Garden Blog

Uprawa dalii: sadzenie i pielęgnacja, wykorzystanie w projektowaniu krajobrazu

Dalie to niezwykle piękne kwiaty, których historia hodowlana liczy około 200 lat. W tym czasie powstały tysiące pięknych odmian, zarówno o klasycznych barwach (czerwone, białe, żółte i różowe itp.), jak i rzadkich praktycznie czarnych, dalie potrafią też zaskakiwać niesamowicie kontrastowymi dwukolorami.

Pomimo tego, że rośliny nie zimują na otwartym terenie, ich popularność rośnie z każdym rokiem. W architekturze krajobrazu są używane do ozdabiania klombów i mieszanych rabat, podczas gdy krótkie odmiany doskonale nadają się do tworzenia żywych rabat.

Jak uprawiać dalie? Zasady i zalecenia

Najkorzystniejsze warunki do uprawy dalii. Dalia to bardzo plastyczna roślina. Dla najwcześniejszego i najbardziej obfitego kwitnienia - posadź roślinę w otwartych, nasłonecznionych miejscach. W półcieniu dalie zakwitną później, ale kwiaty będą większe i jaśniejsze, choć będzie ich mniej. Dalia może wytrzymać prawie pełny cień, jej liście będą gęsto zielone i błyszczące, ale kwiatów będzie mało. Najlepszą glebą dla dalii jest uprawiana glina. Jednak dalie doskonale rosną zarówno na glebach piaszczystych, jak i czarnoziemach. Najważniejsze to unikać sadzenia na nizinach ze stojącą wodą, jednocześnie - nie przesuszać i nie karmić na czas.

Kiedy sadzić dalie? Sadzenie  odbywa się wiosną, a nawet na początku lata. Jesienne sadzenie nie jest wykonywane, ponieważ bulwy dalii nie zimują na otwartym terenie. Najwcześniejsze terminy sadzenia można określić w następujący sposób: nie ma zagrożenia mrozem, gleba nagrzała się do +10 ° C na głębokości 10-15 cm, jednocześnie sadzi się sadzonki dalii z nasion.

Przygotowanie bulw dalii w ogrodzie do sadzenia. Sadzonki dalii zakupione w profesjonalnych firmach były przechowywane w odpowiednich warunkach i nie wymagają specjalnego przygotowania. A jednak przed sadzeniem sprawdź je, odetnij uszkodzone obszary ostrym nożem, najłatwiej jest potraktować nacięcia węglem aktywnym. Jeśli bulwy były przechowywane w chłodnym pomieszczeniu (piwnicy), to na kilka dni przed sadzeniem przenieś je do pomieszczenia o temperaturze +15 - 17°C.

Kłącza dużych krzewów podzielić na części po 3 - 4 bulwy z podziałem na szyjkę korzeniową. Zdarza się, że bulwy są nieco suche, należy dodatkowo zwilżyć bulwy, aby wzbogaciły się w wilgoć po zimowym przechowywaniu.

Kiełkowanie dalii. Aby przyspieszyć kiełkowanie w otwartym terenie - kilka dni przed sadzeniem włóż bulwy do skrzynki, lekko posyp ziemią lub piaskiem i wodą z roztworem grzybobójczym, gleba powinna być wystarczająco wilgotna. Lub po prostu trzymaj bulwy, napełniając je wodą do połowy wysokości przez kilka godzin, ale nie więcej. Uwaga, bulwy dalii kiełkują w miejscu łączenia się z zeszłorocznym zwiędłym pniem (szyjka korzeniowa). Możesz znacznie przyspieszyć początek kwitnienia, jeśli wykiełkujesz bulwy przed sadzeniem w otwartym terenie. Aby to zrobić, na miesiąc przed sadzeniem umieść bulwy w skrzynkach lub doniczkach z lekkim, neutralnym, oddychającym i zatrzymującym wilgoć podłożem. Wtedy do czasu sadzenia w stałym miejscu będziesz miał już dobrze wyrośnięte rośliny.

Aby zapobiec chorobom, bulwy należy traktować środkami grzybobójczymi. Doły do ​​sadzenia można również traktować tym samym preparatem. Po posadzeniu, w celu szybkiego ukorzenienia, należy podlać rośliny środkiem ukorzeniającym.

Sadzenie bulw dalii

Przygotuj dół do sadzenia na głębokość łopaty, około 30 cm. Jeśli masz gęste, nadmiernie wilgotne gleby, wlej na dno ekspandowaną glinę lub piasek. W normalnych warunkach dodaj próchnicę, kompost ogrodowy, wrzuć garść złożonego nawozu mineralnego. Bulwy układamy poziomo na głębokość 10-15 cm i ostrożnie przysypujemy ziemią. Podlewaj to. Minimalna odległość między roślinami wynosi zwykle 2/3 wysokości dorosłej rośliny, w zależności od odmiany.

Formowanie krzewu dalii

Jeśli chcesz uzyskać bardziej bujny krzew dalii odmian karłowych i średnich - możesz uszczypnąć wierzchołek powyżej 5 - 7 prawdziwych liści, około trzech tygodni po posadzeniu. Jeśli chcesz uzyskać jak największe kwiaty, w daliach odmian wielkokwiatowych usuń pasierbów i wszystkie pąki boczne na łodydze, pozostawiając tylko górny. Jednak nawet bez tych działań - dalie będą wspaniale kwitnąć i ozdobić Twój ogród!

Pielęgnacja dalii

Dalie są dość bezpretensjonalne. Wystarczy im zwykła pielęgnacja - spulchnianie, usuwanie chwastów, podlewanie w miarę wysychania gleby i usuwanie przerośniętych kwiatów. Średnie i wysokie dalie potrzebują podwiązki, ich wydrążone pnie z dużymi, ciężkimi kwiatami mogą zostać złamane przez wiatr. Umieść podpory natychmiast, podczas sadzenia bulw na wiosnę. Im lepsze warunki do wzrostu dalii, tym są zdrowsze. Okresowo sprawdzaj rośliny. Jeśli zauważysz białawe plamy na liściach, żółknięcie - może to być oznaką choroby. Traktuj rośliny ogólnoustrojowym środkiem grzybobójczym.

Nawożenie dalii

Jeśli chcesz, aby Twoje dalie tworzyły wiele pąków i wytwarzały duże kwiaty, musisz nakarmić rośliny. To wcale nie jest trudne. Przez cały okres wzrostu i kwitnienia, od wiosny do jesieni, dalie są karmione kilka razy. Pierwsze karmienie następuje 2-3 tygodnie po posadzeniu bulw dalii w otwartym terenie. Wykonujemy drugie karmienie - w okresie tworzenia pąków. Następnie karmić tym samym nawozem co dwa do trzech tygodni.

Przygotowanie do zimowania dalii. Przechowywanie bulw dalii w zimie

Aby uzyskać bulwy dalii najlepszej jakości, które będą dobrze przechowywane, na półtora miesiąca przed nadejściem chłodów (nie mylić z pierwszymi przymrozkami), łodygi należy przyciąć na wysokość około 30 cm od ziemi. Po dwóch tygodniach, gdy łodygi staną się zauważalnie gęstsze, podnieś rośliny na wysokość 10 - 15 cm, po takich zabiegach skórka bulw stanie się gęstsza i mocniejsza. Przed nadejściem mrozu wykop bulwy i przygotuj je do przechowywania. Przechowywanie dalii może wydawać się trudne dla początkujących hodowców kwiatów. A niektórzy mają już złe doświadczenia. Dzieje się tak, jeśli nie wiedziałeś o różnych sposobach przechowywania w domu w mieszkaniu lub w piwnicy. Istnieje mnóstwo różnych sposobów, a dalie są warte trochę majsterkowania.

Osobliwości wykorzystania dalii w projektowaniu krajobrazu

W projektowaniu krajobrazu dalie są roślinami wszechstronnymi. Gatunki niskie mogą być roślinami pierwszego planu mixborderów i stanowić doskonałe rabaty. Wyższe odmiany dalii nadają się do nasadzeń grupowych po kilka roślin na otwartych przestrzeniach ogrodu. Wysokie odmiany dalii, które kwitną od drugiej połowy lata i jesieni, będą doskonałym tłem dla roślin o wcześniejszym okresie kwitnienia.

Nowoczesna moda ogrodowa wykorzystuje dalie do monochromatycznych ogrodów. Dalie (niepełne odmiany) świetnie wyglądają w ogrodzie w stylu wiejskim i mieszanych rabatach. Klimat egzotycznego ogrodu stworzą dalie kaktusowe lub pomponowe w połączeniu z rącznikami, cyniami, rudbekiami. Delikatna kosmea złagodzi blask dalii, taki duet stworzy przytulną atmosferę w ogrodzie. Do uprawy w doniczkach używaj nisko rosnących dalii. Dalie można uprawiać w ten sposób jako rośliny doniczkowe, a także jako rośliny doniczkowe do dekoracji tarasów i patio.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023