Garden Blog

Jesienne sadzenie kwiatów cebulowych w ogrodzie

Kwiaty cebulowe w ogrodzie sadzi się jesienią. Październik, a nawet początek listopada to najlepszy czas na tworzenie pięknych kompozycji kwiatowych, które będą nas zachwycać od wczesnej wiosny do połowy lata, a nawet jesienią.

Tulipany, narcyzy, czosnek ozdobny, krokusy, hiacynty, irysy cebulowe, szachownica- bezpretensjonalne i niezwykle jasne wiosenne kwiaty. Lilie - będą luksusową ozdobą ogrodu latem. A egzotyczny colchicum, jeśli posadzisz go pod koniec września - na początku października, może zakwitnąć jesienią, w pierwszych dniach listopada. Jego lejkowate kwiaty będą zdobić ogród aż do opadów śniegu. Początek października to najlepszy czas na uzupełnienie kolekcji kwiatów cebulowych, które są już jak najbardziej gotowe do jesiennego sadzenia. Tulipany, żonkile, hiacynty, lilie i inne cebulki ogrodowe są w tym czasie najlepszej jakości.

Podczas jesiennych prac w ogrodzie mamy więcej czasu na sadzenie roślin cebulowych niż wiosną, która jest zwykle bardziej pracowita dla ogrodników. Jesienią sadzenie roślin cebulowych staje się procesem twórczym. Cisza i spokój jesieni daje nam możliwość i czas na przemyślenie i skomponowanie najlepszych kompozycji kwiatowych. Zimowe sadzenie roślin cebulowych jest gwarancją wiosennego zapachu i jasnej różnorodności ogrodu. W końcu, jeśli pachnące hiacynty, wykwintne żonkile, dumne tulipany, delikatne krokusy są już posadzone w ogrodzie, wiosna nadejdzie szybciej. I to jest pewne!

Jakie kwiaty cebulowe lepiej sadzić jesienią, jak tworzyć piękne kompozycje i jak to zrobić łatwo i prosto?

Jak sadzić cebulki tulipanów, hiacyntów, krokusów, lilii i innych kwiatów cebulowych? Ogólne zasady i zalecenia:

1. Przygotuj cebulki do sadzenia. Sprawdź cebulki przed sadzeniem, usuń wszelkie uszkodzone obszary. Potraktuj cebulki fungicydem, na przykład Fundazolem. Wygodne jest użycie gotowego do użycia preparatu przeciwko chorobom i zgniliźnie.

2. Głębokość sadzenia wynosi 3 wysokości cebul, zasada ta dotyczy większości cebul.

3. Odległość między roślinami podczas sadzenia roślin cebulowych. Cebulki umieszcza się w odległości 5 cm - 10 cm dla małych roślin cebulowych. Duże cebulki tulipanów, żonkili, hiacyntów - w odległości 20 cm. Lilie - w odległości 30 cm.

4. Miejsce sadzenia. Należy pamiętać, że rośliny cebulowe zaczynają rosnąć, gdy większość drzew nawet nie zaczęła kwitnąć. A ich kwitnienie w większości przypadków następuje w czasie, gdy korony jeszcze w pełni nie rozkwitły. Dlatego przy wyborze miejsca należy preferować miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru, które jako pierwsze nagrzewają się w ogrodzie. Cebulki można sadzić po południowej stronie koron drzew i krzewów, budynków i ogrodzeń, w skalniakach i alpejskich wzgórzach.

5. Najlepsze gleby to gleby lekkie, żyzne, bez stagnującej wody i wód gruntowych. Cebulki kwiatowe dobrze rosną w żyznej glebie uprawnej, ale z reguły są mało wymagające. Unikaj miejsc, w których woda stagnuje lub wody gruntowe znajdują się blisko powierzchni. W przypadku ciężkich gleb gliniastych lub gęstych czarnoziemów należy wymieszać glebę z piaskiem w miejscu sadzenia. Na dnie otworów do sadzenia należy utworzyć warstwę drenażową - drobny żwir, keramzyt lub inny materiał.

6. Najpóźniejszy czas na sadzenie cebulek to 3 tygodnie przed nadejściem stabilnych mrozów, kiedy temperatura jest już prawie cały czas poniżej zera. Na obszarze przeznaczonym do jesiennego sadzenia wiosennych roślin cebulowych należy usunąć wierzchnią warstwę gleby. Jeśli gleba jest gęsta, na dno należy wsypać piasek lub drobny żwir. Należy unikać stagnacji wody. Jeśli gleba jest luźna i lekka, dodatkowy drenaż nie jest potrzebny. Rozłóż cebulki w miejscu sadzenia i lekko dociśnij je do ziemi. Przykryj cebulki ziemią ogrodową, możesz dodać torf. Ściółkuj miejsca sadzenia opadłymi liśćmi i oznacz je kołkami, aby przypadkowo nie uszkodzić cebulek podczas pielęgnacji pobliskich roślin.

KLUCZOWY PUNKT. Nie spiesz się z sadzeniem, gdy tylko nadejdzie 1 września, kieruj się pogodą w swoim regionie. Ważne jest, aby system korzeniowy cebulki miał czas rozwinąć się przed mrozem (zajmuje to około 2 tygodni), a część nadziemna nie pojawiła się nad powierzchnią gleby. Dlatego sadzenie rozpoczyna się, gdy temperatura powietrza spada do 9-10°C i pada deszcz.

7. Nawożenie pogłówne. Nie należy stosować świeżego lub częściowo zgniłego obornika pod rośliny cebulowe. Cebulki mogą zachorować i umrzeć.

Kwiaty cebulowe w ogrodzie można uprawiać zarówno jako rośliny jednoroczne, jak i byliny. W pierwszym przypadku cebulki wykopuje się i suszy każdego lata, a następnie sadzi ponownie jesienią. Alternatywnie można pozostawić cebulki nietknięte przez kilka lat. Jeśli nie wykopiesz cebulek kwiatowych i pozostawisz je na zimę, zakwitną następnej wiosny. Z czasem główne właściwości odmianowe zostaną utracone, dlatego co 3-4 lata lepiej jest odnawiać kolekcję ulubionych kwiatów nowymi odmianami.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Drobne kwiaty cebulowe (szafirki, krokus, cebulice chionodoxa). Małe rośliny cebulowe, takie jak krokusy, szafirki, śnieżniki, przebiśniegi sadzi się od końca września do końca listopada. Ich cebulki są tak drobne i wdzięczne jak same rośliny. Najbardziej wyraziście wyglądają w nasadzeniach grupowych po kilkadziesiąt roślin. Jednak uwierz mi, nawet jeden pierwszy kwitnący krokus sprawi ci nie mniej przyjemności niż najbardziej luksusowy letni kwietnik.

Cebulki lilii, tulipanów, żonkili, cebulek ozdobnych, hiacyntów, fritillarii. Żonkile, tulipany, lilie, hiacynty, czosnek ozdobny, których cebulki są dość duże, można sadzić od października do listopada.

Cebule tych roślin potrzebują czasu, aby dobrze się ukorzenić, a ich system korzeniowy powinien mieć wystarczająco dużo czasu na uformowanie się przed nadejściem stabilnych mrozów. Ważne jest jednak, aby ich część nadziemna nie zaczęła rosnąć. Zorientuj się na pogodę, teraz jesień w Polsce jest częściej ciepła i długa, a przymrozki przychodzą dopiero wraz z nadejściem zimy. Najlepszy czas na sadzenie cebulek - 3-4 tygodnie przed ustabilizowaniem się temperatury poniżej zera stopni Celsjusza.

Cechy uprawy najpopularniejszych rodzajów kwiatów cebulowych

Tulipany. To jedne z najpopularniejszych cebulowych roślin ogrodowych. Kolekcja cebulek tulipanów zadziwia różnorodnością gatunków, odmian i form kolorystycznych. Rośliny te są bezpretensjonalne i nie wymagają specjalnych warunków. O różnorodności gatunków, nazwach odmian i opisach można dowiedzieć się z artykułu Międzynarodowa klasyfikacja tulipanów. Sadzić tulipany jesienią najlepiej w okresie od października do listopada.

Lilie. Do sadzenia lilii jesienią należy wybierać miejsca słoneczne lub półcieniste z dobrze nawożoną luźną glebą. Istnieje wiele gatunków i odmian lilii, cebulki lilii różnych gatunków i odmian mogą się różnić, możesz zapoznać się z ich różnorodnością i wybrać najbardziej odpowiedni dla swojego ogrodu, czytając nasze zalecenia. Cebulki powinny być dobrej jakości, gęste, niekiełkujące. Jeśli podczas przechowywania w domu pojawi się kiełek - odetnij go i posadź cebulkę kilka centymetrów głębiej niż zwykle.

Czosnek ozdobny to ozdobne cebule olbrzymie. Cebule ozdobne stają się coraz bardziej popularną rośliną w naszych ogrodach. Oprócz bujnego kulistego kwiatostanu i szmaragdowej rozety liści na wiosnę, alium  - dobrze prezentuje się w zimowych suchych bukietach. Po kwitnieniu można wysuszyć kwiatostan i wykorzystać go w fito-kompozycjach w domu.

Hiacynty. Hiacynty to delikatnie zabarwione kwiaty o wspaniałym zapachu. Cebulki hiacyntów lepiej sadzić jesienią, na miesiąc przed nadejściem chłodów, aby dobrze się ukorzeniły.

Szafirki lub muscari. Cebulki muscari są małe i można je kupić całkiem niedrogo. Sadzenie i pielęgnacja muscari jest bardzo prosta. Dobrze rosną na otwartych przestrzeniach i w luźnej glebie.

Szachownica lub fritillaria. Cebulki szachownicy są dumą naszej kolekcji. Szczególnie piękne i niezwykłe są cebulki fritilarii. Czasami są nawet mylone z liliami. Sadzenie i pielęgnacja fitillarii jest równie prosta, jak w przypadku innych roślin cebulowych.

Krokusy. Krokusy to małe rośliny cebulowe. Potrzebują lekkiej, uprawnej gleby i dobrze oświetlonego miejsca. Krokusy kwitną wczesną wiosną, jako jedne z pierwszych. Ich delikatne, ładne kwiaty wyglądają spod śniegu. Cebulki krokusów rosną szybko i można je przesadzać co 2-3 lata.

Jesienne sadzenie różnych rodzajów roślin cebulowych wiąże się z kilkoma ogólnymi zasadami, których przestrzeganie sprawi, że wiosną Twój ogród odwdzięczy Ci się wczesnym i bujnym kwitnieniem.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023