Garden Blog

Rozsada - jak prawidłowo pikować: kiedy, jakie rośliny potrzebują tego, a jakie nie

Ogród zaczyna się od uprawy sadzonek. Jest to coroczny proces, który powoduje ogrodników i hodowców kwiatów wiele przyjemnych zmartwień, a czasem żałuje. Kupiłeś już dobre podłoże do sadzenia, przygotowałeś pojemniki do siewu, kupiłeś kubki torfowe i plastikowe doniczki. Nasiona Twoich ulubionych odmian warzyw i kwiatów czekają na zasiew. Możesz zaczynać. I tak pojawiły się schody. Mija bardzo mało czasu, a sadzonki muszą zostać pikowane. Czy to nie jest konieczne? Temat ten jest aktywnie dyskutowany w grupach ogrodniczych rok po roku i zawsze znajdują się zwolennicy i sceptycy. Niektórzy uważają, że zbieranie jest niezbędne do uzyskania doskonałych sadzonek, podczas gdy inni uważają, że jest to po prostu niepotrzebny stres dla roślin. Niektóre - nasiona wysiewa się gęsto do jednego wspólnego pojemnika, a następnie sadzi, inne - od razu oddzielają doniczki i rosną bez pikowania.

Co to jest pikowanie? Dlaczego jest potrzebny?Które rośliny z niego korzystają, a które są przeciwwskazane? Rozwiążmy to razem. I na pewno będziesz wiedział, jak i kiedy prawidłowo pikować sadzonki i które rośliny poradzą sobie bez tej procedury.

Co to jest pikowanie sadzonek i jak to robić

Szczypanie to proces przesadzania młodych sadzonek, w którym część korzenia palowego jest usuwana z rośliny, aby stymulować rozwój korzeni bocznych. Do pikowania używa się szpiczastego kołka, który po francusku nazywa się „pique”.

Tradycyjnie wieloetapowe przesadzanie sadzonek ze wspólnego pojemnika do oddzielnych pojemników nazywa się dziś pikowaniem. Czasami pikowanie jest interpretowane jeszcze szerzej, jako przerzedzanie, przesadzanie, przeładunek młodych sadzonek.

Po co robić pikowanie rozsady?

 • Przy wysokiej jakości podłożu pikowanie zwykle sprzyja rozwojowi korzeni bocznych na przykład w pomidorach. Jednak nie nadaje się do wszystkich roślin.
 • Jeśli sadzonek jest więcej niż planowano, rośliny są zagęszczane - koniecznie trzeba je rozsadzić.
 • Jeśli sadzonki są niejednorodne, zdarzają się słabe, chore, takie, które wyraźnie różnią się od pozostałych liśćmi i wyglądem ogólnym - trzeba wybrać te najlepsze i posadzić je w osobnych pojemnikach.
 • Jeśli czarna noga zaatakowała uprawy i dosłownie skosiła sadzonki, trzeba je jak najszybciej zapakować w świeże podłoże w innych doniczkach.
 • Stosuje się również jako sposób na spowolnienie wzrostu sadzonki, jeśli wyraźnie przerasta, a nadal nie ma możliwości posadzenia jej w stałym miejscu.

Wielu ogrodników najpierw wysiewa nasiona do jednego wspólnego pudełka, gdy nie oszczędzają zbyt wielu nasion. Istnieje możliwość wybrania najsilniejszych, wczesnych, selektywnych ze wszystkich drabin. Inne są hodowane „na wszelki wypadek” lub po prostu wyrzucane. Nie każdy ma idealne warunki do uprawy sadzonek, nie ma miejsca, jest ciemno, nie ma dodatkowych lamp, albo wręcz przeciwnie jest za gorąco. Dlatego nasiona wysiewa się gęsto w jednym pojemniku dla oszczędności. Ułatwia to zapewnienie sadzonkom optymalnych warunków przez kilka tygodni. A potem, gdy robi się cieplej, dodaje się światło dzienne - nurkują do innych pojemników.

Kiedy pikować siewki

Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli sadzonki pojawiły się bardzo gęsto, to im szybciej je rozsadzisz, tym mniej się rozciągną. Można to zrobić już na etapie rozwoju liści, są one pierwszymi, które otwierają się w sadzonce. Można to zrobić z pomidorami, bakłażanami, papryką. Jednak są delikatne i bardzo małe pędy, jak truskawka, petunia, pachnący tytoń. Dopóki nie będą miały co najmniej kilku prawdziwych liści - nie można ich przesadzić nawet pęsetą, więc nurkuje się później.

Każde podejście ma swoje znaczenie. Na przykład pomidory łatwo tolerują pikowanie, a papryka i bakłażan są bardziej wrażliwe na to, że ich korzenie są naruszone.

Logika procesu jest następująca: wraz ze wzrostem sadzonek przesadzanie do dużych doniczek sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, wzmacnia roślinę. Sadzonki na etapie rozsady nie potrzebują dużej ilości gleby. O wiele ważniejsze jest, aby podłoże było wzbogacone w tlen i dobrze oddychało. Dlatego wiele osób bierze niskie, szerokie pojemniki, wypełnia je lekkim luźnym podłożem do sadzonek i wysiewa nasiona. A w fazie rozwoju liści przesadzana jest na uniwersalne podłoże, które jest bardziej odżywcze i gęste. I wiele osób bierze małe pojemniki do wysiewu o pojemności około 100 ml z otworami drenażowymi i od razu wysiewa w nich nasiona, po 2-3 nasiona z zapasem, a następnie po prostu wyrywa lub sadzi dodatkowe sadzonki w innej doniczce. W miarę wzrostu sadzonki przesadza się do pojemników o pojemności 200 ml, a następnie w miarę potrzeb do większych do 500 ml. W ten sposób stopniowo zapewniamy roślinom zwiększenie powierzchni odżywienia. Uważa się, że jeśli sadzonka początkowo rośnie w dużej objętości podłoża, to w części, która nie została jeszcze opanowana przez system korzeniowy, następuje stagnacja wilgoci i rozpoczynają się procesy stagnacji, a nawet zakwaszenia. Jeśli kupisz dobre podłoża i oszczędnie je podlejesz, wszystko będzie dobrze. Dzieje się tak niestety w przypadku domowej gleby, która nie została dokładnie oczyszczona z patogennych mikroorganizmów.

 

Sposoby pikowania, siew warzyw na rozsadę

 1. Przeszczep. Podlewaj sadzonki w ciągu kilku godzin odrobiną ciepłej wody. Łatwiej będzie więc wyciągnąć korzenie z ziemi bez znacznych uszkodzeń. W większych doniczkach ziemię wylewa się do 2/3 wysokości, lekko zagęszczając. Wgłębienie wykonuje się w ziemi specjalnym kołkiem lub po prostu palcem, można użyć grzbietu ołówka itp. Głębokość jest taka, aby zmieściła się w niej korzeń sadzonki na całej jej długości. Ostrożnie wyjmij roślinę wraz z niewielką bryłą ziemi i umieść ją w otworze. Jeśli nurkujesz sadzonkę w fazie liścienia, spróbuj trzymać sadzonkę za liść, a nie za pień, jest bardzo delikatna. W bardziej dojrzałych sadzonkach jest już znacznie silniejszy. W pomidorach przed sadzeniem można odciąć długi korzeń palowy o 1/3 długości. Na przykład pomidory i petunia dobrze reagują na takie szczypanie. Bakłażany i papryka nie lubią takich zabiegów, chociaż w razie potrzeby tolerują. Ziemia wokół sadzonki jest zagęszczana, a następnie podlewana. Pomidory można sadzić nieco głębiej przy każdym przeszczepie. Papryka i bakłażany są na poziomie wzrostu. Na kilka dni usuń rośliny z jasnego światła, w ciepłym miejscu, pozwól im doświadczyć stresu. Następnie wróć na parapet lub pod lampę w temperaturze zalecanej dla tego etapu rozwoju
 2. Przeładunek. Znacznie mniej traumatyczny i stresujący sposób dla roślin. To dobrze, bo system korzeniowy wcale nie jest uszkodzony, rozwój nie spowalnia. Jest to przeszczep sadzonki z mniejszej doniczki do większej. W przypadku tej sadzonki przestań podlewać. Kiedy grudka ziemi lekko odsunie się od ścianki kubka, oznacza to, że łatwo będzie ją całkowicie usunąć bez uszkodzeń. Napełnij nowy pojemnik ziemią do jednej trzeciej. Odwróć małą filiżankę do góry dnem, kiełek między palcami, lekko naciśnij dno. Sadzonka wraz z bryłą pozostanie w dłoni. Teraz umieść go w większym garnku i posyp puste przestrzenie ziemią, dobrze podlej. Usuń nadmiar wody z patelni. W ten sposób przesadza się paprykę, bakłażany, seler korzeniowy, maki, orliki, wszystkie melony - dynie, ogórki, melony, arbuzy, cukinię itp. Wszystkie te rośliny nie lubią, gdy ich korzenie są naruszone.

 

Które sadzonki można pikować, a które nie

 • Gdy sadzonki dorosną, pojawiają się na nich pierwsze prawdziwe liście, ogrodnicy biorą łyżki, widelce, pęsety, kołki, zestaw miniaturowych narzędzi ogrodniczych i zaczynają nurkować sadzonki z ogólnego pojemnika do doniczek lub ich mniejsze doniczki do dużych. Jednak ten proces przyniesie korzyści nie wszystkim roślinom. U niektórych po uszczypnięciu następuje silny rozwój systemu korzeniowego, pnie stają się silniejsze, a liście szersze. A innych można ostrożnie przewrócić kawałkiem ziemi, nie uszkadzając korzeni.

 • Rozsada pomidorów to niekwestionowany mistrz pikowania. Jego zdolność do zakorzenienia się nawet z kawałkiem łodygi sprawia, że ​​proces uprawy sadzonek pomidorów jest bardzo elastyczny. Nawet początkujący ogrodnik może wyhodować dobre sadzonki pomidorów zgodnie z naszymi zaleceniami.

 • Rośliny kwiatowe dobrze tolerujące kiszenie to altówka (bratek), lobelia, kosmos, petunia, która jest bardzo grudkowata w sadzonkach.

 • Bakłażany, papryka, wszystkie rodzaje kapusty (kapusta, kalafior, brukselka itp.) - ostrożnie przesadzaj, nie obcinaj korzeni i nie kop zbyt głęboko. Bazylia i nagietki są odpornymi roślinami, ale nie lubią też uszkodzeń korzeni w sadzonkach.

 • Ogórki, melony, dynie należy ostrożnie przenosić do większych doniczek. Nie tolerują uszkodzeń korzeni. Natychmiast wysiewa się je w pojedynczych grochach, granulkach torfowych lub kubkach.

 • Uprawa dobrych sadzonek w domu nie jest tak trudna, jak się wydaje początkującym. Kup wysokiej jakości nasiona i podłoża, postępuj zgodnie z zaleceniami ekspertów, a otrzymasz przyzwoite sadzonki, które dadzą przyzwoite zbiory.


Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023