Garden Blog

Agronomia piwonii ogrodowych: wyjątkowe piękno ogrodu

Piwonie kwitną od początku maja do końca czerwca. Jako pierwsze kwitną piwonie drzewiaste i hybrydy ITOH. Piwonie zielne kwitną później. Okres kwitnienia mieszańców ITOH jest dłuższy niż piwonii zielnych i wynosi do dwóch tygodni. W każdej grupie czasowej kwitnienia znajdują się piwonie wcześnie kwitnące, średnio kwitnące i późno kwitnące. Wybierając odmiany zgodnie z ich czasem kwitnienia, będziesz mógł cieszyć się ciągłym kwitnieniem tego pięknego kwiatu przez długi czas.

Sadzonki piwonii, które oferujemy w naszym sklepie internetowym - wyhodowane w najlepszych szkółkach i charakteryzują się wysoką zimotrwałościom, odpornością na choroby i szkodniki. Można tu wybrać kolekcję odmian, które stworzą piękną kompozycję ogrodową i będą zachwycać swoim pięknem przez cały okres kwitnienia. Doskonale nadają się do transportu, łatwo znoszą przesadzanie i doskonale się ukorzeniają.

Specyfika uprawy piwonii ogrodowych: drzewiastych i zielnych, sadzenie i pielęgnacja

  • Najkorzystniejsze warunki do uprawy piwonii: gleby, wymagania świetlne:

Zarówno piwonie zielne, drzewiaste, jak i ITOH dobrze rosną na glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym. Na glebach kwaśnych rosną znacznie gorzej i prawie nie kwitną. Na lekkiej glebie piaszczystej piwonie rosną szybko, kwitną wcześnie, ale same kwiaty stają się mniej dekoracyjne. Jeśli jednak posadzisz piwonie w glebie gliniastej lub ilastej, która jest wzbogacona w składniki odżywcze, rośliny będą rosły nieco wolniej, ale kwitnienie będzie jasne, długie i obfite.

Dla piwonii najlepsze są otwarte, nasłonecznione obszary chronione przed wiatrem. Będą one również dobrze rosły w lekkim popołudniowym cieniu. Nie należy sadzić piwonii w gęstym cieniu, w pobliżu budynków, dużych drzew i krzewów - nie będą dobrze rosły. Unikaj nadmiernie nawodnionych nizin, słabo osuszonych gleb z lustrem wody wyższym niż jeden metr.

  • Czas sadzenia piwonii w otwartym terenie:

Piwonie zaczynają rosnąć bardzo szybko wiosną, często może nie być możliwe posadzenie piwonii z otwartym systemem korzeniowym na czas, dlatego eksperci uważają, że preferowane jest sadzenie jesienią. Wszystkie rodzaje piwonii sadzi się we wrześniu-październiku, 30-35 dni przed nadejściem mrozów. Nasze sadzonki - z zamkniętym systemem korzeniowym - takie rośliny można sadzić przez cały sezon wiosenno-jesienny.

  • Przygotowanie sadzonek piwonii do sadzenia:

Sadzonki piwonii nie wymagają specjalnego przygotowania. Przed sadzeniem należy trzymać sadzonki w roztworze środka ukorzeniającego. Piwonie ukorzenią się szybciej i lepiej. Skład preparatu jest wzbogacony o fitohormony, mikroelementy i aminokwasy, które pomogą sadzonce ukorzenić się. Po posadzeniu należy podlać roślinę tym samym roztworem.

Sadzenie sadzonek piwonii

W przypadku sadzenia piwonii zielnych i drzewiastych należy przygotować dołki do sadzenia z wyprzedzeniem od 7 do 10 dni. Wielkość dołu do sadzenia wynosi 50 cm na 50 cm, głębokość 60 cm. W przypadku niskich piwonii zielnych doły mają wymiary około 30 cm na 30 cm i głębokość 40 cm. Między roślinami należy zachować odstęp co najmniej jednego metra, a w przypadku silnie rosnących odmian - do 2 m. W przypadku sadzenia w rzędach należy pozostawić co najmniej dwa metry między roślinami. Nisko rosnące piwonie można sadzić bardziej kompaktowo w odległości 25-30 cm.

Dołek należy dokładnie przekopać z dojrzałym obornikiem, kompostem lub torfem. Zastosuj garść kompletnego nawozu mineralnego lub superfosfatu. Podczas sadzenia należy uważać, aby umieścić kłącze rośliny w dołku, tak aby pąki znajdowały się 2-3 cm poniżej poziomu gruntu. Ostrożnie ubić glebę i dobrze podlać. Jeśli gleba osiądzie, należy ją okresowo uzupełniać, aby pąki nie stały się nagie.

Piwonie sadzone jesienią powinny być dobrze przykryte ziemią i opadłymi liśćmi, aby chronić kłącze przed zamarznięciem w przypadku bezśnieżnej zimy. Pierwszej wiosny wzrostu młodych sadzonek piwonii - usuń wszystkie kwiaty, ważne jest, aby roślina skierowała wszystkie siły na rozwój systemu korzeniowego, wtedy w następnym sezonie piwonie będą cieszyć Cię bujnym kwitnieniem.

Pielęgnacja sadzonek piwonii

Pielęgnacja piwonii drzewiastych, zielnych i włoskich jest dość prosta i polega na spulchnianiu gleby, podlewaniu, nawożeniu, przycinaniu i kształtowaniu roślin. Piwonie rozmnaża się przez podział krzewu. Rozłożysty krzew piwonii wiosną lub jesienią jest wykopywany i dzielony na części po kilka pędów. Piwonie wymagają podlewania przez cały sezon wiosenno-letni. Lepiej jest podlewać rzadziej, ale obficie. Krzew piwonii, w zależności od wielkości, potrzebuje od 10 do 40 litrów wody na jedno podlewanie.

  • Kształtowanie i przycinanie krzewów piwonii

Przycinanie zarówno piwonii zielnych, jak i drzewiastych oraz hybryd ITOH jest podobne. Po kwitnieniu należy odciąć odrzucone kwiaty, roślina nie będzie musiała zużywać energii na dojrzewanie nasion i będzie zdrowsza i bardziej odporna. Bujne pełne kwiaty są ciężkie i mogą opadać podczas deszczu i wiatru - należy je podwiązywać. Należy o tym pomyśleć z wyprzedzeniem.

Istnieją odmiany piwonii, które tworzą pąki boczne w pobliżu pąka głównego. Można je usunąć, a wtedy główny pąk będzie większy. Można też przedłużyć kwitnienie piwonii. Jeśli odetniesz główny pąk na czas, pąki boczne będą nadal kwitnąć. Gdy nadejdzie jesień, należy odcinać tylko chore i uszkodzone pędy piwonii drzewiastych.

  • Okrywanie piwonii na zimę

Nowoczesne odmiany piwonii zielnych, drzewiastych i mieszańców ITOH zwykle nie wymagają okrywania na zimę. Zalecamy okrywanie w przypadku mroźnych i bezśnieżnych zim.

  • Nawożenie piwonii

Przez pierwsze dwa lata piwonie mają wystarczającą ilość składników odżywczych, które zostały wprowadzone podczas przygotowywania dołu do sadzenia. Od trzeciego roku:

  • kwiecień - maj - stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. 

  • maj - czerwiec, w okresie pączkowania i kwitnienia - stosować złożone nawozy o wysokiej zawartości potasu i fosforu.

  • jesienią - podłożyć pod każdy krzew dobrze przefermentowany obornik i nawóz potasowo-fosforowy. Dobrze jest karmić piwonie po deszczu lub podlewaniu.

Cechy zastosowania piwonii, przydatne i interesujące informacje

Piwonia jest rośliną leczniczą. Nalewka z piwonii jest stosowana jako środek na bezsenność, łagodzący w zaburzeniach nerwowych, stanach wegetatywno-naczyniowych.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023