadzonkach? Około miesiąca przed planowanym przeniesieniem do otwartego gruntu. A oto jak sadzić fasolę szparagową w otwartym terenie na wiosnę - to już inna kwestia.

Zwróć uwagę na wybór odmian. Chcesz fasolę kompaktową? Chcesz szybszych zbiorów? Ogólnie rzecz biorąc, sadzenie dzieli się na takie etapy:

Przygotowanie nasion. Specjaliści zalecają kiełkowanie materiału sadzeniowego na dzień przed planowanym sadzeniem. Podobnie jak w wariancie z fasolą zbożową, wystarczy pozostawić nasiona w roztworze manganu, a następnie posadzić nieco spuchnięte. Jeśli nie chcesz niepotrzebnych kłopotów - zaufaj zaufanym sklepom, ponieważ ważne jest nie tylko to, jak sadzić nasiona fasoli szparagowej, ale także jaka będzie ich jakość.

Przygotowanie gleby. W przypadku fasoli szparagowej ważne jest, aby miejsce nie było silnie dmuchane przez przeciągi i było słoneczne. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie nawozów organicznych. Odpowiedni będzie kompost ogrodowy przygotowany w domu. Ważne jest, aby działka nie była zajęta przez chwasty. Czasami konieczne jest zastosowanie preparatów od chwastów. Fasolę należy sadzić wiosną w otwartym terenie tylko wtedy, gdy gleba nie jest kwaśna. Fasola szparagowa będzie bardzo słabo rosła w zbyt kwaśnej glebie.

Proces sadzenia. Zdecydowaliśmy, kiedy sadzić fasolkę szparagową, więc przechodzimy do najciekawszej części. Wykonujemy płytkie otwory (do 10 cm). W nich zanurzamy materiał nasadzeniowy w ilości 3-4 sztuk. Odstępy między dołkami wynoszą 20-30 cm. Przykrywamy zagłębienia ziemią tak, aby nasiona były całkowicie przykryte i lekko zagęszczamy ziemię. Następnie należy zapewnić podlewanie. A w przyszłości (jeśli nie będzie deszczu) podlewać co półtora tygodnia. 

Sadzenie fasoli ozdobnej

Wiemy już, jak sadzić fasolkę na suche ziarna i fasolkę szparagową. Ale jak i kiedy można sadzić fasolę ozdobną? Należy powiedzieć, że można ją uprawiać z równym powodzeniem na 2 sposoby: przez nasiona w otwartym terenie (podobnie jak sadzenie fasolki szparagowej w otwartym terenie) lub przez nasiona do sadzonek.

Metoda sadzonkowa pozwala uzyskać rośliny ozdobne nieco wcześniej. Preferowana jest jednak uprawa od razu w gruncie, ponieważ fasola ozdobna niezbyt dobrze znosi przesadzanie. Może ulec stresowi, spowolnić wzrost lub ogólnie umrzeć po przeniesieniu z doniczki na działkę. A wtedy wszystkie wysiłki pójdą na marne.

Jeśli chodzi o agrotechnikę, fasola ozdobna wymaga mniej więcej takich samych procesów jak sadzonki fasoli strączkowej. Kiedy sadzić? Również wszystko jest podobne - mniej więcej na początku maja. Nie będziemy się powtarzać, więc krótko o tym, co najważniejsze:

Przygotowanie nasion. Zgodnie ze znanym schematem, moczyć przez 24 godziny. W wyniku tej procedury skorupa nieco zmięknie, co przyczyni się do łatwiejszego pojawienia się wzrostu.

Przygotowanie gleby. Zasadniczo wszystko jest identyczne z dwiema opcjami omówionymi powyżej. Jedyną rzeczą, którą należy wyjaśnić, jest to, że fasola ozdobna jest sadzona koniecznie w pobliżu ogrodzenia. Cóż lub zrobić specjalną podpórkę (można użyć łuku do plecionych roślin), tak aby okazało się to tak estetyczne, jak to tylko możliwe. Wskazane jest wcześniejsze przekopanie działki, aby była oczyszczona z chwastów i wyrównana. Dobrym pomysłem jest zastosowanie humusu lub wspomnianego już kompostu. Wystarczy 1 wiadro materii organicznej na 1 metr kwadratowy.

Proces sadzenia. Głębokość otworów wynosi od 5 cm do 10 cm. Do każdego dołka wrzuć nie więcej niż 2 nasiona. Pamiętaj, aby natychmiast podlać. Odstępy są ustalane indywidualnie. Można wykonać gęste nasadzenia (odległość między krzewami 10-15 cm), aby uzyskać pełnowartościowy zielony dywan. Jest to alternatywa dla ogrodnictwa wertykalnego. Należy jednak pamiętać, że im gęstsze sadzenie, tym słabsza będzie liana. Fasola ozdobna szybko buduje system korzeniowy. Konieczne będzie przygotowanie dużej ilości nawozów. Dobrze, możesz wybrać wysokiej jakości preparaty do ogrodu warzywnego z pewnością udanego wyniku.

Wyniki. Rozważaliśmy szczegółowo, jak sadzić fasolę w ogrodzie warzywnym lub na podwórku - dla jedzenia lub tylko dla urody. Wybierz sam, co lubisz bardziej: szparagi, fasolę ozdobną lub ziarnistą.

Kiedy sadzić w ziemi i co - decydujesz tylko Ty, ale wynik jest w 100% zależny od Twoich decyzji. I nie zapomnij o naszych przydatnych artykułach, z których dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać fasolę, aby uniknąć błędów i wielu innych ciekawych rzeczy. Życzymy udanego sezonu!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023