Garden Blog

Pomidory: 11 powszechnych błędów w uprawie - wybór odmiany, podlewanie, odżywianie, przycinanie

Pomidory, nawet dla początkujących ogrodników, mogą dawać doskonałe plony. Jednak istnieje kilka funkcji pielęgnacyjnych, które pomogą ci uniknąć problemów i zebrać pyszne pomidory. Większość błędów rozwojowych wynika z ignorancji, ale można je łatwo zrekompensować. 

Pachnący soczysty domowy pomidor, słodki, jeszcze ciepły prosto z ogródka to wyjątkowa przyjemność. Tak, i twoje ulubione odmiany, kolor i smak, który kocha twoja rodzina! A szkoda, gdy pomidory chorują, są uszkodzone przez szkodniki lub pękają i psują się. Wszystkie te narastające problemy i błędy można rozwiązać lub im zapobiec. Oczywiście zbiory rozpoczynają się od wysokiej jakości nasion. Rozmawialiśmy już o tym, jak wybrać odpowiednią odmianę do warunków uprawy. Kolejnym ważnym krokiem jest uprawa zdrowych sadzonek. Porozmawiajmy teraz o tym, jakie czynniki wpływają na zdrowie i produktywność dorosłych roślin latem. 

11 najczęstszych błędów w uprawie pomidorów. Przyczyny chorób pomidorów

Podczas uprawy pomidorów występuje wiele problemów związanych z niewłaściwą pielęgnacją. To nie są choroby i można je wyleczyć zmieniając technologię rolniczą. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych prostych zasad, choroby pomidorów będą nawiedzać Twój ogród bez końca.

 1. Właściwy wybór odmiany pomidorów. Sadzonki pomidorów są obecnie w najszerszym zakresie. Nie ma sensu uprawiać z sezonu na sezon przestarzałych odmian, które już dawno straciły swoje właściwości odmianowe, stały się małe i słabe, podatne na choroby. Wybierz nowoczesne odmiany i hybrydy, które mają specjalne właściwości. Pomidory do szklarni - tolerują wysoką wilgotność i temperaturę, mają mały aparat do liści, aby szklarnia z pomidorami nie zamieniła się w gęstą dżunglę. Pomidory na otwartym terenie - dobrze znoszą suszę, gęsto liściaste i będą w stanie chronić owoce przed poparzeniem słonecznym, wytrzymać zmiany temperatury i niesprzyjające warunki.

 2. Dużym błędem jest sadzenie ogórków i pomidorów w tej samej szklarni. Ogórki potrzebują kombinacji ciepła i wilgoci i nie lubią przeciągów. Pomidory w takich warunkach będą bolały i źle zawiązywały owoce. Pomidory lubią mokre korzenie, suchą głowę i dobrą wentylację.

 3. Uszczykiwanie i powstawanie krzaka - dlaczego? W opisie każdej odmiany i mieszańca znajdują się zalecenia dotyczące formowania krzewu. Jeśli mówi się - uszczykiwać, na przykład wysokie, nieokreślone pomidory, to musisz to zrobić. Zostaw dodatkowych pasierbów - stracisz zbiory. Cała siła wzrostu pomidorów trafi na wierzchołki.

 4. Zbyt późne uszczykiwanie to problem weekendowych ogrodników. Optymalny rozmiar wynosi do 5 cm. Jeśli pozwolisz na przekształcenie pędów bocznych (w przypadku odmian wymagających szczypania) w baobaby o długości 50 cm każdy, znacznie zmniejszy to zdolność pomidora do tworzenia owoców. Siły i składniki odżywcze rośliny pójdą w błoto. Lub wybierz standardowe nisko rosnące odmiany, które w ogóle nie muszą być formowane.

 5. Źle dobrana podwiązka to jeden z najczęstszych błędów. Nigdy nie ciągnij mocno łodygi pomidora, zaburza to odżywianie i może prowadzić nie tylko do skromnych plonów, ale także do chorób i śmierci rośliny. Każda odmiana ma swoje własne cechy. Niektóre można uprawiać w polu bez rozłożonej podwiązki. Inne są tylko na treliażach lub palikach. Wybierz dokładnie te pomidory, które spełnią twoje warunki.

 6. Przycinanie i szczypanie pomidorów w deszczową pogodę to duży błąd. Przy wysokiej wilgotności infekcja dostanie się do ran i dostaniesz poważnych chorób pomidorów, z którymi będziesz musiał walczyć chemią ogrodniczą. Do pomidorów można podejść sekatorem tylko przy suchej pogodzie.

 7. Usuwanie zbyt wielu liści. Dobrą praktyką jest usuwanie dolnych liści pomidorów, które dotykają ziemi. Wiele chorób spada na pomidory z plamami błota z ogrodu. Jednak można to zrobić tylko na dorosłych roślinach i tylko do momentu wylania pierwszej wiązki owoców. Zwykle od połowy czerwca. Usuń chore, pożółkłe liście. Zdrowe - nie trzeba przycinać. Im zdrowsze liście na pomidorze, tym słodsze będą owoce. Wraz ze spadkiem masy liści zmniejsza się powierzchnia parowania wilgoci. A jeśli usuniesz zbyt wiele liści naraz (więcej niż 2-3), to przy następnym podlewaniu będzie nadmiar wilgoci i na owocach pojawią się pęknięcia. Te pomidory szybko gniją. Oparzenia słoneczne pomidorów, w których pojawiają się białe plamy, a pomidory stają się twarde i pozbawione smaku, są konsekwencją niedostatecznej liczby liści. Ocieniają owoce, dają im możliwość pozostania soczystymi i pięknymi.

 8. Więcej nawozu to błąd wielu początkujących ogrodników. Nadmiar nawozu doprowadzi do tak zwanego tuczenia pomidorów. Otrzymasz luksusowe krzewy - z minimalną ilością owoców. Nadmierne obżarstwo pomidorów prowadzi do tego, że nie ma sensu ich rozmnażać, tj. niedźwiedzi owoc. Wszystkie są zbyt dobre. Dotyczy to zarówno nawozów mineralnych, jak i organicznych. Brak nawozu w pomidorach doprowadzi również do utraty plonów.

 9. Podlewaj - nie oszczędzaj. Nadmierne podlewanie pomidorów doprowadzi do chorób i zgnilizny korzeni. W szklarniach pomidory należy podlewać raz w tygodniu, głęboko nawilżając ziemię. W otwartych łóżkach pomidory są podlewane, gdy gleba wysycha. Staraj się nie dostawać wody na liście pomidorów. Oczywiście niedostateczne i nieregularne podlewanie doprowadzi do osłabienia pomidorów, staną się one podatne na choroby.

 10. Dlaczego pomidory pękają? Jest to jeden z najczęstszych problemów, który występuje z powodu błędów w nawadnianiu. Jeśli zbyt obficie podlejesz pomidory z owocami, zwłaszcza po suszy, nadmiar wody po prostu rozerwie owoce. Następnie infekcja dostaje się do pęknięć i szybko się psują.

 11. Przegrzane pomidory. Jeśli latem opuścisz szklarnię bez wentylacji, pyłki po prostu sklejają się w pomidorach z upału. Kwiaty nie są zapylane i oczywiście nie trzeba czekać na pomidory. Nie możesz zostawić zamkniętej szklarni na tydzień i wyjść. W upale owocują obficie. Zwykłe amatorskie odmiany przyzwoitych zbiorów pomidorów w takich warunkach nie dadzą płodów.

 

Uprawa pomidorów z sadzonek: dzielimy się sekretami

Najskuteczniejszą metodą uprawy doskonałych pomidorów jest odpowiednia pielęgnacja. To uratuje twoje pomidory przed chorobami i zapewni wysokiej jakości plon. Właściwe praktyki rolnicze, opryski zapobiegawcze, rozsądne nawożenie pogłówne, stosowanie stymulatorów wzrostu w niesprzyjających warunkach (po posadzeniu, w czasie stresującej pogody) - a uzyskasz wysokie plony nawet z niewielkiej liczby roślin. Najważniejszy jest właściwy start dla najsmaczniejszych odmian pomidorów. Specjaliści hodowli Garden Number One opowiadają o wszystkich etapach uprawy sadzonek.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023