Garden Blog

Egzotyczne kwiaty kally. Zantedeschia: uprawa i pielęgnacja w domu i ogrodzie

Kalla to egzotyczna i pełna wdzięku roślina. Być może znasz już ten kwiat, który ma inne nazwy, takie jak zantedeschia, calla i kalia.

Kwiaty kalii są niezwykłe i mają szczególny efekt dekoracyjny dzięki tak zwanemu welonowi. Pod względem botanicznym kwiatostan jest złotą kolbą z małymi kwiatami o lekkim zapachu wanilii. Wydaje się być owinięty pojedynczym płatkiem.

Do niedawna w naszym kraju rozpowszechnione były tylko białe kwiaty, ale dziś oferujemy zakup kolorowych odmian. Mają mniejszą narzutę niż białe, około 15 cm. Jednak ten niuans jest z nawiązką rekompensowany przez bogactwo kolorów - od jasnych pastelowych odcieni po ciemne, prawie czarne kalie. Roślina ma również piękne, błyszczące liście o wdzięcznym, wydłużonym kształcie.

Kolorowe hybrydowe cally: opis, najlepsze odmiany

Kolorowe hybrydowe kalie to rośliny bulwiaste. Dorastają do 50 cm - 70 cm. Kłącza (bulwy) kally są płaskie i okrągłe, przypominając bulwy begonii lub gloksynii.

Uprawa kalii jest dość łatwa; jeśli radzisz sobie z daliami lub mieczykami, ten kwiat nie sprawi Ci żadnych kłopotów. Jesienią, po zakończeniu kwitnienia, przechodzą w okres spoczynku. Ich liście tracą swój dekoracyjny efekt, a roślina przechodzi w stan całkowitego spoczynku zimowego.

Należy pamiętać, że kally mogą być uprawiane jako rośliny domowe lub w ogrodzie na zewnątrz. Kwitną długo i obficie. W zależności od odmiany, w tym samym czasie może kwitnąć do pięciu kolorów. Każdy z nich zachowuje swój indywidualny efekt dekoracyjny przez miesiąc. Przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach pogodowych kally kwitną miesiąc po wykiełkowaniu.

Kwiaty te są tak piękne, że z pewnością będą zachętą do zakupu kalii i opanowania prostych niuansów ich technik rolniczych.

Nasz sklep internetowy oferuje wspaniałą kolekcję bulwiastych hybrydowych cally w różnych kolorach, od delikatnych pastelowych odcieni po czerń i dwukolorowe: Mango, Picasso, Majestic Red, Crystal Blush, Purple Sensation.

Uprawa bulw kalii: sadzenie i cechy pielęgnacyjne

  • Daty sadzenia bulw kalii w otwartym terenie: można je sadzić, gdy tylko minie zagrożenie mrozem, mniej więcej w drugiej połowie maja.
  • Bulwy kalii nie wymagają specjalnego traktowania ani przygotowania do sadzenia.
  • Bulwy kalii (cebulki kalii) należy kiełkować w pojemnikach lub doniczkach między marcem a kwietniem. Uwaga: kiełkują szybko, więc można je sadzić bezpośrednio w otwartym terenie, gdy tylko temperatura ogrzeje się do około 12°C. W tym samym czasie sadzi się na przykład dalie.

Aby wykiełkować bulwy, należy umieścić je w wilgotnym, miękkim, pożywnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie i posypać ziemią. Gotowa ziemia jest odpowiednia dla azalii. Głębokość sadzenia bulw nie przekracza 10 cm. Odległość między roślinami podczas sadzenia wynosi około 30 cm.

Kwiaty te są uprawiane w pochłaniającej wilgoć żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. W tym celu można użyć gotowego podłoża zawierającego torf, na przykład: dla azalii. Roślina preferuje miejsca otwarte i wilgotne, może być uprawiana w półcieniu. Należy unikać wysokich temperatur.

Ważne: uważaj, górna część bulwy ma punkty wzrostu, umieść je do góry, nie pomyl. Do uprawy w domu należy wybrać szeroką, niezbyt głęboką doniczkę dla kally. Kwiaty te mają powierzchowny system korzeniowy, a do dobrego wzrostu i kwitnienia potrzebują znacznej ilości gleby, co najmniej dwóch litrów i doniczki o średnicy co najmniej 25 cm.

  • Optymalna temperatura do uprawy to +20°C-25°C.
  • Kally są podlewane bardzo oszczędnie, aż do pojawienia się kiełków.
  • Aby uniknąć lub zapobiec chorobom, bulwy mogą być traktowane fungicydami przed sadzeniem. 

Pielęgnacja kally 

W okresie wzrostu kalla  potrzebuje: częstego podlewania podczas aktywnego wzrostu, bardziej umiarkowanego podlewania w okresie bujnego kwitnienia. Ważne: gleba nie powinna być zbyt sucha, należy unikać przesuszenia.

Po kwitnieniu cally powinny odpocząć, tak zwany okres uśpienia lub spoczynku. Podlewanie kwiatów jest ograniczone, wystarczy raz na 7 dni. Część bulwy znajdująca się nad ziemią obumiera. Następnie należy zaprzestać podlewania i umieścić roślinę na chłodnej werandzie lub loggii na dwa miesiące, temperatura powinna wynosić około 5 ° C.

Po pierwszych przymrozkach bulwy rosnące w otwartym terenie wykopuje się i pozostawia do wyschnięcia na kilka dni wraz z resztkami części nadziemnych.

Następnie należy oczyścić bulwy z opadłych liści i korzeni. Ważne: nie oddzielaj dzieci, zostaw je. Do wiosny będą dojrzałe i łatwe do oddzielenia. Opłucz bulwy, potraktuj je środkiem grzybobójczym (możesz użyć roztworu nadmanganianu potasu), wysusz i przechowuj na dolnej półce lodówki do wiosny. Do przechowywania bulw najlepiej nadaje się papierowa torba. Aby obficie zakwitły, należy zapewnić im zimny odpoczynek przez co najmniej dwa miesiące. Czasami warto sprawdzić bulwy i usunąć te zgniłe. Bulwy, które zaczęły kiełkować, należy posadzić w doniczce. Jeśli mają niewielkie uszkodzenia, należy je odciąć nożem i potraktować cięcie węglem aktywnym lub środkiem grzybobójczym.

Ogólnie rzecz biorąc, pielęgnacja kally jest prostym procesem i każdy, nawet niedoświadczony początkujący ogrodnik, może sobie z nią poradzić. Kalie są dość bezpretensjonalnymi roślinami w ogrodzie, wymagają dość zwyczajnej pielęgnacji - podlewania, pielenia i karmienia.

Nawożenie cally

Roślina wymaga regularnego dokarmiania. W okresie aktywnego wzrostu należy stosować preparat zawierający azot. 

W okresie pączkowania i aktywnego kwitnienia roślinę należy nawozić nawozami zawierającymi pierwiastki śladowe, takie jak fosfor i potas. 

Opcje wykorzystania kalii w projektowaniu krajobrazu: przydatne i interesujące informacje

Kalie to rośliny szeroko stosowane zarówno w projektowaniu wnętrz, jak i krajobrazu lub ogrodu. Pomimo całej swojej egzotyki, bardzo organicznie wtapiają się w projekt nowoczesnego ogrodu. Są szczególnie wyraziste w nasadzeniach grupowych i mixborderach. Kwiaty dobrze wyglądają w strefie przybrzeżnej zbiorników wodnych i stanowią wspaniałą dekorację zacienionych obszarów ogrodu. kally dobrze komponują się z hostami, irysami i hortensjami. Jako rośliny doniczkowe dobrze nadają się do dekoracji patio, letnich tarasów, werand i altan.

Należy uważać, kalie  są dość trującymi roślinami, mogą zaszkodzić zwierzętom, które mogą próbować zjeść liście.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023