Garden Blog

Drzewa owocowe: bielić czy nie bielić - wady i zalety bielenia pni

Bielenie drzew było do niedawna często spotykane w ogrodach amatorskich. Zapewne zauważyłeś, że w ogrodach komercyjnych pnie nie malują. Coroczne dyskusje na temat tego, czy warto zaczynać bielenie drzew owocowych, na ogół wywołują poruszenie. Od lat spierają się zwolennicy wybielania pni i ci, którzy szanują to, że drzew nie można kategorycznie wybielać. Hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje odpowiedź na pytanie, czy musisz wybielić drzewo jesienią, wiosną, czy wcale nie. Wybielanie to sposób na pielęgnację pni drzew. Na początek warto pomyśleć – po co w ogóle wybielać drzewa i krzewy owocowe?

Główne problemy pielęgnacji pni drzew: jesień, zima, wiosna

 • Uszkodzenia pni od oparzenia słonecznego

Pielęgnacja drzew owocowych wymaga pielęgnacji pni. Zbyt intensywne zimowe słońce może je uszkodzić. Górna warstwa kory w bezpośrednich promieniach słońca szybko się nagrzewa i rozszerza w wyniku ogrzewania. W tym czasie głębokie warstwy pozostają zimne. Rozpoczyna się rozwarstwienie kory, pojawiają się pęknięcia. Mogą być zarówno małe, jak i głębokie. Zmniejsza to plenność drzewa, a organizmy chorobotwórcze i szkodniki trafiają do ran. Takie drzewa wymagają stałej szczególnej opieki i traktowania. Ich plenność ulega skróceniu, a produktywność spada.

 • Słoneczna zimowa susza

W stanie spoczynku zimowego wszystkie procesy metaboliczne rośliny zamrażają się lub spowalniają tak bardzo, jak to możliwe. Gdy słońce mocno nagrzeje korę, uruchamia się proces odparowywania wilgoci, roślina nadmiernie się odwadnia. Jednocześnie korzenie nie mogą pobierać wody z zamarzniętej ziemi. Młode drzewa i drzewa iglaste szczególnie cierpią z powodu zimowej suszy. Pęknięcia w korze mogą również powstawać w wyniku wysychania. Sadzonki młodych drzew owocowych są szczególnie podatne na wysychanie.

 • Szkodniki i choroby drzew owocowych

Owady i szkodniki znajdują schronienie na zimę w fałdach i pęknięciach kory od jesieni. Wiosną budzą się i zaczynają aktywnie szkodzić roślinom.

Wady i zalety bielenia drzew oraz cechy zastosowania

Główne zalety stosowania wybielacza do ochrony pni drzew owocowych:

Chroni korę drzewa przed oparzeniem słonecznym i przegrzaniem

Biały kolor roztworu wybielającego odbija promienie słoneczne i nie pozwoli na przegrzanie pni. Szczególnie ważna jest ochrona kory młodych drzew przed przegrzaniem. Nie jest jeszcze wystarczająco gruby, a przy oparzeniach cierpi nie tylko kora, ale także głębokie tkanki pnia.

Ochrona drzew owocowych przed szkodnikami i mikroorganizmami chorobotwórczymi

Mieszanki do wybielania z reguły zawierają fungicydy, wapno i inne substancje szkodliwe dla owadów zimujących w korze, patogenów grzybów a innych chorób. W ten sposób może być zabezpieczona ochrona drzew owocowych na wiosnę.

Kiedy malować drzewka wapnem? Najczęściej malowanie drzew wapnem przeprowadza się wiosną, w kwietniu lub maju. Jakie drzewa i krzewy bielimy? Za prawidłowe uważa się wybielanie wszystkich drzew, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, stare i młode sadzonki drzew owocowych też trzeba bielić. Generalnie zawód ten jest bardzo kontrowersyjny, zarówno z punktu widzenia użytkowego, jak i estetycznego.

Wielu ekspertów upiera się, że wybielanie wiosenne nie jest skuteczne, a nawet szkodliwe, a wybielanie powinno odbywać się jesienią. I istnieje opinia, że ​​w ogóle nie trzeba wybielać. A młodych drzewek w ogóle nie da się wybielić. Porównujemy wszystkie za i przeciw.

Jednym z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wybielaniu lub nie wybielaniu, jest skład mieszanek do bielenia pni drzew.

Skład wybielacza – plusy i minusy

Z reguły wapno stosuje się w mieszankach jako główny składnik wybielacza. Uważa się, że właściwości lipy chronią pień przed chorobami i szkodnikami, a biała barwa zapobiega przegrzaniu przez słońce, zapobiega mrozu.

 • Dla młodych drzew wapno może być niebezpieczne, powodować oparzenia kory.
 • Aby kompozycja była gęsta, amatorzy często dodają zbyt dużo wapna, co zwiększa ryzyko poparzenia kory nawet w przypadku dojrzałych drzew.
 • Zbyt gęsta kompozycja lub nakładanie wybielacza w kilku warstwach nadal przez wielu uważane jest za zaletę. Ale tak nie jest. Bielenie twardnieje grubą skorupą, uniemożliwia wymianę gazową, zaburza równowagę wilgoci w tkankach kory i nie przepuszcza światła. Z tego powodu drzewa budzą się wiosną słabo, nie na czas i pozostają w tyle w rozwoju. Jest to szczególnie szkodliwe dla młodych drzew, których po prostu nie można wybielić mieszankami wapiennymi.
 • Czy kiedykolwiek widziałeś wybielanie kolorowym pigmentem, kiedy nie jest nawet białe? Ze względu na dodatek barwników takie kompozycje jeszcze gorzej przepuszczają światło, ciepło i wilgoć.
 • Gdy bielenie opadnie, zostanie zmyte przez deszcze, wapno wsiąka w ziemię, szkodzi otaczającym roślinom i źle wpływa na stan gleby. Kontakt z wybielaczem może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt, pożytecznych mikroorganizmów glebowych i owadów.

Jak prawidłowo chronić pień drzew owocowych

Teraz przyjrzyjmy się krok po kroku niektórym zaletom i wadom stosowania wybielacza w zależności od sezonu. Będziesz mógł odpowiedzieć na pytania:

 • Kiedy wybielić drzewa po zimie na wiosnę lub lepiej na jesień?
 • Jak wybielić drzewa owocowe na wiosnę? Jaki wybielacz najlepiej kupić lub jak się przygotować?
 • Potrzebujesz trwałego wybielania?

Jesień i zima

W celu ochrony pni drzew przed chorobami i szkodnikami zimującymi w korze zalecamy oprysk ukorzeniającym siarczanem żelaza. Jest to niezbędny element regularnej jesiennej pielęgnacji drzew owocowych. Jak przeprowadzić jesienne prace w ogrodzie – opowiadają na blogu nasi eksperci.

Bielenie może chronić drzewa przed przegrzaniem w słoneczne dni zimą i suchym mroźnym wiatrem. Oraz w okresach gwałtownych zmian temperatury na powierzchni od pęknięć i oparzeń.

Jednak wybielanie może być szkodliwe. W korze znajdują się komórki fotosyntetyczne, które działają jako czujniki procesów sezonowych. A dzięki optymalnej kombinacji oświetlenia i temperatur całkowitych dają drzewu właściwy sygnał, kiedy jesienią zasnąć i kiedy rozpocząć wiosenny ruch soków. A warstwa wybielacza może spowodować, że drzewo zasypia wcześniej niż powinno i budzi się później niż to konieczne. Młode drzewa (do 5 lat) są szczególnie wrażliwe. Wybielanie ich wapnem w ogóle nie jest zalecane, można spalić korę.

Jeśli nadal jesteście zdecydowani na wybielanie, to po listopadzie drzewa można wybielić mieszankami na bazie farby wodnej, bez wapna. I lepiej kupić specjalny gotowy wybielacz.

Aby bezpiecznie i niezawodnie zabezpieczyć pnie drzew, zwłaszcza młodych, lepiej, zamiast wybielać, pokryć je białą agrowłókniną. Aby chronić drzewa przed gryzoniami i uszkodzeniami mechanicznymi, użyj specjalnych siatek ochronnych.

Uwaga: dodatkowe zabezpieczenie pni nie będzie potrzebne, jeśli sad będzie odpowiednio pielęgnowany. Szczególnie ważne jest przeprowadzanie jesiennych nawadniających nawodnień i stosowanie od jesieni odpowiednich nawozów potasowo-fosforowych, aby nie przegapić zaplanowanych zabiegów preparatami ogrodniczymi w sezonie. A Twój ogród będzie całkowicie gotowy na zimę. Zdrowe drzewo jest stworzone przez naturę do pomyślnego zimowania. Jak nawozić sad jesienią – przeczytaj w artykule naszych specjalistów.

Wiosna

Jeśli jesienią zadbałeś o ochronę, to wiosną po prostu wykonujesz zaplanowane prace w ogrodzie. Ale jeśli z jakiegoś powodu drzewa w ogrodzie nie otrzymały należytej opieki w poprzednim sezonie, odpowiedniego jesiennego przygotowania, to wiosną, kiedy słońce wznosi się już wystarczająco wysoko, a pogoda jest jeszcze mroźna, istnieje duże ryzyko odmrożenia. Między lutym a marcem stosuj agrowłókninę dla młodych drzewek lub mieszankę wybielającą na bazie farby wodnej. Zadbaj o ozdobne drzewka iglaste, są one szczególnie podatne na wiosenne oparzenia słoneczne. Teraz rozumiesz, że wybielanie drzew później, w kwietniu i maju, po prostu nie ma sensu. Potrzebujesz trwałego wybielania? Nie, zagrożenie poparzeniem słonecznym jest możliwe tylko zimą i wczesną wiosną.

Uważa się, że bielenie wapnem to ochrona drzew przed szkodnikami, które zimują w korze i owadami, a wiosną pną się po pniu aż do korony. Chociaż obserwacje wizualne raczej wskazują, że owady nie wstydzą się bielenia i maszerują po nim jak na paradzie. Znacznie skuteczniejszą ochroną pni i drzew przed szkodnikami planuje się wiosenne traktowanie ogrodu preparatami zawierającymi miedź.

Bielenie nie może zastąpić właściwej, regularnej pielęgnacji drzewek owocowych. Dlatego, aby mieć zdrowy ogród, regularne i wysokiej jakości zbiory, trzeba dbać o drzewa przez cały sezon.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023