Garden Blog

Warzywa w szklarni: wspólne sadzenie - co można, a czego nie można uprawiać obok siebie

Prawie każde gospodarstwo domowe, w którym uprawia się warzywa, ma szklarnię. Nawet zwykła nieogrzewana sezonowa szklarnia pod folią, szkłem lub poliwęglanem może znacznie zwiększyć plony wielu upraw w porównaniu z uprawą na otwartym terenie. W profesjonalnych gospodarstwach każdej uprawie przydzielana jest oddzielna szklarnia, a nie tylko jedna. A my porozmawiamy o tym, jak z powodzeniem uprawiać warzywa w jednej szklarni, jak łączyć różne uprawy, jakich roślin nie można sadzić obok siebie i dlaczego.

W celu optymalizacji przestrzeni i wydłużenia okresu „pracy” szklarni rośliny uprawiane są w następującym cyklu:

  1. Rośliny poprzednicy. Są to zazwyczaj rośliny odporne na zimno, które mają czas na wzrost i są usuwane ze szklarni przed sadzeniem głównych upraw. Na przykład, gdy tylko temperatura w szklarni będzie stale dodatnia, co najmniej +5-7°С w nocy, a w ciągu dnia będzie jeszcze cieplej, można wysiać rzodkiewkę, groszek, rukolę, sałaty, wczesną kapustę, wczesną marchew, kapustę pekińską, cebulę dymkę, szpinak itp. W razie potrzeby można również siać sadzonki roślin kwiatowych i innych roślin warzywnych pod dodatkowym schronieniem.

  2. Główne uprawy. Tradycyjnie są to rośliny warzywne, które mogą dawać znacznie lepsze plony w szklarni niż na otwartym terenie - ogórki, wysokie pomidory, słodka i ostra papryka, bakłażany itp.

  3. Uprawy pośrednie lub zwarte. Są to rośliny, które można uprawiać razem z głównymi lub w określonych okresach ich rozwoju. Na przykład, gdy pomidory są jeszcze małe, możesz posiać bazylię w pobliżu. Zanim opadnie, a pomidory już się wspięły, będzie wystarczająco dużo miejsca w nogach na wzrost bazylii lub wczesnych buraków.

  4. Rośliny zimowe. Po zebraniu i oczyszczeniu roślin głównych i zagęszczających można siać wieloletnie i dwuletnie rośliny kwiatowe na zimę. Polecamy wysiewać mrozoodporne warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałatę, cebulę dymkę, rukolę, pietruszkę, koperek itp. Przy długiej jesieni i ciepłej zimie będziesz mógł zbierać świeże warzywa w szklarni przez całą zimę. Aby szybko uzyskać zielenie, zgodnie z opiniami doświadczonych ogrodników, można sadzić kilka kłączy pietruszki, pasternaku, buraków, rzodkiewki - i okresowo przycinać młode warzywa, które będą rosły.

Jak uprawiać warzywa w szklarni oraz sadzenie warzyw w szklarni

Aby zrozumieć, które warzywa można sadzić razem w szklarni, musisz zrozumieć, która roślina potrzebuje jakiej technologii rolniczej i jakie są główne cechy uprawy:

  • Gleba. Oczywiście ziemia powinna być wystarczająco żyzna, wilgotna i przepuszczalna dla powietrza. Jednak na przykład w przypadku ogórków z powierzchownym systemem korzeniowym główna warstwa składników odżywczych musi znajdować się dosłownie na powierzchni ziemi, a w przypadku pomidorów - na głębokości ponad 20 cm i głębiej, aby rozwinęły potężny system korzeniowy.

  • Temperatura powietrza i wentylacja. Warzywa ciepłolubne są zwykle uprawiane w szklarniach jako główna uprawa. Jednak na przykład ogórki lubią wilgotne, ciepłe powietrze bez przeciągów, a papryka, a zwłaszcza pomidory, potrzebują nie tylko ciepła, ale także suchego powietrza i dobrej wentylacji.

  • Podlewanie. Również tutaj potrzeby różnych kultur są bardzo różne. Ogórki wymagają codziennego podlewania ciepłą wodą, aby gleba była cały czas wystarczająco wilgotna. Delikatne ogórki nie tolerują wysychania, osłabiają się, chorują, upuszczają jajnik. A przy ciągłym braku podlewania rośliny szybko się starzeją i umierają. Nawet najlepsze odmiany ogórków nie są w stanie zrealizować swojego wysokiego potencjału plonowania. Pomidory wymagają podlewania płynem 1-2 razy w tygodniu, aby górna warstwa wyschła, a dolna zachowała wystarczającą ilość wilgoci.

  • Cechy roślin. Papryki ostrej i słodkiej nie można sadzić nie tylko w jednej szklarni, ale nawet na sąsiednich łóżkach. Cechą szczególną papryki jest to, że zapylenie słodkie i pikantne powoduje, że owoce tracą swój smak. Pikantne odmiany tracą pikantny, palący smak, a słodkie odmiany stają się gorzkie. Dlatego te grupy papryki należy sadzić daleko od siebie, w różnych częściach ogrodu. Na przykład ostry z jednej strony budynku, a słodki z drugiej, aby owady przenosiły jak najmniej pyłku bezpośrednio z jednego kwiatu pieprzu na drugi.

  • Zwróć szczególną uwagę na wybór odmian do sadzenia w szklarni. Istnieją uniwersalne odmiany, które nadają się zarówno do szklarni, jak i na otwarty teren. Ale lepiej wybrać odmiany, a zwłaszcza hybrydy (F1), stworzone specjalnie do uprawy w szklarniach. Różnią się od zwykłych zdolnością do wzrostu w gęstym sadzeniu, mają wysoką produktywność w zamkniętej glebie, zwarty aparat liściowy, odporność na określone choroby zamkniętej gleby. O tym, jak wybrać nasiona warzyw do szklarni przeczytasz w publikacji. Do uprawy w szklarniach zwykle wybiera się tak zwane odmiany nieokreślone i półdeterminujące. Ta grupa pomidorów charakteryzuje się długim okresem owocowania i wysokim plonem całkowitym. Są to wysokie odmiany, które w warunkach ograniczonej przestrzeni szklarni rosną nie na szerokość, ale w górę. Nasi eksperci opowiadają o cechach i wyborze odmian i mieszańców pomidorów. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie hybrydy ogórków do szklarni. Nowoczesne samopylne hybrydy partenokarpiczne aktywnie tworzą owoce bez zapylania przez owady. Przeczytaj o cechach wyboru nasion ogórka do szklarni w specjalnym artykule.

Sąsiedztwo warzyw w szklarni albo jakie warzywa sadzić obok siebie

Polski ogrodnicy mają każdy centymetr miejsca w szklarni. Zależy nam na uzyskaniu jak największych zbiorów. Oczywiście idealnie jest uprawiać ogórki i pomidory w oddzielnych szklarniach, potrzebują one bardzo różnych warunków, aby uzyskać wysokie plony. Jednak co zrobić, jeśli nie ma takiej możliwości i trzeba je sadzić w jednej szklarni?

Istnieje kilka opcji. Jeśli masz dwa wejścia do szklarni z różnych końców, oddziel część przeznaczoną na ogórki grubą folią od góry do powierzchni ziemi. Idealnie jest, jeśli dodatkowo oddzielisz grunt ścianą wnękową lub przynajmniej deską, a folia zostanie zamocowana na tej przegrodzie. Można więc zapewnić różną temperaturę i wilgotność ziemi i powietrza w każdej części szklarni. Jeśli jest tylko jedno wejście, oddziel miejsce, w którym uprawia się ogórki, folią wzdłuż łóżka ogórkowego lub w taki sposób, aby można było odgrodzić wymagany obszar.

Schemat sadzenia pomoże zaplanować sadzenie w szklarni od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak to zrobić? Rozpoczyna się sezon sadzenia głównych upraw w nieogrzewanej szklarni - nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Należy pamiętać, że do sadzenia pomidorów, ogórków, papryki i innych upraw ciepłolubnych temperatura gleby powinna wynosić co najmniej +12°С-14°С, temperatura powietrza w nocy powinna wynosić co najmniej +14°С-15° С, a temperatura w ciągu dnia powinna wynosić co najmniej 18°С -20°C. A niskie temperatury dodatnie w szklarni mogą być już od początku do połowy marca. A to oznacza, że ​​na swobodny wzrost odpornych na zimno roślin poprzedników masz do dyspozycji od 1 do 1,5 miesiąca. W tym czasie będziesz mógł wyhodować pełny plon wczesnych rzodkiewek, sałaty, szpinaku, rzeżuchy, rukoli, dymki z nasion lub sadzonek, wiosennego czosnku i innych wczesnych, odpornych na zimno warzyw. Możesz siać sadzonki kapusty, zielonego groszku, biorąc pod uwagę fakt, że będą miały czas na wzrost, zanim sadzonki głównych upraw zaczną je wypierać. Fasola krzewiasta może być sadzona w dowolnej części szklarni. Zdolność fasoli do wzbogacania gleby w azot przyniesie korzyści wszystkim sąsiadom w szklarni. 

Z czym sadzić pomidory, papryka, bakłażan

Pomidory lubią suche powietrze, częste wietrzenie, rzadkie, ale głębokie podlewanie pod korzeniem. W takich warunkach można zagęścić lądowanie. Możesz posadzić w pobliżu bazylię, sałaty, zioła, pietruszkę, koperek itp. rośliny przystosowane do takich warunków uprawy. Pnie wysokich pomidorów będą rosły w miarę wzrostu. I będą miały wystarczająco dużo miejsca w nogach, aby w razie potrzeby wyhodować w pobliżu więcej niż jedną falę zieleni. Dla przypomnienia pomidory podlewa się zimną wodą. Nie zimną, ale chłodną. Pomidory nie lubią silnego przegrzania gleby. Staraj się nie dostawać wody na liście. Używaj specjalnych nawozów do pomidorów i papryki.

Wskazówka: lepiej oddzielić bakłażany od pomidorów w szklarni za pomocą krzewów papryki lub kilku rzędów pikantnych ziół. Przypominamy, że nasiona pomidorów, papryki i bakłażana muszą być uprawiane w szklarni, aby wytworzyć sadzonki przed sadzeniem. Jak prawidłowo i łatwo uprawiać sadzonki papryki, pomidora, bakłażana - przeczytaj na naszym blogu. 

Sąsiedztwo ogórków

Gleba do sadzenia nasion ogórka jest dobrze nawożona, wilgotna. Podczas uprawy ogórków na kratce, gdy skręcone pędy zaczynają rosnąć w górę, jest wystarczająco dużo miejsca „w nogach”, aby wyhodować w szklarni inne warzywa, które również nadają się do wilgotnego i ciepłego klimatu ogórka. Aby uzyskać wczesne zbiory, możesz wstępnie wyhodować sadzonki. Ogórek łączy się z kapustą, sałatkami z kapusty, rzodkiewką, koperkiem, pietruszką, koprem włoskim. Podlewaj ogórki często ciepłą wodą, dodaj nawozy. Polecamy specjalne dokarmianie ogórków.

 Jeśli masz ochotę zająć każdy zakątek przestrzeni, wyhoduj melony lub arbuzy w szklarni. Są dobrymi sąsiadami dla większości roślin szklarniowych.

Ciepło w szklarni - co robić? Sąsiedztwo warzyw obok szklarni

Przegrzewanie się szklarni latem to duży problem. Rośliny dosłownie gotują się z powodu wysokiej wilgotności i temperatury powyżej +30°С. Przypomnijmy, że w temperaturze powyżej +26°С-27°С pyłek pomidora skleja się, zapylanie ustaje, a plon spada. Aby zacienić szklarnię, przykryj ją siatką zacieniającą. Skutecznie chroni szklarnię i nie obciąża ramy, siatka jest lekka. Co sadzić poza szklarnią? Aby uzyskać cień, umieść kratę po południowej lub południowo-zachodniej stronie szklarni i posadź szparag. Dobrze znosi ciepło podczas podlewania i tworzy cień, aby chronić szklarnię przed przegrzaniem. Można sadzić również inne rośliny kręte, kwitnące powoje, melony i dynie z małymi owocami itp. Wysokie łodygi kukurydzy zapewnią również wystarczającą ilość cienia, aby chronić szklarnię przed przegrzaniem.

Jeśli pomyślisz z wyprzedzeniem o schemacie sadzenia, wczesnych uprawach głównych i późnych, wybierz odpowiednie odmiany i hybrydy - nawet w najmniejszej szklarni możesz uzyskać znaczące zbiory.

 


Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023