Garden Blog

Piękny ogród to nie mit, ale rzeczywistość, dekoracyjny ogród to nowy trend w organizacji letniego domku

Nowoczesna działka ogrodowa to miejsce relaksu, rozrywki i hobby dla całej rodziny. Wiele powiedziano i napisano o zagospodarowaniu przestrzennym i planowaniu terenu, ale co dokładnie należy wziąć pod uwagę przy planowaniu ogrodu warzywnego? Czy ogród warzywny może być piękny, czy można własnoręcznie stworzyć dekoracyjny ogród jak na zdjęciach? Wiele osób uważa, że ogród warzywny nie jest w ogóle potrzebny, ale nie należy rezygnować ze świeżych ziół, pachnących ziół korzennych i warzyw. Ogród można zorganizować w taki sposób, że będzie łatwy w pielęgnacji, a jego piękno będzie rywalizować z najbardziej wykwintnymi rabatami kwiatowymi.

Jak stworzyć piękny domek letniskowy: pomysły i realizacja

Tylko utylitarny pogląd na ogród stał się tak zakorzeniony w praktyce wielu ogrodników, że czasami trudno jest spojrzeć na ogród w nowy sposób. Zwykłe liniowe rabaty, monotonne nasadzenia, wyczerpująca pielęgnacja i minimalny zestaw upraw zmęczyły wielu ludzi tak bardzo, że w ogóle nie chcą żadnego ogrodu. Zmieńmy sposób, w jaki wspólnie patrzymy na projekt nowoczesnego ogrodu warzywnego i przyjrzyjmy się nowym pomysłom i podejściom.

Tak więc, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu i tworzeniu nowoczesnego ogrodu warzywnego, przestrzegamy 7 prostych zasad:

 1. Rośliny ogrodowe są integralną częścią ogrodu; nowoczesny ogród warzywny otrzymuje miejsce w pobliżu strefy rekreacyjnej, gdzie znajduje się grill lub altana, w cieniu której rodzina je obiad w gorące letnie dni.

 2. Proste grządki można zastąpić zakrzywionymi, sadząc rośliny w grupach, a nie w rzędach. Użyj swojej wyobraźni, ale weź pod uwagę specyfikę pielęgnacji różnych rodzajów roślin ogrodowych.

 3. Nowoczesny ogród warzywny harmonijnie łączy wygodę i funkcjonalność, łóżka mogą być podniesione, wysokie łóżka są wygodniejsze w utrzymaniu, więc nie musisz się zbytnio schylać, aby sadzić i odchwaszczać rośliny.

 4. Stwórz obramowania wokół grządek, połącz rośliny ozdobne i ogrodowe, takie jak lawenda i trzmielina lub bukszpan, pelargonia ogrodowa lub floks w kształcie szydła, i użyj kwiatów, takich jak nagietki i czosnek ozdobny. Z obrzeży można utworzyć zamknięte rabaty modułowe, w których można uprawiać własne rośliny.

 5. Ścieżki ogrodowe mogą być obsiane trawą, wyłożone płytkami lub po prostu pokryte żwirem, piaskiem lub dekoracyjnymi wiórami drzewnymi.

 6. Użyj krat i obelisków dla roślin pnących, takich jak fasola, dynie ozdobne lub powojniki, i nie krępuj się łączyć roślin warzywnych i ozdobnych.

 7. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany ziołami i warzywami, nie rezygnuj całkowicie z pięknego ogrodu. Wykorzystaj wieloletnie aromatyczne zioła korzenne, lawendę, tymianek, macierzankę, miętę itp. Dorosłe rośliny pojemnikowe stworzą dekoracyjną kompozycję natychmiast po posadzeniu, więc nie musisz zawracać sobie głowy uprawami i sadzonkami.

Nowoczesne rabaty mogą konkurować pod względem piękna z rabatami kwiatowymi, skalniakami, klombami i trawnikami. Na przykład pełzający tymianek może z powodzeniem zastąpić rośliny okrywowe; jest zarówno piękny, jak i smaczny w herbatach i nalewkach.

Najpopularniejsze style dekoracji nowoczesnej działki ogrodowej: francuski i angielski

 • Ogród francuski

Takie ogrody spodobają się tym, którzy lubią regularne symetryczne układy. Takie ogrody powstały na francuskim dworze królewskim. Ogród francuski, niezależnie od wielkości, składa się z symetrycznych, geometrycznych rabat. Nie ma ścisłych zasad w nowoczesnym projektowaniu ogrodów, ale ogólna koncepcja powinna być przestrzegana, jeśli chcesz stworzyć francuski ogród własnymi rękami. Niektóre rośliny, od nasion po sadzonki, można uprawiać osobno, a następnie sadzić z nich piękne klomby i kompozycje.

Układ ogrodu francuskiego może przypominać szachownicę lub wzór geometryczny, ale musi być symetryczny z zaakcentowanym środkiem. Ścieżki powinny być wyłożone kamieniem lub płytkami, pokrytymi małymi ozdobnymi kamykami. Rośliny ogrodowe można łączyć z kwiatami. Zaletą ogrodu francuskiego jest to, że pozostaje piękny niemal przez cały rok dzięki pięknym ścieżkom, obramowaniu rabat, regularnemu planowaniu i wieloletnim ozdobnym obramowaniom.

 • Ogród angielski

Bardziej demokratyczny i zrelaksowany układ zapewnia ogród w stylu angielskim. Dominują tu trawniki, ścieżki obsiane są trawą, obszary z roślinami ogrodowymi przeplatają się z trawnikami. W pobliżu części z sałatkami i ziołami znajduje się ławka, na której można usiąść z kanapką i uszczypnąć piórko cebuli. W pobliżu nasadzeń mięty i aromatycznych ziół znajduje się stolik na herbatę. Altana jadalna ozdobiona jest fasolą i dekoracyjną dynią. Nieodłącznym elementem angielskiego ogrodu są płoty z drewnianymi płotami, które zdobią doniczki z kwiatami i warzywami, ceramiczne doniczki i ozdobne wiadra. Ogrodnictwo wertykalne jest obowiązkowym elementem ogrodu angielskiego; kraty z pnącą fasolą wielokwiatową i minią rozgraniczają różne części ogrodu i inne jego obszary oraz tworzą przytulne zakątki. Takie ogrody łączą w sobie piękno i użyteczność oraz praktykują mieszane nasadzenia.

Popularne rośliny do ogrodu ozdobnego

Najpopularniejsze rośliny ogrodowe mogą wyglądać bardzo pięknie nawet w centrum ogrodu. Ważne jest tylko, aby zwracać uwagę na specyfikę ich wzrostu i harmonijnie łączyć je z innymi roślinami. Można wykorzystać dowolne rośliny ogrodowe, bazylię, paprykę, zioła, rośliny korzenne i aromatyczne, tykwy itp. Wystarczy spojrzeć na nie nie tylko jako na pożywienie, ale także docenić ich właściwości dekoracyjne.

 1. Pomidory. Wysokie odmiany o pięknych żółtych lub fioletowych owocach będą świetnie wyglądać posadzone wokół obelisku o wysokości do 1,5-2 m. A nisko rosnące, gęsto ulistnione rośliny z małymi, jasnymi pomidorkami koktajlowymi, można sadzić na pierwszym planie, stworzą uroczą obwódkę.

 2. Buraki i boćwina. Liście tych roślin z pięknymi czerwonymi, żółtymi, a nawet fioletowymi (w przypadku boćwiny) ogonkami liściowymi będą rywalizować pod względem piękna nawet z ozdobnymi roślinami liściastymi. Wraz z niskimi odmianami amarantusa można tworzyć piękne czerwono-bordowe kompozycje. Nawiasem mówiąc, liście amarantusa są jadalne, a nasiona są słodkie i pikantne.

 3. Sałatka. Odmiany sałaty o zielonych liściach, z pięknym mocno karbowanym brzegiem tworzą bujne główki kapusty i wyglądają bardzo dekoracyjnie. Istnieją również odmiany o kolorowych liściach z bordową obwódką lub liściach fioletowych.

 4. Ogórki. Idealny do pionowego zagospodarowania działki ogrodowej. Umieszczenie nasadzeń na kratach może stworzyć bardzo ciekawy efekt. Połącz nasadzenia z fasolą, ozdobnymi dyniami i innymi winoroślami.

 5. Kapusta. Łącz różne rodzaje kapusty: kapustę białą, czerwoną, kalafior i odmiany ozdobne, aby uzyskać najciekawszy efekt.

 6. Jadalne kwiaty do ogrodu. W nowoczesnych ogrodach można łączyć rośliny warzywne i ozdobne lub wybrać tylko te jadalne. Płatki nagietka są używane jako szafran, przyprawa ta nazywana jest szafranem Imereti, a nagietek ma również właściwości fitoncydowe, chroniąc nasadzenia przed szkodnikami. Liście portulaki mają lekko gorzki korzenny smak, istnieją niskie odmiany gatunków chryzantem warzywnych, są one bardzo popularne w kuchni orientalnej, kwiaty i liście nasturcji są smaczniejsze niż liście gorczycy, a duże zielone nasiona są marynowane jak kapary.

 7. Papryka. Według opinii, do zwykłego francuskiego ogrodu bardziej odpowiednie są niskie odmiany, które tworzą gęste, bujne krzewy, mocne, niewymagające podwiązki. Wysokie odmiany o owocach przypominających cygara lub wielkoowocowe papryki w kształcie kostki, również nadają się do rustykalnego stylu angielskiego ogrodu.

Ogród ozdobny to nowy trend w projektowaniu krajobrazu

Nowoczesne podejście do ogrodu ozdobnego to nie tylko piękno, ale także racjonalne wykorzystanie przestrzeni ogrodowej. Pomyśl o wszystkim z wyprzedzeniem, aby po zebraniu niektórych roślin ziemia nie była pusta, a piękno łóżek nie ucierpiało. Na przykład na początku maja można już zbierać rzodkiewki, musztardę liściastą i sałatki, a na ich miejsce od razu sadzić pomidory i seler z sadzonkami, siać boćwinę lub sadzić sadzonki nagietka.

Przeczytaj o tym, jakie warzywa można wysiewać latem. A które z nich można uprawiać 2-3 razy w jednym sezonie - przeczytaj artykuł Siew warzyw latem: uprawy powtarzane i nowe. Nowoczesne ogrody wykorzystują nowoczesne materiały i sprzęt. Aby ułatwić pielęgnację, rośliny można sadzić na glebie pokrytej agrofibrą, aby zminimalizować podlewanie i pielenie. Wygodne jest stosowanie nawadniania kropelkowego, które upraszcza pielęgnację i poprawia jakość upraw.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023