Garden Blog

Jak przechowywać cebulę, żeby się nie psuła

Czy żniwo zostało zebrane? Doskonale! Teraz jest czas, aby pomyśleć o jego przechowywaniu, aby wysiłek i poświęcony czas nie poszły na marne. Właściwe przechowywanie cebuli zimą pozwala pozostawić w dobrym stanie, jeśli nie 100% cebul, to na pewno zdecydowaną większość. Jest to temat aktualny, który interesuje zarówno mieszkańców wsi, jak i miast, dlatego warto poświęcić mu osobny artykuł, ponieważ o zbiorze i przechowywaniu roślin okopowych już mówiliśmy.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie przechowywać cebulę zimą, z przyjemnością przeczytasz, jakie są metody przechowywania cebuli na zimę i jaka temperatura jest uważana za optymalną do przechowywania cebuli, a także czy mieszkanie nadaje się do przechowywania lub czy prywatny dom jest absolutnie konieczny. Porozmawiamy o przygotowaniu cebul do zimowania, wyborze pokoju i innych niuansach, które pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty. Po przeczytaniu materiału dowiesz się, jak przechowywać cebulę do wiosny i na pewno podzielisz się swoimi doświadczeniami z przyjaciółmi, sąsiadami i krewnymi. Uporządkujmy informacje, dzieląc je na oddzielne bloki i przeanalizujmy wszystko jeden po drugim.
1. Jak przechowywać cebulę, aby nie zgniła?

To pytanie najczęściej zadawane przez początkujących, ponieważ wszyscy wiedzą, że cebula żółknie i gnije. Bez względu na to, jak paradoksalnie to brzmi, udane przechowywanie zawsze zaczyna się od właściwej kolekcji. Doświadczeni ogrodnicy mówią: przygotowujemy cebulę do przechowywania na zimę już w momencie, gdy są jeszcze w ziemi w ogrodzie. Bez wątpienia najlepszą cebulą do przechowywania na zimę jest w pełni dojrzała cebula z lekko wysuszoną szyjką, zbierana w piękny, suchy dzień. Gdy go wykopiesz, nie spiesz się, aby go gdzieś ukryć. Powinien leżeć bezpośrednio na łóżku przez co najmniej kilka godzin, a następnie leżeć przez około półtora do dwóch tygodni w suchym pomieszczeniu z dodatnią temperaturą i bez przeciągów.

2. Jak przygotować cebulę do przechowywania?

W okresie uśpienia musisz przeznaczyć czas na przejrzenie cebulek i usunięcie uszkodzonych. Osobniki z obniżoną szyją również należy oddzielić. Można ich używać jesienią, ale na dużej odległości ulegną pogorszeniu w taki czy inny sposób. Właściwe przechowywanie cebuli zimą w domu zapewnia najsilniejsze i całkowicie zdrowe cebule. Główne znaczniki: gęste i suche łuski zewnętrzne oraz dobrze przylegająca szyja. Powinny być twarde w dotyku. Ostrożna, terminowa pielęgnacja przez cały sezon, a także specjalne nawozy pomagają uzyskać właśnie takie cebule jesienią.

3. Jak traktować cebulę przed przechowywaniem?

Przedsiębiorcy praktykują leczenie inhibitorami kiełkowania, a zwykli ogrodnicy poza etapem uprawy stosują środki przeciwko szkodnikom i chorobom. Jednak są metody ludowe, które, jak pokazuje praktyka, działają doskonale. Najbardziej popularne jest użycie kredy. Jest ostrożnie rozpylany na powierzchnię cebul, minimalizując w ten sposób możliwość chorób podczas długiego okresu przechowywania. Kreda absolutnie nie jest toksyczna, ale może tworzyć środowisko zasadowe, które jest uważane za niekorzystne dla życia mikroorganizmów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o dawkę, oblicz, że na 50 kg cebuli przypada około 100 g kredy. Możliwe jest mniej, możliwe jest trochę więcej - nie tak krytyczne.

4. Gdzie przechowywać cebulę?

Pokój powinien być suchy - to jest najważniejsze. Piwnica nie jest najlepszą opcją, ponieważ często jest wilgotna, ale jeśli nie masz alternatywy, możesz zastosować lifehack: umieść kilka wiader popiołu w pobliżu cebuli, która wchłania wilgoć. Wióry wapienne i drzewne mają podobne właściwości. Najlepszym miejscem jest nieogrzewany garaż lub piwnica. Przechowywanie cebuli w mieszkaniu zimą jest bardziej uciążliwe, bo częściej będziesz musiał zamiatać lub odkurzać, ale jeśli masz spiżarnię lub specjalny schowek na narzędzia, to świetnie. Częstą opcją jest również cebula na balkonie, ale balkon musi być całkowicie zamknięty.

5. W jakiej temperaturze przechowywać cebulę?

Istnieją dwie metody przechowywania: zimna i ciepła. W pierwszym przypadku za optymalną uważa się przechowywanie cebuli temperatura około 0°C. Łuski w pełni chronią wnętrze miąższu i nie cierpi on w tej temperaturze. Jedyną trudnością jest znalezienie odpowiedniego pokoju. Ponadto istnieje ryzyko kondensacji - jeden z powodów, dla których cebula gnije podczas przechowywania. Druga metoda jest znacznie bardziej praktyczna i niedroga. Temperatura może być temperaturą pokojową, a wilgotność powietrza w normowym zakresie 60 - 70%. Jednak faktem jest, że zimą zarówno domy, jak i mieszkania są ogrzewane. Baterie bardzo wysuszają powietrze, w wyniku czego cebulki trochę więdną, tracą trochę swoich początkowych cech smakowych i soczystości.

6. Ile stopni mrozu może wytrzymać cebula podczas przechowywania?

Zdarza się, że cebula gnije podczas przechowywania, a czasem wytrzymuje nawet najbardziej niesprzyjające warunki i pozostaje doskonała zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu. Odmiana odgrywa ważną rolę, ale ogólnie wszystkie cebule są w stanie wytrzymać temperatury poniżej zera w takim czy innym stopniu. Dokładnie do -10°C. To ważne – chodzi tylko o wyjątkowo krótkoterminową perspektywę. Pewnie masz pytanie, czy cebulę można przechowywać w lodówce? W końcu jest zasadniczo suchy, chłodny i ma stale niską dodatnią temperaturę? Jednak przede wszystkim nie jest tak stabilnie. Otwierasz drzwi i włączasz ogrzewanie? Po drugie, w lodówce jest niewystarczająca wentylacja, później cebula staje się miękka i nabiera nieprzyjemnego zapachu.

7. Jak długo przechowywać cebulę?

Zwróć uwagę na temperaturę powietrza i samo pomieszczenie. W przypadku przechowywania w ciepłym miejscu (mieszkanie, domy, przeszklony balkon itp.), w temperaturze +/- pokojowej, można liczyć na żywotność cebul już od 4 miesięcy. W chłodniejszych miejscach okres przydatności do spożycia wzrasta. Również wiele zależy od odmiany, ponieważ niektóre mają dobre wskaźniki nieśności, podczas gdy inne nie mogą się nimi pochwalić. Na przykład Chalcedon i Stuttgarter Riesen są dobrze zachowane. Red Baron wykazuje doskonałą odporność na niskie temperatury oraz dobrą skłonność do długotrwałego przechowywania.

8. Warunki przechowywania cebuli?

Pomyślne przechowywanie cebuli zimą w warunkach miejskich wymaga obecności specjalnych pojemników lub skrzynek, aby można było ostrożnie rozłożyć zbiory. Jeśli nie masz dużo cebul, możesz użyć zwykłych koszyczków. Przechowywanie sadzonek cebuli zimą (może to być nawet oryginalna holenderska) jest praktykowane w workach z tkaniny, co jest nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Najczęstszą opcją są proste siatki na warzywa. Ludowi rzemieślnicy często zastępują je starymi rajstopami z kapronu. Najważniejsze jest to, że produkt ma dobrą przepuszczalność powietrza. Jak przechowywać cebulę w prywatnym domu? Wszystkie wymienione powyżej metody są odpowiednie, a obecność dodatkowej przestrzeni pozwala utkać specjalne warkocze i starannie zawiesić je na ścianach lub pod sufitem w piwnicy, szopie itp.

Zdjęcia: Depositphotos 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023