Garden Blog

Rozsada kapusty: kiedy sadzić i jak uprawiać

Kapusta to królowa warzyw! Taka jest opinia wielu ekspertów i nie tylko. Jest bogata w witaminy i minerały. Dania z kapusty są bardzo popularne. Może być stosowana na surowo do sałatek i przygotowywany na różne sposoby. A kapusta kiszona to coś wyjątkowego! Dlatego sadzenie kapusty na sadzonki jest popularne w całej Polsce.

Wielu początkujących ogrodników jest zaskoczonych liczbą rodzajów i odmian kapusty. Tak, naprawdę masz wybór! Jeśli dopiero poznajesz tę kulturę, przydatne będzie poznanie odmian i dat sadzenia: kiedy sadzić kapustę na sadzonki i jak rosną sadzonki kapusty. Niewątpliwie jest to ciekawy i do pewnego stopnia skrupulatny proces, który zawiera wiele szczegółów, na które z pewnością zwrócimy uwagę na naszym blogu. Hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje dużo odmian nie tylko kapusty, ale też innych warzyw.

Kiedy sadzić kapustę na rozsadę?

Najważniejsze pytanie to – kiedy sadzić kapustę? Siew kapusty na rozsadę zależy od twojego regionu (to znaczy od pogody) i wybranego rodzaju kapusty. Na przykład w większości regionów kraju sadzonki kapusty białej odnoszą sukces, jeśli siew odbywa się w pierwszych tygodniach marca. Jest to przede wszystkim sadzonka kapusty wczesnej. Rozsada kapusty późnej wysiewa się nieco później – w tym przypadku wysiew kapusty najlepiej przeprowadzać w połowie/końcu kwietnia. Odmiany kapusty białej najlepiej nadają się do kiszenia i przygotowywania różnego rodzaju przetworów. Kalafior jest bardziej ciepłolubny  niż biała kapusta. Zwykle wysiewa się go w odstępach od jednego do półtora tygodnia od końca marca do połowy maja. W zależności od tego, kiedy chcesz zbierać (wcześniej lub później), następnie zasiej odmiany kalafiora. Wielu jest również zainteresowanych: kiedy sadzić kapustę pekińską? Kapusta pekińska na rozsadę wysiewa się w połowie marca – na początku kwietnia, a sadzonki sadzi się w otwartym terenie na początku maja.

Jak uprawiać sadzonki kapusty w domu: wstępne przygotowanie

Uprawa kapusty z nasion zawsze rozpoczyna się od jej przygotowania do siewu, niezależnie od odmiany. Proces ten polega na sortowaniu materiału do sadzenia (trzeba wybrać najpiękniejsze wizualnie i największe okazy). Nasiona umieszcza się w gazie i najpierw moczy się w ciepłej wodzie (przez 15 minut). Potem w zimnej wodzie (2-3 minuty). Następnie jest przechowywany przez około jeden dzień, starannie ułożony na płaskiej powierzchni. Następnie następuje proces stratyfikacji (przedsiewne przygotowanie nasion w celu przyspieszenia kiełkowania) w charakterystycznej dla niego temperaturze. Następnie nasiona muszą zostać wysuszone. Proces jest dość długi i wieloetapowy, dlatego większość ogrodników woli kupować gotowy materiał do sadzenia. W każdym przypadku (niezależnie od rodzaju i odmiany sadzonek kapusty) należy kierować się informacjami podanymi na opakowaniu. Pamiętaj, że dobre sadzonki kapusty i wszystkich warzyw bez wyjątku pochodzą tylko z dobrych nasion od sprawdzonego sprzedawcy.

Jak prawidłowo sadzić sadzonki kapusty: wybór mieszanki gleby

Wcześniej pisaliśmy o rolniczych technikach uprawy białej kapusty i o tym, jak uzyskać gęste kwiatostany kalafiora. Podkreślmy teraz warunki uprawy sadzonek. Co jest potrzebne w pierwszej kolejności? Oczywiście jest to podłoże wysokiej jakości! Powinno być lekkie, puszyste i wystarczająco pożywne. Blisko 2/5 - ziemia darniowa. Reszta to piasek. Mile widziane jest dodanie niewielkiej ilości próchnicy, popiołu drzewnego i dosłownie trochę złożonych nawozów mineralnych (nie więcej niż łyżka stołowa na 1 kilogram podłoża). Przed użyciem takiej mieszanki gleby wskazane jest jej utwardzenie i przechowanie przez tydzień lub dwa w ciepłym pomieszczeniu, aby podłoże nabrało przydatnej mikroflory dla przyszłych sadzonek.

Najprostszą opcją jest zakup gotowej mieszanki w sklepie internetowym. Wtedy nie będziesz musiał martwić się o jego przygotowanie. Pojemniki przed użyciem należy zdezynfekować – potraktować roztworem nadmanganianu potasu (1%).

Jakie są warunki uprawy sadzonek kapusty?

Nasiona ostrożnie wyładowuje się do przygotowanego podłoża umieszczonego w pojemniku. Należy wysiewać w ilości 1 nasiono na 1 cm2 powierzchni gleby. Cienką warstwę podłoża (około 1 cm) należy ostrożnie posypać wierzchnią warstwą. Wierzchnia warstwa gleby musi być wilgotna, dlatego pożądane jest dodatkowe zwilżenie jej wodą o temperaturze pokojowej (optymalnie - użyć opryskiwacza). Doniczki oklejamy folią, aby uzyskać efekt domowej szklarni. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około +20°C...+22°C. Po około półtora tygodnia można liczyć na pojawienie się pierwszych kiełków. Jak tylko pojawi się debiut schodowy - ważne jest, aby obniżyć temperaturę (umieścić pojemność w chłodniejszym pomieszczeniu). Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, możesz zabrać go na przeszklony balkon. Inaczej mówiąc, miniaturowe tabletki torfowe to bardzo skuteczna i prosta metoda uprawy. Są one specjalnie zaprojektowane do tego celu i zapobiegają uszkodzeniu korzeni sadzonek podczas przyszłego pikowania.

Co zrobić z kapustą po wykiełkowaniu?

Pierwsze tygodnie po wykiełkowaniu to czas, w którym konieczne jest otwarcie sadzonek kapusty, czyli ich przewietrzenie. Temperatura o kilka stopni niższa od temperatury pokojowej jest uważana za optymalną. Około +15°C...+17°C, a w nocy może być jeszcze niżej. Niewielkie zmiany temperatury pozytywnie wpływają na odporność przyszłej sadzonki, a względny chłód jest niezbędny, aby nie wypięła się nagle w górę, ale była silna i piękna. Oświetlenie odgrywa ważną rolę (jeśli jest mało światła słonecznego). Konieczne jest podlewanie! Spójrz na stan wierzchniej warstwy gleby. Jak tylko wyschnie – nawilż. Jednak w żadnym wypadku nie należy podlewać sadzonki obficie, w przeciwnym razie umrą.

Regularnie wentyluj pomieszczenie, aby kiełki oddychały świeżym powietrzem, ale nie organizuj przeciągów. Ile dni rośnie sadzonka kapusty? Średnio kapusta (nasiona, sadzonki) rozwija się w ciągu 30-55 dni, ale już w drugim lub trzecim tygodniu, jeśli sadziłeś w ogólnych pojemnikach, przychodzi czas, kiedy pikowanie kapusty jest po prostu konieczne.

Jak przygotować sadzonki kapusty do sadzenia do gruntu?

Kiedy sadzić kapustę do gruntu? Pierwszym etapem przygotowań jest wspomniane już zbieranie. Młode sadzonki należy przesadzać do osobnych pojemników, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem. Optymalna temperatura jest niższa niż temperatura pokojowa (pomieszczenie powinno być chłodne). Sadzonki kapusty mogą żółknąć podczas uprawy. Jeśli wszystko jest w idealnym porządku z podlewaniem i reżimem temperaturowym, istnie je kilka przyczyn żółknięcia - brak lub nadmiar odżywiania. Ważne jest, aby zrozumieć, czym można karmić sadzonki kapusty, a co będzie zbędne. 5-10 dni po pikowaniu można stosować nawozy potasowe i superfosfat w minimalnych dawkach. Bezpośrednio przed sadzeniem w otwartym terenie przeprowadza się „hartowanie” (zwiększa się dawkę potasu i fosforu – odpowiednio 6 g i 4 g na 1 litr roztworu). Istnieją główne choroby kapusty, na które może cierpieć nawet na etapie uprawy sadzonek. Chore sadzonki należy usunąć, a glebę podlać roztworem nadmanganianu potasu. Jak leczyć sadzonki kapusty przed sadzeniem? Możesz użyć Fundazolu lub leków o podobnym składzie i zasadzie działania.


Zdjęcia: Depositphotos

 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023