Garden Blog

Sadzenie cebulek tulipanów wiosną - różnice w cechach

Cebulki tulipanów to najpopularniejsza kategoria wiosennych roślin cebulowych. Tak, uchylamy rąbka tajemnicy handlowej. Dlatego pytania dotyczące sadzenia tulipanów od początkujących ogrodników są zawsze liczne.

Kiedy lepiej sadzić tulipany wiosną czy jesienią? Jesienią.

Jednak temat sadzenia wiosennego jest szczególnie interesujący dla początkujących w uprawie tulipanów. Wiosną bazary, witryny handlowe - pełne propozycji sprzedaży cebulek. A profesjonalne sklepy internetowe w tym czasie zazwyczaj nie oferują na sprzedaż jesiennego asortymentu roślin cebulowych.

Czy można więc sadzić tulipany wiosną w otwartym terenie? Jaki jest właściwy sposób? A może lepiej posadzić je wiosną w doniczkach, aby się ukorzeniły?

Doświadczeni hodowcy kwiatów wiedzą, że aby tulipany zakwitły w kwietniu, cebulki sadzi się jesienią. W okresie jesienno-zimowym cebulki zakorzeniają się, nabierają siły i zakwitną następnej wiosny.

Jak prawidłowo sadzić cebulki jesienią - przeczytaj nasz blog.

Jednak jeśli myślisz o sadzeniu tulipanów wiosną, a może po prostu nie miałeś czasu na sadzenie ich zimą, możesz to zrobić wiosną. Oczywiście będziesz musiał ciężko pracować. Czy posadzone wiosną tulipany zakwitną? Tak, i to jest bonus! Rośliny zakwitną później niż w przypadku sadzenia ich jesienią. Tulipany pojawią się na rabatach w czasie, gdy inne rośliny zakończą kwitnienie. Dzięki temu Twój ogród będzie dłużej rozświetlony wiosennymi kwiatami.

Kiedy sadzić tulipany wiosną?

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, że tulipany zakwitną później niż zwykle, przejdźmy do sadzenia. Czas sadzenia cebulek zależy od pogody. Gdy nadejdzie mniej lub bardziej stabilne ciepło, a ziemia nagrzeje się do co najmniej +10°C na głębokość 9-10 cm, weź cebulki i idź do ogrodu. Należy pamiętać, że odmiany o późnym terminie kwitnienia można sadzić do końca maja. Przetrwają normalnie, zakwitną w czerwcu, przejdą okres spoczynku później, a następnej wiosny - kwitnienie rozpocznie się w zwykłych terminach dla cech odmiany.

Jeśli cebulki wykiełkowały zbyt wcześnie - co można zrobić?

Jeśli Twoje cebulki wykiełkowały i nie możesz poczekać, aż będzie wystarczająco ciepło, aby posadzić je w otwartym terenie, istnieje wyjście. Wystarczy posadzić je w doniczkach, pojemnikach, dowolnych pojemnikach z otworami drenażowymi o głębokości 15-20 cm. Następnie wystarczy posadzić je w ogrodzie wraz z bryłą ziemi.

Ważne: jeśli cebulki tulipanów zaczęły już rosnąć, często nie jest możliwe spowolnienie ich wzrostu w żaden znaczący sposób. Wzrost rozpoczyna się pod wpływem wielu czynników. Na przykład, nawet jeśli temperatura jest niska, a wilgotność wysoka, tulipany zaczną kiełkować, tylko zimno ich nie zatrzyma. W domu trudno jest stworzyć optymalne warunki do długotrwałego przechowywania cebulek. Dlatego, jeśli rozpoczął się wzrost - lepiej jest sadzić je, jeśli nie w ogrodzie, to w pojemnikach.

Wiosenne pędzenie cebulek

Nie jest to najlepszy sposób na zachowanie cebulek. Jest to również opcja, jeśli sadzisz je w stałym miejscu na wiosnę - z jakiegoś powodu nie działa. Metoda ta jest stosowana w celu uzyskania wczesnych kwiatów do bukietów.

Pędzemie można przeprowadzić zarówno w szklarni, jak i po prostu w doniczkach na domowym parapecie. Przygotuj pojemniki o głębokości 15-20 cm, wypełnij lekkim podłożem o dużej wilgotności, nie zapomnij zapewnić dobrego drenażu. Jeśli dojdzie do stagnacji wody - nie da się uniknąć chorób.

Ważne: jak tylko pogoda na to pozwoli - przesadzić rośliny do ziemi. Im wcześniej, tym lepiej. Ostrożnie usuń kępę ziemi, starając się jej nie uszkodzić.

Przygotowanie cebulek tulipanów do sadzenia

Wiosną, przed sadzeniem, cebulki wymagają dodatkowego przygotowania. Jeśli były przechowywane w normalnych warunkach domowych, należy je utwardzić, aby zmniejszyć stres związany z sadzeniem w zimnej glebie. W tym celu wystarczy umieścić je w lodówce na 1-2 dni, w papierowej lub materiałowej torbie. Upewnij się, że cebulki są zdrowe, bez zgnilizny lub uszkodzeń. Jeśli są - usuń je, możesz spróbować wyciąć uszkodzone obszary i przetrzeć je na przykład węglem aktywnym, ale nadal - sadzić takie cebulki oddzielnie od zdrowych.

Jeśli kupiłeś cebulki w specjalistycznym sklepie internetowym, nie ma potrzeby dodatkowego leczenia chorób. Profesjonaliści zrobili już wszystko za Ciebie. Po prostu zacznij sadzić.

Jeśli kupiłeś tulipany od amatorów - tak, musisz zapobiegać chorobom. Po co ci czyjeś choroby w ogrodzie? W tym celu należy stosować zaprawy i fungicydy zgodnie z instrukcją. Nie, takie amatorskie metody jak mangan i nadtlenek - nie używaj. Istnieje ryzyko uszkodzenia cebulek i pędów.

Przygotowanie miejsca do sadzenia wiosną

Miejsce powinno być dobrze oświetlone, wolne od stojącej wody i śniegu, dobrze ogrzane, co jest szczególnie ważne w przypadku sadzenia wiosennego. Gleba powinna być lekka, luźna, wchłaniająca wilgoć i dobrze osuszona. Upewnij się, że woda z wiosennych roztopów i opadów deszczu nie stagnuje w miejscu sadzenia. W razie potrzeby należy dodać piasek i utworzyć podwyższone grządki.

Jaki jest właściwy sposób sadzenia tulipanów wiosną?

Na jakiej głębokości sadzić tulipany wiosną? Tutaj wszystko jest jak zwykle. Cebula jest zakopana na głębokości 3 razy większej niż jej wysokość.

Ważne: należy wyraźnie przestrzegać tego wymogu. Jeśli posadzisz je zbyt głęboko - będą zimne, a wzrost spowolni, mogą po prostu zgnić z zimna i nadmiernego podlewania z powodu warunków pogodowych. Jeśli zbyt płytko - wyskoczą zbyt wcześnie w wiosennym słońcu i wyschną, ponieważ nie zdążyły się wystarczająco dobrze ukorzenić.

Czy mogę przesadzić tulipany wiosną? Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz przesadzić tulipany do ogrodu wiosną, postaraj się zminimalizować urazy. Wszelkie kłopoty wpłyną na rozmiar i zdrowie cebulki, a przynajmniej na następne kwitnienie. Dlatego należy wcześniej podlać rośliny, wykopać je z dobrą bryłą ziemi i ostrożnie przesadzić do nowego dołka. Dobrze podlać i zacienić przez kilka dni, jeśli pogoda jest słoneczna i dość gorąca.

Pielęgnacja po wiosennym sadzeniu

Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie wilgotności gleby. Nasze wiosny mogą być zbyt gorące na wiosenne sadzenie. Cebulki rosną w górę szybciej niż rozwijają system korzeniowy. Są to cechy charakterystyczne sadzenia wiosennego. Dlatego nie należy dopuszczać do wysychania, regularnie podlewać umiarkowanie, aby gleba była umiarkowanie wilgotna. Ważne jest, aby woda nie dostała się na liście, aby nie doszło do oparzeń słonecznych. Podczas sadzenia lepiej nie dać się ponieść nawozom azotowym. Możesz zrobić nawóz i podczas sadzenia, ale tylko tak, aby granulki nie dostały się na liście.

Kolejny ważny punkt. Ogólnie rzecz biorąc. Po wiosennym sadzeniu tulipana lepiej w ogóle nie kwitnąć, usunąć szypułkę. Jednak większość amatorów oczywiście tego nie zrobi. Dlatego, gdy tylko podziwiasz kwitnienie, upewnij się, że twoje tulipany zakwitły zgodnie z podanymi cechami, zanotuj, gdzie jakie odmiany - usuń skrzynkę nasienną. Nie można dopuścić do tego, aby cebulka straciła siłę na tworzenie nasion. Jeśli, oczywiście, chcesz mieć piękne i silne tulipany w przyszłym sezonie.

Po kwitnieniu - zastosować nawóz potasowo-fosforowy, wszystkie kompleksy nawozów mineralnych zalecane do nawożenia jesiennego. Pamiętaj, aby kontynuować pielenie, podlewanie, delikatnie poluzować. Tak, tulipany bez kwiatów nie są tak piękne, ich liście stopniowo żółkną i będzie to trwało do połowy lata i później. Jednak bardzo ważne jest, aby po wiosennym sadzeniu pozwolić cebulce przejść przez wszystkie cykle jej naturalnego rozwoju. Nie należy przycinać liści i łodyg przed ich samoistnym obumarciem. Tak, wiosenne sadzenie tulipanów wymaga szczególnej uwagi dla roślin. O ile, oczywiście, ważne jest, aby mieć dobre tulipany.

Czy muszę wykopywać tulipany jesienią po wiosennym sadzeniu? Nie, nie trzeba. Wystarczy zostawić je w spokoju do następnego sezonu.

Choroby i szkodniki

Po wiosennym sadzeniu tulipany mogą być szczególnie podatne na szkodniki i choroby. Nie czekaj więc na pojawienie się problemów, lecz zadbaj o profilaktykę. Teraz już rozumiesz, dlaczego sadzenie jesienią jest lepsze niż sadzenie wiosną? I dlaczego profesjonaliści nie oferują cebulek tulipanów w ofercie wiosennej? Dla nich ważne jest, aby wszystko rosło i kwitło bez problemów.

Jakie choroby najczęściej atakują tulipany po wiosennym sadzeniu? Różne rodzaje zgnilizny atakują cebulki, a na liściach mogą pojawić się żółte plamy. Należy pamiętać, że wiosenne sadzenie jest wyjątkowe. Więc zrób swoje zabiegi. Zastosuj nawozy potasowo-fosforowe, wzmocnią one zarówno cebulki, jak i zielone części tulipanów.

Po wiosennym sadzeniu tulipany są szczególnie podatne na choroby wirusowe. Im zdrowsze, bardziej zadbane i silniejsze rośliny - tym mniejsze ryzyko. Należy zwracać uwagę na nietypowe zmiany koloru kwiatów na liściach. Chore rośliny należy natychmiast usuwać przy pierwszych oznakach infekcji. Wirusy nie są uleczalne i szybko się rozprzestrzeniają.

Ważne: myj i dezynfekuj sekatory, noże, nożyce ogrodowe - po każdym cięciu. Wirus przenosi się z soków chorych roślin na zdrowe. Po raz kolejny przypominamy, że wirus jest również przenoszony przez szkodniki, również poprzez soki. Dlatego należy regularnie spryskiwać tulipany przed szkodnikami przez cały sezon. Lilie są również dotknięte chorobami wirusowymi, dlatego należy unikać sadzenia tulipanów obok lilii lub na obszarach bezpośrednio po liliach.

Należy również chronić tulipany przed gryzoniami.

Bardzo wygodne jest używanie specjalnych koszy ogrodowych do sadzenia. Cebulki w tym przypadku nie giną w ziemi, można je szybko i wygodnie posadzić i wykopać jesienią. Oszczędza to wiele wysiłku i czasu ogrodnika.

Jak pięknie sadzić tulipany

Przypomnijmy, że po wiosennym sadzeniu tulipany zakwitną później niż zwykle. Daje to możliwość tworzenia niezwykłych kompozycji z innymi roślinami.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023