Garden Blog

Ranunculus lub Jaskier – kwiaty z wdziękiem i delikatnością: sadzenie i pielęgnacja

Ranunculus (jaskier) to kwiat tak niesamowity i pełen wdzięku, ozdobny i bezpretensjonalny, że hodowanie go to sama przyjemność. Kwiat Jaskier – bujny, jakby pochodził z pasterskich płócien mistrzów epoki baroku – doskonale nadaje się zarówno do sadzenia w otwartym terenie, jak i do uprawy w domu.

Ranunculus lub jaskier to rodzaj roślin, zwykle wieloletnich, należących do rodziny jaskrowatych. Ta grupa roślin jest bardzo zróżnicowana, obejmuje: jaskier wodny, jaskier ogrodowy, jaskier gorzki, jaskier trujący, jaskier polny. Jaskier azjatycki (łac. Ranunculus asiaticus) jest najbardziej ulubionym rodzajem wśród hodowców kwiatów i kwiaciarni, który stał się głównym w wyborze nowoczesnych odmian. Jaskry ogrodowe są roślinami wieloletnimi, dość niskimi – 30–50 cm. Łodyga jest prosta lub lekko rozgałęziona. Liście są trójdzielne, silnie owłosione. Kwiaty Ranunculus pojawiają się na szypułkach w małych lub pojedynczych kwiatostanach. Średnica kwiatów ranunculus wynosi od 3 cm do 10 cm w niektórych odmianach. Kolor kwiatów to szeroka paleta odcieni, od śnieżnobiałego do ciemnoczerwonego. Istnieją odmiany jaskrów o monochromatycznej kolorystyce, dwukolorowe, z obwódką. Kwiaty jaskra nowoczesnych odmian są pełne lub półpełne, tworząc piękne pąki z lekko zakrzywionymi płatkami.

Bulwy/cebulki jaskra

Jak wygląda jaskier? Bulwy ranunculus wyglądają bardzo interesująco i niecodziennie. Wyglądają jak dłoń z zamkniętymi opuszkami palców lub maleńka bulwa dalii.

W otwartym terenie ranunculus kwitnie od maja do wczesnej jesieni. Jaskier w donicy zaczyna kwitnąć jeszcze wcześniej. Ranunculus zacznie kwitnąć 2-3 miesiące po posadzeniu. Pąki pojawiają się sekwencyjnie, więc roślina ranunculus kwitnie prawie przez całe lato. Więcej o tym, jak hodować jaskry w domu, przeczytasz w naszym artykule – Ranunculus lub jaskier – sadzenie i pielęgnacja w domu, wyhodowanie z nasion. W otwartym terenie cebulki Ranunculus rzadko dobrze znoszą zimę. W przeciwnym razie jaskry są bezpretensjonalne w uprawie. 

Uprawa jaskrów

Kiedy sadzić jaskry. Kiedy bulwy ranunculus są sadzone w otwartym terenie, określają głębokość ocieplenia gleby na wiosnę. Gdy temperatura gleby wynosi co najmniej +10 ⁰С i nie ma zagrożenia powtarzającymi się przymrozkami, można sadzić cebulki jaskrów.

Przygotowanie bulw do sadzenia. Sadzenie jaskrów wymaga prac przygotowawczych. Przed sadzeniem bulwy, które wyschły podczas przechowywania w zimie, należy nasycić wilgocią:

 • Zalecamy przechowywanie bulw ranunculus w roztworze, który jest naturalnym biostymulatorem, który pomoże szybko się zakorzenić i przyspieszyć kiełkowanie.
 • Umieść bulwy na wilgotnej szmatce, gąbce lub wilgotnym mchu. Lepiej nie przykrywać ich warstwą wody.
 • Dodaj do wody lek zapobiegający chorobom, na przykład: Fundazol.
 • Po 8-10 godzinach bulwy staną się zauważalnie grubsze, co oznacza, że ​​są żywe i gotowe do kiełkowania.
 • Bulwy, które nie zmieniły wyglądu po namoczeniu, są niestety zepsute i nie należy ich sadzić.
 • Bądź ostrożny i delikatny z bulwami ranunculus, są dość delikatne.

Jak sadzić jaskier do gruntu. Sadzonki jaskrów sadzi się w lekkiej, wilgotnej i przepuszczalnej dla powietrza glebie z dobrym drenażem. Jaskry sadzi się tak, aby szyjka korzeniowa znajdowała się 3-5 cm poniżej poziomu gleby. Przygotuj dół do sadzenia, na głębokości 15 cm - 20 cm, umieść warstwę drenażową, aby wykluczyć stagnację wody, odpowiedni jest piasek lub drobny żwir. Sadzić bulwy ranunculus na głębokość 7–8 cm, bulwami w dół. Odległość między roślinami to 10–15 cm. Jeśli zgodnie z prognozą można spodziewać się znacznego ochłodzenia, należy przykryć sadzenie agrofibrą.

Podlewanie jaskrów. Właściwe podlewanie jest ważnym elementem pielęgnacji ranunculusów. Jak prawidłowo podlewać rośliny:

 • podlewanie powinno być regularne i umiarkowane;
 • używaj miękkiej wody, wody z kranu - odstaw na jeden dzień;
 • woda nie powinna być zimna, w przeciwnym razie roślina może zachorować, podlewaj rośliny wodą o temperaturze pokojowej.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy jaskrów: gleba, wymagania oświetleniowe

W przypadku ranunculus odpowiednia jest lekka, luźna, zatrzymująca wilgoć i przepuszczająca powietrze neutralna gleba. Ciężkie gliny nie są odpowiednie, przed sadzeniem dodaj piasek, kompost ogrodowy i warstwę drenażową na dno otworu do sadzenia, wykonaj podwyższone grządki. Przed sadzeniem, w celu zapobiegania chorobom, polej glebę roztworem fungicydu, zalecamy Fundazol. Aby ranunculus obficie kwitł i składał nowe i nowe pąki, stosuj złożone nawozy, polecamy nasze nawozy. Idealnym miejscem do sadzenia ranunculus są dobrze oświetlone obszary w strefie lekkiego półmroku. Rośliny dobrze czują się na otwartym, nasłonecznionym terenie, ale trzeba uważniej monitorować wilgotność gleby, zapobiegając jej wysychaniu.

Jaskry w ogrodzie – pielęgnacja

Główne elementy pielęgnacji. Odchwaszczanie i spulchnianie, podlewanie, nawożenie. Regularnie odcinaj przekwitłe kwiaty, to pobudzi tworzenie nowych pąków. Po ulewnych deszczach poluzuj glebę, aby bulwy oddychały i nie gniły od nadmiernej wilgoci. Ważne: ranunculus źle znosi przeszczep. Dlatego natychmiast posadź roślinę w stałym miejscu. Jeśli nie zdecydowałeś się na miejsce sadzenia - wyhoduj ranunculus w pojemniku i doniczce. Później możesz przenieść roślinę na otwarty teren bez naruszania korzeni.

Górny opatrunek ranunculus w otwartym terenie. Górny opatrunek jest ważny dla zdrowia i bujnego kwitnienia ranunculus. Nakarm rośliny kompletnym nawozem mineralnym z pierwiastkami śladowymi raz na dwa do trzech tygodni, użyj naszego nawozu. Ważne dla jaskrów jest nawożenia materią organiczną, ale umiarkowane, nie dopuszczać do nadmiaru. Alternatywne nawozy organiczne i mineralne. Do roślin ozdobnych i kwiatowych stosować nawóz biohumus.

Przygotowanie na zimę. Ranunculus nie zawsze zimuje na otwartym terenie. Najniższa temperatura, jaką może wytrzymać jaskier, wynosi nie więcej niż -7 ⁰С. Na zimę bulwy ranunculus należy wykopać i przechowywać w papierowych torebkach, mokrych trocinach lub piasku do wiosny w temperaturze około +5 ⁰С.

Kiedy kopać jaskier:

 • bulwy wykopuje się jesienią przed nadejściem zimnej pogody;
 • jeśli górna część rośliny uschła i wyschła, bulwy można wykopać bez czekania na jesienne ochłodzenie.

Pozostała górna część rośliny jest odcinana, bulwy są starannie suszone i przechowywane, po uprzednim potraktowaniu lekiem.

Zastosowanie jaskru, przydatne i interesujące informacje

Ranunculus albo jaskier ogrodowy to bardzo dekoracyjna roślina. Można go zasadzić na pierwszym planie ogrodów i obwódek. Świetnym pomysłem jest jaskier na balkon. Z kwiatów możesz tworzyć bujne, spektakularne rabaty. Grupowe nasadzenia jaskrów wyglądają spektakularnie i wyraziście. Możesz wybrać rośliny zgodnie ze schematem kolorów, na przykład: od jasnych kolorów do ciemnych lub posadzić wesołą pstrokatą mieszankę. Nasz sklep ogrodniczy Garden Number One oferuje jaskier różowy, jaskier żółty oraz inne kolory. Dobrymi towarzyszami jaskru będą zawilce, łubin i ageratum.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023