Garden Blog

Kiedy i jak sadzić petunie na zewnątrz

Wyhodowałeś już zdrowe sadzonki petunii i marzysz o tym, by jak najszybciej cieszyć się pięknym kwitnieniem? Żeby rośliny cieszyły się swoim kwitnącym wyglądem przez długi czas, konieczne jest odpowiednie sadzenie petunii do gleby. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie petunii (inna nazwa surfinia), jakie warunki są potrzebne do pomyślnego wzrostu i podamy pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Poniżej przyjrzymy się różnym czynnikom, które wpływają na sadzenie petunii na zewnątrz i pomożemy uniknąć typowych błędów w uprawie. Sklep ogrodniczy online Garden Number One oferuje nasiona petunii w naszym katalogu. Tutaj zobaczysz różne odmiany petunii, które łatwo i szybko możesz zamówić.

Ocena wzrokowa sadzonek petunii

Przed posadzeniem petunii na zewnątrz ważne jest, aby upewnić się, że jest gotowa do przeprowadzki. Zdrowe sadzonki powinny mieć kilka oznak wskazujących na ich gotowość do sadzenia w ziemi.

·   Po pierwsze sadzonki petunii muszą mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Jeśli korzenie są zbyt długie lub skręcone, mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu lub sadzenia w ziemi. Prawidłowo rozwinięte korzenie powinny być białe lub jasnobrązowe, bez śladów zgnilizny.

·   Po drugie, liście sadzonek muszą być zdrowe i zielone. W momencie przygotowania do przeszczepu powinno być co najmniej 5-6 liści. Nie powinny wykazywać oznak choroby ani plam na powierzchni. Jeśli liście mają żółtawe obszary, może to wskazywać na niedobór składników odżywczych lub chorobę rośliny.

Hartowanie sadzonek petunii

Przed przesadzeniem sadzonek petunii np. z doniczki torfowej do gruntu w ogrodzie warto stopniowo dostosowywać je do środowiska. Ta procedura pozwala krzewom skutecznie przetrwać wszystkie możliwe warunki pogodowe i rosnąć w siłę. Aby utwardzić sadzonki, temperaturę należy obniżyć do 11-15 ° C. Sadzonki petunii można na krótko wynieść na balkon lub postawić np. na parapecie z otwartym oknem, aby przystosować rośliny do warunków zewnętrznych. Hartowanie należy rozpocząć od krótkiego czasu, do 15-20 minut dziennie, stopniowo wydłużając czas z dnia na dzień. Ważne jest, aby dać roślinom wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do nowych warunków, aby mogły nadal rosnąć zdrowo i silnie.

 

Miejsce do sadzenia i odpowiednia gleba

Gleba do sadzenia sadzonek petunii powinna być lekka i oddychająca, dobrze przepuszczalna i zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych. Petunie ogrodowe najlepiej rosną na pożywnej i niezbyt kwaśnej glebie o pH około 6,0-6,5. Można stosować nawozy złożone o równej zawartości potasu, fosforu i azotu lub nawóz organiczny (gnijący obornik, ptasie odchody lub kompost z dodatkiem niewielkiej ilości popiołu).

Wybierając miejsce na kwiaty, należy zwrócić uwagę na światło, ponieważ petunie potrzebują dużo światła (niepalącego światła słonecznego), aby rozkwitnąć w pełnym rozkwicie. Miejsce do sadzenia petunii powinno być dobrze oświetlone rano i wieczorem. Przed posadzeniem petunii w ogrodzie konieczne jest wykopanie ziemi i usunięcie chwastów.

 

Kiedy i jak sadzić petunie w otwartym terenie

Przesadzanie petunii na zewnątrz jest ważnym krokiem w uprawie tych pięknych kwiatów. Najlepszy czas na przesadzanie to czas, gdy sadzonki są odporne na warunki atmosferyczne. Około 10-12 tygodni po siewie można przesadzić petunie na otwarty teren (w tym okresie nie powinno być nocnych przymrozków). Przed przesadzeniem należy podlać sadzonki petunii, a następnie ostrożnie przenieść razem z glinianą bryłą z doniczki do dołku. Najlepszy czas na przesadzanie to wieczór lub przy pochmurnej pogodzie, ponieważ wtedy temperatura powietrza jest niższa, a rośliny nie tracą dużo wilgoci. Po posadzeniu petunii w ziemi grunt musi być dobrze zagęszczony i zalany ciepłą wodą. W klombie obserwuje się co najmniej 20 cm odległości między petuniami wielkokwiatowymi i 15 cm między petuniami drobnokwiatowymi. Przez pierwsze 2 dni po posadzeniu petunii w otwartym terenie lepiej chronić rośliny przed bezpośrednim słońcem.

Jakie nawozy są odpowiednie dla petunii w otwartym terenie

Udana uprawa petunii w otwartym terenie konieczne wymaga stosowania różnorodnych nawozów, które odpowiadają zawartości pierwiastków śladowych i składników odżywczych. Inne nawozy dla petunii to:

·  Biohumus dla petunii to nawóz biomineralny, który wspomaga zdrowy wzrost rośliny, jej efekt dekoracyjny oraz sprzyja bujnemu i długiemu kwitnieniu. Zawiera korzystne mikroorganizmy, które poprawiają strukturę gleby i zapewniają optymalne środowisko do rozwoju korzeni roślin. W skład wchodzą: próchnica, azot, fosfor, potas, inne mikroelementy i witaminy wspierające zdrowie i witalność roślin.

Trzeba pamiętać, że stosując nawozy, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i nie przekraczać dopuszczalnej dawki.

Instrukcje krok po kroku dotyczące sadzenia sadzonek petunii w otwartym terenie

1. Wybór słonecznego miejsca

Petunie kochają słońce i rozwijają się w pełnym słońcu, więc wybierz miejsce, które ma co najmniej 6 godzin słońca dziennie.

2. Przygotowanie podłoża

Petunie preferują dobrze przepuszczalną, bogatą w składniki odżywcze glebę. Przed sadzeniem poluzuj glebę i dodaj kompost lub inną materię organiczną, aby poprawić strukturę i żyzność gleby.

3. Podlewanie sadzonek

Przed sadzeniem należy dokładnie podlać sadzonki petunii, aby upewnić się, że korzenie są dobrze nawodnione. Pomoże im to szybko przyzwyczaić się do nowego miejsca.

4. Wykop dołku

Dołki powinny być nieco szersze niż bryła korzeniowa sadzonki i wystarczająco głębokie, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie gleby.

5. Sadzenie kwiatów

Ostrożnie wyjmij sadzonkę z pojemnika i umieść ją w dołku. Zasyp ziemią i delikatnie dociśnij wokół podstawy rośliny, aby zapewnić dobry kontakt gleby z korzeniami.

6. Ponowne podlewanie

Dodatkowa wilgoć jest potrzebna, aby pomóc osadzić glebę wokół korzeni i upewnić się, że rośliny są dobrze nawodnione.

7. Ściółkowanie

Dodaj warstwę ściółki wokół podstawy roślin petunii, aby pomóc utrzymać wilgoć w glebie i chronić przed chwastami.

8. Nawożenie petunii

Po kilku tygodniach, gdy sadzonki zadomowią się w ogrodzie, można zastosować zrównoważony nawóz, aby zapewnić zdrowy wzrost i kwitnienie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023