Garden Blog

Paciorecznik jesienią: jak wykopać kłącza i zachować je na zimę

Paciorecznik ogrodowy (łac. Canna) to luksusowy kwiat, który z radością hodujemy w naszych ogrodach kwiatowych. Kwiaty kanny są bardzo piękne, roślina kwitnie prawie przez całe lato i do jesieni liście są również ozdobne, pielęgnacja jest najprostsza. Nic dziwnego, że różne odmiany kanny są tak popularne. Jedyna cecha: podczas naszych zim kanny nie są pozostawiane na otwartym terenie. Trzeba je wykopać i przechować do wiosny. To dość proste, najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z radami naszych ekspertów.

Jeśli masz doświadczenie w uprawie i przechowywaniu bulw dalii, cebul mieczyków oraz innych kwiatów, które trzeba wykopać na zimę, to sobie poradzisz. Jeśli po raz pierwszy wykopiesz kanny jesienią, nie bój się – wszystko będzie dobrze. Nauczymy Cię, to nawet ciekawe. Bulwy konopi indyjskich są bardzo podobne do kłączy imbiru, nie bez powodu są spokrewnione.

Większość odmian kanny to duże rośliny, do 250 cm, a jesienią ich system korzeniowy buduje przyzwoite gniazdo kłączy. Każde kłącze posadzone wiosną rośnie na szerokość, a jesienią już masz gniazdo, z którego wiosną posadzisz nie jedną roślinę, ale całą grupę wspaniałych kwiatów.

Kanna w ogrodzie – jak właściwie dbać o roślinę po kwitnieniu jesienią

Pielęgnacja kanny wcale nie jest trudną. Warto nie zapomnieć zrobić hilling kann. To należy robić po zakończeniu kwitnienia, jakiś czas przed kopaniem. Może to być koniec lata, lub początek, a nawet środek jesieni, w zależności od pogody, odmiany i terminu sadzenia roślin wiosną. Odwracanie odbywa się tak, aby kłącza nie zamarzły podczas pierwszych przymrozków. Jednocześnie ogranicz podlewanie, wystarczą jesienne deszcze.

Jak zdecydować o czasie kopania kanny jesienią

Jesienią nie spiesz się, aby wykopać rośliny. Poczekaj na pierwsze przymrozki. Nie martw się, kłącza będą w idealnym porządku. W tym samym czasie również są wykopywane dalie. Stopień gotowości rośliny do kopania określa się w następujący sposób: po mrozie liście powinny stać się czarne, co oznacza, że ​​​​nadszedł czas. Jeśli nie wykopałeś kłączy po pierwszych przymrozkach, to nic nie szkodzi. Najważniejsze, że w nocy nie ma stabilnych niskich temperatur.

Paciorecznik jesienią – jak prawidłowo kopać

Użyj wideł zamiast łopaty, aby uniknąć uszkodzenia kłączy. Gniazdo korzeniowe dobrze rośnie jesienią, zacznij ostrożnie kopać roślinę w odległości 20 cm - 30 cm od łodyg. Spróbuj usunąć roślinę razem z bryłą ziemi. Nie strząsaj pozostałej ziemi na korzeniach. Sadzonki pacioreczników będą nadal dojrzewać w śpiączce ziemnej. Wytnij część nadziemną na wysokości 20 cm. Jeśli podczas kopania zraniłeś bulwy, nie martw się, odetnij uszkodzony obszar ostrym nożem lub sekatorem i potraktuj  miejsce cięcia węglem, popiołem lub po prostu zielenią.

Ważne: podczas wykopywania kanny nie uszkadzaj szyjki korzeniowej, czyli miejsca, w którym łodygi łączą się z kłączami. Urazy szyjki korzeniowej mogą prowadzić do gnicia kłączy podczas zimowego przechowywania. Wygodnie będzie ostrożnie umieścić wykopane rośliny w specjalnym worku ogrodowym.

 

Paciorecznik – zimowanie

Do wiosny rośliny są utrzymywane w optymalnej temperaturze +7°С - +9°С. Do przechowywania odpowiednia jest zwykła piwnica lub dolna półka lodówki, w której zwykle przechowuje się warzywa. Umieść kłącza razem z ziemią w skrzynkach. Jeśli gleba nadal się kruszy, posyp puszki podłożem torfowym, aby korzenie nie wysychały podczas przechowywania. Nie dziel gniazda na osobne kłącza. Dzięki temu nie będą wysychać. Lepiej jest podzielić kannę na wiosnę przed sadzeniem lub kiełkowaniem.

Stale sprawdzaj bulwy w zimie. Jeśli zauważysz uszkodzone bulwy, zdemontuj gniazda. Umyj i osusz kłącza kanny, potraktuj je środkiem grzybobójczym: Fundazolem, Previcurem lub roztworem nadmanganianu potasu. Odetnij zgniłe części, potraktuj miejsca cięcia. Włóż puszki z powrotem do pudełek i przykryj świeżym torfem, piaskiem lub trocinami (nieiglastymi), lekko zwilżonymi. Wtedy zimowanie kanny będzie zabezpieczone.

 

Paciorecznik – uprawa jesienią i zimą w domu

Wielu miłośników kanny uprawia je w domu w doniczkach i pojemnikach. Pięknie rosną na parapetach, balkonach, tarasach, jako kultura doniczkowa. Możesz zapewnić okres odpoczynku roślinom bezpośrednio w doniczkach, bez kopania. Po kwitnieniu ogranicz podlewanie do dwóch razy w miesiącu. Przytnij łodygi do 20 cm i umieść doniczki z kannami w chłodnym miejscu. Na ocieplonej loggii, na poddaszu lub tuż pod oknem, lub drzwiami balkonowymi. Najważniejsze jest zapewnienie kannie temperatury w okresie odpoczynku – około +10°С - +15°С. Wiosną–- usuń rośliny z doniczki. Sprawdź kłącze, usuń zgniłe części i podziel kłącze na poszczególne części. Otrzymasz kilka bulw do sadzenia, a Twoja domowa kolekcja się powiększy.

Kanny to wspaniałe i bezpretensjonalne rośliny. Ich piękno z nawiązką rekompensuje niewielki wysiłek potrzebny do przechowywania bulw kanny zimą.

Dowiedz się, jak specjaliści, których ma nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One wykopują kanny i inne kwiaty na zimę. Nasze instrukcje znajdują się w filmiku.

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023