Garden Blog

Jak prawidłowo przechowywać mieczyki i dalie zimą

Mieczyki to dumne piękności o wąskich liściach i eleganckich kwiatach w kształcie lejka, które znajdują się w formie kolca na smukłej łodydze. Są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Dalie to bujne, jasne i spektakularne rośliny, które fascynują, zachwycają i urzekają swoimi wspaniałymi płatkami w kształcie języka. Pomimo tego, że zarówno te, jak i inne kwiaty wymagają specjalnych warunków przechowywania w zimnych porach roku, są szalenie kochane przez ogrodników.

Są oni gotowi poświęcić swój czas dla piękna, które pojawi się przed ich oczami w nadchodzącym roku. Nawet życie w mieszkaniach z dala od wiosek nie powstrzymuje hodowców kwiatów. Jak prawidłowo przechowywać mieczyki i dalie zimą, aby nie stracić cennych odmian cebulek i bulw? Co warto wiedzieć o tych ciepłolubnych roślinach? Jakie są dostępne metody przechowywania? Jak zapobiegać rozwojowi chorób grzybiczych?

 

Mieczyk i dalia: wykop w samą porę

Dalie i mieczyki to rośliny ciepłolubne, dla których temperatura otoczenia w okresie spoczynku powinna wynosić odpowiednio + 3 - + 6°C i + 3 - + 8°C. Dość surowe warunki strefy klimatu umiarkowanego nie pozwalają na pozostawienie tak delikatnych bulw i cebul na zimę w glebie. Nawet jeśli są dobrze ściółkowane, najprawdopodobniej umrą, ponieważ zimna pora roku rzadko jest bez mrozu. I dlatego uprawa mieczyków i dalii wymaga kopania na zimę. Kiedy wykopać gladiole? Optymalnie jest to zrobić pod koniec września, na początku października. Nie używaj do tego celu wideł ani innych ostrych narzędzi, najlepsza jest łopata. Aby wykluczyć możliwość uszkodzenia, musisz wycofać się z rośliny o 20 cm.

Jak przechowywać mieczyki przez zimę

Aby wszystkie cebulki mieczyków pomyślnie zimowały, konieczne jest:

 

  1. Oczyść materiał sadzeniowy z pokrywających go łusek, usuń wszystkie korzenie, a także usuń uszkodzone cebule.
  2. Zdezynfekuj materiał do sadzenia. Najmniejsza oznaka choroby powinna ostrzec. Niewątpliwie takie cebulki należy bezlitośnie wyrzucać. W razie potrzeby wybrany materiał można wyprać, a następnie dezynfekować przez 20 minut w słabym roztworze nadmanganianu potasu (nadmanganianu) lub fundazolu.
  3. Cebulki pozostawia się do wyschnięcia w suchym, ale niezbyt gorącym miejscu (garaż, nieogrzewany wiatrołap, strych). Po 2-3 tygodniach cebule mieczyków będą gotowe do przechowywania.

 

Następnie cebule są wysyłane do zimowania w jeden z odpowiednich sposobów:

 

  • jeśli możliwe jest przechowywanie cebul w piwnicy, umieść je w otwartym pudełku, wstępnie oddzielonym według odmian i zawiniętym w torby z gazetami lub torby z tkaniny. Aby materiał do sadzenia nie wysychał, dobrze jest postawić obok niego wiadro z wodą, aby utrzymać wilgotność;
  • mieczyki można również przechowywać w parafinie. Nie jest to takie trudne zadanie, nawet początkujący mogą z powodzeniem sobie z nim poradzić. Parafina jest podgrzewana w łaźni wodnej. Następnie musisz bardzo szybko zanurzyć cebulkę z jednej strony, pozwolić nadmiarowi masy spłynąć, a następnie z drugiej. Jeśli warstwa jest bardzo gruba, warto jeszcze trochę podgrzać parafinę. Lepiej zanurzyć bardzo małe cebule w łyżce. Po utworzeniu cienkiej warstwy materiał do sadzenia należy wysłać do papierowej torby, a następnie na dolną półkę lodówki, izolowaną loggię lub piwnicę.

 

Jak przechować dalie zimą prawidłowo

Łodygi dalii należy ciąć na wysokości 10 cm od ziemi. Kiedy wykopać dalie? Lepiej jest kopać dalie w ogrodzie przy suchej pogodzie. Glebę z bulwy należy dobrze oczyścić tępym przedmiotem, a pozostałości zmieść szczotką. Następnie dzielimy wykopany krzak na kilka części. Jeśli bulwy są zbyt duże, można odciąć połowę końca. Nie martw się, na wiosnę wzdłuż krawędzi cięcia wyrosną nowe korzenie. Następnie bulwy należy suszyć przez 1-2 dni w suchym pomieszczeniu. Pilnuj temperatury – nie powinna być zbyt wysoka (miejsce w pobliżu urządzeń grzewczych zdecydowanie się nie nadaje). Podczas kopania w deszczową pogodę okres suszenia można wydłużyć, ale nie należy dopuścić do wyschnięcia materiału sadzeniowego. Jeśli bulwy nadal są pomarszczone, zawiń je w wilgotną gazetę i pozostaw na kilka godzin w chłodnym pomieszczeniu. Następnie można je parafinować i przechowywać w lodówce lub włożyć do pudełka, posypać trocinami lub piaskiem z wermikulitem (tylko wierzchołki powinny pozostać na powierzchni), a następnie bulwy można wysłać do przechowywania w piwnic. Nigdy nie kładź sadzonki dalii na ziemniakach, ponieważ wysysają wodę. Jeśli nadal musisz przechowywać bulwy w pokoju, wybierz dla nich najchłodniejsze miejsce (w pobliżu rury z zimną wodą lub drzwi balkonowych).

I w końcu

Kilka razy w miesiącu należy obowiązkowo sprawdzać stan cebul mieczyków i bulw dalii. Pamiętaj, że podwyższona temperatura lub wilgotność powietrza może wyprowadzić materiał sadzeniowy ze spoczynku, co skutkuje przedwczesnym kiełkowaniem. Ale nawet jeśli tak się stanie, nie jest konieczne sadzenie go w podłożu. Lepiej po prostu umieścić go w suchym, ciepłym miejscu z rozproszonym oświetleniem. Na miesiąc przed sadzeniem lepiej usunąć wszystkie kiełki przekraczające 7 cm (inne wykiełkują). Sadzenie w otwartym terenie powinno odbywać się dopiero po ustąpieniu zagrożenia mrozem.

.

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023