Garden Blog

Kalie w doniczce - specyfika pielęgnacji i uprawy w domu

Kalie bulwiaste to wieloletnie, pięknie kwitnące rośliny. Inaczej roślina się nazywa zantedeschia. Dobrze rosną w domu w doniczkach i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jednak jest kilka cech uprawy, które musisz znać, aby kalie kwitły długo i pięknie na parapecie przez wiele lat.

Początkujący ogrodnicy często mylą stare, domowe, białe odmiany kalii z nowoczesnymi hybrydowymi roślinami bulwiastymi o jasnych kolorach. Przypomnijmy, że kalie białe lub etiopskie to rośliny bagienne, które bardzo lubią wilgoć. Bulwy kalii nowych odmian hybrydowych rosną w normalnych warunkach, są mało wymagające dla gleby i nie tolerują nadmiernej wilgoci. Dlatego pomimo luksusowego egzotycznego kwitnienia łatwiej je uprawiać i wymagają umiarkowanego podlewania. Jeśli białe domowe kalie doniczkowe preferują półcień, a w okresie spoczynku ich liście pozostają na krzaku, to hybrydowe kalie bulwiaste potrzebują dobrego oświetlenia, a ich liście obumierają w okresie spoczynku. Pamiętaj, że kolory kalii mogą być różne.

Zalecamy zakup bulw kalii premium w wyspecjalizowanych sklepach - im większa bulwa, tym lepiej będzie kwitła. I będziesz mieć pewność, że kupiłeś wysokiej jakości rośliny odmianowe.

Uprawa kalii w doniczce: sadzenie i pielęgnacja

Kalia - kiedy sadzić

Sadzenie roślin odbywa się wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków. Zwykle to się odbywa w końcu wiosny - w połowie maja.

Sadzenie bulw kalii w doniczce

Na jaką głębokość sadzić kolorowe kalie hybrydowe? Kalia sadzi się na głębokość około 10 cm podłoża nad bulwą. Uważaj, ustaw bulwę tak, aby oczy znajdowały się dokładnie na górze, nie myl. Kiełkowanie i sadzenie kalii można rozpocząć od marca do kwietnia. Lub wcześniej, jeśli chcesz zapewnić roślinie dodatkowe światło.

Uprawa kalii

· ​Jak wybrać doniczkę. Każda bulwa wytwarza kilka pędów, które z czasem będą rosły. Nie zrażaj się faktem, że jest mały. Kwiat kalia w doniczce rośnie dość szybko i ma wiele liści i kwiatów. System korzeniowy kwiatków rośnie bardziej na szerokość niż na głębokość. Jaka powinna być doniczka na kalie? Jeśli wybierasz pomiędzy wąską a szeroką doniczką - postaw na szeroką. Czy planujesz posadzić kilka bulw? Dobra decyzja. We wnętrzu kwitnące kalie wyglądają stylowo i wyraziście. Ile kalii można posadzić w doniczce? Licz tak, aby każda bulwa uzyskała co najmniej -15-20 cm średnicy doniczki. A głębokość będzie wystarczająca do 25-35 cm, można wziąć głębszy garnek do 60 cm, aby utworzyć na dnie wystarczającą warstwę ekspandowanej gliny, agroperlitu lub innych materiałów drenażowych. W jakiej doniczce sadzić kalie, plastikową czy ceramiczną? Posiadamy szeroki wybór doniczek, o ich różnicach i cechach przeczytasz na dole działu. Całkowita objętość powinna wynosić co najmniej 1,5-2 litry na roślinę. W miarę wzrostu należy ją przesadzić do większego pojemnika.

· Gleba dla kalii w doniczce powinna być lekko kwaśna lub kwaśna, pożywna, przepuszczalna dla wilgoci, w żadnym wypadku gęsta i ciężka. Odpowiednie uniwersalne podłoże z biohumusem lub podłoże dla azalii.

· Letnie i zimowe temperatury uprawy kalii. Przypomnijmy, że bulwy kalii nie zimują na otwartym polu, są to rośliny o ciepłym klimacie. Dlatego zimą w okresie spoczynku temperatura nie powinna spaść poniżej + 13 ° С -15 ° С. Latem - optymalnie + 22 ° С-25 ° С. Niedopuszczalne są także zbyt duże upały i suche powietrze. W takich warunkach przędziorki mogą mieć wpływ na rośliny, lepiej nie stwarzać problemów, niż je później rozwiązać.

· Oświetlenie. Kalie w domu powinny być dobrze oświetlone. Idealny - rozproszone, nie bezpośrednie, ale jasne światło. Na pytanie dlaczego kalie nie kwitną najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest niewystarczające oświetlenie. Dojrzałe rośliny można stopniowo przystosowywać do światła słonecznego na balkonie lub w doniczkach na tarasie, dachu, patio itp. Doniczki należy ustawiać w rozproszonym cieniu wysokich drzew, gdzie jest dużo światła, ale nie ma słońca. I obserwuj podlewanie, aby ziemia nie wyschła i nie przegrzała się. Jeśli sadzisz bulwy w okresie, gdy jest mało słońca, zima-wiosna, zadbaj o dodatkowe oświetlenie. Rośliny potrzebują co najmniej 12 godzin dobrego światła latem i co najmniej 8 godzin zimą.

· Nawadnianie i wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze nie jest odpowiednie dla kalii bulwiastych. Idealna wilgotność powietrza to 70-80%, podobnie jak u człowieka. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest ustawienie pojemników z wodą w pobliżu roślin, aby odparowała i nawilżyła powietrze. Będzie to przydatne również w przypadku większości roślin domowych.

· Najlepsze nawożenie. Bulwy kiełkują i rozwijają się dość szybko. Rośliny wymagają regularnego karmienia. W okresie aktywnego wzrostu należy stosować złożone nawozy dla roślin doniczkowych o znacznej zawartości azotu. W okresie tworzenia pąków i kwitnienia - z przewagą potasu i fosforu dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu i przed rozpoczęciem okresu spoczynku obumieranie liści jest powszechne w przypadku stosowania jesiennego. Kilka razy w sezonie dodawaj nawozy płynne z humusowymi składnikami organicznymi. Zimą nie przeprowadza się górnego opatrunku.

· Okres odpoczynku. Po kwitnieniu liście zaczynają powoli więdnąć i obumierać. Roślina rozpoczyna okres spoczynku, który trwa co najmniej 1,5-2 miesiące w temperaturze +13°C -15°C. Nie obcinaj liści, dopóki same nie opadną. Składniki odżywcze muszą zejść z liści do bulw. Dlatego, jeśli pokroisz je na zielono, pozbawisz bulwę witalności. W tym okresie kalie wypuszczają nowe pąki kwiatowe. Następnie doniczki czyści się w chłodnym miejscu, można to zrobić w ciemnym miejscu, podlewanie jest zmniejszone. Ten czas jest niezbędny, aby roślina mogła odpocząć i zmienić pory roku.

· Przesadzanie. W miarę wzrostu bulw, po okresie spoczynku przed wiosennym sezonem sadzenia, gniazda można podzielić i posadzić w nowych doniczkach. Lub po prostu przeszczep kalię do nowej doniczki, która ma o 1,5-2 cm większą średnicę i większą objętość. Jeśli kupiłeś kalie w doniczkach, należy je przesadzić do większego pojemnika.

​Główne problemy uprawy kalii w doniczkach

  • Łodygi są rozciągnięte

Jeśli w pomieszczeniu jest za gorąco, łodygi i liście mogą się rozciągać i blaknąć. Musisz przenieść roślinę do chłodniejszego miejsca.

  • Liście się łamią

Z braku składników odżywczych lub nadmiaru azotu liście stają się kruche. Stosuj zbilansowane mieszanki paszowe mineralne i organiczne.

  • Kalie nie kwitną

Jeśli roślina otrzyma wystarczającą ilość górnego opatrunku, okres odpoczynku minął prawidłowo, pielęgnacja jest wystarczająca, wówczas główną przyczyną słabego kwitnienia jest brak oświetlenia.

  • Choroby grzybowe

Przy nadmiernym podlewaniu, niewłaściwej pielęgnacji - rośliny mogą być dotknięte chorobami. W profilaktyce i leczeniu należy stosować środki grzybobójcze.

W przypadku zgnilizny korzeni, jeśli roślina nagle zaczęła gubić liście - zmniejsz podlewanie, regularnie usuwaj nadmiar wody z patelni i podlewaj roślinę Magnicurem.

  • Szkodniki

W podwyższonych temperaturach i suchym powietrzu możliwe jest pojawienie się przędziorka.

Więcej o pielęgnacji kalii przeczytasz w publikacji. Wygodne jest użycie zestawu miniaturowych narzędzi do roślin domowych do sadzenia i pielęgnacji, które oferuje nasza hurtownia ogrodnicza. Doniczka do kwiatów w naszym katalogu też pomoże Ci w tym.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023