Garden Blog

Niesamowity paciorecznik: sadzenie i pielęgnacja

Kanna (lub paciorecznik) to wyjątkowy rodzaj bylin z rodziny paciorecznikowatych (łac. Cannaceae). Kanna to wyjątkowa roślina. Jej kwiaty wyglądają jak egzotyczne storczyki i jednocześnie dumne mieczyki. Liście są duże, bujne i przypominają liść bananowca. Podczas uprawy należy wziąć pod uwagę tylko dwa punkty: paciorecznik nie zimuje  na otwartym polu, a ich uprawa nie jest trudniejsza niż dalie. Jeśli sobie z nimi poradzisz, możesz uprawiać kanny bez większych problemów.

Kanna jest pełna zalet: nie jest podatna na choroby, kwitnie bardzo długo, od czerwca do samych mrozów, ma eleganckie, bardzo ozdobne liście i kwiaty. Zwykle są to duże rośliny do 2-3 m wysokości, choć zdarzają się również odmiany karłowate do 30 cm wys. Liście są wydłużone eliptyczne, duże, mogą osiągać 80 cm długości i do 30 cm szerokości. Przed kwitnieniem roślina wygląda luksusowo. Kolor błyszczących liści może wahać się od odcieni zieleni do fioletu, może być monochromatyczny lub w kontrastowe paski.

Kanna ogrodowa ma bardzo oryginalny kwiat - asymetryczny, do 10 cm, zebrany w luźne kwiatostany. Różnorodność kolorów współczesnych odmian jest niesamowita: czerwona, różowa, żółta, nakrapiana, biała, z przejściami tonalnymi, dwukolorowa, z obwódką. Kanna ma duże kłącze, które rosną na szerokość. Najlepszym sposobem rozmnażania jest dzielenie kłącza. Uprawa z nasion jest trudna i często nieefektywna. Nasiona zwykle nie zachowują właściwości rośliny matecznej.

 

Paciorecznik - odmiany i rodzaje

Paciorecznik indyjski (Canna indica). Większość dzisiejszych odmian i mieszańców zawdzięcza swoje pochodzenie indyjskiej kannie. Zwykle nazywa się je - „kanną ogrodową”. Mieszańce tej grupy:

  • Crozi / francuska kanna. Gatunek ten jest raczej niski, od 60 cm do 1,2 m. Różnice: liście z lekkim białym nalotem, który może być zielony lub fioletowy. Kwitnienie występuje pod koniec czerwca - na początku lipca. Kwiatostany o długości do 25 cm - 30 cm, czerwono-karmazynowe. Jedna z najlepszych odmian kanny Pink President.
  • Paciorecznik storczykowy. Są to duże rośliny do 2 m wysokości. Kwiaty o wykwintnym kształcie, do 20 cm. Kwiatostany do 30 cm. Płatki - z falistymi krawędziami. Liście są ciemnozielone, czasem z purpurowym odcieniem.
  • Kanny Liściaste (drobne kwiaty). Są to bardzo duże rośliny do 3 m wysokości. Mają niesamowicie piękne liście w połączeniu zieleni i fioletu. Kwiaty są małe - do 6 cm.

Istnieje kilka grup w zależności od wysokości pędów:

  • Kanna karłowa - kwitną nieco wcześniej niż wysokie odmiany. Ich wzrost wynosi około 60 cm, w porównaniu z wysokimi odmianami, które mogą przekraczać wzrost człowieka, wyglądają jak karły. Nisko rosnące odmiany świetnie nadają się do małych ogrodów, nadają się na pierwszy i drugi plan mixborderów i klombów. A miłośnicy roślin doniczkowych będą mogli uprawiać je na balkonach, tworzyć spektakularne kompozycje na tarasach i patio. Jeśli jesienią przeniesiesz doniczki z roślinami karłowatymi do chłodnego, ale nie mroźnego pomieszczenia na co najmniej miesiąc, a następnie ustawisz doniczki w ogrodzie zimowym i zaczniesz powoli podlewać, zakwitną ponownie w okolicach grudnia-stycznia. Zwróć uwagę na odmiany Tropical Yellow, Queen Charlotte, Crimson Beauty itp.
  • Średnie - brane są pod uwagę odmiany o wysokości do 120-130 cm. Większość kłączy katalogu należy do tej kategorii. Można je również sadzić w dużych doniczkach, ale rosną nieco niżej niż te same odmiany w otwartym terenie. Odmiany En Avant, Firebird itp. staną się wyrazistymi akcentami w mixborderach, na tle klombów, u podnóża alpejskiego wzgórza.
  • Paciorecznik wysoki - są to odmiany, które mogą urosnąć do 200 cm wysokości. Są to duże rośliny, które najczęściej wykorzystywane są na rabatach w parkach i dużych ogrodach. Spośród nich możesz tworzyć sezonowe żywopłoty.

 Najkorzystniejsze warunki do uprawy

Rośliny są wymagające w stosunku do gleby. Potrzebują bogatej w substancje organiczne, lekkiej i wilgotnej gleby. Odłóż na pacioreczniki w swoim ogrodzie najbardziej nasłonecznione miejsca.

Warunki sadzenia pacioreczników w otwartym terenie. Porośnięte kłącza kanny sadzi się na zewnątrz w maju, kiedy minie zagrożenie mrozem.

Przygotowanie kłącza kanny do sadzenia na wiosnę. Kłącza można sadzić wiosną bez kiełkowania bezpośrednio na otwartym terenie, ale wtedy zakwitną bliżej jesieni.

Aby uzyskać wczesne kwitnienie - bulwy muszą wykiełkować. To całkiem proste. Kiełkowanie rozpoczyna się wczesną wiosną, od początku marca. Kłącza umieszcza się w małych doniczkach, z pożywną lekką mieszanką gleby, w temperaturze + 23 ° C - + 25 ° C. Podlewanie jest umiarkowane: nie zalewać ani nie przesuszać.

Jeśli już wyhodowałeś kanny i je uratowałeś, to przed kiełkowaniem podziel kłącza, pozostawiając na każdym 3-4 punkty wzrostu. Traktuj skaleczenia węglem drzewnym. Przed sadzeniem w otwartym terenie przez dziesięć dni rośliny są utwardzane: w ciepłą, spokojną pogodę są wynoszone na balkon lub umieszczane przy otwartym oknie, na początku na pół godziny lub godzinę, a spacery są stopniowo zwiększony. Aby poprawić ukorzenienie kłącza kanny, można trzymać bulwy przez kilka godzin w roztworze ukorzeniacza.

Sadzenie byliny w otwartym terenie lub kanny w donicach

Kiedy sadzić kanny w domu - porośnięte kłącza, posadzić w dużej doniczce o średnicy od 50 cm i umieścić w słonecznym miejscu. Cannes sadzi się na otwartym terenie, gdy nie ma już zagrożenia nocnymi przymrozkami.

Sadzenie bulw kanny w otwartym terenie

Dziurka do sadzenia jest przygotowana o wymiarach 50 cm na 50 cm. Dołek jest wypełniony glebą bardzo bogatą w materię organiczną. Pod glebę odżywczą na głębokość 60 cm można zastosować częściowo zgniły obornik, który posypuje się 20 cm ziemi. Niepodkiełkowane kłącza sadzi się na głębokość nie większą niż 6 cm - 8 cm. Porośnięte - bez pogłębiania szyjki korzenia. Odległość przy sadzeniu między roślinami: od 50 cm.

Uprawa pacioreczników

Kwiat wymaga najzwyklejszej pielęgnacji - pielenia, spulchniania, nawożenia i podlewania. Podlewanie powinno być regularne, obfite, ale nie przesadzaj. W okresie kwitnienia - podlewanie staje się obfitsze. Cannes kwitną w kwiatostanach, kwiaty kwitną sekwencyjnie. Usuń wyblakłe kwiaty, nie wszystkie odmiany same odpadają. Pod koniec lata, po zakończeniu kwitnienia, należy pogórzyć rośliny, aby nie zostały uszkodzone przez pierwsze przymrozki.

 

 

Jak dbać o kanny jesienią i jak je przechowywać zimą

Jesienią, po zakończeniu kwitnienia i przed wykopaniem bulw, utrzymuj rośliny na wzgórzach. Po pierwszych przymrozkach, gdy liście zaczynają czernieć, rośliny są wykopywane. Ważne: utrzymuj glinianą kulę wokół kłącza. Łodygi są cięte na 20 cm, bulwy wraz z ziemią umieszcza się w skrzynkach do przechowywania i przechowuje do wiosny w temperaturze +7 - 9 ° С. W ziemnej śpiączce dojrzewają bulwy. Utrzymuj bulwy lekko wilgotne. Okresowo sprawdzaj i usuwaj zgniłe kłącza. Jeśli kula ziemna jest posypana, przechowuj kłącza w podłożu torfowym lub trocinach.

Karmienie pacioreczników w ogrodzie

Aby uzyskać bujne kwitnienie i zdrowy wzrost rośliny należy nawozić. Wiosną i latem - karmić 3-4 razy złożonym nawozem mineralnym. Jesienią - stosuj nawóz potasowo-fosforowy.

 

Kanna w ogrodzie, przydatne i interesujące informacje

Kanna jest szczególnie kochana przez projektantów krajobrazu i hodowców kwiatów. Takie same efekty dają zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i pojedynczych. Kanny sprawdzą się wszędzie w ogrodzie oraz w kompozycjach doniczkowych na tarasach, balkonach, patio. Duże odmiany można wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Dobrze rosną w pobliżu brzegów zbiorników wodnych, mogą nawet rosnąć stale w wodzie. Aby to zrobić, sadzi się roślinę w doniczce i umieszcza w stawie, ale tak, aby powierzchnia doniczki była tylko nieznacznie pokryta wodą.

Grupa pacioreczników zamieni monotonny trawnik w szmaragdowe tło dla żywych kolorów. Odmiany o fioletowo-bordowych liściach szczególnie efektownie prezentują się w ogrodzie, zwróć uwagę na odmiany Red King Humbert, Wyoming oraz formy pstrokate - Stiped Beauty, Gold Ader itp. Aby od razu sadzić rozwinięte rośliny - masz możliwość zakupu nie tylko kłącza, ale gotowe do kwitnienia kanny w pojemnikach.

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023