Garden Blog

Ogród dla smakoszy: wybór roślin i sposób uprawy ziół

Świeże pikantne zioła, autorskie mieszanki suszonych domowych przypraw to prawdziwa duma wytrawnego ogrodnika. Żadna prawdziwa kuchnia nie może obejść się bez ich specjalnego aromatu. Wszystkie te piękne rośliny możesz wyhodować samodzielnie w swoim ogrodzie. I cały sezon na zbieranie najświeższych ziół na Twój stół i gotowanie autorskich dań. Ogród ziołowy może być bardzo piękny i harmonijny, rozległy i bardzo mały na zwarte działki, eleganckie miejsce wypoczynku i oazę aromaterapii. Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak wyhodować ogród dla smakoszy – szybko i łatwo, dzięki czemu będziesz miał własne zioła aromatyczne. Katalog, który oferuje nasza hurtownia ogrodnicza, zawiera nasiona ziół, które możesz wysiać w swoim ogrodzie.

Współcześni projektanci wiedzą, że ogród można ozdobić nie tylko roślinami ozdobnymi i kwitnącymi, ale także ziołami, ich skromny urok nie pozostawi nikogo obojętnym. Ogród dla smakoszy to kompozycja wieloletnich ziół, bulwiastych, jednorocznych zielonych roślin, jadalnych roślin kwiatowych itd. Taki ogród jest stabilny, niewymagający konserwacji, a pachnące zioła będzie można szczypać nawet w środku zimy. Uprawa ziół nie jest trudna, ich większość rośnie w miejscach spokojnych, nasłonecznionych, na glebach średnio żyznych i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Będziesz miał najlepsze zioła do ogrodu.

Przejdź się po ogrodzie i wybierz miejsce na ogród dla smakoszy. Wybierz rośliny zgodnie z warunkami ich wzrostu. Dalej odpowiemy na pytanie, jak sadzić zioła.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie

  • Jednym ze sposobów na stworzenie różnych warunków wzrostu w jednym miejscu jest wykonanie lekko podniesionej części grządki. Na górze dodaj drobny żwir, piasek itd. do gleby, aby była lekka i dobrze osuszona. I u podstawy ogrodu, aby ziemia była bardziej nawożona i wilgotna. Wtedy w pobliżu pięknie wyrosną korzenne rośliny o różnych warunkach wzrostu.

  • Drugim prostym sposobem jest sadzenie większej liczby roślin ciepłolubnych w oddzielnych dużych doniczkach. W ten sposób faktycznie uzyskasz podwyższoną grządkę, a doniczki z kwiatami możesz wystawić na zimę na nieogrzewaną werandę lub parapet. Kiedy siać zioła? Zioła w domu można siać prawie o każdej porze. Wiele bylin na parapecie siane w zimie lub jesienią będą nadal produkować pikantne zielenie aż do wiosny. A kiedy nadejdzie upał – po prostu umieść doniczki z powrotem w ogrodzie, w swoim ogródku dla smakoszy.

Na stanowisku z lekką, przepuszczalną glebą bez dodawania materii organicznej – dobrze urośnie majeranek, rumianek, kocimiętka, lawenda, rzeżucha, dobrze znoszą suszę. Jednak bazylia i rukola będą musiały być dodatkowo podlewane, ale nie nadmiernie, aby były bardziej aromatyczne. Uzupełnij nasadzenie wieloletnimi odmianami cebuli, które nawet zimą dodadzą zieleni i ozdobią pikantny ogród, a także pięknie zakwitną wiosną. Zwykle używają szczypiorku, wysiewają czosnek dęty, czosnek wonny itd.

Wysoko położone obszary ogrodu dla smakoszy i obszary z jaśniejszą glebą będą się lepiej nagrzewać, a cieplejsze liście będą dawać więcej zapachu olejków eterycznych. W takim ogrodzie można usiąść i wesprzeć swoje kulinarne inspiracje wdychając odurzające aromaty ziół.

W miejscach bardziej wilgotnych i nawożonych – z powodzeniem można sadzić monadę, lubczyk, seler, pietruszkę.

Dobór i skład roślin

Podstawą kompozycji ogrodu dla smakoszy są rośliny wieloletnie. Lawenda, hyzop, szałwia – najlepiej rosną po południowej, nasłonecznionej stronie stanowiska. Podobnie jak tymianek, rozmaryn, majeranek (oregano) – rośliny te lubią gleby średnio żyzne, przepuszczalne, lekkie, zniosą nawet gleby kamieniste.

Tworząc ogród dla smakoszy, weź pod uwagę wysokość roślin. Ciekawy efekt dekoracyjny można uzyskać przy roślinach jednorocznych i dwuletnich. Na przykład w pierwszej połowie sezonu kolendra, koperek, koper włoski – dają delikatne pachnące zielenie, a następnie – dają mocne łodygi do 120 cm wysokości, z efektownymi kwiatostanami parasolowymi i pachnącymi nasionami do jesieni. Możesz zebrać część roślin – zieloną. I część – zostaw dla efektu dekoracyjnego i zdobądź nasiona.

Ziarna kolendry, kminku, kopru – stosowane są w popularnych mieszankach ziół.

W półcienistej części wykwintnego ogrodu z umiarkowanie wilgotną glebą posadzić miętę, melisę, lubczyk itd.

Kwiaty w ogrodzie dla smakoszy to konieczność. W wilgotnych obszarach półcienia posadź wieloletnie fiołki. W nasturcji wszystkie części są jadalne, pędy i liście mają lekki posmak gorczycy, kwiaty są lekko cierpkie, a zielone nasiona są marynowane jak kapary. To właściwie roślina dla smakoszy.

Czy wiesz, że słynny szafran imeretyński to płatki naszych ulubionych aksamitek?

Pamiętaj, aby zasiać ich nasiona w swoim ogródku dla smakoszy. Są bardzo łatwe w pielęgnacji i kwitną obficie od czerwca do mrozów.

Uzupełnij swój wykwintny ogród bylinami, które są u nas dostępne nie tylko z nasionami, ale także z szybko rosnącymi kłączami. Pachnące liście pelargonii uzupełnią kompozycję bylin i ozdobią ogród skromnymi kwiatami. W łagodne zimy pelargonie pozostają wiecznie zielone. Aby nie zawracać sobie głowy wysiewem nasion, wygodniej jest sadzić kłącza i kocimiętkę, miętę, melisę, tymianek itd. Kwiaty staną się jasnymi akcentami wśród ogrodu ziołowego.

 Ogród smakoszy to prawdziwa oaza korzennych aromatów, pysznych ziół, pięknych kwiatów. Zostanie miejscem odpoczynku, inspiracji, relaksu, miejscem twórczej realizacji swojego talentu projektowego.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023