Garden Blog

Frezja ogrodowa: uprawa frezji w otwartym terenie i pielęgnacja

Frezje to kwiaty magiczne: jasne, delikatne, pachnące, niezwykle eleganckie. Roślina stała się bardzo popularna. Współcześnie nowoczesne kwiaty hybrydowe można z powodzeniem uprawiać w kompozycjach ogrodowych, nie tylko w warunkach domowych. Ojczyzną ciepłolubnej frezji jest Republika Południowej Afryki, a dwieście lat temu te piękne kwiaty rozpoczęły swój triumfalny pochód przez królewskie, wykwintne ogrody Europy. 

Frezja (łac. frezja) - odnosi się do roślin wieloletnich, pochodzi z rodziny kosaćcowatych lub Iris, wysokość jest różna, od 20 cm do 60 cm. A nowoczesne hybrydowe frezje ogrodowe (Freesia hybrida) dorastają do wysokości 100 cm.

Liście rośliny są liniowe, do 20 cm długości i 1 cm szerokości. A kwiaty są zebrane w elegancki kwiatostan złożony z 5 kwiatów, na szypułce rozgałęziającej się na bok. Kształt kwiatu jest lejkowaty, wydłużony, do 7 cm długości. Kwiaty o najróżniejszych kolorach: od delikatnych odcieni kremowo-porcelanowych po bogate odcienie czerwieni, burgunda, fioletu. Istnieją również kolory dwukolorowe, dwukolorowe z kontrastowym kolorem podgardla.

Frezje świetnie prezentują się w kroju - bukiety Panny Młodej, w skład którego wchodzą te kwiaty, jest jednym z najbardziej lubianych i popularnych na świecie. Cebulki frezji są stosunkowo małe, o średnicy około 3 cm - 4 cm, pokryte łuskami. Czas kwitnienia zależy całkowicie od czasu sadzenia, należy zauważyć, że wchodzą w okres bujnego kwitnienia od pięciu do sześciu miesięcy po posadzeniu. Uprawa cebul frezji w ogrodzie jest równie łatwa jak np. mieczyków i dalii, tylko frezja potrzebuje trochę więcej czasu, aby wejść w okres bujnego kwitnienia.

Istnieją trzy główne podstawowe typy powszechne w kulturze

Rodzaj frezji obejmuje ponad dwadzieścia gatunków. Istnieją trzy główne podstawowe typy powszechne w kulturze. Następujące odmiany frezji są najczęściej spotykane w kwiaciarni wewnętrznej i domowej:

 • Freesia refracta - Gatunki miniaturowe, dorastające do 40 cm wysokości. Odmiana tego gatunku ma śnieżnobiałe kwiaty, występują też różne odcienie żółtego;
 • Frezja hybrydowa - Gatunek hybrydowy łączy w sobie wszystkie najlepsze właściwości. Hodowcy stworzyli piękne nowoczesne hybrydy tych kwiatów. Doskonale sprawdziły się podczas uprawy, zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie kwiatów w pomieszczeniach czy szklarniach. Wysokość gatunków hybrydowych dochodzi czasami do 100 cm. Kwiaty są duże, do 6 cm - 7 cm, pachnące, zebrane w delikatne kwiatostany do 10 cm - 12 cm;
 • Frezja Double - frezja pełna. Gatunek jest bardzo wyrazisty - ma dwa rzędy płatków. Kolor kwiatów jest często dwukolorowy. Wysokość rośliny wynosi od 40 cm do 60 cm.

Przez dwieście lat selekcji powstały piękne odmiany tych kwiatów.

Najlepsze odmiany frezji

W naszym sklepie internetowym możesz kupić cebulki frezji najlepszych odmian.

Frezja hybrydowa, nie pełna ani prosta:

 • Frezja pojedyncza biała - elegancki, pachnący kwiat;
 • Frezja pojedyncza różowa – ma delikatny wyrazisty odcień, z jasnym środkiem kwiatu.;
 • Frezja pojedyncza czerwona - czerwono-bordowy kwiat, na tle którego jasnożółte pręciki wyglądają szczególnie wyraziście;
 • Freesia pojedyncza niebieska - delikatny liliowy odcień;
 • Frezja pojedyncza żółta - jasny słoneczny żółty;
 • Frezja pojedyncza mieszanka - kolekcja różnych odcieni kolorystycznych.

Frezja hybrydowa pełna:

 • Frezja pełna żółra - kwiat o bogatym żółtym kolorze;
 • Frezja pełna biała - śnieżnobiałej froty;
 • Frezja pełna różowa - bujny pełny kwiat, delikatny różowy odcień z jasnym środkiem kwiatu;
 • Frezja pełna czerwona – kwiaty z wyraźnymi pręcikami;
 • Frezja pełna niebieska - miękka liliowa frotka, z białym środkiem i jasnopomarańczowymi pręcikami;
 • a także pełna mieszanka - ulubiona kolekcja różnych odcieni.

Cebulki frezji najlepszych producentów zostaną profesjonalnie zapakowane i dostarczone pocztą na terenie całej Polski.

 

Frezja w ogrodzie

Zgodnie z warunkami uprawy cebule frezji sadzi się w otwartym terenie, gdy minie zagrożenie ostatnimi przymrozkami, pod koniec kwietnia - w pierwszych dniach maja

Przed sadzeniem cebule frezji muszą wykiełkować. Zwykle zaczynają kiełkować w doniczkach, w okresie od stycznia do kwietnia. Uwaga: kwitnienie następuje od pięciu do sześciu miesięcy po rozpoczęciu kiełkowania. Na podstawie początku kwitnienia oblicz początek kiełkowania.

Ważne: rosnące kiełki potrzebują co najmniej ośmiu do dziesięciu godzin światła dziennego, to znaczy rośliny będą musiały być dodatkowo oświetlone. Możesz sadzić cebule bez kiełkowania, wtedy rośliny zakwitną nieco później.

Aby zapobiec chorobom, należy potraktować cebulki frezji środkiem grzybobójczym lub moczyć cebule frezji przez trzydzieści minut w mocnym roztworze nadmanganianu potasu.

Kiedy sadzić frezje w otwartym terenie. W ogrodzie cebule frezji należy sadzić na miękkiej, wilgotnej i pożywnej glebie. Sadzenie odbywa się na głębokość 6 cm - 7 cm.

Glebę wokół cebulki frezji należy ściółkować igłami sosny lub torfem, aby zatrzymać wilgoć w podłożu i zapobiec przegrzaniu. Bliżej sierpnia zwykle zaczyna się bujne kwitnienie, które zachwyci Cię swoim wyjątkowym pięknem aż do bardzo niskich temperatur.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy frezji: gleba, wymagania oświetleniowe

Roślina jest dość wymagająca glebowo. Najkorzystniejsze dla wzrostu i kwitnienia są gleby wilgotne, żyzne, lekkie i zasobne w wilgoć, dlatego dołki do sadzenia należy wzbogacić nawozami mineralnymi i organicznymi.

Frezja to kochająca światło, delikatna roślina, ale nie toleruje stałego ciepła. Dlatego idealnym miejscem do lądowania będzie koronkowy lekki półcień. Najwspanialsze kwitnie, gdy światło dzienne trwa od dwunastu godzin. Frezja jest dość mało wymagającą rośliną w pielęgnacji, jeśli poradzisz sobie z mieczykami i daliami, to odniesiesz sukces w uprawie tego kwiatu. Oprócz regularnego pielenia i lekkiego spulchniania ważne jest dla niej podlewanie. Gleba powinna być stale wilgotna, ale bez stagnacji wody. Po zakończeniu kwitnienia, jesienią, zwykle w październiku - przy pierwszych przymrozkach, po odczekaniu na zażółcenie części nadziemnej rośliny - należy wykopać cebule frezji.

Warunki dla zimowania frezji:

Jesienią po wykopaniu cebulki frezji należy posortować, wysuszyć i przechowywać w pozycji wiszącej do wiosny w workach papierowych lub płóciennych. Aby cebulki nie wysychały, pod torebką umieść pojemnik z wodą, tak aby wilgotność powietrza była optymalna do ich przechowywania. Optymalna temperatura przechowywania cebul to około 25°C, jednak przed sadzeniem należy obniżyć temperaturę do 12°C -14°C na 2 - 3 tygodnie.

Odżywianie:

Roślina wymaga nawożenia. W okresie wzrostu, raz na dwa tygodnie stosować kompleksowe preparaty. A w okresie tworzenia pąków, podczas kwitnienia i jesienią - polecamy nawóz z zawartością potasu i fosforu.

Cechy użytkowania rośliny, przydatne informacje

Frezje są szeroko stosowane w projektowaniu krajobrazu i ogrodów. Ozdobią kwietniki, klomby i rabaty mieszane. Niskie i średnie odmiany świetnie prezentują się w doniczkach i wazonach lub w kompozycjach kwiatowych na tarasach, letnich werandach i balkonach.

 

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One