Garden Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o kukurydzy: odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Kukurydza to łatwa w pielęgnacji i cenna roślina. Jej kolby cukru są delikatne, smaczne i zdrowe. Jak prawidłowo uprawiać kukurydzę - przecztyaj zalecenia o pielęgnacji i hodowli odmian.

Kukurydza jest popularną kulturą. Najbardziej popularne do uprawy w ogrodach są jej odmiany deserowe i mieszańce. Do niedawna w Polsce nie było takiej różnorodności odmian kukurydzy. Istniało pojęcie młodej kukurydzy. Do jedzenia brali kłosy zwykłego ziarna kukurydzy w fazie woskowej dojrzałości, które nie stało się jeszcze zbyt twarde i skrobiowe. A puszkowane ziarna cukrowych odmian deserowych można było kupić tylko w sklepie. Dziś bajecznie pyszna kukurydza jest łatwa w uprawie w Twoim ogrodzie. Uprawa kukurydzy nie zajmuje dużo miejsca, a oferowane nasiona kukurydzy od najlepszych producentów są dostępne i niedrogie. Wyrastają z nich ogromne złociste kolby o długości do 30 cm, które pod względem objętości ziarna odpowiadają całej puszce kukurydzy z puszki. Zatem uprawa kukurydzy dla ogrodników jest również opłacalna. Oczywiście domowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze. Nowoczesne odmiany deserowe przygotowuje się bardzo szybko – tylko 10-15 minut i gorące kolby są już na stole, a cała rodzina przybiega za zapachem! Nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje dużo odmian w katalogu.

Kukurydza (łac. Zea mays) ma kilka rodzajów. Na polach rolnicy uprawiają gatunki, z których następnie wytwarzają zboża i mąkę. Niektóre gatunki są uprawiane na zielonkę i paszę zbożową. W uprawie amatorskiej najczęściej sadzi się następujące odmiany kukurydzy:

  • Kukurydza cukrowa (Z. M. saccharata). To jej nasi ogrodnicy uwielbiają uprawiać. Jej osobliwością jest to, że na kolbie gromadzi się znacznie więcej cukrów niż skrobi. Dlatego jej smak jest delikatny, ziarna soczyste i słodkie, często nazywana jest deserem. Przygotowuje się bardzo szybko. Może być mrożona, gotowana lub świeża. Taka kukurydza jest konserwowana, używana do sałatek, zup, dodatków. Inną szczególną właściwością tego gatunku jest to, że przy dobrej pielęgnacji na roślinie tworzą się 2 lub więcej kolb. Kolor ziaren może być różny (dla różnych odmian) od biało-kremowego i złoto-pomarańczowego, do niebieskiego, bordowego, a nawet czarnego.
  • Kukurydza pękająca (ZM everta). Ten szczególny rodzaj kukurydzy jest uprawiany na popcorn. Jego ziarna mają szczególną właściwość - pękają, a miąższ - po podgrzaniu staje się delikatny i puszysty. Roślina może tworzyć kilka kolb na jednej łodydze, są one małe do 15 cm. Warunki uprawy nie odbiegają od zwykłych.

Roślina jest wysoka, łodygi mogą osiągnąć wysokość 250 cm, system korzeniowy jest dobrze rozwinięty i wchodzi w ziemię do półtora metra. Liście o szerokości około 10 cm mogą osiągnąć 100 cm długości. W kątach liści tworzy się od 2 do 5 kolb. Zależy to od gatunku, odmiany i warunków uprawy. Roślina jest zapylana krzyżowo, na tej samej roślinie występują kwiaty żeńskie i męskie. Na szczycie kolby wyrastają tzw. znamiona kukurydzy - wiązka trawiastych lekkich włókien. I męskie wiechy - kwitną na szczycie łodyg. Wśród amatorów krąży mit, że te wiechy trzeba usunąć – to duży błąd. Bez nich nie nastąpi zapylenie, kolby będą małe, a ziarna w ogóle się nie uformują.

Kukurydza w ogrodzie

Sadzenie i pielęgnacja kukurydzy są łatwe. Nawet początkujący ogrodnicy uzyskują dobre zbiory. Jednak jest kilka szczegółów – postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

Kiedy sadzić kukurydzę do gleby

Kukurydza to roślina ciepłolubna jak pomidory i ogórki. Nasiona kukurydzy zwykle zaczynają wysiewać na łóżkach w maju, kiedy nadchodzi stabilny upał. W przypadku wcześniejszych zbiorów ogrodnicy zaczynają wysiewać nasiona na sadzonki. Daty siewu – 40 dni przed sadzeniem na łóżkach.

Przygotowanie nasion kukurydzy do siewu

Nasiona kukurydzy są duże, z gęstą skorupą. Aby sadzonki były przyjazne, zalecamy namoczenie nasion w roztworze na kilka dni przed wysiewem.

Siew kukurydzy

Jak sadzić kukurydzę. Wcześniej przygotuj ziemię do sadzenia. Żyzność gleby jest ważnym warunkiem zbiorów. za każdy metr lądowania. Sadzić sadzonki w odległości 40 cm. Między rzędami - co najmniej 100 cm. Wysiewać nasiona w dołkach 2-3 w tej samej odległości, a następnie pozostawić jeden najsilniejszy kiełek. Na żyznych glebach można zostawić w dołku 2 kiełki. Nie zagęszczaj nasadzeń – kukurydza tego nie zniesie. Głębokość umieszczenia nasion wynosi około 6 cm, nie można sadzić młodych roślin, nie lubią one przeszczepów, a po uszkodzeniu korzeni znacznie spowalniają rozwój i chorują.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy kukurydzy:

  • Kukurydza dobrze rośnie na żyznych glebach lekkich.
  • Roślina nie toleruje najmniejszego zacienienia. Im więcej słońca, tym bogatsze zbiory.

Pielęgnacja kukurydzy

Młode rośliny są regularnie odchwaszczane i spulchniane. Jednym z warunków pomyślnego wzrostu jest regularne karmienie. Nawóz potasowo-fosforowy stosować raz na kilka tygodni w okresie formowania kolb. Regularne hillingowanie - dobrze wpływa na wzrost roślin, stabilizuje łodygi, chroni przed wyleganiem. Lądowanie można wykonać w rzędach lub w szachownicę, aby było jak najmniej cieniowania. Ogórki lub dynie można sadzić w szerokich alejkach, dobrze do siebie pasują. Dobre doświadczenie sadzenia nasion kukurydzy i kręconej fasoli lub grochu w jednym otworze. Kukurydza zapewnia wsparcie, a rośliny strączkowe wzbogacają glebę w azot. Podlewanie powinno być obfite, ale stojąca woda jest niedopuszczalna.

Choroby i szkodniki kukurydzy mogą powstrzymać jej rozwój. W okresie chłodnej pogody i dużej wilgotności powietrza – wykonaj profilaktyczne traktowanie fungicydami. Połącz traktowanie z pestycydami – owady bardzo szkodzą, roznoszą niebezpieczne choroby kukurydzy, psują kolby rośliny. Często infekcja występuje przy złej jakości materiale do sadzenia, dlatego ważne jest, aby przed sadzeniem potraktować nasiona specjalnymi środkami.

Stosowanie kukurydzy w projektowaniu ogrodów - przydatne i ciekawe informacje

Kukurydza to piękna, silna roślina. Nasadzenia mogą służyć jako dobry „ekran”, który wizualnie oddziela ogród i część ozdobną ogrodu od ogrodu. Gotowe do spożycia kolby są ważne, aby zebrać je na czas. Jakie znaki określają gotowość kukurydzy do zbioru: 

Zewnętrzne okłady kolby stały się jaśniejsze, a całe ucho zmieniło kolor z ciemnego na jasnozielony.

  • Znamiona kukurydzy zaczęły wysychać i brązowieć.
  • Jeśli naciśniesz ziarno paznokciem, wypłynie biały sok.
  • Ziarna w kolbie są gęste, błyszczące, pełne w rzędach.

Jedwab kukurydziany jest zbierany i suszony. Stosowane są w ziołolecznictwie do leczenia chorób przewodu pokarmowego, normalizacji apetytu.

Aby zebrać nasiona, kolby mogą w pełni dojrzeć na łodygach, tak aby ziarna stały się twarde. Zewnętrzne liście z kolby są odwrócone, ale nie odcięte, ale splecione w warkocze, pozostawiając kolby na zewnątrz. Takie „warkocze” wiesza się w suchym, wentylowanym pomieszczeniu. Są bardzo dekoracyjne i mogą ozdobić Twoją kuchnię aż do wiosny, czyli czasu kolejnych zasiewów.


Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023